×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Skanuesi i venave, pajisja mjekësore e çmuar që i vjen në ndihmë stafit mjekësor

Ermand Mertenika

Skanuesi i venave është një pajisje mjekësore që me anë të dritës (diodës) Infra-red bën të mundur gjetjen në mënyrë të saktë të venës me të mirë dhe më të përshtatshme për të realizuar një injeksion, infuzion, vendojsen e kateterëve intra-venozë, vigonëve e të tjera procedura.

Ai përdoret në qendrat spitalore, poliklinikat mjekësore për të ofruar nje kualitet të lartë dhe mjaft cilësor në diagnostikimin e pacientëve.

Skanuesi i venave

 

Skanuesi i venave përdor burimin e dritës Infra të kuqe për të krijuar hartën e kapilarëve venozë. (Venat janë kapilarë gjaku në të cilën qarkullon gjak i pasur me dioksid karboni i cili transferohet me anë të zemrës në pulmone (mushkëritë tona) për t’u pasuruar me oksigjen dhe më pas për t’u shpërndarë në të gjithë trupin tonë.

Harta venoze shfaqet në ekranin e skanuesit të venave ose në zonën (sipërfaqen e lëkurës) ku aplikohet rrezatimi infra-i kuq. Skanuesi i venave aplikohet më tepër te pacientët në të cilën mjeku ose infermieri e ka shumë të vështirë të gjejë venën për të vendosur vigonin apo gjilpërën në mënyrë të saktë pa dëmtuar venën, sidomos flasim për pacientë obezë (sasia e lartë e yndyrnave në trup).

Ermand Mertenika, inxhinier bio-mjekësor

 

Aktualisht në vendet e zhvilluara, teknologjia e skanimit të venave është shumë i përdorshëm për arsye sepse janë sisteme spitalore mjaft cilësore dhe kualiteti i shërbimit mjekësor është shumë i lartë dhe gjithashtu për shkak të numrit të lartë të popullsisë.

Aktualisht kjo pajisje mungon në Shqipëri, edhe pse ka një çmim modest nga 200-1000 euro, por shpresojmë që një ditë do të fillojë të aplikohet në sistemin tonë spitalor.

*Autori është inxhinier bio-mjekësor

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

“60 herë më i rrezikshëm se “Delta”, zbulohet varianti i ri i Covid në kufi me Shqipërinë

“60 herë më i rrezikshëm se “Delta”, zbulohet varianti i ri i Covid në kufi me Shqipërinë

Publikuar më 15.10.2021
Një variant tjetër i mutacionit “Delta” të koronavirusit ësh...

Një variant tjetër i mutacionit “Delta” të koronavirusit është shfaqur së fundmi në Greqi sipas ekspërteve vendas. Duke folur për televizionin shtetëror ERT, Profesorja e Patologjisë Eleni Giamarellou u shpreh se kanë hasur një variant tjetër të Delta-s tek pacientët, i cili është 60 herë më ngjitës së varianti “Delta” fillestar. “Është i njëjti virus, […]

Lexo më shumë

Të hënën nis viti i ri akademik, rektori i Universitetit të Tiranës: Tre kushtet për të hyrë në auditore

Të hënën nis viti i ri akademik, rektori i Universitetit të Tiranës: Tre kushtet për të hyrë në auditore

Publikuar më 15.10.2021
Ditën e hënë nis viti i ri akademik. Artan Hoxha, rektor i U...

Ditën e hënë nis viti i ri akademik. Artan Hoxha, rektor i Universitetit të Tiranës u shpreh sot se asnjë nga studentët që nuk është vaksinuar, nuk paraqet testin PCR apo rekomandimin e mjekut për arsyet për të mos injektuar dozën nuk do të lejohet që të futet në ambientet e universiteteve. Por sa studentë […]

Lexo më shumë

Studimi i “Nature”: Këto ushqime favorizojnë rënien e flokëve

Studimi i “Nature”: Këto ushqime favorizojnë rënien e flokëve

Publikuar më 14.10.2021
Jo vetëm diabeti dhe sëmundjet kardiovaskulare, por obezitet...

