×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Tani lajmet edhe mund t’i dëgjoni, zbuloni risitë e aplikacionit shqiptar Zëri (FOTO)

Pjesë e ekipit të Zëri janë ekspertë të fushës të cilët punojnë në Shqipëri dhe Evropë nga zhvillues softueri, specialistë marketingut dhe dizajner UI/UX tek ekspertë me teknologji si machine learning dhe inteligjencë artificiale.

Filloi dy vite më parë si një nevojë, aplikacioni Zëri është ai shërbim i cili ju mundëson të dëgjoni lajme nëse nuk keni mundësi ti lexoni. Startupi pas këtij aplikacioni u themelua nga dy inxhinierë softueri, Festim Peposhi dhe Klodian Zyberi dhe krijoi aplikacionin Zëri cili vihet në shërbim të mediave online, kompaniveë e programimit, studentëve të huaj, platformave e-learning dhe çdo kush tjetër të cilët kanë nevojë të kthejnë një tekst në audio.

Pjesë e ekipit të Zëri janë ekspertë të fushës të cilët punojnë në Shqipëri dhe Evropë nga zhvillues softueri, specialistë marketingut dhe dizajner UI/UX tek ekspertë me teknologji si machine learning dhe inteligjencë artificiale.

Për PCWorld.al, startupi Zëri tha se “aktualisht kemi një zë të qëndrueshëm dhe të dëgjueshëm i cili mund të përdoret dhe integrohet në shërbime ekzistuese falë integrimit të thjeshtë qe kemi mundësuar dhe API. Një shërbim tjetër është dhe artikuj zanor, i cili mund të përdoret nga mediat online duke ju ofruar vizitorëve të tyre mundësinë e të dëgjuarit të artikullit apo lajmit në audio.”

Integrimi është shumë i thjeshtë, pa nevojë të aftësive për të programuar, mjaftojnë të verifikojnë domainin e tyre tek zëri, të integrojnë në faqen e tyre një meta-tag dhe script të jashtëm dhe çdo artikull i publikuar do të kthehet në audio dhe lexuesit e vizitorët do të mund ta dëgjojnë në audio. Media online, duke përdorur këtë shërbim, ju japin mundësi lexuesve që lajmin ose artikullin te kenë mundësi ta dëgjojnë, duke e bere me te aksesueshëm për personat qe janë në lëvizje, qe kane probleme me shikimin apo përqendrimin. Kompanitë e programimit apo programuesit mund të përdorin shërbimin e zëri si pjesë integruese të një sistemi ekzistues apo të ofrimit të një shërbimi i cili mungon në tregun shqiptar.

Platformat e-learning mund tu ofrojnë përdoruesve të tyre mundësinë e dëgjimit të një leksioni në audio. Studimet tregojnë që studentët e kanë më të thjeshtë për të mësuar kur ata kombinojnë  një tekst me pamje grafike dhe me pjesë audio. Studentët e huaj të cilët mësojnë dhe studiojnë gjuhën Shqipe mund të përdorin shërbimin e zërit që të dëgjojnë në shqip pjesë teksti duke ju mundësuar atyre një shqiptim më të mirë të asaj çfarë po mësojnë. Zëri mund të përdoret edhe nga studentët shqiptarë, duke ju mundësuar që një leksion apo një tekst që lidhet me studimet e tyre të mund ta dëgjojnë qoftë edhe në lëvizje.

Si funksionon aplikacioni Zëri?

Përdorimi teknologjisë me të fundit si machine learning dhe inteligjencë artificiale të cilët na mundësojnë të gjenerimin në audio të një teksti të dhënë (text to speech). Teksti përpunohet dhe  kthehet në një gjuhë të njohur për kompjuterin, konvertohet në audio dhe më pas është aplikimi i intonacionit dhe shpejtësisë së zërit, duke mundësuar që të kemi një produkt final, një zë i dëgjueshëm dhe i kuptueshëm dhe shumë afër asaj çfarë ne flasim. Përdorimi i machine learning lejon që zëri të mësojë dhe të aftësohet më tutje gjatë përdorimit të vazhdueshëm, ndaj është gjithmonë e në përmirësim e sipër.

