×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Takimi Rama-Mitsotakis/ Mediat greke: Shqipëria po ‘dorëzohet’ tek Turqia

Me daljen e Shqipërisë nga “blloku” i ish shteteve socialiste të Evropës, çështjet e shumta dhe komplekse të brendshme dhe ndërkombëtare, të cilat qeveria e vendit nuk donte të zgjidhte, dolën në pah. Përveç çështjes shumëdimensionale të Kosovës, e cila për tre dekada mbetet një çështje me shumë rëndësi për të gjithë formacionin politik ballkanik, marrëdhëniet e vendit me Greqinë dhe Turqinë dhe nevoja për të ekuilibruar bashkëpunimin e secilit vend me Shqipërinë ndikojnë pazgjidhshmërisht pozicionin e vendi fqinj në tabelën e shahut politik të rajonit. Në vitin 2020, politika e jashtme shqiptare mund të përshkruhet ende si “e ndarë”, një fakt që degradon vullnetarisht rrjedhën e aspiratave politike ndërkombëtare të vendit.

Bashkëpunimi i Shqipërisë me formacionet Euro-Atlantike u sqarua menjëherë, veçanërisht pas normalizimit relativ të trazirave të brendshme me të cilat u përball vendi në fund të viteve 1990. Mbështetja e Greqisë veproi si një shtesë në këtë drejtim. Qysh në vitin 2003, kandidatura e Shqipërisë për pranimin në Bashkimin Evropian u zyrtarizua në Këshillin Evropian të Selanikut. Mbështetja greke për kursin evropian të Shqipërisë vazhdon deri më sot, me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut që fillojnë bisedimet zyrtare për pranimin në BE. në Mars 2020

Në të njëjtën kohë, vendi u bashkua me NATO-n, me Shqipërinë që u bë një anëtare zyrtare që nga viti 2009. Bazuar në kursin vijues, normalizimi i marrëdhënieve Greko-Shqiptare u konsiderua i nevojshëm në të dy anët e kufirit. Në të njëjtin vit, bashkëpunimi dy-vjeçar i zhvilluar përmes lulëzimit të përgjithshëm politik dhe diplomatik të marrëdhënieve Greko-Shqiptare u duk se dha rezultate. Dy vjet negociata midis dy qeverive për deklarimin e kufijve detarë, dhe veçanërisht për përcaktimin e Zonës Ekonomike Ekskluzive të të dy vendeve, në fund të fundit nuk sollën rezultatet që dy udhëheqësit në atë kohë, Kryeministri Kostas Karamanlis dhe Sali Berisha.

Një nga arsyet kryesore pse ky bashkëpunim nuk është arritur deri më tani është, për vetë Berishën, marrëdhëniet dhe ndikimi i Turqisë në Shqipërinë fqinje, një ndikim i rrënjosur thellë dhe i përhapur përtej manifestimeve klasike politiko-ekonomike.

Marrëveshja greko-shqiptare e vitit 2009 midis Karamanlis dhe Berishës u gjykua jokushtetuese nga Gjykata e Lartë e Shqipërisë. I pyetur nga një gazetar në lidhje me çështjen dhe pikëpamjen e tij mbi përfshirjen e Turqisë, Berisha u përgjigj: “Absolutisht. Nuk ka dyshim. Njëqind për qind”. Duke komentuar lëvizjet e fundit të Greqisë për të rritur zonën e saj Aegialitis në 12 milje detare në Jon, Kryeministri i tanishëm shqiptar Edi Rama shprehu hapur mbështetjen e tij. Karakteristikisht, ai deklaroi se “Greqia, si çdo vend anëtar i Konventës (i Ligjit të Kombeve të Bashkuara për Detin), ku lejohet gjeografikisht dhe me kusht që të drejtat e sovranitetit të një shteti tjetër të mos shkelen, gëzon të drejtën të zgjasë Zona e Egjeut siç përcaktohet nga Konventa”.

Bazuar në pozicionet e mëparshme, politika e jashtme shqiptare sot duket shumë më në përputhje me interesat greke. Bashkëpunimi paralel me Turqinë mund të konsiderohet mjaft problematik. Në një intervistë të fundit, Rama vlerësoi rrjedhën e bashkëpunimit Shqipëri-Turqi dhe e konsideroi shndërrimin e vendit të tij në një aleat strategjik të Ankarasë si një nga arritjet më të rëndësishme të qeverisë së tij.

Në të vërtetë, Presidenti i tanishëm Ilir Meta gushtin e kaluar miratoi një paketë të bashkëpunimit ekonomik dhe ushtarak me Forcat e Armatosura Turke, duke komentuar se “Përmes kësaj marrëveshjeje, një kontribut financiar jepet në blerjen e mallrave dhe shërbimeve për qëllime ushtarake. Prandaj, ndërveprimi i Forcat e Armatosura të Republikës së Shqipërisë preken pozitivisht” (Ozturk, T., 2020). Masa u pa si thjesht pozitive për zhvillimin e pozicionit politik dhe ushtarak ndërkombëtar të Shqipërisë.

Çdo kontribut financiar për institucionet shtetërore mund të ketë një efekt pozitiv. Por a ia vlen që Shqipëria të nxisë kursin e saj evropian duke u bashkuar me vendin që refuzon kryesisht integrimin evropian? Me rritjen e ndikimit turk edhe më shumë në shtëpi, duke blerë pajisje dhe kompani strategjike të rëndësishme si kompania shqiptare e telefonisë mobile Albtelecom, pajisje hidroelektrike dhe madje edhe banka e dytë më e madhe shqiptare, Shqipëria gradualisht po “dorëzohet” në ndikimin e jashtëm dhe të brendshëm turk. Është pothuajse e sigurt që së shpejti ai do të duhet të zgjedhë se në cilin drejtim do të përqendrohet.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Përkujtimi i 75-vjetorit të OKB-së, Meta: Gur themeli bashkëpunimi, Shqipëria përqafoi e zbatoi parimet e kësaj organizate

Përkujtimi i 75-vjetorit të OKB-së, Meta: Gur themeli bashkëpunimi, Shqipëria përqafoi e zbatoi parimet e kësaj organizate

Publikuar më 21.09.2020
Presidenti i Republikës, Ilir Meta deklaroi se Organizata e ...

Presidenti i Republikës, Ilir Meta deklaroi se Organizata e Kombeve të Bashkuara është një gur themeli bashkëpunimi shumëpalësh. Gjatë fjalës së tij në takimin e Nivelit të Lartë të Përkujtimit të 75-vjetorit të themelimit të OKB, kreu i shtetit pohoi se shqiptarët besojnë thellësisht te kjo organizatë. Meta, në takimin me temë “E ardhmja që […]

Lexo më shumë

Opozita e Bashkuar kërkon mbledhjen e Këshillit Politik, ja kërkesa për kolegët

Opozita e Bashkuar kërkon mbledhjen e Këshillit Politik, ja kërkesa për kolegët

Publikuar më 21.09.2020
Ne vijim te mbledhjes se dites se premte, mbyllur sigurisht ...

Ne vijim te mbledhjes se dites se premte, mbyllur sigurisht pa dakordesi mes paleve, Opozita e Bashkuar kërkon mbledhjen nesër të Këshillit Politik. Me nje kerkese, ajo u drejtohet kolegeve te ketij Keshilli, duke e njoftuar per mbledhjen qe deshiron te mbahet te marten ne oren 12:00. Kërkesa Të nderuar kolegë, Ne vijim te mbledhjes […]

Lexo më shumë

Edi Rama dhe dialogu për detin, media greke: A do të guxojë kryeministri shqiptar të hapë një çështje kaq të nxehtë në prag të zgjedhjeve

Edi Rama dhe dialogu për detin, media greke: A do të guxojë kryeministri shqiptar të hapë një çështje kaq të nxehtë në prag të zgjedhjeve

Publikuar më 21.09.2020
Media greke Kathemerini i ka kushtuar së fundmi një artikull...

