×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Strategjia e re e Emmanuel Macron është përçarje

Benjamin Haddad

Javët e fundit janë parë një varg aktivitetesh diplomatike dhe retorike të re përçarëse që del nga Parisi. Në një intervistë të gjerë për të ardhmen e Europës muajin e kaluar, Presidenti Francez Emmanuel Macron tha se NATO po përjetonte “vdekjen e trurit”, disa javë pasi filloi një iniciativë të re diplomatike drejt Rusisë për të hartuar një “arkitekturë të re bazuar në besimin dhe sigurinë në Europë” dhe kundërshtimi i hapjes së bisedimeve të pranimit në Bashkimin Europian të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut. Vetëm disa ditë pas samitit të javës së kaluar në NATO në Londër, Paris priti samitin e parë në tre vjet me Presidentin Rus Vladimir Putin dhe Presidentin e Ukrainës Volodymyr Zelensky, për të rihapur bisedimet e paqes për Ukrainën lindore.

Pse dhe si duhet t’i përgjigjen evropianët presidentit francez?

Gjatë udhëtimeve në Europë në javët e fundit, nga Berlini në Budapest, Bratisllava dhe Athina, unë vazhdimisht dëgjova të njëjtën përzierje interesi dhe misteri, nëse jo mosbesimi të plotë, për qëllimet franceze. A dëshiron presidenti francez t’i shtyjë Shtetet e Bashkuara jashtë Europës? A po përpiqet Macron të vrasë zgjerimin e BE? A arriti ai në një marrëveshje të fshehtë me Putinin? Evropianët nuk duhet të lexojnë më shumë se sa ka thënë në të vërtetë Macron. Përkundrazi, ata duhet të kapnin komentet e Macron si një provokim – një ofertë hapëse që synon të kërkojë pikëpamjet e tyre dhe linjat e kuqe. Macron dëshiron të kapë Brexitin dhe paralizën gjermane si një hapje për Francën për të tronditur gjërat në Europë, por ai e di se ai do të ketë nevojë për partnerë të rinj. Vizioni i Macron – si çdo propozim ambicioz – është i mbushur me pika të verbëra nga partnerët konstruktivë që mund ta largojnë atë. Evropa duhet të angazhojë Macron për të formuar agjendën e tij, në vend që të përpiqet ta bllokojë ose injorojë atë.

Çfarë po vozit Emmanuel Macron?

Referencat tradicionale historike janë të vjetruara. Disa kanë parë në komentet e NATO-s të Macron një rigjallërim të nacionalizmit Golist të modës së vjetër ose Anti-Amerikanizmit Francez. Por nuk ka asnjë mënyrë për ta pajtuar atë me historinë e Macron të fushatës me flamuj të BE duke tundur në mitingjet e tij dhe duke investuar shumë në marrëdhëniet me Presidentin e SHBA Donald Trump. Nuk është rastësi që Franca është vendi që Trump ka vizituar më shumë që nga zgjedhjet e tij, ndërsa Macron mbetet i vetmi shtet zyrtar i presidencës së Trump. Të dy burrat gjithashtu udhëhoqën sulmet ushtarake në Siri së bashku. Franca është një anëtar aktiv i NATO-s që Gjeneral Mattis e quajti “partneri i ri i zgjedhjes” i Uashingtonit pas Brexit.

Aq shumë për antiamerikanizmin

Një lexim më i afërt i intervistës së Ekonomistit tregon se çështja kryesore e Macron ishte për Europën, jo aleancën e NATO-s. Presidenti francez është i bindur që europianët po flenë në gjumë në lidhje me strategjinë, në një botë të mbizotëruar nga rivaliteti Kino-Amerikane, ku zhvendosja e përparësive amerikane do ta largojë atë nga zonat kritike për interesat e Europës. Kjo është një ndërrim që filloi para Trump dhe ka të ngjarë ta tejkalojë atë. President i zgjedhur në rrënojat e një institucioni të pafuqishëm politik francez, Macron e trajton Brexitin ose zgjedhjen e Trump jo si paralajmërime të thjeshta ose aksidente, por si simptoma të një sistemi ndërkombëtar që ndryshon rrënjësisht, në të cilin Europa përballet me kërcënimin për të lënë pas. Oferta e tij për një Europë sovrane që mbron qytetarët e saj është një përgjigje e drejtpërdrejtë ndaj sfidës. Ai beson se Europa duhet të bëjë rastin për qytetarët e saj që institucionet e BE-së mund t’i mbrojnë ata nga valët e migrimit të padrejtë, nga terrorizmi dhe nga konkurrenca e padrejtë ndërkombëtare. A mundet Europa të tërheqë iniciativën nga kundërshtarët e saj dhe të marrë përsipër fuqinë e saj, të kontrollojë kufijtë e saj, të mbrojë interesat e saj ekonomike, të përcaktojë rregullat, të marrë vendime të shpejta: të veprojë si një politikë e vërtetë? Qasja e fundit e presidentit francez mund të vlerësohet si brutale dhe e njëanshme. Pse ndryshimi i papritur i tonit, dy vjet e gjysmë në presidencën e tij? Në Paris, analistët dhe zyrtarët nuk hezitojnë të identifikojnë qartë fajtorin: Berlini.

