×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Studimi: Vaksinat mRNA ofrojnë mbrojtje afatgjatë edhe ndaj mutacioneve të reja

Vaksinat SARS-CoV-2 mRNA janë treguar të jenë shumë efektive në parandalimin e COVID-19, dhe në veçanti sëmundjet e rënda.

Megjithatë, shfaqja e “shtresave të reja të shqetësimit”, siç karakterizohet nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, mutacionet e SARS-CoV-2 me potencial të lartë transmetimi, ngre shqetësime për kohëzgjatjen dhe shkallën e mbrojtjes pas vaksinimit.

Mjekët e Klinikës Terapeutike të Fakultetit të Mjekësisë të Universitetit Kombëtar të Athinës Theodora Psaltopoulou, John DANAS Panos Malandrakis dhe Thanos Dimopoulos (Rektor i Universitetit të Athinës) përmbledhin gjetjet e publikimit të fundit të Goel dhe kolegëve në revistën prestigjioze shkencore Science (Goel et al, Science 374, 1214 (2021) ). Studiuesit kërkonin të studionin kujtesën imune pas vaksinimit me vaksinat mRNA kundër SARS-CoV-2 dhe identifikuan në mënyrë specifike praninë e antitrupave ndaj antigjeneve të virusit dhe kujtesën e limfociteve B dhe T në 61 persona të cilët ishin vaksinuar deri në 6 muaj pas vaksinimit, 16 nga 61 personat kishin pasur më parë COVID-19.

Vaksinimi rezultoi në përgjigje të larta imune dhe antitrupat kundër proteinës S (anti-spike), vendit të lidhjes së receptorit (anti-RBD) dhe antitrupave neutralizues mbetën të larta në 6 muaj pas vaksinimit, megjithëse ritmi i antitrupave u ul me kalimin e kohës. Vlen të theksohet se inokulimi ka rezultuar në prodhimin e limfociteve B të kujtesës kundër vendit të lidhjes së receptorit (anti-RBD) duke reaguar të kryqëzuar me vendet lidhëse të receptorit të mutacioneve Alpha, Beta dhe Delta. Është gjithashtu interesante të theksohet se këto qeliza B të kujtesës vazhduan të rriteshin midis 3 dhe 6 muajsh pas vaksinimit. Krahasuar me sëmundjen natyrale COVID-19, vaksinimi i mRNA rezultoi në sasi më të lartë të limfociteve B të memories nga reaktiviteti i kryqëzuar me tendosjet e ankthit në 6 muaj.

Përveç kësaj, studiuesit zbuluan se nivelet e larta të qelizave CD4 + T pas dozës së parë të vaksinës u shoqëruan me nivele të larta të antitrupave në 6 muaj pas vaksinimit, duke theksuar rëndësinë e imunitetit të qelizave T për imunitetin B-humoral dhe prodhimin. dhe mirëmbajtjen e antitrupave. Për më tepër, vaksinimi te individët e diagnostikuar më parë me COVID-19 rezultoi në një rritje të dukshme të titrit të antitrupave qarkullues për shkak të pranisë së limfociteve B të kujtesës. Megjithatë, nuk u vu re asnjë rritje afatgjatë në limfocitet B dhe T të kujtesës pas vaksinimit krahasuar me ata që nuk ishin diagnostikuar më parë me COVID-19.

Përveç kësaj, nuk kishte asnjë ndryshim në shkallën e rënies së antitrupave pas vaksinimit tek ata me një histori të mëparshme të COVID-19 krahasuar me ata që nuk ishin diagnostikuar më parë me COVID-19. Sipas autorëve, kjo ndoshta do të thotë se përfitimi i dozave përforcuese mund të jetë një rritje e fortë, por kalimtare e titrit të antitrupave qarkullues kundër SARS-CoV-2.

Si përfundim, ky studim nxjerr në pah rolin e qelizave B dhe T të kujtesës, të cilat janë një formë e vazhdueshme e kujtesës imune kundër SARS-CoV-2 pas vaksinimit, edhe kur zvogëlohet titri i antitrupave. Ky parametër mund të jetë përgjegjës për mbrojtjen kundër sëmundjes së rëndë COVID-19 edhe në titrat e ulët të antitrupave ndaj SARS-CoV-2, pavarësisht shfaqjes së llojeve të reja shqetësuese.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Përfshihet nga flakët një apartament në Korçë, humb jetën 67-vjeçari! Ja informacionet e para

Përfshihet nga flakët një apartament në Korçë, humb jetën 67-vjeçari! Ja informacionet e para

Publikuar më 27.01.2022
Një ngjarje e rëndë është shënuar mbrëmjen e sotme në qyteti...

Një ngjarje e rëndë është shënuar mbrëmjen e sotme në qytetin e Korçës. Një apartament është përfshirë nga flakët, e për pasojë ka humbur jetën 67-vjeçari E.R. 67-vjeçari ka humbur jetën për shkak të asfiksisë. Nga informacionet paraprake, dyshohet se shkak i zjarrit është bërë ngrohësja. Zjarrëfikësja ndodhet në vendngjarje për të bërë shuarjen e […]

Lexo më shumë

Sali Berisha në krye të PD? Reagon Escobar: E papranueshme një i shpallur non-grata të jetë fytyra e ndonjë partie

Sali Berisha në krye të PD? Reagon Escobar: E papranueshme një i shpallur non-grata të jetë fytyra e ndonjë partie

Publikuar më 27.01.2022
I dërguari i Posacëm për Europën Juglindore, Gabriel Escobar...

