×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Sulmi kibernetik shemb ‘qeverisjen online’ të Ramës, vidhen edhe dokumentet sekrete

Vetëm dy muaj pas lançimit nga Rama si një arritje elitare të ofrimit të të gjithave shërbimeve online, shteti digjital i promovuar nga kryeministri ra pasi u sulmua nga “hacker”-at, ndërkohë që AKSHI ishte i paaftë të bllokonte sulmet ndaj bllokoi të gjitha shërbimet. Në fundjavë nuk funksiononte asnjë shërbim publik online dhe faqe të tjera qeveritare dhe 195 milionë eurot e shpenzuara nga AKSHI për mirëmbajtje dhe sigurinë e informacionit dhe marrëveshja me “Jones Group International” nuk kanë bërë të mundur mbrojtjen e serverit kombëtar të të dhënave.

Sulmi kibernetik që nisi 10 ditë më parë ndaj faqeve online të qeverisë u tha se po kryhej nga një shtet i huaj, por ajo që ishte më e rëndësishme në këtë sulm ishte kërcënimi ndaj autoriteteve shqiptare të cilët u detyruan të veprojnë konform kërkesave të tyre. U dha një sinjal që shtetit, në disa prej faqeveshërbim të tij iu kishte vënë një gjobë prej 30 milion eurosh, fakt që u kontestua dhe u kundërshtua fort nga ana e kryeministrit të vendit.

Por ajo që është shfaqur ditën e djeshme në postat elektronike të disa personave një mesazh me përmbajtje të drejtpërdrejtë kërcënuese e që lidhej me Samitin e Iranit të Lirë që do të mbahej posaçërisht me 23 dhe 24 korrik.

Ata ndër të tjera kanë shfaqur fakte dhe të dhëna që në faqet online të qeverisë ata kanë mundur të marrin dhe të përvetësojnë dokumente të rëndësishme, ndërkohë që ekspertët tanë kanë mundur vetëm ta bllokojnë shfaqjen e tyre në Shqipëri, por kanë qenë qytetarë të ndryshëm nëpër vendet e tjera të cilët kanë mundur të fiksojnë pamje kërcënuese.

Ata dje kanë lënë edhe porosi për sulmet aktuale dhe atyre që priten të shfaqen institucioneve shtetërore e kryesisht bankave., ndërkohë që prokuroria dhe grupi i ekspertëve që po merren me bllokimin e sulmit e deri të hetimi i rastit nuk kanë mundur të hedhin dritë mbi asnjë gjurmë të këtyre autorëve.

Sipas të dhënave që është bërë e mundur të mblidhen nga shqiptarë që jetojnë jashtë vendi, “Anonymous Albania” një faqe hakerash shqiptarë të paidentifikuar, ka reaguar në lidhje me sulmin kibernetik ndaj shërbimeve online qeveritare. Sipas njoftimit të tyre, sulmi kibernetik ka nisur fillimisht te serveri i AKSHI-t që ka nën kontroll serverat e qeverisë, ku fillimisht hakerat kanë gjetur të gjitha email-et e AKSHI-të me një skanim të serverit.

Ata bëjnë me dije se sulmi është i njëjtë si në vitin 2016 me NSA. “Anonymous Albania” u ka bërë thirrje institucioneve të shtetit që të kenë kujdes me email-et që ju vijnë me PDF. Po ashtu ata iu bëjnë thirrje bankave të kenë kujdes, pasi një sulm shumë i rëndë po vjen për shqiptarët. Madje ata kanë lënë edhe një mesazh në formën e një njoftimi të plotë ku japin jo vetëm mekanizmin se si do të kryhet sulmi, por madje edhe se si ende nuk ka ardhur goditja më e rëndë që pritet të marrin bankat kryesisht.

Tashmë e dimë që Prokuroria e Tiranës ka hapur hetimet për katër vepra penale për sulmet e realizuar ditë më parë, ndërkohë që sulmet jo vetëm që kanë vijuar, po madje pretendohet e faktuar me dokumente të fotografuara se janë marrë dokumente të rëndësishme dhe po përdoren. Por sërish AKSHI dhe qeveria njëzëri pohojnë se sapo kanë nisur betejën me “armikun” dhe madje kanë në mbështetje edhe NATO-n.

