×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

S’ka faj Ronela, por moçali nga doli

Arben Rrozhani

Shqipëria u skualifikua mbrëmë në Eurovision, duke mos shkuar në finale, si asnjëherë më parë, por fati i saj ishte vendosur më 29 dhjetor 2021, kur kënga “Sekret”, me tekst, muzikë dhe e kënduar nga Ronela Hajati u shpall fituese e Fest 60 në RTSH.

Ai nuk ishte një vendim individual, por i grupit të përbërë prej Anxhela Peristerit, Agim Doçit, Anxhela Faberit, Osman Mulës, Rozana Radit, Olsa Toqit dhe Olti Currit, që kishin për detyrë t’i gjykonin këngët në garë nga muzika, teksti, orkestrimi dhe interpretimi i këngëtarëve.

Kënga e Ronelës vërtet mori çmimin nga juria, por publiku nuk u pajtua me të, as kritikët që jo më kot krahas fjalëve pyesin se çfarë teksti ishte ai që u këndua.

Ronela e mbrojti krijesën e saj, siç bën çdo fitues, madje duke sulmuar kritikët: “Fitorja e festivalit ka qenë gjëja më e saktë që më ka ndodhur në këtë periudhë. Kemi punuar aq shumë për këngën “SEKRET” e prapë s’jam e kënaqur akoma. Performanca ime është për herë të parë trending në Europë, si asnjëherë. Komentet e shumta nga të huajt jan 95 për qind pozitive. Kontestime? Gjithmonë do ketë, totalisht normale! Por urrejtje nga artistë për një vajzë që ka punuar me vite të tëra për shumë artistë të tjerë, për tekste të mrekullueshme, melodi të mirë është e neveritshme dhe diabolike. Do thoni kujt i plas? Mua! Mua që kam sakrifikuar gjërat më të shtrenjta për t’i pëlqyer publikut! Komentet e këqija kanë qenë minimale, por të gjitha nga adresa shqiptare. Më falni të gjithë ju “poetët” që zhargonin e keni të mrekullueshëm! Një artist i vërtetë e ka zemrën e madhe e të bukur, jo të ligë! Një artist i vërtetë nuk ble as tekste as muzike, por ulet dhe punon!”-shkruante Ronela në ditën e parë të vitit 2022. E bindur se juria e kishte vlerësuar me të drejtë dhe se në Eurovision do të trondiste skenën, sic edhe nuk ndodhi.

Për ata që ende nuk kanë marrë vesh ndonjë fjalë pas këndimit të këngës këto 5 muajt e fundit, teksti i “Sekret” është si më poshtë:

Hey

A i kujton ato netë?

Mbetën vetëm sekret

Hey, hey, heyyy

Po vjen djali nga malet

Dhe tek unë sot do falet

Nuk e di a do ndalet

Hajde ti, hajde ti

T’i falim mëkatet

Për këtë vajzën do vije

Dhe krejt botën ta lije

Unë jam diell nuk jam hije

Ti je i jemi djalë prej Shqipërie

Refreni

Hey

A i kujton ato netë?

Mbetën vetëm sekret

Baby shija jote, shijes sime peng i ka mbet

Hey

A i kujton ato netë?

Nuk janë mo një sekret

Unë nuk e di, nuk e di si kam mu ni

Nuk e di si për tjetrën m’ke lon?

Edhe sot unë po du me ta thon

Edhe 1

Edhe 2

1 2 3 ta marrsha

Ma ke bo jetën si lojna

Avion

Ma ka lon, ma ka lon

Nuk du nji tjetër

Se pishmon

Ma ka lon, ma ka lon

Refreni

Hey

A i kujton ato netë?

Mbetën vetëm sekret

Baby shija jote, shijes sime peng i ka mbet

Hey

A i kujton ato netë?

Nuk janë mo një sekret

Unë nuk e di, nuk e di si kam mu ni

Nuk e di si për tjetrën m’ke lon?

