×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Situata në spitale, Mezini: Jemi drejt ezaurimit, gabimi që po bëhet me kurën

I ftuar në studion e Abc News, mjeku pneumolog Arjan Mezini foli për situatën  e pandemisë në vend.

Gjatë bashkëbisedimit me gazetaren Juli Xhokaxhi, mjeku preku edhe vdekjen e të riut nga Korça pa sëmundje shoqëruese. Mezini tha se nga skaneri që i është bërë, i riu kishte pësuar dëmtime të mëdha në mushkëri.

“Jam informuar. Po të shikoje imazhet e skanerit ishte shumë e rëndë të mushkërive. Eksperienca jonë deri tani është që kemi pasur shumë të sëmurë të moshuar, ashtu siç kemi pasur mosha të reja me shumë pak probleme kjo është një sëmundje që terapinë më të mirë ka imunitetin personal. Nëse pacienti reagon me antikorpe kryesisht shkon mirë. Problemi është për grupin e pacientëve që nuk i krijon këto. Shenjat ne i dimë. Ato shenja që kemi parë janë edhe tani. Por shfaqja është e ndryshme. Pjesa më e madhe e kalojnë lehtë’. Tha ai.

Sipas mjekut, mosha mesatare e pacientëve në gjendje të rëndë është  55-70, por ka pasur edhe  të rinj nën 30 vjeç.

“Është variabël, por mesatarja është dikur 55-70. Mosha më e re kemi pasur edhe pacientë nën 30 vjeç, deri në 40 vjeç. Ka pasur edhe nga ata që e kanë kaluar rëndë

Unë do thoja që monitorimi duhet të ishte më i mirë. Mjekimi fillohet sipas stadit. Një ndjekje më e mirë nga mjekët e familjes. Duhet të bëhen këto analizat e gjakut për të kuptuar ku po shkon. Ajo që vëmë re është se pacientët në spitalin tonë vijnë në gjendje të rëndë”, u shpreh ai.

Më tej, Mezini tha se ditët më problematike janë nga e 8-12. “Zakonisht dita më problematike është dita e 8-12. Ky është momenti kur imuniteti thyhet dhe pacienti ka aplikacionet më të rënda”, tha ai, ndërsa shtoi se mjekët po gabojnë me kurën.

Gabimi që po bëjmë ne është që ditën e parë pavarësisht shenjat që ka fillohet me një terapi agresive, fillonte me antibiotik që është e panevojshme. Antibiotiku fillon kur ka pneumoni. Tek ajo që vënë re është se fillohet terapi q ditën e parë me antibiotikë dhe deksametazon. Ky përdoret për pacientë në gjendje të rëndë, dh fillohet në ditën e 7 nëse pacienti ka mungesë oksigjeni”, u shpreh ai.

Lidhur me kapacitetet në spitale, ai tha se në Sanatorium është drejt ezaurimit.

“Kapaciteti maksimal i spitalit tonë është 192. Jemi drejt tezaurimit. Tirana është më problematike. Kemi qenë deri në 15 tetor e kishim ne Tiranën. Do e shikojmë këtë muaj se është Infektivi që trajton TIranë dhe do shikojmë si do shkojmë. E ndjejmë që po fillojmë të lodhemi. Ka pasur rifreskim stafi. Edhe stafi që duhet tëvijë duhet të jetë i kualifikuar”, tha ai. abcnews.al

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

“O i bukuri i mamit”, nëna me lot në sy përqafon djalin pas 6 vitesh në kampin e ferrit (Video)

“O i bukuri i mamit”, nëna me lot në sy përqafon djalin pas 6 vitesh në kampin e ferrit (Video)

Publikuar më 27.10.2020
Kryeministri Edi Rama ka ndarë një video në rrjetet sociale,...

Kryeministri Edi Rama ka ndarë një video në rrjetet sociale, ku Endri Duamani takohet me nënë tij pas më shumë se gjashtë vitesh qëndrim në kapin Al Hol. Në këtë video, nëna e mbulon me puthje dhe përqafime e po ashtu dëgjohet t’i thotë djalit se është bërë shumë i bukur. Ky i fundit është […]

Lexo më shumë

Mbërrijnë në Rinas pesë shqiptarë të nxjerrë nga kampi Al Hol

Mbërrijnë në Rinas pesë shqiptarë të nxjerrë nga kampi Al Hol

Publikuar më 27.10.2020
Kanë mbërritur në Rinas katër fëmijë dhe një grua që prej 6 ...

