Sulmi me thikë në Australi, ISIS merr përsipër ngjarjen

Një burrë në Australi ka kryer sulm me thikë. Ai ka sulmuar me thikë tre persona në rrugë, duke lënë të vdekur njërin dhe duke plagosur dy të tjerë. Agresori ka tentuar të vrasë edhe një polic, por u qëllua menjëherë me armë zjarri.

ISIS, përmes medias së saj kryesore Amaq, ka marrë përsipër sulmin. Amaq tha se njeriu ishte “njeriu i tyre”. Ai ka thirrur përpara oficerëve policorë “Allahu Ekber”. Sipas mediave australiane dhe ato botërore, agresori ishte një terrorist nga Somalia, njohur prej agjencive sekrete e policore australiane dhe kishte lidhje me grupet ekstremiste afrikano – veriore.

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet