×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Standard & Poor’s konfirmon për Shqipërinë vlerësimin aktual në “B+” por paralajmëron uljen e renditjes

Agjencia ndërkombëtare e vlerësimit Standard & Poor’s (S&P) konfirmon për Shqipërinë vlerësimin aktual në “B+” si dhe me perspektivë “të qëndrueshme” në vlerësimin e saj të fundit.

Mirëpo, gjithashtu paralajmëron se, nëse borxhi publik vazhdon rritjen dhe materializohen detyrimet e PPP-ve, atëherë do të mund të ule renditjen vitin e ardhshëm.

“Ne mund të ulim renditjen gjatë vitit të ardhshëm, në rast se në të kundërt të pritshmërive tona, financimi i deficitit të jashtëm bëhet më pak I sigurt, duke ushtruar presion mbi rezervat. Ne do të ulnim gjithashtu renditjen, nëse stoku i borxhit qeveritar vazhdon rritjen, për shkak ose të deficitit më të lartë fiscal, ose të materializimit të detyrimeve nga partneritetet publike private (PPP).

Agjencia vlerëson se pandemia COVID-19 dhe kufizimet e lidhura me lëvizjen e njerëzve, do të bëjnë që ekonomia e Shqipërisë të kontraktohet ndjeshëm në vitin 2020 gjithashtu agjencia shprehet se qeveria është duke ndërmarrë një program të fortë stimulues për të kufizuar ndikimin ekonomik nga pandemia dhe për të rifilluar përpjekjet e rindërtimit pas tërmetit të nëntorit të kaluar. Qeveria ka siguruar mbështetje kreditore nga Institucione Financiare Ndërkombëtare për të financuar hendekun fiskal këtë vit dhe për të ndaluar presionet e bilancit të pagesave. Qeveria gjatë këtij viti arriti të emetojë edhe një Eurobond. Nëse ekonomia përkeqësohet më shumë nga sa parashikojnë institucionet, Qeveria ka ende hapesira për disa politika të mëtejshme.

Ndërkohë për financat publike të Shqipërisë, agjencia tha se janë konsoliduar vitet e fundit ku deficiti i qeverisë së përgjithshme u ngushtua në 1.9% të PBB-së në 2019 nga 5.2% në 2014, e udhëhequr kryesisht nga kufizimi i shpenzimeve.

Sipas vlerësimit, raporti i borxhit të përgjithshme ndaj PBB-së të rritet në gati 80% të PBB-së në vitin 2020, ndërsa pritet të ulet nga viti 2021 e më tej, si rezultat i shuarjes së masave të jashtëzakonshme dhe rimëkëmbjes së ekonomisë. Nga ana tjetër, agjencia shprehet se disa përpjekje të kujdesshme të qeverisë do të mbështesin konsolidimin në vitet e ardhshme. Agjensia vlerëson se raporti fiskal i të ardhurave ndaj PBB-së së Shqipërisë ka potencial për t’u rritur.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Burimet financiare për frymë më 2020, zbuloni bashkitë me nivelin më të ulët dhe më të lartë

Burimet financiare për frymë më 2020, zbuloni bashkitë me nivelin më të ulët dhe më të lartë

Publikuar më 10.06.2021
Burimet financiare totale në dispozicion të bashkive për vit...

Burimet financiare totale në dispozicion të bashkive për vitin 2020 regjistruan një vlerë prej 90.9 miliardë lekë, në rritje me rreth 11.6% krahasuar me një vit më parë, sipas të dhënave zyrtare nga Ministria e Financave, të publikuara në kuadër të projektit “Financat Lokale”, i financuar nga SECO (Sekretariati për Kooperimin Ekonomik i Qeverisë Zvicerane. […]

Lexo më shumë

Pandemia krijoi kushtet për biznese të reja në shëndetësi, u shtuan 139 subjekte më 2020

Pandemia krijoi kushtet për biznese të reja në shëndetësi, u shtuan 139 subjekte më 2020

Publikuar më 04.06.2021
Pandemia e Covid -19, përveç ndikimit negativ në shëndetin e...

Pandemia e Covid -19, përveç ndikimit negativ në shëndetin e njerëzve, e vendosi ekonominë në një presion të panjohur më parë si rrjedhoje e kufizimeve në lëvizje. Teksa shumë biznese dhe fushën e tregtisë dhe shërbimeve falimentuan ose u vunë në mbijetesë, bizneset në sektorin e shëndetësisë lulëzuan. Sipas të dhënave të INSTAT në vitin […]

Lexo më shumë

Pandemia mbylli 7% të bizneseve të huaja në Shqipëri, falimentojnë 458 sipërmarrje italiane, ikin izraelitët

Pandemia mbylli 7% të bizneseve të huaja në Shqipëri, falimentojnë 458 sipërmarrje italiane, ikin izraelitët

Publikuar më 03.06.2021
Viti pandemik 2020 rezultoi i vështirë për biznesin, por sid...

