Sondazhet/ Social Demokratët drejt fitores në zgjedhjet e Hamburgut

Të Gjelbërit e Gjermanisë do të arrijnë rezultate të mëdha, ndërsa Social Demokratët janë duke shkuar drejt një fitoreje të rehatshme në një votim lokal në qytetin e Hamburgut të dielën.

SPD-ja e qendrës së majtë, e cila ka parë rënien e mbështetjes së saj në zgjedhjet e fundit në nivelin shtetëror dhe federativ, siguroi 37.5 për qind të votave në Hamburg, sipas një sondazhi të daljes nga transmetuesi publik ARD – përpara grupit të Greins, në një parashikim prej 25.5 për qind, në rezultatin e tij të fundit në vitin 2015. Nëse konfirmohet në rezultatet zyrtare, kjo do të shënonte rezultatet e dyta më të mira zgjedhore ndonjëherë për Të Gjelbërit.

Është e paqartë nëse Alternativa e ekstremit të djathtë për Gjermaninë do të përmbushë pragun prej 5 për qind për të hyrë në parlamentin vendor, duke rritur mundësinë që partia të mund të dilte nga asambleja me 121 vende.

Unioni konservator i Demokratëve të Krishterë i Angela Merkel u rendit në një të tretën e largët me 11.5 për qind, sipas sondazhit të daljes.

E majta “Die Linke” dhe “Liberal Demokratët e Lirë”, janë në rrugën e duhur përkatësisht 9 për qind dhe 5 për qind. Pothuajse të gjitha partitë parashikohet të humbasin mbështetjen ose të qëndrojnë përafërsisht të njëjta në krahasim me zgjedhjet e fundit, përveç për të Gjelbrit, të cilat do të fitojnë rreth 13 pikë përqindje.

Në votimin e vitit 2015, SPD fitoi 45.6 për qind të votave, duke i lejuar ata të qeverisnin në koalicion me të Gjelbrit, të cilët kishin siguruar 12.3 për qind. Të dy partitë ka të ngjarë të rifillojnë atë partneritet pas zgjedhjeve të së dielës në qytetin e pasur.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet