×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Tensione për mungesën e testeve të koronavirusit në të gjithë Europën!

Si ka mundësi që aktori Idris Elba të testohet për koronavirus në Angli edhe nëse ai nuk kishte simptoma, ndërsa disa punonjës të kujdesit shëndetësor nuk mund t’i bëjnë? Ndërsa numri i rasteve të konfirmuara të koronavirusit është rritur në Europë, qasja në testime ka ngjallur tensione midis qytetarëve të zakonshëm dhe mosmarrëveshje midis zyrtarëve kombëtarë dhe ndërkombëtarë të shëndetësisë.

Çështja është se shumica e vendeve europiane u japin përparësi testimit vetëm për rastet më të rënda dhe priren të përqendrohen në ato të pranuara në spital, kështu që stafi mjekësor e di se si t’i trajtojë ato dhe të sigurojë që infeksioni nuk përhapet. Por Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) ende këshillon që vendet të testojnë sa më shumë që të jetë e mundur, edhe nëse virusi është përhapur në komunitet, citon Politico.eu.

Megjithatë, disa ekspertë të shëndetit mendojnë se dritarja për testime të përhapura për të bërë një ndryshim është mbyllur. “Ne nuk do ta heqim më atë sëmundje nga bota”, tha Mika Salminen, drejtori i shëndetësisë në Institutin Kombëtar Finlandez për Shëndetin dhe Mirëqenien (THL), në një konferencë qeveritare të enjten, njoftoi Helsingin Sanomat.

Por meqenëse personat e infektuar mund të përhapin virusin para shfaqjes së simptomave, gjithnjë e më shumë europianë duan të testohen. Ky ndjenjë është rritur vetëm në mes të tregimeve të personave me simptoma serioze që kanë kaluar pa testuar. Rasti i një akademiku në Angli i cili iu refuzua një test mori vëmendjen e gjerë në mediat sociale. Pastaj është historia e një gruaje hungareze, mjekja e së cilës i tha asaj nga distanca që ajo nuk kishte virusin edhe pse kishte ethe për ditë të tëra. Një nga djemtë e saj tregoi për luftën e familjes së tij përmes videove në YouTube nga karantina e tij në spital. Nëna e tij përfundimisht u testua pozitive, siç bëri vëllai i tij. Ndërkohë, punonjësit e kujdesit shëndetësor në Britani të cilët mendojnë se mund të infektohen fillimisht u thuhet të izolohen, pa testuar. Kjo masë paraprake mund të ndryshojë.

Mungesa e qasjes në të gjithë Europën ka ngjallur ankesa për gatishmërinë dhe pabarazitë e qeverisë, të ndërlikuara nga të famshëm dhe politikanë që kanë qasje në prova kur shfaqin simptoma të buta ose aspak.

Ndërsa Salminen i Finlandës tha se ai e kuptoi dëshirën e njerëzve për t’u testuar, ata që mund të heqin virusin në shtëpi nuk përfitojnë prej tij, tha ai. “Testi nuk është kurë,” tha ai.

Më shumë raste = më pak teste

Në ditët e para të shpërthimit, kur rastet e konfirmuara për herë të parë në Europë u importuan, shumë vende testuan njerëz që ishin ekspozuar ndaj atyre transportuesve. Testi standard bazohet në punëtorët e kujdesit shëndetësor që përdorin shtupë për të marrë mostra nga trakti respirator dhe dërgimin e tyre në laboratorët e caktuar nga qeveria. Por me numrat që shpërthejnë çdo ditë në javët e fundit, ai model tani është nën një tendosje të rëndë. Vendet europiane po mbarojnë materialet dhe kapacitetet e testimit laboratorik. Në vazhdim, qeveritë duhet të japin përparësi nga burimet, tha Maria-Rosa Capobianchi, drejtoresha e Laboratorit të Virologjisë në Institutin Kombëtar të Sëmundjeve Infektive në Itali dhe një nga anëtarët e grupit këshillues të koronavirusit të Komisionit Europian.

Tani për tani, furnizuesit e testimit janë duke rritur prodhimin e tyre. Por kompanitë e mëdha që sigurojnë reagentët që laboratorët duhet të analizojnë testet po arrijnë “maksimumin e kapacitetit të tyre”, tha Capobianchi, duke theksuar se ekziston edhe nevoja për më shumë tampona për mbledhjen e mostrave. “Unë nuk e di se sa kohë do të kërkojnë”, tha ajo për prodhuesit e reagentëve. Në të njëjtën kohë, do të ishte e rrezikshme të laboratorët e përmbytjes me teste për njerëzit që nuk kanë nevojë për diagnozë urgjente, paralajmëroi ajo. Për më tepër, shumica e të ashtuquajturave teste të shpejta, tani në treg, mund të mos zbulojnë virusin në fazat e hershme, paralajmëroi ajo, pasi matin antitrupat që njerëzit mund të zhvillohen për të luftuar virusin.

Këto shfaqen më vonë sesa simptomat dhe mund të japin rezultate false.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pasuria e Jeff Bezos thyen rekordet e historisë

Pasuria e Jeff Bezos thyen rekordet e historisë

Publikuar më 10.07.2020
Njeriu më i pasur në botë sapo është bërë më i pasur sesa ka...

Njeriu më i pasur në botë sapo është bërë më i pasur sesa ka qenë ndonjë tjetër në histori, vetëm një vit pasi dorëzoi një pjesë të pasurisë së tij në divorcin më të shtrenjtë në histori. Jeff Bezos, themeluesi dhe shefi ekzekutiv i Amazon, zotëron një vlerë neto që u rrit në 171.6 miliardë […]

Lexo më shumë

Vendimi zyrtar/ Kisha e Shën-Sofisë tashmë do të kthehet në xhami, së shpejti fillojnë lutjet

Vendimi zyrtar/ Kisha e Shën-Sofisë tashmë do të kthehet në xhami, së shpejti fillojnë lutjet

Publikuar më 10.07.2020
Gjykata vendosi që të kthejë në xhami ndërtesën e “Aya Sofia...

