Tensione për mungesën e testeve të koronavirusit në të gjithë Europën!

Si ka mundësi që aktori Idris Elba të testohet për koronavirus në Angli edhe nëse ai nuk kishte simptoma, ndërsa disa punonjës të kujdesit shëndetësor nuk mund t’i bëjnë? Ndërsa numri i rasteve të konfirmuara të koronavirusit është rritur në Europë, qasja në testime ka ngjallur tensione midis qytetarëve të zakonshëm dhe mosmarrëveshje midis zyrtarëve kombëtarë dhe ndërkombëtarë të shëndetësisë.

Çështja është se shumica e vendeve europiane u japin përparësi testimit vetëm për rastet më të rënda dhe priren të përqendrohen në ato të pranuara në spital, kështu që stafi mjekësor e di se si t’i trajtojë ato dhe të sigurojë që infeksioni nuk përhapet. Por Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) ende këshillon që vendet të testojnë sa më shumë që të jetë e mundur, edhe nëse virusi është përhapur në komunitet, citon Politico.eu.

Megjithatë, disa ekspertë të shëndetit mendojnë se dritarja për testime të përhapura për të bërë një ndryshim është mbyllur. “Ne nuk do ta heqim më atë sëmundje nga bota”, tha Mika Salminen, drejtori i shëndetësisë në Institutin Kombëtar Finlandez për Shëndetin dhe Mirëqenien (THL), në një konferencë qeveritare të enjten, njoftoi Helsingin Sanomat.

Por meqenëse personat e infektuar mund të përhapin virusin para shfaqjes së simptomave, gjithnjë e më shumë europianë duan të testohen. Ky ndjenjë është rritur vetëm në mes të tregimeve të personave me simptoma serioze që kanë kaluar pa testuar. Rasti i një akademiku në Angli i cili iu refuzua një test mori vëmendjen e gjerë në mediat sociale. Pastaj është historia e një gruaje hungareze, mjekja e së cilës i tha asaj nga distanca që ajo nuk kishte virusin edhe pse kishte ethe për ditë të tëra. Një nga djemtë e saj tregoi për luftën e familjes së tij përmes videove në YouTube nga karantina e tij në spital. Nëna e tij përfundimisht u testua pozitive, siç bëri vëllai i tij. Ndërkohë, punonjësit e kujdesit shëndetësor në Britani të cilët mendojnë se mund të infektohen fillimisht u thuhet të izolohen, pa testuar. Kjo masë paraprake mund të ndryshojë.

Mungesa e qasjes në të gjithë Europën ka ngjallur ankesa për gatishmërinë dhe pabarazitë e qeverisë, të ndërlikuara nga të famshëm dhe politikanë që kanë qasje në prova kur shfaqin simptoma të buta ose aspak.

Ndërsa Salminen i Finlandës tha se ai e kuptoi dëshirën e njerëzve për t’u testuar, ata që mund të heqin virusin në shtëpi nuk përfitojnë prej tij, tha ai. “Testi nuk është kurë,” tha ai.

Më shumë raste = më pak teste

Në ditët e para të shpërthimit, kur rastet e konfirmuara për herë të parë në Europë u importuan, shumë vende testuan njerëz që ishin ekspozuar ndaj atyre transportuesve. Testi standard bazohet në punëtorët e kujdesit shëndetësor që përdorin shtupë për të marrë mostra nga trakti respirator dhe dërgimin e tyre në laboratorët e caktuar nga qeveria. Por me numrat që shpërthejnë çdo ditë në javët e fundit, ai model tani është nën një tendosje të rëndë. Vendet europiane po mbarojnë materialet dhe kapacitetet e testimit laboratorik. Në vazhdim, qeveritë duhet të japin përparësi nga burimet, tha Maria-Rosa Capobianchi, drejtoresha e Laboratorit të Virologjisë në Institutin Kombëtar të Sëmundjeve Infektive në Itali dhe një nga anëtarët e grupit këshillues të koronavirusit të Komisionit Europian.

Tani për tani, furnizuesit e testimit janë duke rritur prodhimin e tyre. Por kompanitë e mëdha që sigurojnë reagentët që laboratorët duhet të analizojnë testet po arrijnë “maksimumin e kapacitetit të tyre”, tha Capobianchi, duke theksuar se ekziston edhe nevoja për më shumë tampona për mbledhjen e mostrave. “Unë nuk e di se sa kohë do të kërkojnë”, tha ajo për prodhuesit e reagentëve. Në të njëjtën kohë, do të ishte e rrezikshme të laboratorët e përmbytjes me teste për njerëzit që nuk kanë nevojë për diagnozë urgjente, paralajmëroi ajo. Për më tepër, shumica e të ashtuquajturave teste të shpejta, tani në treg, mund të mos zbulojnë virusin në fazat e hershme, paralajmëroi ajo, pasi matin antitrupat që njerëzit mund të zhvillohen për të luftuar virusin.

Këto shfaqen më vonë sesa simptomat dhe mund të japin rezultate false.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet