×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

“Stili i qenit” dhe “Pozicioni kaubojs” ju mbron nga virusi, rregullat e reja për punonjëst e seksit

Punonjëset e seksit zviceran kanë hartuar një listë të rregullave për të cilat ata thonë se minimizon rrezikun e transmetimit të koronavirusit në bordellot, me shpresën se ndalimi i vendit për industrinë së shpejti mund të hiqet.

Kjo vjen pasi industria në Zvicër është goditur rëndë nga pandemia, pasi qeveria vendosi një ndalim të përkohshëm të prostitucionit dy muaj më parë për të ndihmuar në ndalimin e përhapjes së virusit.

Plani për të rihapur industrinë, i përgatitur nga organizata ProKoRe, sugjeron që pozicionet seksuale të cilat lejojnë një distancë të sigurt midis fytyrave, të tilla si ‘stili i qenve’ dhe ‘pozicioni kaubojs’, janë të këshillueshme.

Këto pozicione zvogëlojnë rrezikun e transmetimit të virusit nga spërklat, njoftoi media elektronike zvicerane Watson.

Të dy ‘stili i qenve’ dhe ‘pozicioni kaubojs’ lejojnë që gruaja të përballet larg partnerit të saj seksual, duke shmangur kontaktin ballë për ballë. Masat e tjera për mbrojtjen e shëndetit të punonjësve të seksit përfshijnë dhoma ventilimi për të paktën 15 minuta pas çdo klienti, dhe larjen e çarçafëve dhe peshqirëve të dorës me një temperaturë prej të paktën 60 gradë çdo herë.

Gjithashtu rekomandon punonjësit e seksit të veshin çdo herë maskë.Doreza, prezervativë dhe dezinfektues gjithashtu do të sigurohen në bordelet dhe çdo seancë duhet të mbahet në 15 minuta.

 Dokumenti gjithashtu këshillon që prostitutat nuk duhet të prekin gjërat personale të klientëve, të tilla si xhaketat.

Të dhënat e kontaktit të klientit do të regjistroheshin me qëllim të gjurmimit dhe do të mbahen për katër javë.

Dokumenti kërkon që heqja e kufizimeve të bllokimit të punonjësve të seksit të përkojë me lehtësimin tjetër të masave më 8 qershor, citon “Mail”.

ProKoRe i kërkoi qeverisë zvicerane të hiqte kufizimet si çështje urgjente, duke deklaruar se ndalimi aktual po shkaktonte punë seksuale të paligjshme dhe krijimin e problemeve të sigurisë.

Prostitucioni në Zvicër është i ligjshëm dhe i rregulluar me ligj.

Si pjesë e masave për të luftuar pandeminë Covid-19, Zvicra ndaloi përkohësisht prostitucionin nga 16 marsi.

Një grua Thai u arrestua në 24 mars për mos mbylljen e bordellos së saj në Rheineck në kantonin e Shën Gallen, dhe u gjobit me 1500 franga zvicerane. Daily Mail.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Frika nga murtaja e zezë/ Kina ndalon gjuetinë e shkaktarit të virusit. OBSH jep sqarimë për rrezikshmërinë

Frika nga murtaja e zezë/ Kina ndalon gjuetinë e shkaktarit të virusit. OBSH jep sqarimë për rrezikshmërinë

Publikuar më 07.07.2020
Përfaqësuesja zyrtare e OBSH-së, Margaret Harris komentoi mb...

Përfaqësuesja zyrtare e OBSH-së, Margaret Harris komentoi mbi shpërthimin e murtajës bubonike në Kinë dhe Mongoli, thonë mediat ndërkombëtare. “Ne po vëzhgojmë shpërthimet në Kinë dhe po i shohim nga afër dhe në partneritet me autoritetet kineze dhe mongoleze”, tha zëdhënësja e OBSH-së Margaret Harris një konferencë shtypi në Gjenevë. “Për momentin, ne nuk jemi […]

Lexo më shumë

Binjakët e bashkuar më jetëgjatë në botë, vdesin në moshën 68-vjeçare

Binjakët e bashkuar më jetëgjatë në botë, vdesin në moshën 68-vjeçare

Publikuar më 07.07.2020
Ronnie dhe Donnie Gaylon, janë binjakët e bashkuar që kanë j...

Ronnie dhe Donnie Gaylon, janë binjakët e bashkuar që kanë jetuar mëgjatë në botë krahasuar me binjakë të ngjashëm me ta. Dy vëllezërit 68-vjeçar Ronnie dhe Donnie Gayln, kanë vdekur më 4 korrik në qytetin e tyre të lindjes në Dejtn, Ohio. Mediat e huaja shkruajnë se ata e kanë kaluar gjithë jetën të ngjitur […]

Lexo më shumë

OBSH shkon në vendin ku nuk ka virus, çfarë zbulon atje

OBSH shkon në vendin ku nuk ka virus, çfarë zbulon atje

Publikuar më 07.07.2020
Vendi i vetëm në Azinë Qendrore që pretendon se nuk ka regji...

