×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Siguria e jetës, këshilla që duhet ta dinë pushuesit që do të frekuentojnë plazhet shqiptare

Siguria në plazh dhe rëndësia e një pike vrojtimi, flet për “Shekulli”-n Instruktori i Vrojtuesve të Plazhit, Studim Hysa

Briselda Hoxha

Roli i vrojtuesve të plazhit gjatë kësaj vere është më i rëndësishëm se sezonet e viteve të tjera, kjo për shkak të situatës që ka sjellë pandemia. Protokolli që duhet të zbatohet nga pushuesit dhe rregullat në kuadër të mbrojtës nga COVID-19, kanë nevojë për vëzhgues në bregdet nga i cili marrin këshillat e nevojshme që t’i zbatojnë ato.

Siguria 

Instruktori i vrojtuesve të plazhit, Studim Hysa, thotë për “Shekulli”-n se protokolli është i ngarkuar dhe ka shumë rregulla por vrojtuesit po japin maksimumin. Sipas tij, zonat e bregdetit që kanë vrojtues plazhi janë më të qeta, pasi përveç ruajtjes së stabilitetit dhe sigurisë në plazh, detyrë tjetër e një vrojtuesi këtë sezon është edhe verifikimi i respektimit të masave dhe ruajtja e distancës, gjithashtu edhe dhënia e këshillave të nevojshme për pushuesit. “Në zonat ku ka vrojtues plazhi respektohet protokolli pasi ky i fundit jep këshillat e nevojshme për qytetarët dhe gjithashtu ruan sigurinë, mirëpo ka vende që nuk ka një vrojtues plazhi dhe kjo është problem pasi këtë vit, është dyfish e nevojshme prezenca e tyre në plazhe, kjo për faktin se vrojtuesi ka përgjegjësi për t’u siguruar që po zbatohen rregullat.”– shprehet Hysa.

Rregullat

Hysa thotë se janë shumë rregulla të vendosura por pushuesit janë sensibilizuar shumë pas kësaj kohe pandemia që kaluam e po kalojmë dhe ndërkohë e dëgjojnë fjalën e një vrojtuesi të plazhit, duke krijuar një komunikim të vazhdueshëm me të dhe duke kërkuar e marrë këshilla nga ai. ” Kjo gjë ka edhe vështirësi pasi njerëzit nuk janë mësuar me kaq shumë rregulla, por roli i vrojtuesit të plazhit është t’i këshillojë, t’i drejtojë, t’u tregojë vendin e notimit se ku është zona e sigurtë pasi ka rreziqe dhe shumica e personave e dëgjojnë fjalën e një vrojtuesi pasi e shohin si një ‘hero’ që shpëton jetë.”– thotë Hysa.

Instruktori sugjeron dhe këshillon të gjithë pushuesit që do të frekuentojnë plazhet shqiptare, të shkojnë në ato vende që kanë vrojtues plazhi pasi aty ka siguri. “Të gjitha plazhet që kanë një pikë vrojtimi dhe që shikohet një person i veshur me uniformë, ta dinë që janë në një vend të sigurtë.”– thotë ai.

Hysa shtoi se, duke parë nevojën e bregdetit shqiptar për të pasur pika vrojtimi sidomos në këtë kohë pandemia ku kontrolli duhet të jetë më i lartë dhe siguria që duhet krijuar duhet të jetë me e madhe, aktualisht po realizohen trajnime për vrojtues plazhi.

