×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Sulmi terrorist në Vjenë/ Policia zviceriane arreston dy shqiptarë, ishin miq të afërt të atentatorit Kujtim Fejzullahu

Policia zvicerane arrestoi të martën dy burra për lidhjet e tyre të mundshme me të dyshuarin kryesor për sulmin vdekjeprurës në Vjenë, ku mbetën të vrarë të paktën katër civilë, thanë autoritetet.

Burrat 18 vjeç dhe 24 vjeç, të arrestuar në qytetin Ëinterthur rreth 10 kilometra nga Cyrihu, janë shtetas zviceranë.

Ministrja zvicerane e Drejtësisë, Karin Keller-Sutter, tha se burrat ishin “padyshim miq” me sulmuesin e vrarë nga forcat austriake, Kujtim Fejzullain, 20-vjeçarin me shtetësi të Austrisë dhe Maqedonisë së Veriut.

Keller-Sutter shtoi se ata ishin takuar personalisht me Fejzullain, mirëpo nuk e bëri të ditur kohën se kur ka ndodhur takimi.

“Lidhja midis dy personave të arrestuar dhe vrasësit të dyshuar aktualisht është subjekt i hetimeve të vazhdueshme që po kryhen nga autoritetet përgjegjëse”, tha policia e Cyrihut.

Deri më tani, të paktën 14 persona janë arrestuar në Austri gjatë bastisjeve në 18 prona pas sulmit vdekjeprurës në qendër të Vjenës të hënën në mbrëmje.

Policia austriake ka kryer një seri bastisjesh dhe ka bërë 14 arrestime.

Fejzullai, i përshkruar si një terrorist islamik 20-vjeçar, i cili ishte liruar nga burgu dhjetorin e kaluar, u qëllua për vdekje nga policia ndërsa gjuajti ndaj kalimtarëve.

Siguria ka qenë e rreptë në kryeqytetin austriak ndërsa policia nisi një ndjekje për ndonjë sulmues të mëtejshëm.

Por, autoritetet tani besojnë se personi i armatosur mund të ketë vepruar i vetëm.

Kancelari austriak Sebastian Kurz tha se të katërt që vdiqën ishin një grua e moshuar, një burrë i moshuar, një djalë i ri dhe një kameriere. Edhe 22 persona u plagosën.

Një nga gratë që vdiq ishte gjermane, tha ministri i Jashtëm i Gjermanisë.

Grupi i Shtetit Islamik (IS) pretendoi në një video në kanalin e tij propagandistik në internet se ishte prapa sulmeve, pa dhënë asnjë provë./ REL/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

U dënua dhe dëbua dy herë nga Britania e Madhe, mediat vendase japin lajmin: Rikthehet përsëri “skifteri” laçian (Foto-Emri)

U dënua dhe dëbua dy herë nga Britania e Madhe, mediat vendase japin lajmin: Rikthehet përsëri “skifteri” laçian (Foto-Emri)

Publikuar më 17.01.2021
Mediat britanike kanë dhënë lajmin se një hajdut shqiptar, q...

Mediat britanike kanë dhënë lajmin se një hajdut shqiptar, që vidhte shtëpi në Angli është rikthyer sërish përmes rrugës ilegale edhe pse është dënuar dhe dëbuar dy herë nga ky shtet. Sipas “Sunday Telegraph”, bëhet fjalë për shtetasin Dorian Puka, i cili ka publikuar në “Instagram” foto duke pirë kokteile e duke ecur me një […]

Lexo më shumë

Iu gjetën drogë dhe mijëra paund, policia angleze arreston 4 të rinjtë shqiptarë (Emrat)

Iu gjetën drogë dhe mijëra paund, policia angleze arreston 4 të rinjtë shqiptarë (Emrat)

Publikuar më 16.01.2021
Të paktën 4 të rinj shqiptarë kanë rënë në prangat e policis...

Të paktën 4 të rinj shqiptarë kanë rënë në prangat e policisë londineze, pasi ishin pjesë e një grupi të strukturuat kriminal. Mediat angleze shkruajnë se të rinjve iu 340,000 paund cash dhe një sasi kokaine me vlerë 400,000 paund. Operacioni skuadrës së  Organised Crime Partnership, bashkë me NCA u zhvillua të mërkurën në disa adresa […]

Lexo më shumë

Tragjike/ Doli për gjah në Itali, shqiptari qëllon për vdekje veten

Tragjike/ Doli për gjah në Itali, shqiptari qëllon për vdekje veten

Publikuar më 15.01.2021
Një shqiptar humbi aksidentalisht jetën pasditen e së enjtes...

