×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Sikur mos të mjaftonte koronavirusi, një tjetër virus i rrezikshëm zbulohet në Kinë

Një grip i ri që ka potencialin për t’u kthyer në pandemi është identifikuar në Kinë nga shkencëtarët, shkruan BBC.

Mësohet se ai u shfaq së fundmi dhe mbahet nga derrat, por mund të infektojnë edhe njerëzit, thonë shkencëtarët.

Studiuesit janë të shqetësuar sepse ai mund të pësoj mutacion më tej dhe mund të përhapet lehtësisht nga personi në person, e të shkaktojë një shpërthim global.

Ndonëse nuk është një problem i menjëhershëm, thonë ata, ai i ka “të gjitha shenjat” e të qenit shumë i përshtatur për të infektuar njerëzit dhe ka nevojë për monitorim të afërt.

Ndërsa është një grip i ri, njerëzit mund të kenë pak ose aspak imunitet ndaj virusit.

Shkencëtarët shkruajnë në revistën Procedura e Akademisë Kombëtare të Shkencave, se masat për të kontrolluar virusin te derrat, dhe monitorimi i ngushtë i punonjësve të industrisë së derrave, duhet të zbatohen me shpejtësi.

Kërcënim pandemik

Një tendosje e keqe e gripit të ri është ndër kërcënimet kryesore të sëmundjes që ekspertët po shikojnë, edhe pse bota po përpiqet të sjellë në fund pandeminë aktuale të koronavirusit.

Gripi i fundit pandemik në të cilin ndeshet bota – shpërthimi i gripit të derrave të vitit 2009 – ishte më pak vdekjeprurës sesa u frikësua fillimisht, kryesisht për shkak se shumë njerëz të moshuar kishin një imunitet ndaj tij, ndoshta për shkak të ngjashmërisë së tij me viruset e tjera të gripit që kishin qarkulluar vite më parë.

Virusi, i quajtur A / H1N1pdm09, tani është i mbuluar nga vaksina vjetore e gripit për t’u siguruar që njerëzit janë të mbrojtur.

Tensioni i ri i gripit që është identifikuar në Kinë është i ngjashëm me gripin e derrit të vitit 2009, por me disa ndryshime të reja.

Sa të shqetësuar duhet të jemi?

Virusi, të cilin studiuesit e quajnë G4 EA H1N1, mund të rritet dhe të shumëfishohet në qelizat që linin rrugët e frymëmarrjes njerëzore.

Ata gjetën prova të infeksionit të kohëve të fundit te njerëzit që punonin në industrinë e derrave në Kinë kur panë të dhënat nga 2011 deri në 2018.

Vaksinat aktuale të gripit nuk duket se jep mbrojtje kundër tij, megjithëse ato mund të përshtaten për ta bërë këtë nëse është e nevojshme.

Prof Kin-Chow Chang, i cili punon në Universitetin e Nottingham në Mbretërinë e Bashkuar, i tha BBC: “Tani për tani ne jemi të hutuar me koronavirus dhe me të drejtë. Por ne nuk duhet ta largojmë vëmendjen nga viruset e reja potencialisht të rrezikshme.”

Ndërsa ky virus i ri nuk është një problem i menjëhershëm, ai thotë: “Ne nuk duhet ta injorojmë atë”.

Artikull i përshtatur nga BBC

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Njeriu që shkatërroi Sllobodan Millosheviç/ Kush është personi që do shpëtojë Hashim Thaçin nga dënimi në Hagë!

Njeriu që shkatërroi Sllobodan Millosheviç/ Kush është personi që do shpëtojë Hashim Thaçin nga dënimi në Hagë!

Publikuar më 12.07.2020
Shtëpia e tij e familjes ishte në Catford, Britania e Madhe ...

Shtëpia e tij e familjes ishte në Catford, Britania e Madhe dhe ndoqi Kolegjin St Dunstan, Catford, dhe më pas Keble College, Oxford. Ai u bë avokat në vitin 1971 dhe u emërua Këshilltar i Mbretëreshës në vitin 1990. Që nga viti 1984, ai ka qenë gjyqtar me kohë të pjesshme në Old Bailey. Geoffrey […]

Lexo më shumë

Thaçi niset në Hagë nga Rinasi, do merret në pyetje për akuzat! Ja kush është avokati i tij

Thaçi niset në Hagë nga Rinasi, do merret në pyetje për akuzat! Ja kush është avokati i tij

Publikuar më 12.07.2020
Presidenti Hashim Thaçi do të bëhet zyrtari i parë i lartë q...

Presidenti Hashim Thaçi do të bëhet zyrtari i parë i lartë që do të intervistohet nga një gjykatë për krime lufte. Thaçi do të niset nesër drejt Hagës, për t’u paraqitur para prokurorit të Speciales, lidhur me dyshimet për krime lufte. Ndryshe nga Ramush Haradinajt, që kishte refuzuar të merrej në pyetje duke qenë kryeministër […]

Lexo më shumë

Shkon afër 13 milionë numri i të infektuarve me koronavirus në botë, mbi 569 mijë të vdekur

Shkon afër 13 milionë numri i të infektuarve me koronavirus në botë, mbi 569 mijë të vdekur

Publikuar më 12.07.2020
Ka shkuar mbi 13 milionë numri i personave të infektuar me k...