Në fillim të presidencës së tij, Macron investoi shumë në marrëdhëniet personale me kancelaren gjermane Angela Merkel, duke shpresuar se në mandatin e saj të fundit ajo do të ngrihej me rastin dhe të pranonte reforma strukturore në BE, siç janë integrimi në eurozonë dhe planet e rritjes së mbrojtjes. Mendimi ishte se Berlini do të kapërcejë ngurrimin e tij kur të kuptojë se kishte një partner në Paris i gatshëm të merrej me reformat strukturore në ekonominë franceze, siç është tregu i ngurtë i punës ose sistemi i pensioneve. Ndjenja në Paris tani është një tradhti: Jo vetëm që Berlini nuk e ndoqi, por as nuk u përgjigj për propozimet e Macron në fjalimin e tij në Sorbonne mbi sovranitetin europian ose letrën e tij që thërriste për “rinovim”.

Kështu metoda e re

“Asgjë në Europë nuk lëviz pa krizë, kështu që ne jemi kriza inxhinierike,” më tha dikush i njohur me mendimin e Elysee. Macron ka të ngjarë të vazhdojë të kërkojë të prishë status quo-në evropian. Zemërimi i provokuar nga intervista e tij pa dyshim që do ta bindë atë se i është futur tabuve dhe hipokrizive të pakëndshme në nevojë për çmontim. Përkundër mënyrës se si Macron u bë një objekt polemik gjatë samitit më të fundit të NATO-s, Parisi beson se ishte një sukses. Macron kishte qëllim që të detyrojë të reflektojë për të ardhmen e aleancës, dhe kjo është ajo që mori. Parisi ishte veçanërisht i kënaqur me angazhimin e formatit të NATO-s në një panel ekspertësh për të diskutuar të ardhmen e aleancës dhe përmendjen e terrorizmit si një kërcënim në komunikatën përfundimtare të samitit. Ngjashëm me provokimet e saj në NATO, Franca qarkulloi një memorandum duke propozuar një proces më gradual të zgjerimit disa ditë pasi kundërshtoi hapjen e bisedimeve të reja të zgjerimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut në mbledhjen e Këshillit Europian të Tetorit. Propozimi përfshinte kushte më të rrepta mbi sundimin e ligjit për vendet aplikuese dhe mundësinë e kthimit të procesit të pranimit duke pasur mungesë përparimi. Nëse vendet e tjera anëtare të BE dëshirojnë të rihapin derën e bisedimeve të pranimit pranverën e ardhshme, ata duhet të shqyrtojnë seriozisht dhe të diskutojnë propozimet e Macron dhe të bëjnë kundërpropozimet e tyre. Ndërsa partnerët e Francës me të drejtë dëshirojnë ta mbajnë BE-në të hapur dhe të angazhuar në periferinë e saj dhe janë të etur për të mbështetur marrëveshjen e guximshme të paqes të Maqedonisë së Veriut me Greqinë, shumë zyrtarë të BE-së gjithashtu bien dakord në mënyrë private që procesi i zgjerimit të ishte bërë shumë burokratik. Vendet kandidate të tilla si Serbia dhe Turqia kishin ekspozuar procedurat joefektive të BE-së duke mbështetur prapa demokracinë me pak reagim europian. Vendet e tjera europiane gjithashtu duhet të arrijnë në Paris për të formuar agjendën europiane të ripërtërirë të Macron. Greqia dhe Italia mund të përdorin retorikën e sovranitetit të Macron për të kërkuar mbështetje më të fortë në bartjen e barrës së migracionit në hapat e Mesdheut. Vendet e Europës Qendrore dhe Lindore mund të angazhojnë dëshirën e Macron për të rishikuar arkitekturën e sigurisë së Europës, pas tërheqjes së ShBA nga traktati i INF, duke organizuar një samit mbi kërcënimet ende të paraqitura nga Rusia dhe duke i sqaruar shqetësimet e tyre lidhur me përpjekjen e tij për të angazhuar Moskën. Në vend që të përqendroheni në debatet teologjike, përshkon terma të tillë si “autonomi strategjike” ose “shtyllë evropiane e NATO-s” – asnjë prej të cilave nënkupton të njëjtën gjë në Paris dhe Varshavë – debati mund të përqendrohet në zhvillimin e aftësive aktuale dhe të tregojë solidaritet të vërtetë. Franca vetë duhet të marrë drejtimin këtu.

