×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Streha e fundit e kriminelit: Telefonat e zgjuar të kriptuar

Si autoritete të zbatimit të ligjit, u kemi borxh viktimave të krimeve dhe familjeve të tyre, të ndjekim çdo çështje të mundshme, të kërkojmë të gjitha provat dhe të mos ndalemi ndaj asgjëje derisa të konstatojmë të vërtetën. Gjatë disa viteve të fundit, megjithatë, ne kemi qenë duke u ndeshur me një pengesë të re: pajisjet dixhitale të koduara që mbajnë provat e mbyllura jashtë mundësive të hetuesve.

Teknologjia po ecën shpejt, dhe abuzimi kriminal i saj nuk bën përjashtim. Pajisjet dixhitale janë gjithnjë e më shumë instrumentet kryesore me të cilat krimet planifikohen, përjetësohen dhe memorizohen; dhe ata shpesh mbajnë prova të nevojshme për të zgjidhur një krim. Sidoqoftë, shumë shpesh, brenda një smartphoni provat janë të paarritshme – jo rastësisht, por nga dizajni teknologjik.

Ndërsa dy agjencitë tona punojnë për të mbrojtur qytetarët në të dy anët e Atlantikut, kemi arritur në përfundimin se pengesa e vetme më problematike për ta bërë këtë, buron nga kriptimi i parregulluar. Për të qenë të qartë, ne të dy mbështesim kriptimin e fortë, thjesht jo kriptimin e parregulluar. Asnjë sektor – në këtë rast, industria e teknologjisë – nuk duhet të lejohet të diktojë rregullat e hyrjes në të dhëna dixhitale për të gjithë shoqërinë, duke pasur parasysh kufizimin e ndikimit më të gjerë që ato rregulla mund të kenë.

Krimi i organizuar, terroristët dhe abuzuesit e fëmijëve tërhiqen nga pajisjet dhe platformat e komunikimit që janë krijuar për të qenë teknikisht e pamundur për zbatimin e ligjit në mënyrë të ligjshme. Ky nuk është vetëm një problem amerikan ose evropian, por është një problem global. Çdo ditë ne shohim kriminelë që përdorin kriptimin për të lehtësuar krimet e tyre. Dhe si zbatues i ligjit, ne po humbasim aftësinë për t’i mbajtur njerëzit të sigurt.

Kriptimi është bërë një sfidë serioze hetimore në pothuajse të gjitha fushat e kriminalitetit. Ransomware, për shembull, aktualisht është një nga kërcënimet më të mëdha të krimit kibernetik për sa i përket dëmtimit ekonomik dhe aftësisë së tij për të prishur bizneset globale dhe infrastrukturën kritike. Kriminelët e Ransomware jo vetëm që përdorin kriptimin për të fshehur identitetin e tyre dhe transaksionet financiare ose për të mbrojtur infrastrukturën e përdorur për të kontrolluar malware-in; teknologjia qëndron në themel të ndërmarrjes së tyre kriminale shumë miliarda dollarëshe.

Aksesi në të dhënat e mbyllura në pajisjet dixhitale mund të nënkuptojë ndryshimin midis zgjidhjes së krimeve dhe lejimit të tyre të ndëshkohen. Vetëm muajin e kaluar një koalicion global i agjencive nga disa vende kryen Operacionin Mburoja e Trojës, një nga operacionet më të mëdha dhe më të sofistikuara të zbatimit të ligjit deri më tani në luftën kundër aktiviteteve kriminale të koduara. Duke zhvilluar dhe operuar një kompani të pajisjeve të koduara, një koalicion ndërkombëtar i agjencive të zbatimit të ligjit ishte në gjendje të hynte në informacione nga më shumë se 300 sindikata kriminale që operonin në mbi 100 vende.

E megjithatë, Operacioni Mburoja e Trojës mbetet përjashtim. Për pjesën më të madhe, situata vetëm po përkeqësohet. Enkriptimi i parregulluar, së bashku me teknologjitë e tjera që rrisin privatësinë, po lejojnë teknologji pa prova, e cila gjithnjë e më shumë i pengon hetimet tona penale.

