×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Tashmë është zyrtare/ SHBA tërhiqet përfundimisht nga OBSH, ja deklarata e fortë e Donald Trump

Presidenti amerikan Donald Trump të premten tha që po përfundon marrëdhëniet e ShBA-së me Organizatën Botërore të Shëndetit, duke i dhënë jetë kërcënimit të tij për t’u tërhequr nga Agjensia Shëndetësore. “Ne do të përfundojmë sot marrëdhëniet tona me Organizatën Botërore të Shëndetit dhe do t’i drejtojmë ato fonde në të gjithë botën pasi do të meritojmë nevoja urgjente globale të shëndetit publik”, tha Trump në një deklaratë nga Shtëpia e Bardhë në Rose Garden.

Trump muajin e kaluar ngriu përkohësisht fondet e ShBA-së për OBSH-në, duke pretenduar se organizata nxiti reagimin ndërkombëtar ndaj pandemisë dhe ka qenë tepër i ndryshëm për Kinën.

SHBA ka kontribuar më parë me mbi 400 milion dollarë në vit në buxhetin vjetor të OBSH-së, 4.8 miliardë dollarë, më shumë se çdo vend tjetër. Trump i dërgoi një letër në fillim të këtij muaji Drejtorit të Përgjithshëm të OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus, duke kërcënuar se do ta bënte fondin falas të përhershëm nëse organizata nuk do të bënte “ndryshime thelbësore” në 30 ditët e ardhshme.

Letra nuk detajonte reformat e kërkuara. OBSH ka qenë duke organizuar testime për të gjithë vaksinat dhe ilaçet kundër virusit të ri. Masa u kritikua menjëherë nga ekspertë të shëndetit publik, të cilët thanë se kishte pak kuptim të ndërpritet fondet e grupit në mes të një pandemie që është ende e egër.

“Ne ndihmuam në krijimin e OBSH-së”, shkroi në Twitter Tom Frieden, i cili drejtoi CDC nën administrimin e Obamës.

“Ne jemi pjesë e saj. Ajo është pjesë e botës. Kthimi i shpinës tek OBSH na bën ne dhe botën më pak të sigurt”.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

OBSH nxjerr udhëzime të reja për korovirusin: Ja rreziku më i madh dhe çfarë duhet të dini!

OBSH nxjerr udhëzime të reja për korovirusin: Ja rreziku më i madh dhe çfarë duhet të dini!

Publikuar më 09.07.2020
Organizata Botërore e Shëndetësisë publikoi të enjten udhëzi...

Organizata Botërore e Shëndetësisë publikoi të enjten udhëzime të reja për transmetimin e koronavirusit, në të cilat pranohet mundësia që virusi të përhapet me anë të ajrit, siç janë shprehur shumë shkencëtarë amerikanë, por pa e konfirmuar këtë plotësisht. Në udhëzimet e saj OBSH pranon se nga disa raporte për shpërthimin e virusit që lidhen […]

Lexo më shumë

Banda gangsterësh kundër protestuesve në Serbi/ Kush po i lëviz fijet? Pse Aleksandër Vuçiç flet për teori konspirative të forcave të errëta

Banda gangsterësh kundër protestuesve në Serbi/ Kush po i lëviz fijet? Pse Aleksandër Vuçiç flet për teori konspirative të forcave të errëta

Publikuar më 09.07.2020
Agjentë të huaj – ata ishin! Forca të errëta përtej kufijve ...

Agjentë të huaj – ata ishin! Forca të errëta përtej kufijve lëvizin fijet në demonstratat në Serbi. Presidenti Aleksandar Vuçiç është i sigurt për këtë. Vetëm disa javë më parë ai korri një fitore dërrmuese në të ashtuquajturat “zgjedhje”. Tani ai kontrollon dy të tretat e të gjitha vendeve në parlament. Kjo ia bën edhe […]

Lexo më shumë

Zoran Zaev bie sërish në kurth: Macron është një lider i tmerrshëm

Zoran Zaev bie sërish në kurth: Macron është një lider i tmerrshëm

Publikuar më 09.07.2020
Kreu i LSDM-së Zoran Zaev bie pre e një tjetër loje të komed...