Gjykata vendosi që të kthejë në xhami ndërtesën e “Aya Sofias” në Stamboll pas më shumë se 80 vitesh që ajo mbahej hapur si muze. Dhoma e 10-të e Këshillit të Shtetit në Turqi anuloi vendimin e Këshillit të Ministrave të datës 24 nëntor 1934 për shndërrimin e Kishës së Shën-Sofias nga një xhami në […]

Lexo më shumë

Majmuni vë maskë për t’u mbrojtur nga Covid-19

Majmuni vë maskë për t’u mbrojtur nga Covid-19

Publikuar më 10.07.2020
Një majmun u kap në video duke u mbuluar me maskë, pasi vuri...

Një majmun u kap në video duke u mbuluar me maskë, pasi vuri re njerëzit duke e bërë këtë gjatë shpërthimit të koronavirusit. Një video tregon një majmun që mbulon fytyrën me një shall pasi që vëzhgojë njerëzit që bëjnë të njëjtën gjë për të mbrojtur kundër infeksionit të koronavirusit në Indi, transmeton lajmi.net. Me […]

Lexo më shumë

Debati brenda Top Channel/ Jonida Shehu i kthehet gazetarit: Duhet autokontroll profesional

Debati brenda Top Channel/ Jonida Shehu i kthehet gazetarit: Duhet autokontroll profesional

Publikuar më 10.07.2020
Mbrëmjen e djeshme, në emisionin “Open”, të gazetares Eni Va...

Mbrëmjen e djeshme, në emisionin “Open”, të gazetares Eni Vasili, u publikuan të tjera detaje nga ngjarja e Kombinatit. Gazetari që ka ndjekur hap, pas hapi ngjarjen solli detaje të reja, nga vetëflijimi i familjes Josifi. Ai u ndal edhe te ditari personal i vajzave në vitin 2009, ku ato përshkruanin përditshmërinë e tyre, me […]

Lexo më shumë

“Thuaji fëmijëve të mi që i dua. Unë jam i vdekur”/ Publikohen detaje prekëse nga vdekja e afro-amerikanit, ja amaneti që u la efektivëve

“Thuaji fëmijëve të mi që i dua. Unë jam i vdekur”/ Publikohen detaje prekëse nga vdekja e afro-amerikanit, ja amaneti që u la efektivëve

Publikuar më 09.07.2020
Vrasja në mënyrë brutale e George Floyed nga një oficer, irr...

Vrasja në mënyrë brutale e George Floyed nga një oficer, irritoi popullin amerikan, i cili u ngrit në protesta të dhunshme shpesh herë, për ditë të tëra. Së fundmi detaje të reja janë publikuar nga vdekja e afro-amerikanit. “The Guardian” raporton se në Shtetet e Bashkuara janë publikuar dokumente që tregojnë detaje të hollësishme të momenteve […]

Lexo më shumë

Vritet me breshëri plumbash nipi i ‘El Chapos’, zbardhen detajet: Ai ishte ndjekur nga një grup burrash të armatosur

Vritet me breshëri plumbash nipi i ‘El Chapos’, zbardhen detajet: Ai ishte ndjekur nga një grup burrash të armatosur

Publikuar më 09.07.2020
Lordi i drogës, Joaquin ‘El Chapo’, nipi i Guzman është gjet...

Lordi i drogës, Joaquin ‘El Chapo’, nipi i Guzman është gjetur i vdekur me trupin e tij të mbështjellë me breshëri plumbash. Trupi i Enrique Homero Guzman Rocha, 45 vjeç, u gjet në një makinë të braktisur Toyota Corolla në një rrugë për në El Ranchito, Culiacan në veriperëndim të Meksikës në 5 të mëngjesit […]

Lexo më shumë

Kujdes me daljet/ OBSH paralajmëron: Virusi përhapet edhe nëpërmjet ajrit

Kujdes me daljet/ OBSH paralajmëron: Virusi përhapet edhe nëpërmjet ajrit

Publikuar më 08.07.2020
Organizata Botërore e Shëndetit ka pranuar se ka prova të re...

Organizata Botërore e Shëndetit ka pranuar se ka prova të reja që koronavirusi mund të përhapet nga grimca të vogla të grumbulluara në ajër. Transmetimi me ajër nuk mund të përjashtohej në ambiente të mbushura, të mbyllura ose të ajrosura dobët, tha një zyrtar. Nëse provat konfirmohen, ajo mund të ndikojë në udhëzimet për hapësirat e […]

Lexo më shumë

Konsiderohet si Perëndi në Indi/ 95-vjeçari nuk i ka prerë kurrë flokët

Konsiderohet si Perëndi në Indi/ 95-vjeçari nuk i ka prerë kurrë flokët

Publikuar më 08.07.2020
Një 95-vjeçar respektohet si Perëndi nga banorët e provincës...

Një 95-vjeçar respektohet si Perëndi nga banorët e provincës ku ai jeton. Krejt kjo për shkak të gjatësisë së flokëve të tij gati 7.5-metërshe. Doddapalliah nuk i ka prerë asnjëherë flokët e tij, pasi që beson se do e humbte statusin e tij si hyjni, shkruan mediumi britanik Daily Mail. Banorët e fshatit Chitradurga të […]

Lexo më shumë