Tensionohet situata, ushtarët turq pushtojnë kufirin e Greqisë

Situata mes Greqisë dhe Turqisë është tensionuar sërish. Burimet nga mediet greke njoftojnë se disa trupat ushtarake të greqisë kanë kaluar kufirin duke pushtuar një pjesë të zonës kufitare.

Rreth 35 ushtarë turq kanë arritur të depërtojnë dhe të marshojnë në fushën e bregut lindor të lumit Evros në Melissokomeio dhe kishin ngritur atje një flamur të vogël turk në një pemë.

Po të njëjta burime konfirmojnë se ata kanë refuzuar kërkesën e palës greke për t’u tërhequr. Burimet thonë se inkursioni turk ishte një reagim ndaj një studimi që grekët kryen në zonën 1.6 hektarë, për ndërtimin e gardheve të tjera kufitare.

Kujtojmë që lumi Evros shënon kufirin midis dy vendeve. Sakaq, marrëdhëniet Turqi-Greqi kanë qenë të tensionuara që prej pushtimit të veriut të Qipros nga Ankaraja në 1974. Turqia tha se kreu pushtimin si reagim ndaj grushtit të juntës ushtarake greke që kishte si synim bashkimin e Qipros me Greqinë.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet