×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Të mos mbyllet vendi/ Mafia italiane nxit protestat, bizneset në borxhe janë gati të bashkëpunojnë

Mafia italiane po bën gjithçka që mundet për të parandaluar kufizimet nga koronavirusi në biznesin e tyre – përfshirë orkestrimin e dhunës në protestat kundër bllokimit.

Sipas autoriteteve italiane, turma planifikoi dhe drejtoi demonstrata në Napoli, të cilat kaluan në dhunë dhe sulme ndaj policisë të premten. Protesta të ngjashme janë zhvilluar në të gjithë vendin për katër ditët e fundit, me pronarët e lokaleve dhe restoranteve duke shprehur shqetësime se masa më të rrepta, të sjella nga qeveria për të kundërshtuar një rritje të masave kundër koronavirusit në vend, e cila do të shkatërrojnë bizneset e tyre.

Ndërsa trazirat ekonomike të shkaktuara nga kriza kanë paraqitur mundësi që mafia të bllokojë firmat e goditura, kundërshtimi i ndalimit të kufijve dhe kufizimet e bllokimit janë një lajm i keq, sepse kontrollet e rritura të policisë kufizojnë lirinë e mafisë për të vepruar. Policia vlerëson se me mbylljen e jetës së natës në Itali, të ardhurat e drogës së mafies Kamorra do të goditen deri në 60 përqind.

Të dielën, Kryeministri i Italisë, Giuseppe Conte njoftoi një shtrëngim të mëtejshëm të masave duke përfshirë ndërprerje për bare dhe restorante që u shërbejnë klientëve. Campania, Lazio dhe Lombardia – tre rajonet me rastet më të koronavirusëve në Itali – kanë miratuar një shtetrrethim natën në një përpjekje për të ngadalësuar ritmin e rritjes së infeksioneve.

Në një protestë në Napoli të premten, policia identifikoi anëtarët e njohur të katër familjeve mafioze Kamorra të cilët mendohet se drejtojnë dhunën. Protestuesit hodhën gurë drejt policisë si dhe sulmuan oficerët brenda makinave të tyre dhe dëmtuan automjetet me shkopinj. Disa gazetarë u sulmuan gjithashtu. Vincenzo de Luca, guvernatori rajonal, i përshkroi ngjarjet si “luftë guerile”.

Kryeprokurori antimafia, Federico Cafiero De Raho, i tha gazetës lokale Il Mattino se “200 skuter ndoqën demonstrimin dhe më pas, pas një sinjali të rënë dakord, lëshuan sulmin ndaj autoriteteve”.

“Dhuna ishte e një niveli intensiteti që nuk është sjellje e pronarëve të restoranteve, as e biznesit dhe as e punëtorëve”, tha ai, duke shtuar se protestuesve paqësorë iu bashkuan anëtarë të ekstremit të djathtë dhe anarkistë. “Ajo që ndodhi përfaqëson një sulm të vërtetë, të prekshëm ndaj shtetit.” De Luca tha se protesta nuk kishte të bënte me shqetësime të ligjshme nga bizneset në lidhje me shtetrrethimin e sjellë të premten dhe ishte planifikuar dhe koordinuar për të paktën një javë në mediat sociale.

Giuseppe Antoci, presidenti i Fondazione Caponnetto, një qendër kërkimore për mafien, tha se klanet e turmës kundërshtojnë ndalimin e lëvizjes dhe bllokimet sepse rritja e kontrolleve dhe mbylljeve të policisë ndikon në aftësinë e tyre për të kërkuar pagesa zhvatjeje dhe çojnë në uljen e të ardhurave nga shitja e drogës. “Ata u shkatërruan nga bllokimi i pare”, tha ai.

Klanet mafioze po përdorin gjithashtu protestat për të nxitur zemërimin e një mosbesimi të përgjithshëm ndaj shtetit, tha ai. “U përshtatet atyre të krijojnë një klimë konflikti midis njerëzve dhe shtetit. Ato tregojnë se shteti nuk është aty për ju dhe ofrojnë t’ju ndihmojnë. Duke vepruar kështu, ata zgjerojnë rrjetin e tyre të aleatëve”.