Hakerat që goditën zyrat e shtetit shqiptar, duke arritur të hyjnë në serverat e dokumenteve zyrtare, bëhet me dije konkretisht se kanë arritur të marrin prej andej dokumente të ndryshme, në një faqe të tyren në ueb. Faqja është e pamundur të hapet nga Shqipëria, por ata kanë publikuar dokumente origjinale.

Kjo faqe mund të hapet vetëm nga jashtë Shqipërisë, sepse kompanitë që shpërndajnë internet në Shqipëri e kanë bllokuar mundësinë për të parë se çfarë publikohet. Disa nga dokumentet dhe mesazhet që hakerat kanë publikuar janë shpërndarë ditën e djeshme edhe në rrjetet sociale.

Sipas një pamjeje që është bërë publike ditën e djeshme në të shfaqet mesazhi i cili kërkon që Shqipëria të mos lejojë mbajtjen e samitit të opozitës iraniane. Në këtë mesazh shkruhet: “Konferenca e Durrësit, çelësi i ferrit ose fundi i zjarrit”. Ky mesazh kërkon që të mos mbahej samiti i opozitës iraniane që është strehuar në Shqipëri. Ky samit me pjesëmarrjen e gjithë grupeve që janë kundër regjimit në Iran, do të mbahej në Durrës me 23 dhe 24 korrik, por ai jo vetëm u shty, po madje u bë më dije se nuk dihej se kur do të mbahej. Por një ditë para samitit, u lajmërua anulimi i tij për shkak të kërcënimeve terroriste. Muxhahedinët thanë se ishte kërkesa e qeverisë shqiptare që çoi në anulimin e takimit. Në fakt, në këtë mënyrë është përmbushur edhe kërkesa e hakerave që sulmuan dokumentet e shtetit shqiptar. Por hakerat nuk kanë të ndaluar e madje shteti shqiptar dhe asnjë institucion sigurie nuk reagoi në lidhje me atë deklaratë që tregonte se samiti po shtyhej për shkak të kërcënimit terrorist!

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

gif

Dalin detaje mbi aksidentin që u mori jetën të rinjve në autostradë: Vdiqën 26-vjeçarja dhe një 24-vjeçare

Dalin detaje mbi aksidentin që u mori jetën të rinjve në autostradë: Vdiqën 26-vjeçarja dhe një 24-vjeçare

Publikuar më 27.11.2022
Dy vajza humbën jetën në një aksident që ndodhi rreth orës 0...

Dy vajza humbën jetën në një aksident që ndodhi rreth orës 02.00 të mëngjesit të së dielës në autostradën Durrës – Tiranë. Njëra prej tyre është identifikuar si Silva Gjergji, 26 vjeçe me origjinë nga Rubiku dhe Roxhesa Klironomi. Arbër Tivari dhe Roxhesa Klironomi Drejtues i automjetit ka qenë 26-vjeçari Arbër Tivari, banues në Durrës. […]

Lexo më shumë

Motorristi denoncon policin e Veliajt që u arrestua dje: Për 1 muaj merrte sufllaqe dhe fruta deti falas, për të mos më hequr patentën

Motorristi denoncon policin e Veliajt që u arrestua dje: Për 1 muaj merrte sufllaqe dhe fruta deti falas, për të mos më hequr patentën

Publikuar më 27.11.2022
Dje, një polic patrulle i komisariatit nr.1 dhe një polic i ...

Dje, një polic patrulle i komisariatit nr.1 dhe një polic i bashkisë Tiranë u arrestuan sepse vidhnin e grabisnin me dhunë banorët e Tiranës. Njëri prej tyre, Sajmir Muzikanti u denoncua më herët se ndalonte gjithashtu edhe motoristët që bënin shpërndarje dhe i kërcënonte se gjoja do i vinte gjobë rreth 100 mijë lekë. Për ta […]

Lexo më shumë

Ekrem Spahiu: 110 vjet pavarësi. Po bashkim kombëtar?

Ekrem Spahiu: 110 vjet pavarësi. Po bashkim kombëtar?

Publikuar më 27.11.2022
EKREM SPAHIU 28 nëntor 2022: 110 vjet të pavarur si shtet sh...

