×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Tërmet dhe COVID/ Ekonomia bie me 2.52% në tremujorin e parë, ngadalësohet konsumi

Të dhënat e Institutit të statistikave raportojnë se në tremujorin e parë, ekonomia ra me 2.52% kundrejt tremujorit të parë 2019 dhe dy sektorët që kanë ndikuar më  negativisht në rritjen ekonomike janë ndërtimi, me -1.29 pikë përqindje, i cili u frenua pas tërmetit të 26 nëntorit.

Këto grupe pritet të ketë shënuar një rënie më të madhe në tremujorin e dytë, ku për dy muaj pothuajse gjithçka ishte e mbyllur, ndërsa ndërtimi ka qenë aktiv edhe gjatë periudhës së COVID-19.

Sektori i vetëm me rritje ishte bujqësia e cila ndikoi pozitivisht me 0.71 pikë përqindje. Pandemia ka ndikuar negativisht dhe industrinë nxjerrëse dhe përpunuese (-0.45%), informacionin dhe komunikacionin (-0.15%), aktivitetet financiare dhe të sigurimit (-0.16%).

Sipas INSTAT, degët kryesore të ekonomisë shfaqen si më poshtë:

  • Aktiviteti i Bujqësisë, Pyjeve dhe Peshkimit pati një rritje me 3,41%
  • Aktivitet i Industrisë, Energjisë dhe Ujit pati një rënieme3,78%. Ndikimin kryesor në këtë rënie e ka dhënë Industria nxjerrëse, e cila ka shënuar një rënie me13.31%
  • Aktiviteti i Ndërtimit pati një rënie me16,66%. Grupi i aktiviteteve Tregti, Transport, Akomodim dhe Shërbim  ushqimor pati  një  rënie prej 3,65%. Grupi  i aktiviteteve Informacioni  dhe  Komunikacioni u shfaq me rënieprej5,13%.Aktiviteti Financiar dhe  i  Sigurimit ka  shënuar  një rënie prej7,18%
  • Aktiviteti i  Pasurive  të Paluajtshme ka shënuar një rritjeprej2,96%. Grupi i Aktiviteteve profesionale dhe  Shërbime administrative u shfaq me  një  rënie prej 8,37 %.Grupi  i aktiviteteve  të Administratës  Publike, Arsimit  dhe  Shëndetësisë pësoi rënie  me  0,31 %
  • Grupi  i  aktiviteteve Arte, argëtim dhe  çlodhje, Aktivitete  të  tjera  shërbimi pati  një  rritje me 1,06%.Taksat Neto mbi produktet u ulën me1,79%.

Ngadalësohet konsumi

Komponentët kryesorë të PBB–së me metodën e shpenzimeve shfaqen si më poshtë:

  • Konsumi final i popullatës, i cili përbën peshën kryesore të shpenzimeve në ekonomi u rrit me 1,12 %
  • Konsumi final i qeverisë u rrit me 0,64 %
  • Komponenti i Formimit bruto të kapitalit fiks u ul me 16,69 %
  • Eksportet e mallrave dhe shërbimeve u ulën me 2,13 %, ndërsa Importet e mallrave dhe shërbimeve u ulën me 6,24 %

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Degëzime të shumta që janë kthyer në rrugë pa krye, bypass-i i Fierit me mangësi në sinjalistikë

Degëzime të shumta që janë kthyer në rrugë pa krye, bypass-i i Fierit me mangësi në sinjalistikë

Publikuar më 12.07.2020
Bypass-i i Fierit u inaugurua 3 javë më parë pasi kaloi nëpë...

Bypass-i i Fierit u inaugurua 3 javë më parë pasi kaloi nëpër një sage 7 vjeçare me nisje dhe ndalesa punimesh. Për përfundimin e rrugës u kërkua rifinancim duke dyfishuar vlerën e parashikuar në fillim, ç’ka e çoi shumën e investimit në 76 milionë euro. Por, rrethrrotullimet dhe degëzimet e shumta duke qenë në mungesë […]

Lexo më shumë

Pandemia çorientoi botën, por si ndikoi marketingu dixhital në këtë periudhë krize te bizneset

Pandemia çorientoi botën, por si ndikoi marketingu dixhital në këtë periudhë krize te bizneset

Publikuar më 12.07.2020
Pandemia COVID ka ndikuar negativisht në të gjitha fushat, p...

Pandemia COVID ka ndikuar negativisht në të gjitha fushat, por mund të bëjmë një përjashtim. Si e ka përjetuar këtë periudhë krize marketingu dixhital? Flet për “Shekulli”-n eksperti IT-së, Tomi Kallanxhi dhe tregon për reagimin e bizneseve ndaj rëndësisë së tij gjatë kohës së mbylljes e më tej Briselda Hoxha Marketingu po zhvendoset nga kanalet […]

Lexo më shumë

Një verë ndryshe! Ulje e çmimeve dhe rënia e ndjeshme e punës: Nga 80 dhoma, 4 rezervime në fundjavë

Një verë ndryshe! Ulje e çmimeve dhe rënia e ndjeshme e punës: Nga 80 dhoma, 4 rezervime në fundjavë

Publikuar më 10.07.2020
Sezon shumë i varfër turistik! Kryetari i Unionit Turistik S...