Vendi i vetëm në Azinë Qendrore që pretendon se nuk ka regjistruar as edhe një rast të vetëm me Covid 19, lejoi vizitën e një misioni të OBSH-së. Drejtuesja e këtij të fundit, Catherine Smallwood, tha se grupi i saj do të punojë me autoritetet e shtetit të largët me regjim diktatorial në aspektet e […]

Lexo më shumë

Virusi/ Ja si aprovohet një vaksinë në Europë? Vaksinat e para mund të jenë gati për miratim në fillim të vitit 2021

Virusi/ Ja si aprovohet një vaksinë në Europë? Vaksinat e para mund të jenë gati për miratim në fillim të vitit 2021

Publikuar më 06.07.2020
Zhvillimi i një vaksine është një rrugë e gjatë. Nga qindra ...

Zhvillimi i një vaksine është një rrugë e gjatë. Nga qindra kandidatë për vaksina, shumë pak i plotësojnë kërkesat për t’u miratuar nga autoritetet ndërkombëtare. Në Bashkimin Europian, vaksinat dhe ilaçet e tjera kontrollohen nga Agjensia Europiane e Barnave (EMA) dhe rregullatorët e tjerë. Zakonisht duhen mesatarisht 10 deri në 15 vjet për të zhvilluar […]

Lexo më shumë

E pabesueshme/ Nëna vendosi spirale kundër shtatzënisë, foshnja lind duke e mbajtur atë në dorë

E pabesueshme/ Nëna vendosi spirale kundër shtatzënisë, foshnja lind duke e mbajtur atë në dorë

Publikuar më 06.07.2020
Një fotografi e një fëmije të porsalindur që mban spiralen q...

Një fotografi e një fëmije të porsalindur që mban spiralen që e ëma e kishte vendosur në mitër kundër shtatzanisë është bërë virale. Nëna 34-vjeçare  e cila tashmë ka dy fëmijë të tjerë e kishte futur pajisjen intrauterine (IUD) dy vjet më parë. Sidoqoftë, spiralja nuk e bëri punën e saj dhe ajo mbeti shtatzënë, […]

Lexo më shumë

Kina thotë se Spanja është fajtore për pandeminë e koronavirusit, dyshimi është midis lakuriqëve dhe ujërave të zeza

Kina thotë se Spanja është fajtore për pandeminë e koronavirusit, dyshimi është midis lakuriqëve dhe ujërave të zeza

Publikuar më 04.07.2020
Kina ka fajësuar Spanjën për koronavirusin duke sugjeruar se...

Kina ka fajësuar Spanjën për koronavirusin duke sugjeruar se Covid-19 kishte origjinë në Europë dhe jo Wuhan, thekson The Sun. Këshilltari i lartë i qeverisë për shëndetin, Wang Guangfa iu referua hulumtimit në Barcelona i cili e zbuloi Covid-19 në një mostër të ujërave të zeza nga marsi 2019 duke sugjeruar se origjina e tij duhet […]

Lexo më shumë

Ekskluzive/ Zbulohet plani sekret i Titos për të pushtuar Shqipërinë me mercenarë nga Kosova

Ekskluzive/ Zbulohet plani sekret i Titos për të pushtuar Shqipërinë me mercenarë nga Kosova

Publikuar më 04.07.2020
Viti 1953, shënon kulmin e marrëdhënieve midis Shqipërisë dh...

Viti 1953, shënon kulmin e marrëdhënieve midis Shqipërisë dhe Bashkimit Sovjetik. Por në të njëtën kohë ky vit shënon edhe vdekjen e liderit komunist të Bashkimit Sovjetik, Joseph Stalin. Jugosllavia me në krye Marshallin Tito, priste momentin e përshtatshëm për të ndërhyrë në Shqipërië dhe për të realizuar atë që ai endërronte më shumë, Federatën […]

Lexo më shumë

“Po luftoj me problemet e mushkrive, si pasojë e virusit”, mjekja tregon arsyet si mund të luftohet COVID-19

“Po luftoj me problemet e mushkrive, si pasojë e virusit”, mjekja tregon arsyet si mund të luftohet COVID-19

Publikuar më 04.07.2020
Një mjeke e cila ka analizuar faktin për të kuptuar barrën e...

Një mjeke e cila ka analizuar faktin për të kuptuar barrën e infeksioneve të frymëmarrjes, si pasojë e virusit, tha se është sfida përfundimtare profesionale që mund të vijë në karrierën tuaj. Sidoqoftë, unë nuk isha i përgatitur që ai të bëhej një nga sfidat e mia më të mëdha personale. Gjatë fazave të hershme […]

Lexo më shumë