Zyra e Prokurorit të Rrethit Manhattan u pengua në aksesimin e provave në një rast të fundit të trafikimit seksual të fëmijëve, i cili duhet të kishte siguruar çasje të rëndësishme që mund të kishin shpëtuar fëmijë të trafikuar shtesë dhe të gjenin bashkëpunëtorë të mundshëm. Një gjykatës përcaktoi në mënyrë të pavarur që telefoni i shënjestrës përmbante prova të veprimtarisë kriminale dhe lëshoi ​​një urdhër për qasje të ligjshme në atë informacion. Sidoqoftë, përmbajtja e telefonit mbetet e paarritshme sepse është e mbyllur me një kod dhe e koduar plotësisht.

Megjithatë, kur mjetet janë në dispozicion për të zhbllokuar pajisjet e koduara, ato shpesh janë të shtrenjta. Për agjencitë me më pak burime, financimi i teknikave të shtrenjta të dekriptimit është i pamundur. Dhe madje edhe me mjetet më të mira në tregun global, zbatimi i ligjit ka akoma më pak se 50% shanse për të hyrë në një pajisje dhe për të marrë të gjitha provat e nevojshme.

Për shkak të kësaj, hetimet penale tani përmbajnë një element të fatit – diçka që është e papranueshme për zbatimin e ligjit, për viktimat dhe për shoqërinë në tërësi. Në të vërtetë, agjencitë shpesh duhet t’i japin përparësi çështjeve jo nga ashpërsia e tyre, por nga gjasat për të marrë qasje në prova të koduara.

Viktimat e krimit thjesht meritojnë më mirë. Është e paqëndrueshme të vazhdohet me delegimin e standardeve të kriptimit te kompanitë private të teknologjisë. Rregullorja është e nevojshme. Zgjidhja e këtij problemi do të kërkojë një ekuilibër delikat midis privatësisë nga njëra anë dhe sigurisë publike nga ana tjetër. Thjesht përparësia e njërit mbi tjetrin nuk është një zgjidhje e pranueshme.

Në fund, problemet e teknologjisë të krijuara nga njerëzimi duhet të zgjidhen nga njerëzimi. Siç tha Presidenti John Kennedy dikur, “Problemet e krijuara nga njeriu mund të zgjidhen nga njeriu”. Edhe viktimat e krimit mendojnë kështu. Ata janë duke pritur dhe duke pritur që udhëheqësit të ngrihen dhe ta bëjnë këtë.

Politico.eu.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Alec Baldwin/ Momentet e fundit të Halina Hutchins: Nuk i ndjej më këmbët e mia!

Alec Baldwin/ Momentet e fundit të Halina Hutchins: Nuk i ndjej më këmbët e mia!

Publikuar më 25.10.2021
Të dhënat e reja për mënyrën tragjike se si humbi jetën drej...

Të dhënat e reja për mënyrën tragjike se si humbi jetën drejtoresha e fotografisë Halina Hutchins 42-vjeçare gjatë xhirimeve të filmit “Rust”, dalin në dritë, përmes një hetimi të përgatitur nga zyra e sherifit në Santa Fe. Sipas dokumentit, të cituar nga Washington Post dhe media të tjera të mëdha amerikane, Alec Baldwin përdori armën, […]

Lexo më shumë

Vajza bën FOTO provokuese përpara arkivolit të të atit

Vajza bën FOTO provokuese përpara arkivolit të të atit

Publikuar më 25.10.2021
Një grua është kritikuar ashpër në rrjetet sociale, pasi bër...

Një grua është kritikuar ashpër në rrjetet sociale, pasi bëri “selfie” seksi në funeralin e babait të saj. Çuditërisht, gruaja kishte zgjedhur madje ta mbante arkivolin e tij të hapur si sfond për foton provokuese, duke shkaktuar zemërim në internet. Në foto, gruaja, e cila është e veshur me një fustan të zi pa rripa […]

Lexo më shumë

Shefja më e mirë në botë/ Ajo i dha secilit punonjës 10.000 dollarë dhe 2 bileta ajrore të klasit të parë (Video)

Shefja më e mirë në botë/ Ajo i dha secilit punonjës 10.000 dollarë dhe 2 bileta ajrore të klasit të parë (Video)

Publikuar më 25.10.2021
Sara Blakely adhurohet nga punonjësit e saj për dhuratat që ...