Shërbimet në stacionet e plazhit

 1. Deri në përfundim të gjendjes së epidemisë së shkaktuar nga infeksioni COVID19, vrojtuesi i plazhit gjatë gjithë orarit të shërbimit duhet të jetë i pajisur me maskë dhe doreza profesionale.
 2.  Vrojtuesi i plazhit, përveç detyrave të përcaktuara në Vendimin e Këshillit të Ministrave Nr. 171, datë 27.03.2019 Për miratimin e rregullores “Për kushtet dhe kriteret e ushtrimit të veprimtarisë së stacionit të plazhit”, duhet të sinjalizojë menjëherë personat që shkelin distancën e larjes në det apo distancat gjatë qëndrimit në hapësirën e lirë midis brezit të parë të çadrave dhe vijës së bregut të detit, liqenit, lumit.
 3. Stafi që shërben pranë stacioneve të plazhit të ketë uniformë dalluese dhe të shërbejë me maska dhe doreza.
 4. Shërbimi për pastrimin dhe mirëmbajtjen e stacionit të plazhit dhe të gjitha ambienteve të tjera të jetë ditor, në mëngjes dhe në mbrëmje pas mbylljes së plazhit.
 5. Të kryhet dezinfektimi i krevateve të plazhit, shërbimeve higjienike dhe aksesorëve të ndryshëm në mënyrë periodike, gjatë orarit të hapjes së stacionit të plazhit duhet të sigurohet vazhdimësia e pastërtisë dhe boshatisja e koshave të mbeturinave.
 6. Të gjitha aktivitetet si (bare, beach bare) duhet të jenë në përputhje me direktivat e Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale në lidhje me distancat e nevojshme midis personave, gjithashtu të vendosen panele pleksiglasi në vendet ku kryhen pagesat.
 7. Të kufizohet numri i personave në katër për ҫdo dhjetë metra katrorë.
 8. Të ruhet një distancë prej tre metrash midis personave gjatë notimit.

Distanca

 1. Gjatë larjes në det, respektoni distancën 3 m larg nga njëri tjetri, me përjashtim të rastit kur prindi kujdeset për fëmijën e mitur
 2. Në tavolinat në beach bar mund të qëndrojë vetëm një person ose më shumë persona, kur bëhet fjalë për anëtarët e një familjeje, si dhe fëmijët e mitur
 3. Në marrjen e shërbimeve në ambientet e stacionit të plazhit, respektoni gjithmonë distancën 2 m larg nga njëri tjetri
 4. Ruani gjithmonë distancën edhe gjatë shëtitjeve në plazhe, bregun e detit, liqenit, lumit apo përgjatë shëtitoreve.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

Vit që bën diferencën/ Dyndje pushuesish nga Kosova drejt Shqipërisë, mbi 1 milion persona

Vit që bën diferencën/ Dyndje pushuesish nga Kosova drejt Shqipërisë, mbi 1 milion persona

Publikuar më 29.08.2020
Nga data 1 deri më 25 gusht, Shqipëra ka pritur rreth 830 mi...

Nga data 1 deri më 25 gusht, Shqipëra ka pritur rreth 830 mijë pushues, ndërsa vetëm mëngjesin e kësaj të shtune mbërritën 15 mijë shqiptarë të Kosovës. Për to, destinacionet mbeten plazhet e Durrësit dhe të Shëngjinit. Mirëpo, Zyra për Informim e Policisë së Kosovës bën me dije se në total përgjatë këtij sezoni turistik, […]

Lexo më shumë

Për amerikanët, Shqipëria renditet në vend të parë të sugjerimeve turistike

Për amerikanët, Shqipëria renditet në vend të parë të sugjerimeve turistike

Publikuar më 25.08.2020
Teksa udhëtimet turistike në vende të ndryshme të botës janë...

Teksa udhëtimet turistike në vende të ndryshme të botës janë tepër të vështira për shkak të masave të rrepta kundër përhapjes së koronavirusit, portali i njohur BestLife ka publikuar 13 destinacione mahnitëse që mund të vizitohen nga turistët amerikanë gjatë këtij sezoni. Surpriza është Shqipëria në vendin e parë. Rekomandimi kryesor i këtij portali janë […]

Lexo më shumë

Serbët pushtojnë bregdetin shqiptar/ Turistja tregon për eksperiencën këtu dhe arsyet pse erdhi në vendin tonë

Serbët pushtojnë bregdetin shqiptar/ Turistja tregon për eksperiencën këtu dhe arsyet pse erdhi në vendin tonë

Publikuar më 18.08.2020
Një dozë e madhe adrenaline iu dha Nevena Sunjevariç, vjeçe ...