I dërguari i Posacëm për Europën Juglindore, Gabriel Escobar ka deklaruar prerazi këtë të enjte se nëse Sali Berisha rikthehet në krye të Partisë Demokratike nuk mund të priten marrëdhënie të kësaj të fundit normale me SHBA-të. Sipas Gabierl Escobar, nuk është normale që një njeri i sanksionuar për vepra të mëdha korrupsioni të jetë […]

Lexo më shumë

Bandat shqiptare përhapen dhe në Karaibe, ja si shtiren kriminelët si biznesmenë

Bandat shqiptare përhapen dhe në Karaibe, ja si shtiren kriminelët si biznesmenë

Publikuar më 27.01.2022
Destinacionet e Karaibeve meksikane nuk janë vetëm atraksion...

Destinacionet e Karaibeve meksikane nuk janë vetëm atraksion turistik. Duke qenë të preferuara për turistët nga e gjithë bota, ato bëhen një treg potencial për drogat që përdoren nëpër feta të Kankunit, Playa del Carmen, Tulum etj. DEA Amerikane dhe Interpol kanë zbuluar kriminelë të kërkuar nga të paktën 12 vende që banojnë në shtetin […]

Lexo më shumë

Pse mafia shqiptare dhe italiane ‘strehoet’ në Dubai? Flet kriminologu: Ja si trafikantët e drogës komandojnë gjithçka nga Dubai dhe pse nuk i ekstradojmë dot

Pse mafia shqiptare dhe italiane ‘strehoet’ në Dubai? Flet kriminologu: Ja si trafikantët e drogës komandojnë gjithçka nga Dubai dhe pse nuk i ekstradojmë dot

Publikuar më 27.01.2022
Kriminologu dhe njëherësh juristi italian ka rrëfyer se si m...

Kriminologu dhe njëherësh juristi italian ka rrëfyer se si mafia shqiptare dhe ajo italiane kanë gjetur parajsën në Emiratet e Bashkuara Arabe. Në një intervistë për Rai News Vincenzo Musacchio* thekson se vendet si Dubai janë shndërruar në pikën më strategjike të trafikantëve të drogës të cilët kontrollojnë gjithçka që andej dhe madje investojnë në […]

Lexo më shumë

Policia nxjerr qentë në shitje, ofertat nisin nga 8 deri në 20 mijë lekë të reja

Policia nxjerr qentë në shitje, ofertat nisin nga 8 deri në 20 mijë lekë të reja

Publikuar më 27.01.2022
Instituti për Përgatitjen e Qenve të Policisë së Shtetit ka ...

Instituti për Përgatitjen e Qenve të Policisë së Shtetit ka hapur ankandin për shitjen e tyre. Vendimi është nxjerrë në Fletoren Zyrtare dhe sipas tij ankandi zhvillohet gjatë orëve të mesditës së datës 9 shkurt dhe bëhet fjalë për 19 qen të moshjave të ndryshme. Më të vjetrit kanë lindur në vitin 2013, kurse të […]

Lexo më shumë

Pamje të rënda +18/ Momenti kur qëllohen për vdekje pesë ushtarët ukrainas

Pamje të rënda +18/ Momenti kur qëllohen për vdekje pesë ushtarët ukrainas

Publikuar më 27.01.2022
Një video që po qarkullon në rrjetet sociale, pretendohet se...

Një video që po qarkullon në rrjetet sociale, pretendohet se shfaq momentin kur pjesëtari i Gardës Nacionale të Ukrainës qëllon me kallashnikovë kolegët e tij në një fabrikë të municionit në Dnepr. Si pasojë e këtij sulmi të përgjakshëm, kanë humbur jetën pesë ushtarë dhe disa tjerë janë plagosur, kurse autori i krimit që ishte […]

Lexo më shumë

Një 9-vjeçar humb jetën si pasojë e koronavirusit në Kosovë

Një 9-vjeçar humb jetën si pasojë e koronavirusit në Kosovë

Publikuar më 27.01.2022
Në Kosovë gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar 6 viktima ng...

Në Kosovë gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar 6 viktima nga koronavirusi. Fatkeqësisht, pandemia nuk ka kursyer as fëmijët. Një djalë 9-vjeçar nuk ka arritur të fitojë betejën me koronavirusin. Ndër të tjera, kanë humbur jetën dhe një person i moshës 50-59 vjeçare, dy persona të moshës 70-79 vjeçare dhe dy të moshës mbi […]

Lexo më shumë

Rriten shtrimet në spitalet COVID, 1549 të infektuar dhe 6 viktima në 24 orët e fundit

Rriten shtrimet në spitalet COVID, 1549 të infektuar dhe 6 viktima në 24 orët e fundit

Publikuar më 27.01.2022
Infektimet me COVID kanë shënuar një ulje të lehtë në 24 orë...

Infektimet me COVID kanë shënuar një ulje të lehtë në 24 orët e fundit në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë raporton se nga 5662 testime, kanë rezultuar pozitivë 1549 qytetarë. Betejën me COVID e kanë humbur 6 qytetarë. “Në 24 orët e fundit me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor ka gjashtë humbje jete me SARS-COV2 […]

Lexo më shumë