Sara Blakely adhurohet nga punonjësit e saj për dhuratat që u ka bërë. Të gjithë do të donin që shefat e tyre, kur vlera e biznesit të tyre ulet, të merrnin një dhuratë. Megjithatë, kjo nuk bëhet kudo. Ose më saktë, për të qenë të saktë, bëhet në pak punë. ‘Spanx’ por i përkasin përjashtimeve […]

Lexo më shumë

“Kjo NUK është normale”: punonjësit e Facebook-ut shfryjnë ankthin e tyre ndaj gjigandit të mediave sociale

“Kjo NUK është normale”: punonjësit e Facebook-ut shfryjnë ankthin e tyre ndaj gjigandit të mediave sociale

Publikuar më 25.10.2021
Facebook ka polarizuar prej kohësh radhët e punonjësve të ve...

Facebook ka polarizuar prej kohësh radhët e punonjësve të vet, dhe sfera e dokumenteve të brendshme të zbuluara të sinjalizuesit, Frances Haugen paraqet një pamje të re të asaj se si dukej ky dialog pas dyerve të mbyllura në gjigantin e mediave sociale. Një temë e zakonshme është zemërimi. Punonjësit shpesh pyesnin atë që bënin […]

Lexo më shumë

Fauci merr kritika të ashpra/ SHBA miraton eksperimentin e këlyshëve ku mushkonjat i hanë të gjallë kokat e tyre të futura në kafaze!

Fauci merr kritika të ashpra/ SHBA miraton eksperimentin e këlyshëve ku mushkonjat i hanë të gjallë kokat e tyre të futura në kafaze!

Publikuar më 25.10.2021
Një reagim i ashpër ka shpërthyer në SHBA me rastin e dritës...

Një reagim i ashpër ka shpërthyer në SHBA me rastin e dritës jeshile të dhënë nga epidemiologu kryesor amerikan, Anthony Fauci, për të financuar një eksperiment çnjerëzor me qentë, ku mushkonjat i hanë të gjallë, pasi shkencëtarët i kanë imobilizuar së pari, duke ua future  kokën në kafaze. Lajmi po bën xhiron e mediave ndërkombëtare, […]

Lexo më shumë

Një grua pretendon se ka fjetur me 18 burra brenda një nate dhe burri i saj e ka ndihmuar!

Një grua pretendon se ka fjetur me 18 burra brenda një nate dhe burri i saj e ka ndihmuar!

Publikuar më 24.10.2021
Një grua që pretendon se ka fjetur me 18 burra brenda një na...

Një grua që pretendon se ka fjetur me 18 burra brenda një nate, tregon përvojën e saj. Louise është në mesin e të 30-ave, ajo punon me kohë të pjesshme, është e martuar lumturisht me dy fëmijë dhe jeton në Western Sydney, jo shumë larg vendit ku u rrit në një familje fetare të lidhur […]

Lexo më shumë

Shuplakë e tmerrshme në skenë nga politikani iranian/ “Gruaja ime nuk duhet të ishte vaksinuar nga mjeku mashkull” (Video)

Shuplakë e tmerrshme në skenë nga politikani iranian/ “Gruaja ime nuk duhet të ishte vaksinuar nga mjeku mashkull” (Video)

Publikuar më 24.10.2021
Një skenë e pabesueshme ka ndodhur në Iran dhe madje edhe në...

Një skenë e pabesueshme ka ndodhur në Iran dhe madje edhe në skenë, teksa “viktima” ishte në skenë dhe po fliste për publikun. Një politikan iranian doli në skenë dhe iu afrua guvernatorit të ri Abedin Khorram, i cili po fliste në atë kohë, dhe e goditi drejtpërdrejt në fytyrë, pa asnjë bisedë, dhe më […]

Lexo më shumë

Tragjedia në sheshin e xhirimit të aktorit Alec Baldwin, njihuni me armët që përdoren në filma (Foto-Video)

Tragjedia në sheshin e xhirimit të aktorit Alec Baldwin, njihuni me armët që përdoren në filma (Foto-Video)

Publikuar më 22.10.2021
Dalin në dritë të tjera detaje nga tragjedia që tronditi sot...

Dalin në dritë të tjera detaje nga tragjedia që tronditi sot botën e filmit, ku aktori Alec Baldwin vrau një kineaste dhe plagosi rëndë regjisorin në sheshin e xhirimit të filmit të tij “Rust”. Tragjedia ndodhi pasi aktori Baldwin shkrepi me armë zjarri në xhirime të enjten. Por çfarë është saktësisht një armë për xhirime […]

Lexo më shumë