Kanë mbërritur në Rinas katër fëmijë dhe një grua që prej 6 vitesh ndodheshin në Siri. Operacionin i Gjysmëhënës Siriane bëri të mundur nxjerrjen e pesë shqipëtarve nga kampi në Al-Hol.  Floresha Rasha me fëmijët e saj Amar Rasha, Emel Rasha dhe Hatixhe Rasha së bashku me djalin e familjes Dumani, Endri Dumani janë shqiptarët […]

Lexo më shumë

Shfrytëzonte për prostitucion jashtë shtetit një 32-vjeçare, arrestohet i riu nga Berati

Shfrytëzonte për prostitucion jashtë shtetit një 32-vjeçare, arrestohet i riu nga Berati

Publikuar më 27.10.2020
Një 28-vjeçar është vënë në prangat e policisë për veprat pe...

Një 28-vjeçar është vënë në prangat e policisë për veprat penale “Shfrytëzim prostitucioni” dhe “Trafikimi i personave të rritur”. Sipas uniformave blu të Fierit, specialistët për Hetimin e Narkotikëve dhe Trafiqeve të Paligjshme arrestuan në flagrancë shtetasit: A.K., 28 vjeç, banues në Berat. Arrestimi i këtij shtetasi u bë pasi dyshohet se për një periudhë […]

Lexo më shumë

COVID-19 i merr jetën punonjëses në Autoritetin Shëndetësor të Tiranës

COVID-19 i merr jetën punonjëses në Autoritetin Shëndetësor të Tiranës

Publikuar më 27.10.2020
Është ndarë nga jeta specialistja e promocionit në shëndetin...

Është ndarë nga jeta specialistja e promocionit në shëndetin publik  Mimoza Toska Zoraqi. Lajmin e ka dhënë ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, e cila njofton se shkak për vdekjen e parakohshme u bë COVID-19. Po ashtu Manastirliu thotë se Moza ishte një zonjë e mrekullueshme, që rrezatonte veç mirësi. Zoraqi, u nda […]

Lexo më shumë

Arrestohen 4 persona në Shkodër, policia jep detaje

Arrestohen 4 persona në Shkodër, policia jep detaje

Publikuar më 27.10.2020
4 persona janë arrestuar në Shkodër për vepra të ndryshme pe...

4 persona janë arrestuar në Shkodër për vepra të ndryshme penale në Shkodër. Specialistët për Hetimin e Krimit kanë arrestuar në flagrancë shtetasin S. B., 35 vjeç, banues në Shkodër, për veprat penale “Organizimi i lotarive të palejuara” dhe “Vënia në dispozicion e lokaleve për lojëra të palejuara”, pasi në ambientet e një lokali që […]

Lexo më shumë

Naftëtarët s’kanë bukë të hanë, anëtarët e Aviacionit Civil shtrojnë dreka luksoze (Dokumenti)

Naftëtarët s’kanë bukë të hanë, anëtarët e Aviacionit Civil shtrojnë dreka luksoze (Dokumenti)

Publikuar më 27.10.2020
Teksa naftëtarët protestojnë për bukën gojës dhe kërkojnë nj...

Teksa naftëtarët protestojnë për bukën gojës dhe kërkojnë një reagim nga qeveria, duket se kjo e fundit nuk ka ndërmend t’u japë një zgjidhje. Justifikimi i vetëm i qeverisë ka qenë se naftëtarët janë pjesë e një kompanie private dhe për këtë arsye nuk mund të veprohet. Por, duket se këto nuk janë arsyet e […]

Lexo më shumë

“Dhimbje në çdo cep të trupit”, gratë naftëtare hyjnë në ditën e 13-të të grevës së urisë

“Dhimbje në çdo cep të trupit”, gratë naftëtare hyjnë në ditën e 13-të të grevës së urisë

Publikuar më 27.10.2020
Gratë naftëtare kanë hyrë në ditën e 13 të grevës së urisë, ...

Gratë naftëtare kanë hyrë në ditën e 13 të grevës së urisë, teksa shprehen se nuk do të ndalen deri në zgjidhjen e problemit të tyre. Ato shprehen se gjendja shëndetësore është rënduar edhe më shumë, por ky fakt nuk i bën ato që të dorëzohen. “Nuk dimë ç’të themi më. Kemi dhimbje në çdo […]

Lexo më shumë

Dhunoi, përndoqi dhe i theu telefonin ish-bashkëjetuesit, policia arreston vlonjaten

Dhunoi, përndoqi dhe i theu telefonin ish-bashkëjetuesit, policia arreston vlonjaten

Publikuar më 27.10.2020
Është arrestuar nga Policia e Vlorës një 35-vjeçare, e cila ...

Është arrestuar nga Policia e Vlorës një 35-vjeçare, e cila akuzohet se ka ushtruar dhunë fizike, ka përndjekur ish-bashkëjetuesin e saj dhe i ka thyer atij telefonin. Sipas uniformave blu, ka rënë në pranga shtetasja A.Ç., 35 vjeç, pasi ditën e djeshme ka kryer veprime në kundërshtim me vendimin e gjykatës. “Specialistët për Hetimin e […]

Lexo më shumë