×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Tensionet në veri/ Lista serbe kërcënon se nuk do t’i largojnë barrikadat, nëse nuk anulohet reciprociteti i targave

Lista serbe ka lëshuar një komunikatë në emër të kryetarëve të katër komunave me shumicë serbe në veri të Kosovës, përmes së cilës thonë se kanë kundërshtuar zëvendësimin e pjesëtarëve të Njësisë Speciale të Kosovës, me ushtarë të KFOR-it, pasi do të mbetet në fuqi vendimi për reciprocitetin me targat e automjeteve nga Serbia.

Në komunikatë thuhet se kryetarët e komunave nga veriu gjatë ditës së djeshme (e hënë) në bisedë me komandantin e KFOR -it kanë marr propozimin që “forcat speciale shqiptare” të zëvendësohen me ushtarë të KFOR -it, “por që vendimi i njëanshëm i Prishtinës për konfiskimin e targave serbe dhe rrezikimin e lirisë së lëvizjes të mbetet në fuqi, dhe që veriu të bëhet geto serbe”.

“Në konsultim me qytetarët tanë, njëzëri hodhëm poshtë një propozim të tillë. Populli ynë dhe ne, përfaqësuesit e tij, nuk jemi të gatshëm të pajtohemi me synimin e Prishtinës për të na futur në geto dhe për të hequr të drejtën për lirinë e lëvizjes, e cila është vlera e Evropës moderne dekada më parë dhe që duhet të zbatohet për serbët në këtë zonë”, thuhet në komunikatën e Listës Serbe, në emër të kryetarëve të katër komunave në veri, përcjell Telegrafi.

Më tej në komunikatë thuhet se “për shkak të vendimit të njëanshëm të Prishtinës, serbët protestojnë në Jarinë dhe Bërnjak tash e nëntë ditë dhe do të qëndrojnë për aq kohë sa është e nevojshme, sepse nuk pajtohen me synimin e Prishtinës për të na futur në kafaze. Është gënjeshtër se ne jemi të prekur nga kombësia e atij që na heq targat, por vetë qëllimi për t’i hequr ato. Pa marrë parasysh se çfarë uniforme ka veshur dikush”.

“Prania e forcave speciale të armatosura deri në dhëmbë që rrahin serbët duarthatë është arsyeja për masivitet dhe këmbënguljen e njerëzve tanë në luftën për të drejtën e lirisë së lëvizjes”.

“Prandaj i bëjmë thirrje edhe një herë Prishtinës që të kthejë gjendjen në periudhën para 20 shtatorit të këtij viti, të tërheqë formacionet e saj të armatosura në dhëmbë dhe të gjejë një zgjidhje të përshtatshme përmes dialogut me Beogradin. Çdo gjë tjetër vetëm do të ndez situatën tashmë të ndezur, të cilën përfaqësuesit tanë po e mbajnë nën kontroll me shumë vështirësi, ndërsa nga ana tjetër, njerëzit tanë po maltretohen nga forcat speciale ROSU”, thuhet në kumtesë.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

E reja nga Gjirokastra mbyll në çmendinë të ëmën për ti marrë shtëpinë!

E reja nga Gjirokastra mbyll në çmendinë të ëmën për ti marrë shtëpinë!

Publikuar më 25.10.2021
Emisioni “Stop” mbrëmjen e sotme ka publikuar historinë e Kr...

Emisioni “Stop” mbrëmjen e sotme ka publikuar historinë e Krisanthi Kore nga Gjirokastra. Krisanthi Kore, 76 vjeçe, denoncon se si është burgosur dhe dërguar në çmendinë nga vajza e saj me ndihmën e policisë, prokurorisë dhe gjykatës Gjirokastër, vetëm për t’i marrë pronën të moshuarës. E moshuara  tregon problemet nisë në vitin 2007 pasi i […]

Lexo më shumë

FOTO/ Pamje që na kishin munguar, tifozët “djegin” stadiumin sapo starton derbi

FOTO/ Pamje që na kishin munguar, tifozët “djegin” stadiumin sapo starton derbi

Publikuar më 25.10.2021
Tifozët e Tiranës dhe Partizanit kanë pritur që të startojë ...

Tifozët e Tiranës dhe Partizanit kanë pritur që të startojë sfida, për të treguar se sa i kishte munguar ky derbi qytetit. Menjëherë flakadanë kanë pushtuar fushën e blertë duke prodhur një atmosferë elektrizuese në stadium. Retë e tymit kanë mbuluar fushën dukë bërë që ndeshja të ndërpritet për disa minuta, por më pas nisi […]

Lexo më shumë

U vranë për tokën, si ndodhi krimi i dyfishtë në Vlorë, fqinjët të tronditur: Dëgjuam ulërima! Djali ishte i pamartuar, xhaxhai rrinte në qytet!