Media greke Kathemerini i ka kushtuar së fundmi një artikull çështjes së detit, marrëdhënies së kryeministrit Rama me Erdogan, vizitës së tij në Greqi dhe deklaratave të kryeministrit të Shqipërisë mbi zhvillimet e fundit. Të premten, më 11 shtator, Edi Rama inspektoi ndërtimin e disa shtëpive në një zonë të Tiranës në mëngjes, për të […]

Lexo më shumë

Thaçi dhe Rama rrezohen vetëm nga Stambolli!

Thaçi dhe Rama rrezohen vetëm nga Stambolli!

Publikuar më 20.09.2020
Alban Daci Ka shumë ide e studime se si vdes një demokraci. ...

Alban Daci Ka shumë ide e studime se si vdes një demokraci. Në të kaluarën jemi mësuar se demokracitë mund të vdesin përmes shesheve e marshimeve. Ndoshta i vetmi që e bëri të mundur një të tillë ishte Musolini me marshimin e tij të famshëm në Romë në vitin 1922. Të tjerë duke u frymëzuar […]

Lexo më shumë

Propozimi i Rudina Hajdarit: Të hapen listat 100% , pres ta diskutoj këtë pikë të martën

Propozimi i Rudina Hajdarit: Të hapen listat 100% , pres ta diskutoj këtë pikë të martën

Publikuar më 20.09.2020
Deputetja e Parlamentit të Shqipërisë, Rudina Hajdari ka shk...

Deputetja e Parlamentit të Shqipërisë, Rudina Hajdari ka shkruar një propozim në të cilën vë në dukje idenë për hapjen me 100 % të listave zgjedhore. Duke përshëndetur qëndrimin konsensual që u arrit nëpërmjet deklaratave publike të të gjitha palëve politike, lidhur me hapjen e listave 100%, Hajdari shton se do të donte që të […]

Lexo më shumë

Kodi zgjedhor/ LVV: Po bëjnë lojë të pistë të gjitha partitë

Kodi zgjedhor/ LVV: Po bëjnë lojë të pistë të gjitha partitë

Publikuar më 18.09.2020
Lëvizja Vetëvendosje në Shqipëri ka reaguar ashpër pas propo...

Lëvizja Vetëvendosje në Shqipëri ka reaguar ashpër pas propozimit të PS për amendimet në Kodin Zgjedhor. Sipas Bojken Abazit, PS në bashkëpunim me ‘heshtjen’ e PD, LSI dhe Nismës po vendosin prag të dyfishtë në kombëtar dhe dhe lokalë e cila sipas tij është e ‘padëgjuar në botën demokratike, me gjasë dhe në botën jodemokratike’. […]

Lexo më shumë

Refuzohet azili për shtetasin turk/ 9 eurodeputetë i dërgojnë letër Edi Ramës: Mos e deportoni!

Refuzohet azili për shtetasin turk/ 9 eurodeputetë i dërgojnë letër Edi Ramës: Mos e deportoni!

Publikuar më 18.09.2020
Eurodeputetja rumune, Ramona Strugariu së bashku me 9 euro d...

Eurodeputetja rumune, Ramona Strugariu së bashku me 9 euro deputetë të tjerë, i kanë nisur një letër zyrtare kryeministrit Edi Rama ku i kanë kërkuar autoriteteve që të mos depërtojnë shtetasin turk Selami Simsek drejt Turqisë dhe të sigurojnë një gjykim të drejtë. Strugariu thekson se “ngjarjet e përsëritura të mosrespektimit të Burimeve Njerëzore mund […]

Lexo më shumë

Afrohet data e takimit të Procesit të Berlinit, ja çfarë do të diskutohet nga liderët e Ballkanit Perëndimor

Afrohet data e takimit të Procesit të Berlinit, ja çfarë do të diskutohet nga liderët e Ballkanit Perëndimor

Publikuar më 18.09.2020
Takimi tjetër brenda Procesit të Berlinit, i cili do të sjel...

Takimi tjetër brenda Procesit të Berlinit, i cili do të sjellë së bashku drejtuesit e Ballkanit Perëndimor dhe Bashkimin Evropian, do të mbahet në 10 nëntor në Sofje, Bullgari, kur duhet të miratohet një plan për krijimin e një tregu të përbashkët rajonal, citon Europe Western Balkans. KE thotë se plani është duke u hartuar […]

Lexo më shumë