Një shqiptar humbi aksidentalisht jetën pasditen e së enjtes në Umbria të Italisë. Mediat italiane raportojnë se viktima është identifikuar si Artur J. 40-vjeç. Emigranti kishte dalë për gjah, kur dyshohet se u rrëzua aksidentalisht dhe shkrepi armën e tij duke marrë një plumb në kokë. 40-vjeçari, i cili jetonte në Spoleto, u dërgua në […]

Lexo më shumë

Vrau të dashurën ukrainase dhe mikun e saj, autoritetet greke lëshojnë urdhër arresti ndërkombëtar për shqiptarin (Foto)

Vrau të dashurën ukrainase dhe mikun e saj, autoritetet greke lëshojnë urdhër arresti ndërkombëtar për shqiptarin (Foto)

Publikuar më 14.01.2021
Autoritetet greke kanë lëshuar një urdhër arresti ndërkombët...

Autoritetet greke kanë lëshuar një urdhër arresti ndërkombëtar për shqiptarin që akuzohet se ka vrarë ish të dashurën ukrainase dhe të dashurin e saj. Mediat greke shkruajnë se ka dyshime se 45-vjeçari shqiptar të jetë arratisur nga Greqia dhe kjo ka shtyrë autoritetet e këtij shteti që të lëshojnë një urdhër arresti ndërkombëtar. Shqiptari dyshohet […]

Lexo më shumë

“Vrasësit ishin me origjinë shqiptare”, mediat greke zbardhin dëshmitë e vëllezërve shqiptarë

“Vrasësit ishin me origjinë shqiptare”, mediat greke zbardhin dëshmitë e vëllezërve shqiptarë

Publikuar më 14.01.2021
Mediat greke shkruajnë se policia ka marrë dëshmitë e dy vël...

Mediat greke shkruajnë se policia ka marrë dëshmitë e dy vëllezërve shqiptar, Mihal dhe Anxhelo Llangozi, të cilët mbetën të plagosur nga përplasja me armë në Neos Kosmos të Athinës. Ndërsa babai i tyre, Edmond Llangozi mbeti i vrarë. “Vrasësit ishin me origjinë shqiptare”, thanë vëllezërit, shkruajnë mediat greke. Një prej djemve rrëfeu me detaje […]

Lexo më shumë

Foto/ Djali i miliarderit grek aksidenton për vdekje 25-vjeçarin shqiptar (Foto)

Foto/ Djali i miliarderit grek aksidenton për vdekje 25-vjeçarin shqiptar (Foto)

Publikuar më 13.01.2021
Djali 19-vjeçar, i një biznesmeni të njohur grek ka aksident...

Djali 19-vjeçar, i një biznesmeni të njohur grek ka aksidentuar për vdekje një 25-vjeçar shqiptar. Aksidenti automobilistik ndodhi në Ekali, ku 19-vjeçari po drejtonte një automjet të tipit “Mercedesi” kur përplasi motorin e 25-vjeçarit nga Shqipëria. I riu u arrestua në Autophoros dhe mediat greke shkruajnë se ai mori përgjegjësinë e plotë për aksidentin. Gjithashtu […]

Lexo më shumë

Shqiptari u ekzekutua në mes të sheshit, gruaja shpërthen në britma, mediat greke nxjerrin pamjet pas vrasjes së 53-vjeçarit

Shqiptari u ekzekutua në mes të sheshit, gruaja shpërthen në britma, mediat greke nxjerrin pamjet pas vrasjes së 53-vjeçarit

Publikuar më 13.01.2021
Mediat greke kanë nxjerrë pamjet nga vendi i ngjarjes së rën...

Mediat greke kanë nxjerrë pamjet nga vendi i ngjarjes së rëndë, ku shqiptari Edmond Llangozi, mbeti i vrarë, ndërsa dy djemtë e tij mbetën të plagosur. Në videon e publikuar nga mediat, shihet trupi i pajetë i 53-vjeçarit mes një pellgu gjaku, ndërsa bashkëshortja e viktimës ka shpërthyer në lot. Sipas policisë greke, përplasja mes […]

Lexo më shumë

Shkoi për të mbrojtur djemtë nga breshëria e plumbave, ky është shqiptari që u vra në Greqi (Foto)

Shkoi për të mbrojtur djemtë nga breshëria e plumbave, ky është shqiptari që u vra në Greqi (Foto)

Publikuar më 12.01.2021
Përplasja me armë zjarri mes dy bandave shqiptare përfundoi ...

Përplasja me armë zjarri mes dy bandave shqiptare përfundoi në një tragjedi për familjen Llangozi. Babai Edmond Llangozi mbeti i vrarë, ndërsa dy djemtë Anxhelo dhe Mihali janë plagosur dhe po mjekohen në spital. Sakaq, mësohet se Anxhelo Llangozi ndodhet në gjendje të rëndë shëndetësore dhe kritike për jetën. Për të mbrojtur djemtë nga breshëria […]

Lexo më shumë