U vranë për tokën, si ndodhi krimi i dyfishtë në Vlorë, fqinjët të tronditur: Dëgjuam ulërima! Djali ishte i pamartuar, xhaxhai rrinte në qytet!

Publikuar më 25.10.2021
Të tjera detaje dalin në dritë nga krimi i dyfishtë brenda f...

Të tjera detaje dalin në dritë nga krimi i dyfishtë brenda familjes në Vlorë, ku nipi 39-vjeçar Genci Koreta ka vrarë xhaxhanë e tij, Jorgji Koreta, 64-vjeç. “Nuk di gjë fare çfarë ka ndodhur, në televizor po e dëgjojmë. I njohim të dy, më vjen keq për djalin, i pamartuar, është gati 40 vjeç”, u […]

Lexo më shumë

Aksident në Lezhë, makina del nga rruga dhe përfundon në kanal, plagosen dy persona

Aksident në Lezhë, makina del nga rruga dhe përfundon në kanal, plagosen dy persona

Publikuar më 25.10.2021
Dy persona kanë mbetur të plagosur si pasojë e një aksidenti...

Dy persona kanë mbetur të plagosur si pasojë e një aksidentit. Ngjarja ndodhi në rrugën Lezhë-Shkodër, në lagjen e ish frutores dhe sipas informacioneve paraprake makina doli nga rruga. Të plagosurit ndodhen ne spitalin rajonal të Lezhës. Ndërsa policia ka nisur hetimet për zbardhjen e shkaqeve te këtij aksidenti.

Lexo më shumë

Krim brenda familjes në Vlorë, nipi vret xhaxhanë dhe më pas veten

Krim brenda familjes në Vlorë, nipi vret xhaxhanë dhe më pas veten

Publikuar më 25.10.2021
Të shtëna me armë janë regjistruar mbrëmjen e së hënës në Vl...

Të shtëna me armë janë regjistruar mbrëmjen e së hënës në Vlorë. Paraprakisht mësohet se bëhet fjalë për dy viktima. Krimi ka ndodhur brenda një familjeje, fshatin Llakatund. Nga të dhënat e para, bëhet e ditur se nipi dyshohet të ketë vrarë xhaxhanë dhe më pas edhe veten e tij. NJOFTIMI I POLICISE Në fshatin […]

Lexo më shumë

Protesta të dhunshme dhe kimikate në qendër të Athinës për 20-vjeçarin rom të vdekur (Video+Foto)

Protesta të dhunshme dhe kimikate në qendër të Athinës për 20-vjeçarin rom të vdekur (Video+Foto)

Publikuar më 25.10.2021
Rreth 1000 protestues nga organizatat e majta jashtëparlamen...

Rreth 1000 protestues nga organizatat e majta jashtëparlamentare marshuan në qendër të Athinës duke mbajtur një pankartë ku shkruhej “policia vret”. Policia i kishte nën vëzhgim të kujdesshëm ndërsa marshimi drejtohej drejt Parlamentit. Në Stadiou, shpërthyen përleshje mes policisë dhe protestuesve, ku të parët përdorën edhe kimikate.

Lexo më shumë

Helmimi në Krujë, reagon policia: 35 persona kanë shkuar në spital, presim përgjigjet e analizave!

Helmimi në Krujë, reagon policia: 35 persona kanë shkuar në spital, presim përgjigjet e analizave!

Publikuar më 25.10.2021
Policia e Krujës, pas marrjes së njoftimit mesditën e sotme,...

Policia e Krujës, pas marrjes së njoftimit mesditën e sotme, nga urgjenca e Spitalit të Krujës, se dy ditët e fundit kanë shkuar për ndihmë mjekësore, rreth 35 shtetas, të cilët dyshohet se janë helmuar, menjëherë ka ngritur grupin hetimor, i cili ka shkuar në spitalin e Krujës dhe vijon punën për sqarimin e rrethanave […]

Lexo më shumë

COVID-19/ MSH: Përgjysmohen rastet e reja, rritet numri i viktimave në 24 orë

COVID-19/ MSH: Përgjysmohen rastet e reja, rritet numri i viktimave në 24 orë

Publikuar më 25.10.2021
Janë ulur ndjeshëm rastet e reja me Covid-19 në vend. Minist...

Janë ulur ndjeshëm rastet e reja me Covid-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë bën me dije se gjatë 24 orëve të fundit 264 qytetarë kanë rezultuar pozitivë nga 444 që ishin një ditë më parë. Ndërkohë kemi një rritje të lehtë të fataliteteve ku 6 qytetarë kanë humbur jetën nga 4 që ishin dje. COVID19 […]

Lexo më shumë