“Nëse një shef mafie paguan për dyqanin tuaj të supermarketit kur nuk mundeni, ai bëhet dashamirësi juaj,” shpjegoi ai. “Ekziston rreziku që të kthehemi 30 ose 40 vjet mbrapa kur udhëheqësit mafiozë shiheshin si arbitra, që zgjidhnin problemet dhe mosmarrëveshjet”.

Shumë biznese që i mbijetuan bllokimit do të kalojnë me mafien nëse nuk marrin ndihmë, tha ai, dhe mafia ka fshehur fonde që i duhen për të pastruar duke investuar në ndërmarrje të ligjshme. Nëse bizneset kthehen tek huazuesit mafiozë të parave, normat e interesit janë aq të larta sa që përfundimisht ata do të detyrohen të heqin dorë nga një pjesë e biznesit. “Shteti duhet të vijë për këto biznese, shpejt, sikur të mos e bëjë, mafia do ta bëjë atë gjë”.

Sandro Ruotolo dhe Paolo Siani, të dy deputetë nga Napoli, i kërkuan qeverisë në një deklaratë të përbashkët për të ndihmuar bizneset dhe individët që përpiqeshin të siguronin të ardhurat për të parandaluar ndërhyrjen e mafies. Ata u bënë thirrje atyre që protestojnë në mënyrë të ligjshme “të distancohen nga mafia … I izoloni, identifikoni, ndaloni. Çdo akt dhune duhet të dënohet, asnjëherë i justifikuar”.

Senatori Nicola Morra, kreu i komisionit antimafia në parlament, paralajmëroi se mafia mund të përfitonte nga pandemia. “Atje ku ka privim shoqëror për të mbështetur pakënaqësinë, është një mënyrë për të ndërtuar një mit, mitin e mafiozit të mirë Kamorra që mbron dhe kujdeset për ty. Në jug ju ende dëgjoni të thuhet, për fat të keq, se … mafia është një gjë e mire”, tha ai në një deklaratë.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ky është vendi i parë qe vendos në dispozicion falas produktet e higjenës tek femrat

Ky është vendi i parë qe vendos në dispozicion falas produktet e higjenës tek femrat

Publikuar më 25.11.2020
Skocia u bë vendi i parë në botë që vuri në dispozicion fala...

Skocia u bë vendi i parë në botë që vuri në dispozicion falas produktet e higjienës femërore ndërsa Parlamenti Skocez miratoi unanimisht Aktin e Produkteve (Sigurim falas) (Skoci) të martën në mbrëmje. Ligji kërkon që autoritetet lokale të sigurojnë që produktet e periudhës, të tilla si tampona ose peshqirë sanitarë, janë në dispozicion pa kosto […]

Lexo më shumë

Gjermania shënon rritje të mëdha të numrit të vdekjeve nga COVID-19, ja plani i ri i masave

Gjermania shënon rritje të mëdha të numrit të vdekjeve nga COVID-19, ja plani i ri i masave

Publikuar më 25.11.2020
Gjermania raportoi një rekord vdekjeje prej 410 personash, s...

Gjermania raportoi një rekord vdekjeje prej 410 personash, si pasojë e COVID-19 në 24 orët e fundit, para se 16 udhëheqësit e shtetit federal dhe Kancelarja Angela Merkel të takoheshin të mërkurën për të diskutuar kufizimet për festat e Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri. Numri i rasteve të konfirmuara të koronavirusit u rrit me 18,633 […]

Lexo më shumë

“Ju fëmijë të mallkuar dhe vrasës të moshuar”/ Personi i irrituar përplas makinën në portat e Kancelares Angela Merkel

“Ju fëmijë të mallkuar dhe vrasës të moshuar”/ Personi i irrituar përplas makinën në portat e Kancelares Angela Merkel

Publikuar më 25.11.2020
Një makinë u përplas në portat e zyrës së Kancelares gjerman...

