×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Skandali/ Von der Leyen do të hetohet nga Komisioni parlamentar

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen po përballet me kritika të reja për fshirjen e një telefoni të dytë celular që mund të ishte përdorur si provë në hetimin parlamentar ndaj saj. Hetimi po shqyrton dhënien e paligjshme të kontratave të qeverisë gjermane, kur von der Leyen ishte ministre gjermane e mbrojtjes.

Ligjvënësit u njoftuan të hënën se të gjitha mesazhet ishin fshirë në telefonin që von der Leyen kishte përdorur deri vonë. Lajmet vijnë gati një muaj pasi ministria pranoi se telefoni i përdorur më parë nga von der Leyen gjithashtu ishte fshirë nga të gjitha të dhënat.

Deputeti i Partisë së Gjelbër Tobias Lindner ngriti një padi penale për fshirjen e parë të të dhënave. Ligjvënësit e opozitës janë të indinjuar sepse ata besojnë se të dy telefonat mund të kishin qenë prova thelbësore në një skandal mbi kontratat fitimprurëse të ministrisë së mbrojtjes që u ishin dhënë këshilltarëve të jashtëm pa një mbikëqyrje të duhur.

Komisioni parlamentar po heton nëse një rrjet i lidhjeve personale joformale i lehtësoi ato marrëveshje dhe nëse ishte përfshirë von der Leyen. “Sqarimi kërkohet urgjentisht,” tha Michael Theurer i Partisë Liberale të Lirë Demokratike. Ai shtoi se zbulimet e fundit e vendosën von der Leyen “përsëri në qendër të skandalit të kontraktimit dhe masivisht nën presion”.

Deputeti i Partisë së Gjelbër Lindner, tha se ngjarjet “kërkuan një shpjegim”. Von der Leyen është planifikuar të merret në pyetje nga komiteti hetimor në 13 shkurt. Po bëhen pyetje për rolin e Björn Seibert, ndihmës i ngushtë i von der Leyen në politikën gjermane dhe në Komision.

Seibert u përmend në 3 janar, pasi dolën fillimisht lajmet për fshirjen e telefonit të von der Leyen, që telefoni tjetër i saj mund të ekzaminohej, sipas një raporti të ministrisë së mbrojtjes, parë nga POLITICO dhe raportuar së pari nga gazeta gjermane Welt.

Sidoqoftë, për shkak se ai telefon i dytë ishte përdorur gjithashtu gjatë muajve të parë pas zgjedhjes së von der Leyen si Presidente e Komisionit, Seibert insistoi që “të dhënat në lidhje me Komisionin Europian” nuk duhet të jenë pjesë e hetimit. Prandaj, “të dhënat personale dhe pjesërisht konfidenciale” në telefon u fshinë përpara se të ktheheshin në ministrinë e mbrojtjes në fillim të nëntorit, tha Seibert, sipas raportit.

Ekzaminimi i telefonit tregoi se “as dosja” punët e biznesit “dhe as dosjet” mesazhe shkrimore “nuk përmbanin asnjë mesazh ose skedar,” thuhet në raport. Nuk përmendet nëse von der Leyen, Seibert apo dikush tjetër i ka fshirë mesazhet.

“Von der Leyen padyshim e ka rregulluar telefonin e saj si duhet, ose e kishte rregulluar”, tha ligjvënësi i FDP Alexander Müller. Një zëdhënës i von der Leyen tha “nuk kishte dhe nuk ka mesazhe në telefon” që mund të jenë të rëndësishme për hetimin parlamentar, duke shtuar: “Kjo gjithashtu është shpjeguar në fillim të komisionit të hetimit pas një shqyrtimi dhe për më të mirët e njohuritë tona”.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tragjedia/ Gjendet e pajetë pranë hekurudhës zyrtarja e Ambasadës Amerikane!

Tragjedia/ Gjendet e pajetë pranë hekurudhës zyrtarja e Ambasadës Amerikane!

Publikuar më 30.09.2020
Sanver Nikaelo u gjet pa ndjenja nga kalimtarët pranë një li...

Sanver Nikaelo u gjet pa ndjenja nga kalimtarët pranë një linje hekurudhore, në Kiev. Ajo kishte pësuar dëmtime të rënda në kokë dhe u dërgua në spital, por mjekët nuk mundën ta mbanin në jetë. “Gjatë kontrollit në sendet e saj personale, u gjet një kartë identiteti me emrin e saj ku thuhej se ajo […]

Lexo më shumë

Konfirmohen 354 raste të reja me koronavirus në Greqi, 78 të intubuar

Konfirmohen 354 raste të reja me koronavirus në Greqi, 78 të intubuar

Publikuar më 30.09.2020
Organizata Kombëtare Shëndetësore, EODY bëri publike sot 354...

Organizata Kombëtare Shëndetësore, EODY bëri publike sot 354 raste të reja të koronavirusit në vend. Numri i përgjithshëm i rasteve është 18475. Ndërkohë që 78 pacientë po trajtohen të intubuar 212 pacientë janë liruar nga ICU. Gjithashtu sot janë konfirmuar edhe 3 vdekje të tjera duke shkuar numri në 391 vdekje gjithsej në vend.

