Si t’i dallojmë 10 llojet e dhimbjeve të barkut dhe çfarë të bëjmë për t’i qetësuar

Ekzistojnë shumë lloje të dhimbjeve të barkut. Nuk është gjithmonë e lehtë të dimë se çfarë na ndodh.

Eksperti Kim Jones tregon se si të qetësojmë simptomat.

Lloji 1 : Një dhimbje konstante e fortë në anën e djathtë nën brinjë që mund të rrezatojnë në qendër të shputës ose shpatullave, që zgjat nga disa minuta deri në disa orë. Episodet mund të jenë sporadike, dhe mund të përjetoni gjithashtu të vjella, temperatura të ngritura, lëkurë të verdhë dhe / ose të bardhë të syve, dridhje dhe lëkurë kruarje. Mund të jetë: Gurë tëmthi Bëni këtë: “Gurët e formuara në fshikëzën e tëmthit, përbëhen nga kimikate të tilla si kolesteroli. Shihni mjekun tuaj të përgjithshëm, siç mund t’ju duhet të referoheni për kirurgji për t’i hequr ato “, thotë Janice Perkins.

Lloji 2: Një dhimbje e mprehtë në të dyja anët e barkut të poshtëm pas kockave të legenit që zgjat disa minuta deri në 48 orë. Disa gra mund të përjetojnë një sasi të vogël të gjakderdhjes. Mund të jetë: Dhimbja e ovulacionit. Bëni këtë: “Një dush i nxehtë ose shishe me ujë të nxehtë mund të ndihmojë”, thotë Perkins. “Pilula si paracetamoli dhe ibuprofen mund të ofrojnë lehtësim. Bisedoni me farmacistin tuaj. Nëse gjakderdhja e pashpjegueshme është e përjetuar në mes të ciklit ose dhimbja zgjat më shumë se tre ditë, kontaktoni mjekun tuaj për këshillë.

Lloji 3: Abdomeni i fryrë, dhimbje si kriza, nauze dhe humbje e oreksit. Mund të jetë: Kapsllëku. Bëni këtë: “Rritni konsumin e fibrave – burime të mira përfshijnë perime, drithëra, bishtajore dhe fruta”, thotë Perkins. “Pini më shumë ujë, por kufizoni konsumin e çajit, kafesë dhe alkoolit pasi këto janë diuretikë dhe mund ta përkeqësojnë problemin. Ushtrimi i rregullt mund të rrisë lëvizjen zorrëve. Disa pacientë përfitojnë nga përdorimi afatshkurtër i një laksativ – bisedoni me farmacistin tuaj. Nëse vuani nga gjakderdhja, humbja e peshës ose dhimbja nuk i përgjigjet ilaçeve mbi-counter, shkoni te mjeku juaj. ”

Lloji 4: Dhimbje në bark, në anën dhe / ose mbrapa zonës së veshkave dhe nganjëherë në ijë. Mund të shoqërohet me të vjellat, humbjen e oreksit, ngritjen e temperaturës, dridhjet, diarrenën, urgjencë për të urinuar, dhimbjen gjatë urinimit dhe gjak në urinë. Mund të jetë: Një infeksion ose gurë në veshka. Bëni këtë: “Gurët e veshkave mund të formohen nga produktet e mbeturinave në gjak dhe mund të bllokojnë një pjesë të sistemit urinar”, thotë Perkins. “Shihni mjekun tuaj dhe sigurohuni që jeni duke pirë shumë lëngje për të ndihmuar të tretni ose të kaloni gurin”.

Lloji 5: Fryrje barku ose dhimbja dhe jashtqitje të lirshme pasi të keni pirë qumësht ose produkte të tjera të qumështit. Mund të jetë: Intolerancë ndaj laktozës. Bëni këtë: “Njerëzit me këtë kanë probleme me tretjen e laktozës së qumështit, prandaj përpiquni të eleminoni produktet e qumështit për të parë nëse simptomat tuaja largohen. “Nëse keni intolerancë ndaj laktozës dhe duhet të shmangni qumështin, është e rëndësishme të merrni këshilla nga një mjek ose dietist”.

Lloji 6: Dhimbje brejtëse e lokalizuar në abdomenin e sipërme. Dhimbja është më e keqe kur stomaku është i zbrazët (dhe mund të të zgjojë gjatë natës) dhe lehtësohet duke ngrënë.Mund të shoqërohet me të përzier ose të vjella. Mund të jetë: Gastrit (inflamacion i stomakut) ose ulçera peptike (një lëndim në muret e stomakut). Bëni këtë: Të dyja mund të shkaktohen nga përdorimi i tepruar i barnave anti-inflamatore si aspirina dhe ibuprofeni ose nga infeksioni bakterial Helicobacter pylori (H pylori). “Mjeku mund të testojë për H pylori”, thotë Dr Stevens.

Lloji 7: Dhimbje barku ose parehati me diarre të shpeshta ose kapsllëk, që kanë nevojë urgjente për tualetin dhe gazra. Mund të jetë: Sindromi i zorrëve irrituese (IBS). Bëni këtë: “Disa ushqime mund të përkeqësojnë simptomat duke përfshirë ushqime të pasura me yndyrna dhe disa ushqime të pasura me fibra, të cilat në disa individë mund të jenë fermentuar lehtë në zorrë për të prodhuar gaz dhe fryrje të tepërt”, thotë Dr Ellie Cannon. “Disa karbohidrate komplekse të quajtura probiotikë, mund të zvogëlojnë prodhimin e gazrave dhe fryrjes së barkut

Lloji 8: Dhimbje stomaku me diarre të përsëritur, të përzier dhe të vjella, të shoqëruara nga dhimbje koke dhe një temperaturë të lartë. Mund të jetë: Gastroenterit. Bëni këtë: “Dy shkaqet më të zakonshme të gastroenteritit në të rriturit janë norovirusi dhe helmimi me ushqim, më së shpeshti të shkaktuara nga salmonella ose bakteri i kampilobakterit”, thotë farmacisti Sunil Kochhar nga dearpharmacist.info. “Pyesni farmacistin tuaj për një ilac nga goja-dhe ilaçe anti-nauze. Nëse simptomat tuaja janë të rënda ose zgjasin më shumë se disa ditë, shihni mjekun. ”

Lloji 9: Dhimbje të mprehta dhe fryrje në sipërme të barkut, shpesh lehtësohen nga nxjerrja e gazrave. Mund të jetë: Dispepsi. Bëni këtë: “Hiqni shkaktarët si ushqime të rënda, yndyrore dhe alkooli”, thotë Dr Stevens. “Hani ushqim të rregullt, përtypni ngadalë dhe me kujdes”.

Lloji 10: Dhimbje stomaku, gurgullitje, kapsllëk dhe fryrje barku Mund të jetë: Këto janë simptomat e intolerancës ndaj glutenit, por ato gjithashtu mund të jenë një tregues i një gjendje shumë më serioze – sëmundja celiac. Sëmundja celiac është një sëmundje autoimune – jo një alergji ose një intolerancë ushqimore, sipas “indexonline”. Ajo është shkaktuar nga një reagim ndaj glutenit që është një proteinë e gjetur në grurë, thekër dhe elb. Bëni këtë: Njerëzit këshillohen të shohin mjekun e tyre nëse ata besojnë se kanë një intolerencë ndaj glutenit ose kanë sëmundje celiac. Shumë njerez që kanë anemi gjithashtu mund të jetojnë me sëmundje celiac pa u diagnostikuar asnjehere.

Të tjera

Abissnet