×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Të paktën 15 të arrestuar në marshin e organizuar në Minsk

Dhjetëra gra marshuan në rrugët e Minskut, duke kërkuar që Qeveria bjelloruse dhe Aleksandar Lukashenka të largohen nga pushteti dhe të mbahen zgjedhjet e reja.

Marshi i 17 tetorit ishte më i vogël sesa protestat që janë zhvilluar në Bjellorusi, që prej zgjedhjeve presidenciale të 9 gushtit.

Videot e postuara në rrjetet sociale shfaqën policët duke arrestuar disa pjesëmarrës. Grupi për të drejtat e njeriut Vyasna tha se të paktën 15 persona janë arrestuar nga policia.

Bjellorusia po përballet me protesta që prej zgjedhjeve të 9 gushtit, ku Lukashenka thotë se ka fituar. Ai është në pushtet që prej vitit 1994.

Grupet opozitare dhe shumë bjellorusë thonë se rezultatet zgjedhore janë manipuluar dhe se aktivistja Svyatlana Tsikhanouskaya në fakt është fituesja legjitime e zgjedhjeve presidenciale.

Tsikhanouskaya është larguar nga Bjellorusia për në Lituani pak kohë pas zgjedhjeve, pas kërcënimeve që ka marrë familja e saj dhe ajo.

Tsikhanouskaya dhe mbështetësit e saj, gjatë kësaj jave rritën presionin ndaj Lukashenkës, duke i bërë thirrje që të dorëhiqet deri më 25 tetor ose do të përballet me një grevë mbarëkombëtare.

Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian kanë refuzuar që të njohin fitoren e Lukashenkës dhe më 12 tetor BE-ja e futi Lukashenkën në listën e sanksioneve. REL

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Konflikti Armeni-Azerbajxhan/ ‘Vritet’ Ministri i Mbrojtjes armene? Ja reagimi zyrtar nga Armenia (Video)

Konflikti Armeni-Azerbajxhan/ ‘Vritet’ Ministri i Mbrojtjes armene? Ja reagimi zyrtar nga Armenia (Video)

Publikuar më 27.10.2020
Azerbajxhani ka publikuar pamje të momentit kur një dron i k...

Azerbajxhani ka publikuar pamje të momentit kur një dron i komanduar prej tyre ka qëlluar makinën ku udhëtonte Ministri i Mbrojtjes i rajonit separatist armen të Artsakh. Pas qëllimit me raketë, duken tre trupa të shtrirë në tokë. Azerët pretendojnë se e kanë vrarë kreun e ushtrisë armene në Azerbajxhan, kurse armenët pretendojnë se ai […]

Lexo më shumë

Deklarata e fortë e gazetares franceze: Gratë myslimane duhet t’i heqin shamitë për një jave, në nder të Samuel Paty

Deklarata e fortë e gazetares franceze: Gratë myslimane duhet t’i heqin shamitë për një jave, në nder të Samuel Paty

Publikuar më 27.10.2020
Gazetarja Elisabeth Levy, deklaron se asaj i pëlqente të shi...

Gazetarja Elisabeth Levy, deklaron se asaj i pëlqente të shihte gratë myslimane që hiqnin shamitë për një javë, për disa ditë në nder të Patit. Gazetarja, Elisabeth Levy, e ftuar shpesh në setin e Cnews, iu përgjigj një pyetjeje që iu bë asaj për pozicionin e saj karshi ndalimit të veshjes së shamisë në vendet […]

Lexo më shumë

Hakmarrja e Erdogan/ Politikani holandez paditet për fyerje ndaj liderit turk

Hakmarrja e Erdogan/ Politikani holandez paditet për fyerje ndaj liderit turk

Publikuar më 27.10.2020
Presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan është duke paditu...

Presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan është duke paditur politikanin Hollandez të ekstremit të djathtë, Geert Wilders për postimin e një karikaturë të tij në Twitter. Agjencia shtetërore e lajmeve Anadolu raportoi të martën se avokati i Erdogan paraqiti një ankesë penale në zyrën e prokurorit të Ankarasë për “fyerjen e presidentit”, një krim sipas […]

Lexo më shumë

Situata alarmante/ 193 aeroporte evropiane në rrezik mbylljeje për shkak të krizës

Situata alarmante/ 193 aeroporte evropiane në rrezik mbylljeje për shkak të krizës

Publikuar më 27.10.2020
Gati 200 aeroporte janë duke u përballur me paaftësi paguese...

Gati 200 aeroporte janë duke u përballur me paaftësi paguese në muajt e ardhshëm ndërsa kriza e koronavirusit vazhdon të godasë industrinë, sipas shifrave të publikuara të martën nga grupi i lobit të aeroportit ACI Europe. Organizata thotë se Evropa rrezikon “kolapsin e një pjese të rëndësishme të sistemit të saj të transportit ajror” nëse […]

Lexo më shumë

COVID-19/ Mjekët e infektuar duhet të vazhdojnë të trajtojnë pacientët në Belgjikë, teatort, kinematë, muzetë do të mbyllen!

COVID-19/ Mjekët e infektuar duhet të vazhdojnë të trajtojnë pacientët në Belgjikë, teatort, kinematë, muzetë do të mbyllen!

Publikuar më 26.10.2020
Në Belgjikë situata duket se është aq serioze tani saqë edhe...

Në Belgjikë situata duket se është aq serioze tani saqë edhe me Koronavirus mjekët e infektuar vazhdojnë të jenë aktiv për të trajtuar pacientët. Mungesa e mjekëve tani është thjesht shumë e madhe. “Që nga kjo javë, njerëzve që kanë rezultuar pozitiv u është kërkuar që të kthehen në punë nëse nuk kanë asnjë simptomë”, […]

Lexo më shumë

Merkel: Gjermania rrezikon të humbasë kontrollin mbi pandeminë

Merkel: Gjermania rrezikon të humbasë kontrollin mbi pandeminë

Publikuar më 26.10.2020
Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka paralajmëruar se Gjer...

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka paralajmëruar se Gjermania është gati të humbasë kontrollin e luftës së saj kundër coronavirusit, derisa thuhet si iu tha kolegëve që situata është kërcënuese. Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, gjatë një takimi të brendshëm me partinë, detajet e së cilës u zbuluan nga pjesëmarrësit, kancelarja tha se “vendin e […]

Lexo më shumë

Rritja e rasteve me koronavirus/ Tjetër shtet europian paralajmëron shtrëngim të masave

Rritja e rasteve me koronavirus/ Tjetër shtet europian paralajmëron shtrëngim të masave

Publikuar më 26.10.2020
Qeveria e Çekisë do të jetë e detyruar të shtrëngojë masat k...

Qeveria e Çekisë do të jetë e detyruar të shtrëngojë masat kundër përhapjes së koronavirusit, pasi masat aktuale nuk e kanë ndalur rritjen e numrit të të infektuarve, tha kryeministri Andrej Babis, të dielën. Përkeqësim i situatës së pandemisë është shënuar në të gjithë Evropën, por Republika e Çekisë ka regjistruar rritjen më të mprehtë […]

Lexo më shumë

Ndërron jetë papritur nënkryetari i Budestag-ut, ra pa ndjenja pak para intervistës

Ndërron jetë papritur nënkryetari i Budestag-ut, ra pa ndjenja pak para intervistës

Publikuar më 26.10.2020
Nënkryetari i Parlamentit gjerman Thomas Oppermann ka vdekur...

Nënkryetari i Parlamentit gjerman Thomas Oppermann ka vdekur papritur pasi ra në tokë pa ndjenja pak para një transmetimi televiziv. Kolegët nga i gjithë spektri politik kanë shprehur tronditjen e tyre. Politikani kryesor Social Demokrat (SPD) dhe Nënkryetar i Bundestag ka vdekur në moshën 66-vjeçare, njoftuan të hënën mediat gjermane. Oppermann ra në tokë pa […]

Lexo më shumë