Nëse Franca mendon se NATO është e vdekur nga truri, pse nuk i dërgon trupat në Poloni për të treguar se europianët mund të rriten për të mbrojtur njëri-tjetrin? Marrëdhënia e Francës me Estoninë mund të jetë një precedent i mirë. Ndërsa trupat estoneze shërbejnë në Mali për të luftuar al Kaedën, 200 trupa franceze janë të vendosura në rotacion në Estoni brenda Pranisë së Përparuar të NATO-s. Hapat e tillë mund të ndihmojnë në gjallërimin e një prej pikave të verbër në vizionin francez: trajtimin e saj për Europën Qendrore dhe Lindore. Presidentët francezë që nga rënia e komunizmit në përgjithësi kanë treguar pak empati për përvojën historike të kombeve që shkrimtari Milan Kundera dikur e quante “Perëndimi i rrëmbyer”. Macron është përpjekur të sigurojë këto tensione, por vjen me bagazhet e paraardhësve të tij. Një vizitë në Poloni ose Sllovaki tregon se liderët nuk e kanë harruar presidentin e atëhershëm francez Zhak Chirac përçmimi i Luftës në Irak se “ata humbën një mundësi të mirë për t’u mbyllur”. Hapja e Macron në Rusi, një kumar afatgjatë për të prishur ngërçin aktual me Moskën , rrezikon të luash në atë kategori. Në një fjalim të fortë në Pragë javën e kaluar, Ministri i Jashtëm Francez Jean-Yves Le Drian tregoi një ndryshim në ton, duke llogaritur se Franca donte “të dëgjonte dhe të kuptonte” dhe se “kujtimet e ndryshme kombëtare duhet të jenë në zemrën e integrimit europian”. Elitat europiane duhet ta lexojnë fjalimin si një ftesë për t’u angazhuar. Macron ka të drejtë: BE duhet të shikojë seriozisht veten dhe të përgatitet për të garuar në botën e re. Mes tensioneve në rritje ndërkombëtare, forcave në rritje nacionaliste dhe një BE gjithnjë e më të prekshme, mohimi nuk është një mundësi. Por rruga përpara nuk mund të jetë një vizion francez për Europën ose masa të mëtejshme të njëanshme. Por për ta parandaluar këtë, të tjerët do të duhet të rriten. Paraqitur me zgjedhjen midis ofertës së Stalinit dhe ofertës për prishje të Macron, Europianët duhet të përqafojnë përçarjen dhe ta formësojnë atë.

Benjamin Haddad është drejtori i Iniciativës së Europës së Ardhme në Këshillin Atlantik në Uashington, D.C. Ai është autori i Le Paradis Perdu: l’Amérique de Trump et la fin des illusions européennes.

Përshtati në Shqip

Erjon Dervishi

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shqiptarët në krizë, qeveria në fushatë

Shqiptarët në krizë, qeveria në fushatë

Publikuar më 28.09.2020
Koço Kokëdhima Shifrat e INSTAT se gjatë tremujorit të dytë ...

Koço Kokëdhima Shifrat e INSTAT se gjatë tremujorit të dytë të vitit dolën të papunë mbi 33 mijë persona, tregojnë krizën e rëndë që ka rrënuar ekonominë dhe mijëra familje shqiptare. Qeveria i lau duart me pandeminë me dhënien e dy ‘pagave të luftës’ dhe dy paketave propagandistike të ndihmës. Ndryshe ndodh në vendet fqinje. […]

Lexo më shumë

Edhe për Fustanellën…në Gjykatën e Hagës

Edhe për Fustanellën…në Gjykatën e Hagës

Publikuar më 27.09.2020
Pirro Naçi Vitet e fundit Gjykata e Hagës ka dënuar kompanin...

Pirro Naçi Vitet e fundit Gjykata e Hagës ka dënuar kompaninë holandeze Van Haven për shitjen e modeleve të ngjajshme të këpucëve me shollë të kuqe, simbol i markës luksoze franceze Louboution. Madje do të paguaj edhe një shumë të madhe si dëmshpërblim… Mendime që më erdhën ndër mend të shtunën në darkë duke ndjekur […]

Lexo më shumë

Rikthimi i shpresës është sfida tjetër e Bashës!

Rikthimi i shpresës është sfida tjetër e Bashës!

Publikuar më 24.09.2020
Alban Daci Një sfidë tjetër e rëndësishme pas 25 prillit ësh...

Alban Daci Një sfidë tjetër e rëndësishme pas 25 prillit është pa dyshim rikthimi i shpresës se Shqipëria bëhet e për tu bërë ka nevojë për pjesë më vitale, rininë. Shifrat pas 2013 për azilkërkues janë alarmante, shqiptarët qëndrojnë pothujse në një rënditje me afganët. Shqipëria bën pjesë në ato vende me absurditet, nga njëra […]

Lexo më shumë

Naftëtarët, minatorët dhe resurset nëntokësore të Shqipërisë!

Naftëtarët, minatorët dhe resurset nëntokësore të Shqipërisë!

Publikuar më 23.09.2020
Silvana Begaj Ndër pasuritë natyrore me të cilat natyra ka b...

Silvana Begaj Ndër pasuritë natyrore me të cilat natyra ka bekuar Shqipërinë bëjnë pjesë, madje me peshë të madhe ekonomike e strategjike, edhe pasuritë e nëntokës siҫ janë: hidrokarburet dhe metalet. Janë sektorë të ekonomik me peshë, por për fat të keq ne kemi 30 vjet që nuk po ua shikojmë hajrin. Në këta sektorë […]

Lexo më shumë

Çështja e krimit dhe vrasjeve në Shqipëri

Çështja e krimit dhe vrasjeve në Shqipëri

Publikuar më 20.09.2020
Alban Daci Ka disa ide se si mund të parandalohen vrasjet ap...

Alban Daci Ka disa ide se si mund të parandalohen vrasjet apo krimi. Disa janë të mendimit në shtrëngimet e kodit penal. Në fakt me këto lloj teorish janë kryesisht vendet me diktaturë dhe shteti policor. Shtrëngimet dhe dënimet e rënda përmes kodit penal nuk e parandalojnë krimin, por forcojnë pushtetit e politikës e rrisin […]

Lexo më shumë

Pasojat e shëndetit mendor në kohë pandemie: Ankthi faktori kryesor!

Pasojat e shëndetit mendor në kohë pandemie: Ankthi faktori kryesor!

Publikuar më 20.09.2020
Aurora Pirraku dhe Silvana Begaj Viti 2020 filloi me përhapj...

Aurora Pirraku dhe Silvana Begaj Viti 2020 filloi me përhapjen e një pandemie të panjohur më parë e cila u përhapë sa hapë e mbyll sytë në cdo kënd të botës duke na gjetur të papërgatitur dhe duke marr jetë njerëzish në një numër të lartë. Si cdo gjë e re e mbi të gjitha […]

Lexo më shumë

Tirana përtej propagandës, tre probleme të pazgjidhura

Tirana përtej propagandës, tre probleme të pazgjidhura

Publikuar më 20.09.2020
Marash Logu Më bie rasti në biseda të ndryshme të dëgjoj qyt...

Marash Logu Më bie rasti në biseda të ndryshme të dëgjoj qytetarë, kryesisht jetojnë në qytete të tjera apo jashtë shtetit, të flasin për “sukseset” e Bashkisë Tiranë. Nuk i kundërshtoj dhe nuk debatoj me ta sepse po ta shohësh Tiranën nga Facebook-u i kryetarit të Bashkisë apo mediat “dashamirëse” me siguri edhe unë ashtu […]

Lexo më shumë

Diplomati që ka frikë nga ‘’Gogoli’’

Diplomati që ka frikë nga ‘’Gogoli’’

Publikuar më 16.09.2020
Pirro Naçi Nuk mjafton që trembet vetë por i bënë thirj...

Pirro Naçi Nuk mjafton që trembet vetë por i bënë thirje të gjithëve;- Të dashur shqipëtarë, ruhuni nga (gogoli) ‘’mardhëniet e shkëlqyera’’ me Greqinë ! Diplomati ‘’epidemiolog’’ mori shkas nga një publikim i Kryeministrit Shqiptar pas takimit me kolegun e tij Grek. Çfarë shkruante Edi Rama pas këtij takimi? – ‘’Mardhëniet e shkëlqyera mes dy […]

Lexo më shumë