Edhe sot unë po du me ta thon

Edhe 1

Edhe 2

1 2 3 ta marrsha

Ma kadalë, ma kadalë ej

Sot ne merremi me brekët ngjyrë pane të Ronelës, paçka se me brekë, por të zeza, na u prezantua edhe në dhjetor.

Kënga e saj u kritikua ashpër se ishte pa tekst, pa muzikë dhe në vend të intepretimit një ulërimë e pafund. Në Torino, ashtu siç vërejti me të drejtë trasmetuesi EBU, ishte shtuar edhe ekspozimi i tepërt që çoi në censurimin e një fotoje, por që nuk arriti të disiplinonte koreografinë +18 të grupit që përfaqësoi Shqipërinë.

Ronela e kreu detyrën: këndoi siç di, me mish dhe me shpirt, kërceu me ulërima në kupë të qiellit, në emër të atdheut, sepse këtë mision i kishin besuar, padrejtësisht.

Ndaj, nuk duhet të fajësojmë Ronelën dhe as Ronelat e çdo fushe që përfaqësojnë Shqipërinë. Gishti duhet drejtuar mbi ata që i zgjedhin që ta fundosin vendin, pasi janë zhytur vetë deri në fyt në mediokritet, injorancë, mitëmarrje dhe degjenerim. Kjo është lëngata e muzikës shqiptare, si e çdo fushe tjetër dhe duhet të merremi me promovuesit, jo të promovuarit.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ish-modelja Carré Otis tregon përdhunimet dhe drogimin e detyruar: Drejtori kishte të gjithë pushtetin dhe unë nuk mund të rezistoja

Ish-modelja Carré Otis tregon përdhunimet dhe drogimin e detyruar: Drejtori kishte të gjithë pushtetin dhe unë nuk mund të rezistoja

Publikuar më 25.06.2022
Me fytyrën e saj impresioniese, dikur modelja aspirante Carr...

Me fytyrën e saj impresioniese, dikur modelja aspirante Carré Otis u kontaktuar nga agjentët e modelingut sapo fotoja e saj ra në tavolinën e shefit të agjencisë më të madhe të modeleve. Në moshën 16 vjeçare ajo nënshkroi me ‘Elite Model Management’ – ku janë krijuar gjithashtu supermodelet si Naomi Campbell, Cindy Crawford e Helena Christensen, shkruan në […]

Lexo më shumë

Masakër në një ‘gay-bar’ në Oslo, dy të vdekur dhe 14 të plagosur

Masakër në një ‘gay-bar’ në Oslo, dy të vdekur dhe 14 të plagosur

Publikuar më 25.06.2022
Dy persona janë vrarë dhe 14 të tjerë u plagosën orët e para...

Dy persona janë vrarë dhe 14 të tjerë u plagosën orët e para të mëngjesit të sotëm në një lokal homoseksualësh në Oslo të Norvegjisë. Policia ka bërë me dije se një person i dyshuar si autor i ngjarjes është arrestuar dhe janë sekuestruar dy armë. Policia e armatosur rëndë e pajisur me jelek antiplumb […]

Lexo më shumë

Gjykata e Lartë pendohet pas 50 vitesh, rikthen ligjin që ndalon abortin në SHBA

Gjykata e Lartë pendohet pas 50 vitesh, rikthen ligjin që ndalon abortin në SHBA

Publikuar më 25.06.2022
“Përmbysja e së drejtës së një gruaje për abort nga Gjykata ...

“Përmbysja e së drejtës së një gruaje për abort nga Gjykata e Lartë të premten ishte një rrufe ligjore, politike dhe shoqërore që meriton termin e mbipërdorur “historik” sepse do të ndryshojë jetën në shumë mënyra, shumë ende të panjohura.” Kështu hapet artikulli i medias së njohur amerikane “CNN” pas vendimit të Gjykatës së Lartë […]

Lexo më shumë

I bënë shantazh me video, historia dramatike e nxënëses së mitur në Kamëz që u detyrua të vidhte edhe mësuesen

I bënë shantazh me video, historia dramatike e nxënëses së mitur në Kamëz që u detyrua të vidhte edhe mësuesen

Publikuar më 25.06.2022
Një nxënëse në një shkollë në Kamzë është gjobitur nga shoqe...

Një nxënëse në një shkollë në Kamzë është gjobitur nga shoqet e saj deri aty sa është shtyrë që të kthehet në një hajdute. Ka arritur deri aty problematika saqë ajo në një rast vodhi çantën e mësueses mbasi nuk po siguronte para për të mbuluar kërkesat e shoqeve të klasës, të cilat kishin mësuar sekretin […]

Lexo më shumë

E shpëtoi trajnerja pasi i ra të fikët në pishinë, Federata përjashton notaren nga kampionati

E shpëtoi trajnerja pasi i ra të fikët në pishinë, Federata përjashton notaren nga kampionati

Publikuar më 25.06.2022
Federata Ndërkombëtare e Notit ka përjashtuar notaren Anita ...

Federata Ndërkombëtare e Notit ka përjashtuar notaren Anita Alvarez nga Kampionati botëror, pas incidentit që ndodhi në provat gjenerale përpara garës së Budapestit. Notarja amerikane shpresonte të merrte pjesë në finalen e ekipit pasi i ra të fikët në pishinë, por nuk është lejuar. 25-vjeçarja u shpëtua nga trajnerja spanjolle, Andrea Fuentes dhe kjo e […]

Lexo më shumë

Shqiptarët më pesimistët për të ardhmen në Ballkan, 42% duan të ikin

Shqiptarët më pesimistët për të ardhmen në Ballkan, 42% duan të ikin

Publikuar më 25.06.2022
Këshilli i Bashkëpunimit Rajonal (RCC), publikoi sot rezulta...

Këshilli i Bashkëpunimit Rajonal (RCC), publikoi sot rezultatet e Barometrit të Ballkanit 2022, nëpërmjet një ankete me rreth 6000 qytetarë në Bosnjë, Serbi, Kosovë, Shqipëri, Maqedoninë e Veriut dhe Malin e Zi. Rezultaet treguan se kënaqësia për jetesën aktuale mbetet e njëjtë (41%, e njëjtë si në vitin 2020), po pritshmëritë e rajonit për të ardhmen […]

Lexo më shumë

Vota në parlament për heqjen e vetos ndaj Maqedonisë së Veriut, Rama: U shpëtua fytyra e Bullgarisë dhe e BE-së

Vota në parlament për heqjen e vetos ndaj Maqedonisë së Veriut, Rama: U shpëtua fytyra e Bullgarisë dhe e BE-së

Publikuar më 24.06.2022
Parlamenti bullgar i dha mandat Këshillit të Ministrave për ...

Parlamenti bullgar i dha mandat Këshillit të Ministrave për të miratuar propozimin e Presidencës Franceze për heqjen e vetos për negociatat për Republikën e Maqedonisë së Veriut. Për projektvendimin e paraqitur nga Hristo Ivanov, kryetar i PG “Bullgaria Demokratike” (DB), votuan 170 deputetë, 37 ishin “kundër” dhe 21 “abstenuan”. Kuvendi i Bullgarisë ka ndryshuar kështu një rezolutë […]

Lexo më shumë

Shoferi parkon ‘Range Rover-in’ mbi ‘Golf’, policia e Londrës në alarm

Shoferi parkon ‘Range Rover-in’ mbi ‘Golf’, policia e Londrës në alarm

Publikuar më 24.06.2022
Policia e Londrës ka nisur një hetim pas raporteve për të sh...

Policia e Londrës ka nisur një hetim pas raporteve për të shtëna me armë zjarri mbrëmjen e djeshme. Por policia është shtangur kur është hasur me një aksident “të çuditshëm.” Një Range Rover u gjet e parkuar mbi një makinë tjetër. Policia shkoi rreth orës 19:00 në një rrugë në periferi të West Hampstead, në veriperëndim të Londrës […]

Lexo më shumë