×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Skandali për maskat/ Jep dorëheqjen deputeti gjerman që u përdor nga Rama dhe Balla gjatë vizitës në Berlin

Një ligjvënës nga partia konservatore e kancelares Angela Merkel dha dorëheqjen të hënën mes kritikave në rritje për rolin e tij në marrëveshjet e diskutueshme të prokurimit të maskave.

Në një deklaratë, Nikolas Loebel tha se ai ka paraqitur dorëheqjen e tij si ligjvënës me efekt të menjëhershëm në mënyrë që të shmangë dëmtimin e mëtejshëm të partisë së tij, Bashkimin Demokristian (CDU).

Ligjvënësi 34-vjeçar kishte pranuar javën e kaluar se kompania e tij mori gati 250,000 € (297,000 $) në komisione për të ndihmuar autoritetet lokale të blinin maska ​​për fytyrën.

Skandali i vuri Demokratët Kristianë në një situatë të vështirë përpara zgjedhjeve rajonale në shtetet federale të Baden-Wuerttemberg dhe Rhineland-Palatinate të dielën.

Udhëheqësi i CDU Armin Laschet kritikoi ashpër Loebel të dielën dhe kërkoi dorëheqjen e tij të menjëhershme.

“Gjatë kësaj krize me të cilën po përballemi, kushdo zyrtar si ligjvënës përpiqet të fitojë para për veten e tij, duhet të largohet menjëherë nga parlamenti”, tha ai në një intervistë me gazetën Suedkurier.

Qeveria gjermane kishte futur masa më të rrepta bllokimi në janar, duke kërkuar që të gjithë qytetarët të mbajnë maska ​​mjekësore (N95, FFP2 ose maska ​​kirurgjikale) në transportin publik dhe në dyqane për të ndaluar përhapjen e koronavirusit.

Masat e rrepta ndihmuan qeverinë të ulte numrin ditor të çështjeve nën 12,000 gjatë dy javëve të fundit, por numri i të vdekurve mbetet i lartë, sipas shifrave të fundit.

Aktualisht, niveli i incidencës shtatë-ditore të vendit është 68 raste të reja për 100,000 njerëz, ndërsa qëllimi i qeverisë ka qenë ta ulë këtë në 50 për 100,000 popullsi.

Theksojmë Loebel nuk është një personazh i panjohur në Shqipëri. Ai është përdorur nga kryeministri Edi Rama dhe numri dy i PS, Taulant Balla pikërisht në kohën kur Bundestagu kishte mbajtur qëndrime tejet të ashpra ndaj qeverisjes së Edi Ramës, duke kushtëzuar integrimin me kushte strikte.

Në kohën kur Gjermania ishte kundër Edi Ramës, ky deputet zbarkoi në Tiranë dhe doli në konferencë për shtyp me Taulant Ballën në kryesinë e Kuvendit gjatë muajit korrik të vitit 2018. “Pata fatin të takoj ministrat dhe kryeministrat, dhe dua të them se progresi i Shqipërisë është impresionues”, tha ai. Deputeti gjerman përshëndeti ndryshimet e njëanshme kushtetuese dhe i quajti një hap të shkëlqyer në rrugën drejt BE.

Skandali u thellua në nëntor të atij viti, pas vizitës së Edi Ramës në Berlin. Kryeministri shqiptar u refuzua nga deputetët gjermanë të CDU në një darkë të organizuar prej tij, një ‘shuplakë’ unike në politikën botërore.

Sipas disa raportimeve mediatike të asaj kohe, darka ishte organizuar edhe me ndihmën e deputetit të skandalit të maskave. Politiko shkruante se Taulant Balla ishte parë në një restorant në Bllok me një deputet të CDU, Nikolas Loebel dhe me Dorian Duçkën, ish-zëvendës ministër i Energjisë në Qeverinë Rama 1. Duçka është personi që organizoi ‘darkën e gabuar’ të Ramës në restorantin berlinez, e cila u refuzua nga deputetët gjermanë të CDU-së së Merkelit. Restoranti në Gjermani, i prenotuar nga Rama, është ekskluziv dhe aty mund të futesh vetëm me kartë anëtarësie e cila kushton sa rroga e një viti e një shqiptari. Kjo revoltoi gjermanët edhe më shumë.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

Skandali me të dhënat personale, Kokëdhima: Pazarxhinjtë e politikës, gati t’u futen edhe në krevat shqiptarëve

Skandali me të dhënat personale, Kokëdhima: Pazarxhinjtë e politikës, gati t’u futen edhe në krevat shqiptarëve

Publikuar më 12.04.2021
Kryetari i partisë “Zgjidhja”, Koço Kokëdhima, e cilësoi të ...

Kryetari i partisë “Zgjidhja”, Koço Kokëdhima, e cilësoi të dënueshëm marrjen dhe keqpërdorimin e të dhënave personale nga partitë. Duke iu referuar investigimit se qeveria po përdor një databazë me të dhënat konfidenciale të 910 mijë votuesve të Tiranës të moshave 19-99 vjeç, si numrat e telefonit, kartës së identitetit, qendrës së votimit, vendin e […]

Lexo më shumë

Qeveria ‘Rama’ hap thesin, 130 milionë lekë të tjera shtohen për partitë politike gjatë fushatës

Qeveria ‘Rama’ hap thesin, 130 milionë lekë të tjera shtohen për partitë politike gjatë fushatës

Publikuar më 12.04.2021
Ditët e fundit të fushatës janë tepër të ngjeshura me premti...