EKREM SPAHIU 28 nëntor 2022: 110 vjet të pavarur si shtet shqiptar, por të ndarë përgjysmë si komb. Aq sa arritje historike, aq edhe dramë kombëtare. Por të gjitha kombeve të ndara u takon e drejta natyrore të jetojnë të bashkuara. Historia botërore është e mjaftueshme për ta vërtetuar këtë të drejtë. Në atë ditë […]

Lexo më shumë

Tre vite pas tërmetit, Luljeta Bozo: Fshatarët hynë në vila që s’i kanë ëndërruar kurrë

Tre vite pas tërmetit, Luljeta Bozo: Fshatarët hynë në vila që s’i kanë ëndërruar kurrë

Publikuar më 27.11.2022
Dje, në 3-vjetorin e tërmetit të 26 nëntorit 2019, deputetja...

Dje, në 3-vjetorin e tërmetit të 26 nëntorit 2019, deputetja e PS-së, Luljeta Bozo, lavdëroi qeverinë që ka bërë me shtëpi mijëra familje. “Tërmeti ishte një gjë e frikshme është një ndër katastrofat natyrore që ndodhin shpesh. Është një fenomen i frikshëm. Shumica ishin të papërgatitur. Pati shumë shkatërrime ç’është e vërteta. Problem i parë ishte […]

Lexo më shumë

Vidhnin të rinjtë që i kapnin me kanabis te Liqeni Artificial, ja dy policët e arrestuar

Vidhnin të rinjtë që i kapnin me kanabis te Liqeni Artificial, ja dy policët e arrestuar

Publikuar më 26.11.2022
Policia e Tiranës ka dhënë detaje në lidhje me arrestimin e ...

Policia e Tiranës ka dhënë detaje në lidhje me arrestimin e dy efektivëve që kryenin grabitje në zonën e Liqenit Artificial. Burimet bëjnë me dije se Serxhio Cani 23 vjeç dhe polici bashkiak Sajmir Muzikanti 39 vjeç akuzohen se vidhnin të rinjtë të cilët konsumonin kanabis në zonën e Parkut të Liqenit artificial në kryeqytet në […]

Lexo më shumë

Lihen në burg 10 të arrestuarit për laboratorin e kokainës në Frakull, mes tyre edhe drejtori i OST-së

Lihen në burg 10 të arrestuarit për laboratorin e kokainës në Frakull, mes tyre edhe drejtori i OST-së

Publikuar më 26.11.2022
Gjykata e Posaçme rikonfirmoi sot masat e sigurisë “arrest n...

Gjykata e Posaçme rikonfirmoi sot masat e sigurisë “arrest në burg” për 10 personat e arrestuar për laboratorin e drogës që u zbulua në Frakull të Fierit. Personi që e ka porositur plehun organik nga Kolumbia, Zenel Çervenaku, ka pretenduar se nuk ka pasur asnjë dijeni për sasinë e lëndës narkotike nëpër thasë. Sipas tij, […]

Lexo më shumë

Kryenin grabitje me dhunë në zonën e Liqenit Artificial, autorët ishin dy policë

Kryenin grabitje me dhunë në zonën e Liqenit Artificial, autorët ishin dy policë

Publikuar më 26.11.2022
Dy efektivë kanë rënë në prangat e policisë së Tiranës, pasi...

Dy efektivë kanë rënë në prangat e policisë së Tiranës, pasi akuzohen për grabitje në zonën e liqenit Artificial të Tiranës. Policët, konkretisht polici i Patrullës së komisariatit nr1. Serxhio Cani 23 vjeç dhe polici bashkiak Sajmir Muzikanti 39 vjeç akuzohen se kanë vjedhur dy qytetarë. Po ashtu mësohet se të dyshuarit u mbajtën nën […]

Lexo më shumë

Ish-zëvendës komandanti i Forcave Detare nxjerr hartat: Greqia po bën kërkime për naftë në zonën e shelfit kontinental të Shqipërisë

Ish-zëvendës komandanti i Forcave Detare nxjerr hartat: Greqia po bën kërkime për naftë në zonën e shelfit kontinental të Shqipërisë

Publikuar më 25.11.2022
Ish-zëvendës komandanti i Forcave Detare, Artur Meçollari, v...

Ish-zëvendës komandanti i Forcave Detare, Artur Meçollari, vazhdon të denoncojë shkeljen e sovranitetit nga anijet greke që po kërkojnë hidrokarbure në zonën e kontestuar mes Shqipërisë dhe Greqisë, ndonëse, Ministria pë Europën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë, i mohoi si jo të vërteta raportimet e Meçollarit. Ai deklaroi se anijet greke prej datës 7 […]

Lexo më shumë