Viti pandemik 2020 rezultoi i vështirë për biznesin, por sidomos për aktivitetet e huaja, të cilat e patën të pamundur të vijonin punën. Sipas të dhënave të INSTAT gjatë vitit të kaluar e mbyllën aktivitetin 408 ndërmarrje të huaja dhe me pronësi të përzier vendase dhe të huaj, duke bërë që numri i sipërmarrjeve të […]

Lexo më shumë

Nuk ndalet vrulli i ndërtimeve, dyfishohet sipërfaqja e lejeve të dhëna në Tiranë

Nuk ndalet vrulli i ndërtimeve, dyfishohet sipërfaqja e lejeve të dhëna në Tiranë

Publikuar më 28.05.2021
Sektori i ndërtimit do të përshpejtojë vrullin në vijim, për...

Sektori i ndërtimit do të përshpejtojë vrullin në vijim, për shkak se numri i lejeve të ndërtimit dhe sipërfaqja e re shënuan rritje të konsiderueshme në tremujorin e parë të vitit 2021. Sipas të dhënave zyrtare të INSTAT në 3-mujorin e parë 2021 janë miratuar gjithsej 251 leje ndërtimi për ndërtesa të reja, nga 184 […]

Lexo më shumë

Shqipëria, me përqindjen më të lartë të popullsisë në rajon që ndihen të pasigurt ekonomikisht

Shqipëria, me përqindjen më të lartë të popullsisë në rajon që ndihen të pasigurt ekonomikisht

Publikuar më 28.05.2021
Shqiptarët shprehën pakënaqësinë më të lartë për sigurinë ek...

Shqiptarët shprehën pakënaqësinë më të lartë për sigurinë ekonomike në raport me vendet e tjera të Rajonit, në një anketë që u bë nga Këshilli i Koordinimit Rajonal (RCC), për Barometrin e Sigurisë në rajon. Siç shihet nga grafiku, 28% e të anketuarve në Shqipëri ishin tërësisht të pakënaqur me sigurinë e tyre për gjendjen […]

Lexo më shumë

Profesionet ku gratë u paguan më shumë se burrat në 2020-n

Profesionet ku gratë u paguan më shumë se burrat në 2020-n

Publikuar më 24.05.2021
Ndonëse në një vit të vështirë ekonomik, për shkak të pandem...

Ndonëse në një vit të vështirë ekonomik, për shkak të pandemisë, gratë ia kanë dalë që të kenë rritje page më të lartë sesa meshkujt, duke ngushtuar hendekun mes tyre në pagesa. Të dhënat e INSTAT bënë të ditur se paga mesatare për femrat në vitin 2020 arriti në 51.7 mijë lekë, duke shënuar një […]

Lexo më shumë

Apartamentet në bregdet jo vetëm për të banuar, por edhe për të investuar

Apartamentet në bregdet jo vetëm për të banuar, por edhe për të investuar

Publikuar më 16.05.2021
Në kushtet kur qiratë dhe çmimet e shitjes së apartamenteve ...

Në kushtet kur qiratë dhe çmimet e shitjes së apartamenteve në bregdet janë rritur, investimi për prona në këto zona mund të cilësohet biznes fitimprurës. Agjentët imobiliarë pohojnë se mbetet një investim i sigurt dhe pasuria e patundshme mund të japë fitime të kënaqshme sot, nëse kërkon që të bësh biznes me të. Qiratë e […]

Lexo më shumë

Puna nga shtëpia në kohë pandemie, ndikimi që do ketë te menaxherët kalimi në një botë hibride

Puna nga shtëpia në kohë pandemie, ndikimi që do ketë te menaxherët kalimi në një botë hibride

Publikuar më 15.05.2021
Kalimi në një botë hibride të punës do të ketë ndikim të mad...

Kalimi në një botë hibride të punës do të ketë ndikim të madh te menaxherët Një klishe e njohur e vitit 2020 ishte se Covid-19 do të përshpejtonte trendet para-ekzistuese. Megjithatë, ky është një përshkrim i dobët i shkëputjes masive që po ndodh nga puna në zyrë, në atë në shtëpi, shkruan The Economist. Para […]

Lexo më shumë