Ditët e fundit të fushatës janë tepër të ngjeshura me premtime dhe slogane. Por përpos këtyre partite politike tentojnë të shpenzojnë më shumë. Kjo vihet re sidomos tek partië në pushtet PS, e cila për të përmbyllur sa më mirë vitin e saj leketoral, po tenton të shtojë shumën e parave që nevojitet për subjektet […]

Lexo më shumë

PS ka marrë të dhënat nga e-albania për qytetarët e Tiranës? SPAK nis hetimet

PS ka marrë të dhënat nga e-albania për qytetarët e Tiranës? SPAK nis hetimet

Publikuar më 12.04.2021
SPAK ka nisur verifikimet për nxjerrjen e të dhënave persona...

SPAK ka nisur verifikimet për nxjerrjen e të dhënave personale nga partita socialiste, me qëllime për të kontrolluar votuesit. Burime zyrtare nga SPAK bëjnë me dije se është duke u verifikuar nëse database me të dhënat e qytetarëve në e-albania është vënë në funksion të fushatës për zgjedhjet e 25 Prillit. SPAK do të marrë […]

Lexo më shumë

Të dhënat e qytetarëve po përdoren nga PS përmes e-Albania? Reagon AKSH: Të gatshëm të ballafaqohemi!

Të dhënat e qytetarëve po përdoren nga PS përmes e-Albania? Reagon AKSH: Të gatshëm të ballafaqohemi!

Publikuar më 11.04.2021
Agjencia Kombëtare e Shoqërisë së Informacionit (AKSH) ka mo...

Agjencia Kombëtare e Shoqërisë së Informacionit (AKSH) ka mohuar kategorikisht përdorimin e të dhënave për rreth 900 mijë qytetarëve për qëllime elektorale. Në një reagim zyrtar, AKSH ka hedhur poshtë akuzuar se të dhënat që disponon si institucion të jenë përdorur nga partitë politike për qëllime elektorale. Më tej ka sqaruar se të dhënat e qytetarëve nuk ruhen, […]

Lexo më shumë

Presidenti Meta: Kryeministri në detyrë ka një kartelë psikiatrie dhe në datën 25 prill do kërkojë mëshirë! I them Ramës që…

Presidenti Meta: Kryeministri në detyrë ka një kartelë psikiatrie dhe në datën 25 prill do kërkojë mëshirë! I them Ramës që…

Publikuar më 10.04.2021
Nga Vlora, Presidenti i Republikës Ilir Meta i është përgjig...

Nga Vlora, Presidenti i Republikës Ilir Meta i është përgjigjur kryeministrit Edi Rama. Në një komunikim për gazetarët me tone më të ashpra, Kreu i Shtetit tha se Rama ka një kartelë psikiatrike, të cilën do ta tregojë në 25 prill dhe do të kërkojë mëshirë. “Në 26 prill jam i sigurt që Vlora do […]

Lexo më shumë

Filloi pazari në Gjirokastër/ Ministri Çuçi thasë me ushqime në këmbim të votave

Filloi pazari në Gjirokastër/ Ministri Çuçi thasë me ushqime në këmbim të votave

Publikuar më 10.04.2021
Disa foto që po qarkullojnë me shpejtësi marramendëse tregoj...

Disa foto që po qarkullojnë me shpejtësi marramendëse tregojnë se magazina e Drejtorisë së Zjarrfikësve në Gjirokastër është mbushur me tonelata ushqime për t’i shpërndarë tek banorët në shkëmbim të votës. Kandidati për deputet i LSI-së, Vangjel Tavo, ka denoncuar në rrjetin e tij social ‘Facebook’, disa foto nga kjo magazinë, ku duken tonelatat me […]

Lexo më shumë

Pas Najada Çomos edhe Pëllumb Pipero i bashkohet socialistëve, i përgjigjet opozitës: Politika juaj dëmton vaksinimin

Pas Najada Çomos edhe Pëllumb Pipero i bashkohet socialistëve, i përgjigjet opozitës: Politika juaj dëmton vaksinimin

Publikuar më 09.04.2021
“Dëgjoj disa politikanë të deklarojnë se vaksinimi mbjell vd...

“Dëgjoj disa politikanë të deklarojnë se vaksinimi mbjell vdekje dhe nuk dua ta besoj që ata nuk duan që Shqipëria të vaksinohet”, kështu e nis fjalimin në spotini e PS, mjeku infeksionit Pëllumb Pipero. Në një video të publikuar nga kryeministri Edi Rama me nënshkrimin “Pipero Forever”, mjeku flet për procesin e vaksinimit i cili […]

Lexo më shumë

Foto/ ‘Drejtori i Rilindjes në Durrës kërcënon vartësit’/ Ferdinand Xhaferaj i publikon mesazhin

Foto/ ‘Drejtori i Rilindjes në Durrës kërcënon vartësit’/ Ferdinand Xhaferaj i publikon mesazhin

Publikuar më 08.04.2021
Kandidati për deputet i Partisë Demokratike, Ferdinand Xhafe...

Kandidati për deputet i Partisë Demokratike, Ferdinand Xhaferaj, ka publikuar një mesazh të Arben Isakut, i cili urdhëron punonjësit të sigurojnë vota për PS-në. Me anë të një postimi në “Facebook”, Xhaferaj thekson se drejtori i Rilindjes në Durrës kërcënon vartësit e tij, në një kohë që Arben Isaku duhej të ishte para drejtësisë si […]

Lexo më shumë