Në planet e startupit dhe aplikacionit Zëri janë që algoritmin aktual të zërit të përmirësohet më shumë duke pasur një zë akoma më të afërt më një zë natyral shqip. Gjithashtu ekipi pas Zëri po punon me një korrigjues që e quajnë Korrektori, një shërbim i cili mungon në Shqipëri.

Korrektori do të jetë ne gjendje që të korrigjojë gjatë shkrimit në shqip dhe duke dhënë dhe sugjerime. Do të jetë si funksion shtese i zërit, por sigurisht do të këtë dhe shtojca Chrome dhe Firefox, të cilët do të mund të instalohen në shfletuesit përkatës dhe do korrigjojnë tekstin që ju do shkruani në çdo faqe që jeni, qofte Google Documents, kur shkruani një email apo dhe kur ju duhet të shkruani diçka në shqip, pavarësisht se në cilin ndodheni.

Përpos korrektorit, dhe Tekstit në Audio, Zëri planifikon që të ofroj dhe një shërbim tjetër, Audio në Tekst, duke mundësuar transkriptim të një audio në tekst dhe duke u ardhur në ndihmë një pjese tjetër të përdoruesve me aftësi të veçanta në të dëgjuar që të mund të lexojnë atë çfarë thuhet në një audio, apo duke shfaqur titrat në një konferencë apo event që mund të mbahet. /PCWorld.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

gif

Transformimi i mashtruesit turk të kriptomedhave nga një i ri inovativ në ‘gangster’ në arrati (FOTO)

Transformimi i mashtruesit turk të kriptomedhave nga një i ri inovativ në ‘gangster’ në arrati (FOTO)

Publikuar më 30.08.2022
Drejtori i Përgjithshëm i Thodex në arrati, Faruk Özer është...

Drejtori i Përgjithshëm i Thodex në arrati, Faruk Özer është arrestuar në Vlorë si rezultat i operacionit të kryer nga policia shqiptare. Policia kapi Ozerin në operacionin që nisi mëngjesin e sotëm, ndërsa vazhdon pyetja e Ozerit pranë autoriteteve. Për ndalimin e tij raportuan edhe mediat turke që shkruajnë se ministri i Punëve të Brendshme i Republikës […]

Lexo më shumë

Hakerat nxjerrin sekretet e Ministrisë së Brendshme, publikojnë dokumentet e opozitës iraniane

Hakerat nxjerrin sekretet e Ministrisë së Brendshme, publikojnë dokumentet e opozitës iraniane

Publikuar më 29.07.2022
Sulmi kibernetik i hakerave iranianë ka nisur 12 ditë më par...

Sulmi kibernetik i hakerave iranianë ka nisur 12 ditë më parë, krahas bllokimit të shërbimit të e-Albania, ka pasur si qëllim edhe vjedhjen e dokumenteve të Shtetit Shqiptar. Në faqen e tyre hakerat kanë lajmëruar se për dy ditë do bëjnë një surprizë që mund të jetë publikim i dokumenteve. Pre e vjedhjes të dokumenteve […]

Lexo më shumë

‘Bëjeni Instagramin sërish Instagram’, rrjeti social pranon dështimin pas reagimeve të Kim Kardashian dhe Kylie Jenner

‘Bëjeni Instagramin sërish Instagram’, rrjeti social pranon dështimin pas reagimeve të Kim Kardashian dhe Kylie Jenner

Publikuar më 29.07.2022
Rrjeti i madh social, Instagram, ka vendosur të kthejë disa ...