Ka shkuar mbi 13 milionë numri i personave të infektuar me koronavirus në të gjithë botën. Saktësisht, janë infektuar me Covid-19 në të gjithë rruzullin tokësor, 12 925 331 individë. Ndërsa, numri i të vdekurve nga koronavirusi deri tashmë ka shkuar në 569 097 persona. Kurse, numri i personave të shëruarve me Covid-19 deri tani […]

Lexo më shumë

Numri i rasteve pozitive mbetet i lartë në Maqedoninë e Veriut, ja sa persona humbën betejën me COVID-19 në 24 orë

Numri i rasteve pozitive mbetet i lartë në Maqedoninë e Veriut, ja sa persona humbën betejën me COVID-19 në 24 orë

Publikuar më 12.07.2020
Maqedonia e Veriut vijon të shënojnë një numër të lartë të t...

Maqedonia e Veriut vijon të shënojnë një numër të lartë të të infektuarve dhe viktimave. Përditësimi i fundit i të dhënave nga Ministria e Shëndetësisë vendase bën të ditur se në 24 orët e fundit kanë rezultuar pozitivë me COVID-19, 136 persona. Kështu numri i përgjithshëm i të infektuarve llogaritet 8 111. Shpërndarja gjeografike sipas […]

Lexo më shumë

“Mendova se ishte një shaka”, i riu vdes nga virusi, mjekët alarmohen për situatën

“Mendova se ishte një shaka”, i riu vdes nga virusi, mjekët alarmohen për situatën

Publikuar më 12.07.2020
Një i ri ka vdekur pasi mori pjesë në atë që njihet si ̵...

Një i ri ka vdekur pasi mori pjesë në atë që njihet si ‘festa e COVID’ sepse mendoi se virusi ishte një mashtrim. Pacienti, i cili nuk është emërtuar, por për të cilin thuhet se ka qenë në të 30-tat, u sëmur rëndë para se të vdiste në Spitalin e Shëndetit Metodist në San Antonio, […]

Lexo më shumë

(Video) Pasi ofendoi shqiptarët, publikohet përgjimi ‘bombë’ ndaj Zoran Zaev: 6 milion euro ia vlejnë, po hyj unë në këtë punë

(Video) Pasi ofendoi shqiptarët, publikohet përgjimi ‘bombë’ ndaj Zoran Zaev: 6 milion euro ia vlejnë, po hyj unë në këtë punë

Publikuar më 12.07.2020
Një tjetër incizim është publikuar për ish-kryeministrin e M...

Një tjetër incizim është publikuar për ish-kryeministrin e Maqedonisë Veriore, Zoran Zaev, i cilësuar kësaj radhe si “bomba nukleare”. Në YouTube është shfaqur një regjistrim i ri audio në të cilin dëgjohet zëri i Zaev. Regjistrimi u shfaq në kanalin “Zoki Reketuesi”. Nga biseda mund të kuptohet qartë se Zoran Zaev hyn në skemën reketuese […]

Lexo më shumë

Kosova nuk do mbyllet/ Kryeministri: Nuk propozojmë “Gjendje të Jashtëzakonshme”, shtrëngojmë masat anti-COVID-19

Kosova nuk do mbyllet/ Kryeministri: Nuk propozojmë “Gjendje të Jashtëzakonshme”, shtrëngojmë masat anti-COVID-19

Publikuar më 12.07.2020
Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, pas takimit me Këshil...

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, pas takimit me Këshillin e Sigurisë ka thënë se do të ketë masa rigoroze gjatë ditëve në vijim “Sapo e kryem mbledhjen e Këshillit të Sigurisë së Kosovës ku ka një pajtueshmëri të përgjithshme për ndërmarrjen e msave shtese dhe zbatimin rigoroz të atyre masave”, ka thënë Hoti. Në konferencën […]

Lexo më shumë

Të shtëna me armë në Washington, dy persona humbin jetën në vend, plagosen edhe dy të tjerë

Të shtëna me armë në Washington, dy persona humbin jetën në vend, plagosen edhe dy të tjerë

Publikuar më 12.07.2020
Të paktën dy persona kanë humbur jetën dhe dy të tjerë janë ...

Të paktën dy persona kanë humbur jetën dhe dy të tjerë janë plagosur nga një sulm me arme zjarri, që u bë të shtunën në mbrëmje në Bellevue në Washington. Sipas policisë sulmi ka ndodhur rreth orës 19:30. “Në momentin që arriti në vendngjarje, policia gjeti një të vdekur dhe një të plagosur në gjendje të […]

Lexo më shumë