Jo vetëm diabeti dhe sëmundjet kardiovaskulare, por obeziteti lidhet edhe me rënien e flokëve. Kjo rrjedh nga një studim i publikuar në “Nature”. Një dietë me yndyrë të lartë, bllokon rigjenerimin e folikulave të flokëve dhe shkakton humbjen e flokëve. Qelizat staminale rinovohen në secilin cikël jetësor të gjëndrës së flokut, për të lejuar që […]

Lexo më shumë

Deklarata e fortë e Anthony Fauci: Koronavirusi mund të mos eliminohet kurrë! Ja si mund të vihet nën kontroll pandemia

Deklarata e fortë e Anthony Fauci: Koronavirusi mund të mos eliminohet kurrë! Ja si mund të vihet nën kontroll pandemia

Publikuar më 13.10.2021
Eksperti kryesor i sëmundjeve infektive në Shtetet e Bashkua...

Eksperti kryesor i sëmundjeve infektive në Shtetet e Bashkuara, Dr. Anthony Fauci pranoi të mërkurën se koronavirusi mund të mos eliminohet kurrë dhe se “pjesa më e madhe e botës” mbetet në fazën e pandemisë. Dr. Fauci, këshilltar i Presidentit amerikan Joe Biden dhe Drejtori i Sëmundjeve Infektive në Institutet Kombëtare të Shëndetit, e bëri […]

Lexo më shumë

Marrja e përditshme e aspirinës mund të shkaktojë dëme serioze! Ja çfarë rekomandojnë ekspertët për personat mbi 60 vjeç

Marrja e përditshme e aspirinës mund të shkaktojë dëme serioze! Ja çfarë rekomandojnë ekspertët për personat mbi 60 vjeç

Publikuar më 13.10.2021
Njerëzit që nuk vuajnë nga zemra, nuk duhet të marrin aspiri...

Njerëzit që nuk vuajnë nga zemra, nuk duhet të marrin aspirinë përditë. Kështu thuhet në udhëzimet paraprake të një grupi me peshë ekspertësh amerikanë. Nëse udhëzimet marrin formë përfundimtare, ato do të ndryshojnë plotësisht rekomandimet e dhëna në vitin 2016 që sugjeronin përdorimin e aspirinës me dozë të vogël për të parandaluar goditjet në zemër […]

Lexo më shumë

Rregulla të reja për kalimin në kufirin Shqipëri-Kosovë

Rregulla të reja për kalimin në kufirin Shqipëri-Kosovë

Publikuar më 13.10.2021
Nga sot, të gjithë qytetarët që duan të udhëtojnë nga Shqipë...

Nga sot, të gjithë qytetarët që duan të udhëtojnë nga Shqipëria në Kosovë, do të përballen me masat e reja e vendosura nga ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme e Shqipërisë (MEPJ). Ata duhet të jenë të pajisur me certifikatë vaksinimi, dëshmi që e kanë kaluar COVID-19 ose test PCR pozitiv, të lëshuar në […]

Lexo më shumë

Proteina që rregullon sheqerin, konsumohet 15 minuta para vaktit

Proteina që rregullon sheqerin, konsumohet 15 minuta para vaktit

Publikuar më 11.10.2021
Disa të dhëna shtesë nga konferenca vjetore e Shoqërisë Evro...

Disa të dhëna shtesë nga konferenca vjetore e Shoqërisë Evropiane për Studimin e Diabetit (EASD) hedhin dritë mbi efektin pozitiv të konsumimit të proteinave të hirrës 15 minuta para një vakti. Më konkretisht, një dozë e tillë përmban kalori të ulëta dhe ka aftësinë për të zvogëluar rritjen e glukozës në gjak pas një vakti […]

Lexo më shumë

Shitja e dyshimtë/ Spitali i Elvis Naçit me humbje 60 milionë lekë blihet nga Kryegjyshata Bektashiane për 85 milionë lekë

Shitja e dyshimtë/ Spitali i Elvis Naçit me humbje 60 milionë lekë blihet nga Kryegjyshata Bektashiane për 85 milionë lekë

Publikuar më 11.10.2021
Një kompani që operon në tregun e shërbimeve shëndetësore pr...

Një kompani që operon në tregun e shërbimeve shëndetësore private dhe që ka një kapital negativ prej 60 milionë lekësh, u shit për një shumë prej 85 milionë lekësh nga fondacioni “Firdeus” te Kryegjyshata Bektashiane në një biznes që dukshëm nuk bën sens ekonomik por që tregon fuqinë financiare të organizatave bamirëse dhe komunitetve fetare. […]

Lexo më shumë