Si u trondit Shqipëria nga tërmeti i vitit 1979 (VIDEO)

Një tërmet ka goditur Shqipërinë duke shkaktuar panik nga Vlora deri në Tiranë. Të dhënat e para nga ‘Emergjencat’ flasin për një epiqendër 30 kilometra larg Tiranës, në Gjirin e Lalëzit. Megjithatë ky nuk është rasti i parë që vendi është shkundur nga lëkundjet. Në disa raste, tërmeti ka shkaktuar edhe fatkeqësi te shqiptarët.

Tërmeti me vdekjeprurës është ai i viti 1979 që kishte goditur veriun e Shqipërisë, shkruan FMimages.net. Tërmeti 8 ballë kishte goditur Shkodrën duke shkaktuar viktima dhe dëmtime të mëdha. Fatkeqësisht 40 persona humbën jetën në Shkodër-Lezhë. U dëmtuan 17 118 shtëpi e objekte social-kulturore dhe mbi 46,000 mijë njerëz kishin mbetur pa kulm mbi krye.

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet