×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Studimi i fundit zbulon rënie të ndjeshme të imunitetit pas infeksionit me koronavirus

Shkencëtarët britanikë kanë zbuluar se nivelet e antitrupave në ata që kanë pasur COVID-19 ranë me rreth 26 përqind gjatë tre muajve, duke ngritur pikëpyetje në lidhje me mbrojtjen afatgjatë nga virusi.

Të dhënat më të fundit nga studimi REACT2, botuar të martën, treguan se në një mostër të rastësishme të më shumë se 365,000 të rriturve në Mbretërinë e Bashkuar nga qershori deri në shtator, nga më shumë se 17,500 të cilët rezultuan pozitivë, prania e antitrupave ra në testet pasuese për të gjitha grupmoshat.

“Ne e dimë që ftohjet sezonale mund të ri-infektojnë njerëzit çdo gjashtë muaj,” tha Wendy Barclay, kreu i departamentit të sëmundjeve infektive në Imperial College London, në një telefonatë me gazetarë të hënën. Ajo shtoi se COVID-19 tregon një profil të ngjashëm. Rastet asimptomatike kishin një rënie më të shpejtë të antitrupave, sipas Helen Ward, profesoreshë e shëndetit publik në Imperial College London. Njerëzit e rinj kishin një nivel më të lartë të antitrupave dhe një rënie më të ngadaltë, ndërsa njerëzit e moshuar kishin një nivel më të ulët të antitrupave për të filluar.

“Ne ende nuk e dimë se çfarë niveli i antitrupave është i nevojshëm në gjakun e një personi për të parandaluar ri-infektimin”, tha Barclay. Kjo ishte “kritike për t’u kuptuar”, meqenëse vaksinat ishin duke u zhvilluar për të gjeneruar një përgjigje imune, shtoi ajo.

Në Gjermani, virologu më i mirë i vendit po shqyrton nëse testet e antigjenit mund të formojnë pjesën tjetër të zgjidhjes në strategjinë e saj të shëndetit publik për të menaxhuar virusin.

Christian Drosten i tha një diskutimi në internet të Samitit Botëror të Shëndetit të hënën se testimi i antigjenit mund të jetë mjeti tjetër në luftimin e ritmeve në rritje të COVID-19.

Ai tha se futja gjermane e testimit masiv të PCR – që tregon nëse dikush aktualisht ka koronavirus, por është më i ngadaltë se testet e antigjenit – shumë herët në pandemi kishte një efekt të rëndësishëm dhe të qëndrueshëm në uljen e niveleve të infeksionit. Ndërsa normat rriten përsëri, testimi i antigjenit mund të përdoret në ata që më parë kishin pasur teste PCR pozitive për koronavirusin për të parashikuar se kur popullatat janë përsëri në rrezik.

“Kështu që ne mund të zhvillojmë një hipotezë pune në shëndetin public”, tha ai. “Një rezultat negativ i testit [të] antigjenit parashikon një zbehje të infektueshmërisë tek një pacient”. Kjo “mungesë e infektivitetit” është një mjet thelbësor diagnostikues në shëndetin publik, shtoi ai.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Parashikimi i motit për sot

Parashikimi i motit për sot

Publikuar më 25.11.2020
Mësoni si do të jetë moti sot....

Mësoni si do të jetë moti sot.

Lexo më shumë

Këto janë shenjat që tregojnë se jeni mbipeshë dhe kujdesi që duhet të tregoni

Këto janë shenjat që tregojnë se jeni mbipeshë dhe kujdesi që duhet të tregoni

Publikuar më 25.11.2020
Me gjithë informacionet dhe këshillat që mjekët dhe dietolog...

Me gjithë informacionet dhe këshillat që mjekët dhe dietologët japin çdo ditë mbipesha është ende një problem serioz. Miliona persona në botë janë të prekur nga obeziteti apo mbipesha dhe vetëm një numër i vogël i tyre janë të ndërgjegjshëm për këtë fakt. Sipas të dhënave të Organizatës Botërore të Shëndetësisë të cilës i referohet […]

Lexo më shumë

“Jeni larg dashurisë, shqyrtoni mundësitë e reja”/ Çfarë parashikojnë yjet për sot

“Jeni larg dashurisë, shqyrtoni mundësitë e reja”/ Çfarë parashikojnë yjet për sot

Publikuar më 25.11.2020
Dashi 21 Mars – 19 Prill Hëna është e favorshme: përfi...

Dashi 21 Mars – 19 Prill Hëna është e favorshme: përfitoni prej saj, qiell i bukur për dashuri. Në punë, ky është një vit që përfshin vendime të rëndësishme dhe që ju lejon të kapërceni disa pengesa! Demi 20 Prill – 20 Maj Mundohuni ta jetoni këtë ditë me një qetësi të madhe. Në punë, […]

Lexo më shumë

Ekspertët ngrenë shqetësimin: Njerëzit po përdoren si subjekte laboratorike në një eksperiment të shtrenjtë

Ekspertët ngrenë shqetësimin: Njerëzit po përdoren si subjekte laboratorike në një eksperiment të shtrenjtë

Publikuar më 24.11.2020
Testet e shpejta të antigjenit për të kontrolluar popullatat...

Testet e shpejta të antigjenit për të kontrolluar popullatat e mëdha po bëhen arma e fundit në luftën e Evropës kundër koronavirusit. Por jo aq shpejt, thonë ekspertët e shëndetit publik. Gjithnjë e më shumë shqetësohen se njerëzit po përdoren si subjekte laboratorike në një eksperiment jashtëzakonisht të shtrenjtë. Sllovakia së fundmi bëri një arritje […]

Lexo më shumë

Foto prekëse/ Vajza rri para dirtares ku është shtruar mamaja e saj e prekur nga COVID-19

Foto prekëse/ Vajza rri para dirtares ku është shtruar mamaja e saj e prekur nga COVID-19

Publikuar më 24.11.2020
Një vajzë italiane ka qëndruar me orë të tëra mbi kabinën e ...

Një vajzë italiane ka qëndruar me orë të tëra mbi kabinën e makinës në këmbë, për të parë nënën e saj në dritaren e spitalit. Theksojmë se disa muaj më parë ishin imazhet e Xhihad Al-Suwaiti, një djalë pak më shumë se 30 vjeç nga qyteti palestinez i Beit Aëëa në Bregun Perëndimor, i cili […]

Lexo më shumë

VOA: Vaksina e Oksfordit e përshtatshme për shpërndarje të shpejtë në të gjithë globin

VOA: Vaksina e Oksfordit e përshtatshme për shpërndarje të shpejtë në të gjithë globin

Publikuar më 24.11.2020
Një vaksinë për Covid-19 e prodhuar nga Universiteti britani...

Një vaksinë për Covid-19 e prodhuar nga Universiteti britanik i Oksfordit dhe firma farmaceutike AstraZeneca ka treguar rezultate të mira në provat e hershme klinike. Siç e shpjegon korrespondenti i Zërit të Amerikës, Henry Ridgwell, vaksina është e përshtatshme për shpërndarje të shpejtë në të gjithë globin. Analizat paraprake të provave me 20 mijë vullnetarë […]

Lexo më shumë

Fillon konkurrenca e vaksinave/ Rusia premton të japë vaksinën falas për qytetarët e saj dhe me 10 dollarë për dozë për të huajt

Fillon konkurrenca e vaksinave/ Rusia premton të japë vaksinën falas për qytetarët e saj dhe me 10 dollarë për dozë për të huajt

Publikuar më 24.11.2020
Vaksina Sputnik V e Rusisë është më shumë se 95 përqind efek...

Vaksina Sputnik V e Rusisë është më shumë se 95 përqind efektive dhe do të jetë falas për të gjithë qytetarët rusë, njoftoi qeveria të martën. Instituti i Kërkimeve Gamaleya i Moskës, i cili shërben në ministrinë ruse të shëndetësisë, tha në një njoftim se tregjet ndërkombëtare do të jenë në gjendje të blejnë serumin […]

Lexo më shumë

Bill Gates jep lajmin e mirë: Të gjitha vaksinat do të funksionojnë që nga muaji shkurt, do kemi ulje të vdekjeve

Bill Gates jep lajmin e mirë: Të gjitha vaksinat do të funksionojnë që nga muaji shkurt, do kemi ulje të vdekjeve

Publikuar më 23.11.2020
Bill Gates, bashkëthemeluesi i Microsoft dhe bashkëthemelues...

Bill Gates, bashkëthemeluesi i Microsoft dhe bashkëthemeluesi i Fondacionit Bill & Melinda Gates, është optimist për zhvillimin e vaksinave të koronavirusit. Dy kandidatët e parë të vaksinave që mund të marrin autorizimin e FDA, një nga Pfizer dhe një nga Moderna, duket se janë 95 për qind efektivë kundër koronavirusit. Por Gates gjithashtu shpreson shumë […]

Lexo më shumë