Lexo më shumë

Vendimi për shkak të virusit/ Nga 5 tetori rikthehet gjendja e jashtëzakonshme

Vendimi për shkak të virusit/ Nga 5 tetori rikthehet gjendja e jashtëzakonshme

Publikuar më 30.09.2020
Qeveria e Republikës Çeke miratoi propozimin që ky vend të r...

Qeveria e Republikës Çeke miratoi propozimin që ky vend të rikthehet në gjendje të jashtëzakonshme nga 5 tetori, për të luftuar rritjen e mprehtë të numrit të rasteve me koronavirus. Ministri i Shëndetësisë, Roman Prymula, tha pas mbledhjes së jashtëzakonshme të qeverisë se, për së paku dy javët e para, gjendja e jashtëzakonshme do të […]

Lexo më shumë

“Një turp kombëtar”, reagime të ashpra pas debatit të parë Trump-Biden

“Një turp kombëtar”, reagime të ashpra pas debatit të parë Trump-Biden

Publikuar më 30.09.2020
Reagimet ndaj debatit presidencial midis Presidentit republi...

Reagimet ndaj debatit presidencial midis Presidentit republikan Donald Trump dhe ish-Nënpresidentit demokrat Joe Biden, ishin të ndara në linja partiake. Por, ajo që bie në sy janë kritikat e ashpra për mbarëvajtjen e debatit, të shoqëruar me ndërhyrje të shpeshta në fjalët e njëri-tjetrit. Ronna McDaniel, kryetarja e Komitetit Kombëtar Republikan, shkroi në Twitter pas […]

Lexo më shumë

Udhëheqësja e opozitës bjelloruse nis formimin e kabinetit në hije

Udhëheqësja e opozitës bjelloruse nis formimin e kabinetit në hije

Publikuar më 30.09.2020
Udhëheqësja e opozitës bjelloruse, Svyatlana Tsikhanouskaya,...

Udhëheqësja e opozitës bjelloruse, Svyatlana Tsikhanouskaya, nisi të mërkurën krijimin e kabinetit në hije. Tsikhanouskaya ka garuar për presidente të Bjellorusisë në zgjedhjet e 9 gushtit. Por, mbështetësit e saj thonë se zgjedhjet janë manipuluar nga Alyaksandr Lukashenka, për t’i siguruar atij mandatin e gjashtë presidencial. Qysh pas zgjedhjeve vazhdojnë edhe protestat në Bjellorusi, që […]

Lexo më shumë

Ministrit serb i ndalohet hyrja në veri të Kosovës

Ministrit serb i ndalohet hyrja në veri të Kosovës

Publikuar më 30.09.2020
Ministrit serb të Arsimit, Mladen Sharçeviç, i është ndaluar...

Ministrit serb të Arsimit, Mladen Sharçeviç, i është ndaluar hyrja në Kosovë. Ministria e Punëve të Jashtme ia refuzoi kërkesën për vizitë. Ministria e Punëver të Jashtme të Kosovës ka konfirmuar për Express se Sharçeviç kishte paraparë të vizitonte një institucion arsimor në veri të Mitrovicës. Ky refuzim për hyrje në shtetin e Kosovës është […]

Lexo më shumë

Pse dështoi debati Trump-Biden? Ecuria hap pas hapi e përplasjes mes kandidatëve për të marrë Shtëpinë e Bardhë

Pse dështoi debati Trump-Biden? Ecuria hap pas hapi e përplasjes mes kandidatëve për të marrë Shtëpinë e Bardhë

Publikuar më 30.09.2020
Presidenti Donald Trump dhe sfiduesi i tij Joe Biden janë pë...

Presidenti Donald Trump dhe sfiduesi i tij Joe Biden janë përplasur ashpër në një nga debatet më kaotike për Shtëpinë e Bardhë ndër vite. Trump shpesh ndërpriste bisedën, duke e bërë Z. Biden t’i thoshte atij që “ta mbyllë” ndërsa të dy debatuan për pandeminë, kujdesin shëndetësor dhe ekonominë. Presidenti amerikan u sfidua për mbështetjen […]

Lexo më shumë

Shpërthim i fuqishëm në Paris, alarmohen banorët, autoritetet shpjegojnë së çfarë ndodhi! Avioni ishte në mision përgjimi

Shpërthim i fuqishëm në Paris, alarmohen banorët, autoritetet shpjegojnë së çfarë ndodhi! Avioni ishte në mision përgjimi

Publikuar më 30.09.2020
Një shpërthim u dëgjua në një pjesë të Ile-de-France. Forcat...

Një shpërthim u dëgjua në një pjesë të Ile-de-France. Forcat Ajrore konfirmojnë ndërhyrjen e një Rafale për të ndihmuar një avion në humbjen e kontaktit, shkruan Le Figaro. Një shpërthim i dhunshëm është ndjerë këtë të mërkurë, 30 shtator pak para mesditës në Paris dhe rrethinat e tij i cili zgjoi ankthin dhe frikën e […]

Lexo më shumë