Kreu i LSDM-së Zoran Zaev bie pre e një tjetër loje të komedianëve ukrainas Vladimir Kuznjecov dhe Aleksei Stoljarov, të njohur për publikun me nofkat Vovan dhe Leksus. Këtë herë ata i telefonuan ish-kryeministrit maqedonas me maskën e aktivistes 17-vjeçare për klimën, Greta Thunberg. Mes çështjeve të shumta që diskutohen gjatë telefonatës, Zaev pohon opinionin […]

Lexo më shumë

Lajmi i fundit/ Doli nga shtëpia e s’u kthye më, gjendet i pajetë kryebashkiaku

Lajmi i fundit/ Doli nga shtëpia e s’u kthye më, gjendet i pajetë kryebashkiaku

Publikuar më 09.07.2020
Policia në kryeqytetin e Koresë së Jugut, Seul ka gjetur tru...

Policia në kryeqytetin e Koresë së Jugut, Seul ka gjetur trupin e kryetarit të qytetit pasi ai u zhduk të enjten. Vajza e Park Won-së raportoi para policisë se ai kishte lënë një mesazh para se të dilte nga shtëpia, duke e çuar atë të ngrejë alarmin. Trupi i tij u gjet në malin Bugak […]

Lexo më shumë

Të gjithë kundër OBSH/ Pas SHBA-së, Franca dhe Gjermania kërkojnë llogari për virusin

Të gjithë kundër OBSH/ Pas SHBA-së, Franca dhe Gjermania kërkojnë llogari për virusin

Publikuar më 09.07.2020
Dy ish-krerët e shteteve do të udhëheqin një komision të pav...

Dy ish-krerët e shteteve do të udhëheqin një komision të pavarur për të shqyrtuar reagimin global ndaj pandemisë së koronavirusit, tha të enjten kreu i Organizatës Botërore të Shëndetit. Ish Presidenti Liberian dhe laureatja për Nobel, Ellen Johnson Sirleaf dhe ish Kryeministrja e Zelandës së Re, Helen Clark do të kryesojnë një panel të ri, […]

Lexo më shumë

Amerika trondit Turqinë/ Merret vendimi për të zhvilluar stërvitje ushtarake në Qipro

Amerika trondit Turqinë/ Merret vendimi për të zhvilluar stërvitje ushtarake në Qipro

Publikuar më 09.07.2020
SHBA tha të mërkurën (8 korrik) se planifikon të zhvillojë t...

SHBA tha të mërkurën (8 korrik) se planifikon të zhvillojë trajnim ushtarak me Qipron për herë të parë, duke kundërshtuar aleatin e NATO-s Turqinë, e cila paralajmëroi për destabilizim. Kongresi amerikan vitin e kaluar përfundoi një embargo dhjetëvjeçare të armëve në ishull, veriu i të cilit është i okupuar nga Turqia. Sekretari i Shtetit Mike […]

Lexo më shumë

Hoqi maskën në konferencë, gazetarët padisin Presidentin e Brazilit

Hoqi maskën në konferencë, gazetarët padisin Presidentin e Brazilit

Publikuar më 09.07.2020
Shoqata e Gazetarëve në Brazil do të padisë presidentin, Zha...

Shoqata e Gazetarëve në Brazil do të padisë presidentin, Zhair Bolsonaro, pasi hoqi maskën në një konferencë për media. Kreu i shtetit u konfirmua ditë më parë me Covid-19 dhe veprimi I tij mund të çojë në infektimin e reporterëve të pranishëm. Shoqata thotë se Bolsonaro nuk respektoi distancën e sigurisë dhe vuri në rrezik […]

Lexo më shumë

Kryeministri i Bregut të Fildishtë ndërron jetë pas mbledhjes së kabinetit të qeverisë

Kryeministri i Bregut të Fildishtë ndërron jetë pas mbledhjes së kabinetit të qeverisë

Publikuar më 09.07.2020
Ka ndërruar jetë në moshën 61-vjeçare, pas një mbledhje të k...

Ka ndërruar jetë në moshën 61-vjeçare, pas një mbledhje të kabinetit të qeverisë, kryeministri i Bregut të Fildishtë Amadou Gon Coulibaly. Mediat ndërkombëtare raportojnë se gjatë mbledhjes ai u ndje keq dhe u transportua me urgjencë drejt spitalit. Në vitin 2012 Coulibaly kishte patur probleme në zemër, dhe i ishte nënshtruar një operacioni. Ai sapo […]

Lexo më shumë