Një dozë e madhe adrenaline iu dha Nevena Sunjevariç, vjeçe 30 nga Beogradi për të zgjedhur Shqipërinë për pushimet e saj verore. Gjatë sezonit të verës së vitit të kaluar, Nevena vizitoi vendet më të bukura në Shqipëri, dhe zbulon për “Blic” se si e kaloi verën në një vend që, siç thotë ajo, nuk […]

Lexo më shumë

Rënie me 70% të turistëve që kanë ardhur për pushime këtë vit në vendin tonë, sa shqiptarë po ikin në Antalia

Rënie me 70% të turistëve që kanë ardhur për pushime këtë vit në vendin tonë, sa shqiptarë po ikin në Antalia

Publikuar më 18.08.2020
Polakët, bjellorusët dhe ukrainasit janë turistët e vetëm që...

Polakët, bjellorusët dhe ukrainasit janë turistët e vetëm që po shijojnë diellin dhe bregdetin shqiptar këtë vit, por edhe shpresa më e madhe e hoteleve me standarde të larta për të shpëtuar çfarë të munden nga ky sezon veror. Vitin e kaluar në këtë kohë, në hotelet shqiptare kishte edhe nordikë, çekë, izraelitë, rusë, gjermanë […]

Lexo më shumë

Kjo është “parajsa” e alpeve shqiptare, ja fotografitë

Kjo është “parajsa” e alpeve shqiptare, ja fotografitë

Publikuar më 15.08.2020
Lumi i Shalës në liqenin e Komanit është kthyer  vitet e fun...

Lumi i Shalës në liqenin e Komanit është kthyer  vitet e fundit në një nga vendet më tërheqëse lumore të Alpeve Shqiptare si për turistët vendas edhe për ata të huaj. I cilësuar nga mediet e huaja si një  “parajsë e vogël”, lumi ai është padyshim destinacioni më i preferuar sidomos nga të rinjtë. Natyra […]

Lexo më shumë

Riviera shqiptare, blogu i njohur turistik tregon 15 plazhet më të mira në Shqipëri

Riviera shqiptare, blogu i njohur turistik tregon 15 plazhet më të mira në Shqipëri

Publikuar më 10.08.2020
Shqipëria është një vend që njihet për bukuritë e saj natyro...

Shqipëria është një vend që njihet për bukuritë e saj natyrore. Së fundmi, autori Krishna Teja në artikullin që ka publikuar për vendin tonë në blogun e njohur turistik, pickyourtrail.com ka renditur 15 plazhet që duhet të vizitohen në Shqipëri. Ai shkruan se vija bregdetare shqiptare ka plazhe shumë të bukura që duhet të vizitohen gjatë 2020. […]

Lexo më shumë

Eurostat rendit shtetet bregdetare të Europës, Shqipëria në përmirësim por mbetet nga fundi

Eurostat rendit shtetet bregdetare të Europës, Shqipëria në përmirësim por mbetet nga fundi

Publikuar më 04.08.2020
Në ditët e para të gushtit e gjithë Europa është dyndur drej...

Në ditët e para të gushtit e gjithë Europa është dyndur drejt plazheve, për të marrë rreze dielli dhe për të shuar vapën në ujërat e detit. Për shkak të kufizimeve nga pandemia, pjesa më e madhe i janë drejtuar zonave lokale, ndërsa shtetet që nuk kanë det po shkojnë drejt fqinjëve. Por, a e […]

Lexo më shumë

Numri i pushuesve për në Shqipëri përgjysmohet, COVID-19 “frikëson” qytetarët e Kosovës

Numri i pushuesve për në Shqipëri përgjysmohet, COVID-19 “frikëson” qytetarët e Kosovës

Publikuar më 16.07.2020
Qytetarët e Kosovës, destinacionin e tyre për të bërë pushim...

Qytetarët e Kosovës, destinacionin e tyre për të bërë pushimet e kanë Shqipërinë, një pjesë e madhe e tyre, sidomos këtë vit që nuk kanë mundësi zgjedhjeje. Mirëpo, frika nga përhapja e pandemisë së COVID-19 duket se i ka stepur pushuesit nga Kosova. Sipas të dhënave, krahasuar me vitin e kaluar, numri i pushuesve nga […]

Lexo më shumë