Një makinë u përplas në portat e zyrës së Kancelares gjermane Angela Merkel të mërkurën, citon DW. Imazhet e paverifikuara të shpërndara në mediat sociale treguan një makinë me një mesazh të shkruar në anën e saj duke lexuar: “Ju fëmijë të mallkuar dhe vrasës të moshuar”. Fotografitë e tjera nga vendi i ngjarjes treguan […]

Lexo më shumë

“Situata pandemike mbetet serioze”/ Ursula von der Leyen: Të “mos përsërisnin të njëjtat gabime” pavarësisht nga dëshira për t’u kthyer në normalitet

“Situata pandemike mbetet serioze”/ Ursula von der Leyen: Të “mos përsërisnin të njëjtat gabime” pavarësisht nga dëshira për t’u kthyer në normalitet

Publikuar më 25.11.2020
Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen të më...

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen të mërkurën bëri thirrje për një qasje të ngadaltë, të kujdesshme për heqjen e masave të koronavirusit dhe paralajmëroi kryeqytetet kombëtare të “mos përsërisnin të njëjtat gabime” pavarësisht nga dëshira për t’u kthyer në normalitet për Krishtlindje. “Situata pandemike mbetet serioze”, i tha von der Leyen Parlamentit […]

Lexo më shumë

Erdogan është gati të tërhiqet nga qëndrimi agresiv ndaj Evropës, ja cilat janë lëvizjet e fundit

Erdogan është gati të tërhiqet nga qëndrimi agresiv ndaj Evropës, ja cilat janë lëvizjet e fundit

Publikuar më 25.11.2020
Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan do të tërhiqet nga qënd...

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan do të tërhiqet nga qëndrimi i tij agresiv ndaj Evropës “në shenjën e parë të unitetit të BE”, tha një burim në Bruksel për EURACTIV.com. “Ne besojmë se nëse Evropa tregon shenjën e parë të unitetit, Erdoğan do të tërhiqet, për ta goditur në një farë mënyre”, tha burimi. “Evropa […]

Lexo më shumë

Zvicra goditet nga sulmi terrorist/ E dyshuara plagos dy gra në një dyqan (Video)

Zvicra goditet nga sulmi terrorist/ E dyshuara plagos dy gra në një dyqan (Video)

Publikuar më 25.11.2020
Një grua është arrestuar në qytetin jugor të Zvicrës, Lugano...

Një grua është arrestuar në qytetin jugor të Zvicrës, Lugano pasi dyshohet se plagosi dy gra të tjera në një sulm të dyshuar terrorist në një dyqan. Ajo u përpoq të mbyste njërin dhe goditi një tjetër në qafë me një thikë përpara se të ndalohej nga blerësit, thotë policia. Një viktimë besohet të ketë […]

Lexo më shumë

Gjermania shtrëngon masat për ‘të shpëtuar’ festat e fundvitit

Gjermania shtrëngon masat për ‘të shpëtuar’ festat e fundvitit

Publikuar më 25.11.2020
Shifrat e infektimeve në Gjermani janë ende të larta, por të...

Shifrat e infektimeve në Gjermani janë ende të larta, por të qëndrueshme. E megjithatë, Gjermania synon  t’i shtrëngojë edhe më shumë masat e mbylljes së lehtë, me shpresën që në festat e Krishtilndjeve dhe fundvitit numri i infektimeve të mos rritet shumë. Dhe që të mos ndodhte si dy javë më parë, kur masat e parashikuara […]

Lexo më shumë

Ylli amerikan i filmave, George Clooney kundër liderit hungarez Viktor Orban: Pres që Hungaria të jetë si dikur

Ylli amerikan i filmave, George Clooney kundër liderit hungarez Viktor Orban: Pres që Hungaria të jetë si dikur

Publikuar më 25.11.2020
Aktori i Hollivudit George Clooney është përfshirë në një re...

Aktori i Hollivudit George Clooney është përfshirë në një replikë me kryeministrin hungarez Viktor Orban, pasi ai kritikoi qeverinë e Budapestit si një shembull të “zemërimit dhe urrejtjes” të parë në të gjithë botën. Në një intervistë me GQ botuar në internet javën e kaluar, Clooney foli rreth xhirimit të filmit të tij të ardhshëm […]

Lexo më shumë