Rrjeti i madh social, Instagram, ka vendosur të kthejë disa prej ndryshimeve të nisura së fundmi, pas reagimeve të përdoruesve, përfshirë edhe yjet Kylie Jenner dhe Kim Kardashian. Aplikacioni i fotografive dhe videove u akuzua se po imiton TikTokun pasi nisi të enjten ndryshimin, duke bërë që postimet të shfaqen në ekran të plotë si […]

Lexo më shumë

Sulmi kibernetik shemb ‘qeverisjen online’ të Ramës, vidhen edhe dokumentet sekrete

Sulmi kibernetik shemb ‘qeverisjen online’ të Ramës, vidhen edhe dokumentet sekrete

Publikuar më 25.07.2022
Vetëm dy muaj pas lançimit nga Rama si një arritje elitare t...

Vetëm dy muaj pas lançimit nga Rama si një arritje elitare të ofrimit të të gjithave shërbimeve online, shteti digjital i promovuar nga kryeministri ra pasi u sulmua nga “hacker”-at, ndërkohë që AKSHI ishte i paaftë të bllokonte sulmet ndaj bllokoi të gjitha shërbimet. Në fundjavë nuk funksiononte asnjë shërbim publik online dhe faqe të […]

Lexo më shumë

Shqipëria dixhitale merret ‘peng’, hakerat: Na jepni 30 milionë euro me Bitcoin!

Shqipëria dixhitale merret ‘peng’, hakerat: Na jepni 30 milionë euro me Bitcoin!

Publikuar më 21.07.2022
Prej 5 ditësh, shërbimet online të qeverisë kanë qenë jashtë...

Prej 5 ditësh, shërbimet online të qeverisë kanë qenë jashtë funksionit e për pasojë përdoruesit nuk ka mundur të kryejnë asnjë veprim. Për orë me radhë, ngjarja nuk u bë publike, por më pas autoritetet përgjegjëse u detyruan të pranojnë se janë sulmuar nga hakërues dhe se kanë rënë disa prej portaleve kryesore të qeverisë. Beteja […]

Lexo më shumë

Kryeministria flet pas sulmit kibernetik: Të dhënat janë të sigurta dhe të paprekura, nuk ka vend për polemika

Kryeministria flet pas sulmit kibernetik: Të dhënat janë të sigurta dhe të paprekura, nuk ka vend për polemika

Publikuar më 18.07.2022
Kryeministria ka reaguar përmes një deklarate për mediat në ...

Kryeministria ka reaguar përmes një deklarate për mediat në lidhje me sulmin kibernetik që çoi në mbylljen e përkohshme të platformës qeveritare e-Albania, si dhe të faqeve të tjera zyrtare. Sipas saj, “të dhënat e sistemeve të informacionit të shërbimeve qeveritare janë të sigurta dhe të paprekura”. “Mesditën e së premtes, nëpërmjet platformave të monitorimit […]

Lexo më shumë

Këshilla e shpikësit të telefonit celular: Lërini telefonat, nisni të jetoni!

Këshilla e shpikësit të telefonit celular: Lërini telefonat, nisni të jetoni!

Publikuar më 02.07.2022
Njeriu që shpiku telefonin e parë celular ka thënë se njerëz...

Njeriu që shpiku telefonin e parë celular ka thënë se njerëzit duhet të shijojnë jetën dhe të ndalojnë përdorimin e telefonave. Inxhinieri Martin Cooper, 93 vjeç, krijoi pajisjen celulare origjinale me valë – Motorola DynaTAC 8000X – në vitin 1973, por tani, gati 50 vjet më vonë, ai mendon se njerëzit duhet të shpenzojnë më pak […]

Lexo më shumë

Prezantohet makina diellore, ecën disa muaj pa u karikuar

Prezantohet makina diellore, ecën disa muaj pa u karikuar

Publikuar më 24.06.2022
Një kompania holandeze po e sjell në treg automobilin e parë...

Një kompania holandeze po e sjell në treg automobilin e parë në botë i gatshëm për prodhim dhe i cili vihet në lëvizje vetëm nga energjia solare, Lightyear 0 do të kushtojë 263,000 dollarë. Lightyear 0, që nuk duhet të ngatërrohet me automobilin Buzz Lightyear të Disneyt, edhe pse teknologjia e tij e avancuar nuk e […]

Lexo më shumë