Sezon shumë i varfër turistik! Kryetari i Unionit Turistik Shqiptar, Rrahaman Kasa, flet për “Shekulli”-n lidhur me situatën aktuale të kësaj vere. Turistë të pakët, ulje të çmimeve të hoteleve dhe rënie e ndjeshme e punës gjatë kësaj periudhe Briselda Hoxha  Sezoni turistik, krahasur me një vit më parë, është shumë i varfër. Situata e […]

Lexo më shumë

Frontet e hapura të investimeve të qeverisë kërkojnë edhe 930 mln euro financime, shumica për PPP-të

Frontet e hapura të investimeve të qeverisë kërkojnë edhe 930 mln euro financime, shumica për PPP-të

Publikuar më 10.07.2020
Financimi i 680 projekteve që janë kryesisht investime publi...

Financimi i 680 projekteve që janë kryesisht investime publike në infrastrukturë që kërkojnë mbështetje financiare shumëvjeçare, po vijon nga qeveria shqiptare. Këto projekte kanë një kosto totale prej 507 miliardë lekësh dhe rreth 4 miliardë euro, sipas të dhënave zyrtare nga Ministria e Financave që i referohen azhurnimeve të fundit, qershor 2020. Sakaq, deri më […]

Lexo më shumë

Banka e Shqipërisë pezullon deri në fund të vitit shpërndarjen e fitimeve nga bankat

Banka e Shqipërisë pezullon deri në fund të vitit shpërndarjen e fitimeve nga bankat

Publikuar më 10.07.2020
Banka e Shqipërisë njoftoi se në mbledhjen e fundit të datës...

Banka e Shqipërisë njoftoi se në mbledhjen e fundit të datës 1 korrik ka miratuar vendimin “Për pezullimin e shpërndarjes së fitimit nga bankat”. Në bazë të këtij vendimi pezullohet, deri në fund të vitit 2020, shpërndarja nga ana e bankave, të fitimit të mbartur nga periudhat e mëparshme, dhe të fitimit që do të […]

Lexo më shumë

Sondazhi/ 59% e shqiptarëve nuk do bëjnë pushime këtë vit, më shumë arsye ekonomike dhe jo frikë

Sondazhi/ 59% e shqiptarëve nuk do bëjnë pushime këtë vit, më shumë arsye ekonomike dhe jo frikë

Publikuar më 10.07.2020
Sipas një sondazhi të IDRApoll.com, komunitieti online i ank...

Sipas një sondazhi të IDRApoll.com, komunitieti online i anketimeve nga IDRA Research & Consulting,, gati 59% e shqiptarëve shprehen se nuk do të bëjnë pushime sivjet. Vetëm 8% e atyre që nuk do të shkojnë me pushime ndalohen nga frika e COVID-19 e cila lidhet ngushtë me shëndetin. Pjesa më e madhe e tyre që […]

Lexo më shumë

“Nuk e rrisim ne biletën, atë e rrit shteti!” Transporti: Na premtuan heqje taksash dhe na sollën zarfin, masa për 10 ditë

“Nuk e rrisim ne biletën, atë e rrit shteti!” Transporti: Na premtuan heqje taksash dhe na sollën zarfin, masa për 10 ditë

Publikuar më 09.07.2020
Shoqata e Transportit Ndërqytetas i kërkon Bashkisë së Tiran...

Shoqata e Transportit Ndërqytetas i kërkon Bashkisë së Tiranës të heqë taksën për këtë sektor, paralajmëron se do të marrë masa pas 10 ditësh nëse nuk do të ketë një përgjigje për kërkesat. Flet për “Shekulli”-n kreu i Shoqatës Kujtim Mema Briselda Hoxha Shoqata e Transportit Ndërqytetas ka shprehur shqetësimet dhe kërkesat e tyre ndaj […]

Lexo më shumë

Gjoba në zonat turistike për këdo që nuk zbaton protokollet e COVID-19, do të dënohen shkeljet

Gjoba në zonat turistike për këdo që nuk zbaton protokollet e COVID-19, do të dënohen shkeljet

Publikuar më 09.07.2020
Parashikohet dënimi me gjobë 700,000 (shtatëqind) mijë lekë ...

Parashikohet dënimi me gjobë 700,000 (shtatëqind) mijë lekë dhe në rast përsëritjeje, parashikohet edhe mbyllja e veprimtarisë, duke synuar të mbrohet shëndeti i turistëve në zonat e plazheve, nga infeksioni SARS COV2. Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu deklaroi gjatë fjalës në Kuvend se, përmes ndryshimeve në aktin normative, do të forcohen penalitetet […]

Lexo më shumë