Supë me kungull dhe kos (VIDEO)

Përbërësit:

  • 1 kungull
  • 500 ml vaj
  • 2 lugë gjelle kos
  • 2 lugë gjelle miell
  • 1 lugë gjelle gjalpë
  • kripë
  • piper

Përgatitja

1.Kungullin e presim hollë në formë zhulien dhe e skuqim në vaj.

2. Pasi të skuqen, hidhini në një pjatë me letër kuzhine. U shtojmë kripë dhe piper.

3. Në një tigan të thellë hedhim gjalpin dhe më pas dhe miellin.

4. Pasi i kaurdisim pak, shtojmë dhe kosin dhe më pas dhe ujin.

5. I lëmë të marrin një valë dhe pasi shohim që është trashur, shtojmë brenda dhe kungujt e skuqur. Supa është gati!/Shije/

Të tjera

Abissnet