×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Si të bindësh veten të hash më pak, ja 3 mënyrat praktike

Kur vjen puna tek ushqyerja, vetëkontrolli është një aspekt thelbësor.

Njerëzit me vetëkontroll të ulët, kanë tendencën ta teprojnë me ushqyerjen dhe nuk kanë të ngopur.

Në këtë mënyrë, sistemi tretës tejmbushet me shumë ushqyes në një periudhë të shkurtër.

Kur kjo ndodh, tretja nuk është aspak efikase, sepse stomakut i duhet të shpërbëjë shumë ushqim në një ritëm shumë të shpejtë.

Nga ana tjetër, nëse ju ushqeheni shëndetshëm, stomaku ia del të tresë ushqimet për bukuri.

Vetëkontrolli Dhe Ushqyerja

Ushqimet e shpejta dhe racionet e mëdha treten me shumë vështirësi, sidomos nëse ato i konsumoni për të mbushur boshllëkun emocional.

Ka raste të tjera që ju mund të keqkuptoni mesazhet që dërgon trupi.

Kjo ndodh për shembull kur trupi kërkon lëngje, dhe ju i jepni ushqim.

Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni më shumë për rëndësinë e vetëkontrollit dhe ndërgjegjësimit për atë që kërkon organizmin.

3 Mënyra Se Si Të Hani Më Pak

Pini më shumë ujë.

Kur ndiheni të uritur, me gjasë mund të jeni shumë të etur.

Pini një gotë me ujë dhe pas pesë ose dhjetë minutash do të kuptoni nëse jeni të uritur me të vërtetë.

Nëse uji mjafton, atëherë trupi ka qenë thjesht i dehidratuar.

Uji ndihmon sistemin tretës dhe nëse e përdorni në vend të ushqimit, atëherë do të optimizoni sistemin tretës.

Aktiviteti fizik dhe frymëmarrja

Trupi lëviz dhe merr frymë për një arsye: Jeta! Pavarësisht jetës moderne që na kushtëzon lëvizshmërinë, trupi ka nevojë të lëvizë e të marrë ajër.

Merrni frymë kryesisht me hundë dhe lëvizni sa më shumë të mundni.

Bëni ushtrime, shkoni në palestër. Do të jeni më energjikë dhe gjallëria juaj nuk do të varet nga kaloritë.

Dielli

Dielli është një burim drite dhe energjie për çdo qelizë të trupit.

Shfrytëzojeni ditën e diellit, ajrin e pastër, lëvizni dhe nuk do ju shkojë mendja për ta tepruar me ushqimin.

Përdorni shqisat tuaja

Disa aroma ose tinguj kanë efekt qetësues për organizmin.

Aroma e mentes ose nenexhikut u jep mushkërive dhe trupit më shumë oksigjen.

Aroma të tilla e heqin mendjen nga ushqimi i tepërt apo ëmbëlsirat të cilat nuk duhet t’i hash.

Muzika ka efekt qetësues gjithashtu jo vetëm për organizmin por edhe trurin.

Truri dhe trupi do të shfrytëzojnë burime të tjera energjie që nuk janë të bazuara tek kaloritë.

Shfrytëzoni këshillat e AgroWeb.org dhe mësoni të dëgjoni mesazhet që dërgon organizmi mbi ushqimet që ka nevojë dhe ato të cilat janë të tepërta./AgroWeb.org

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Virologu gjerman rrëzon teoritë konspirative: E vërteta mbi rrezikshmërinë e Covid-19

Virologu gjerman rrëzon teoritë konspirative: E vërteta mbi rrezikshmërinë e Covid-19

Publikuar më 21.09.2020
Virusi nuk është aspak i rrezikshëm! Industria farmaceutike ...

Virusi nuk është aspak i rrezikshëm! Industria farmaceutike dëshiron të fitojë me pandeminë. Të rinjve nuk u ndodh asgjë! Në demonstratat e Coronës, në biseda apo internet ndesh rregullisht teza të tilla, herë nga më të çuditshmet, herë teza që duken të kuptueshme të paraqitura nga teoricienë konspirativë, apo ata që mendojnë kundër dhe kundërshtarët […]

Lexo më shumë

“Vitamina D është zgjidhja”, mjeku: Mund të ulë infektimin nga koronavirus me 54%

“Vitamina D është zgjidhja”, mjeku: Mund të ulë infektimin nga koronavirus me 54%

Publikuar më 20.09.2020
Të gjithë njerëzit në botë frikësohen se mos infektohen me k...

Të gjithë njerëzit në botë frikësohen se mos infektohen me koronavirus, pas rasteve të shumta të zbuluara, sidomos në fillim të pandemisë, ndërsa edhe të tjera personalitete zbuluan se mund të ketë një valë të dytë të Covid-19. Ndoshta nuk duhet të presim ndonjë mrekulli për të ulur rrezikun që paraqet Covid, por “ilaçi” është […]

Lexo më shumë

“Kam parë luanë dhe majmunë në shtëpi”, zbulohen shenjat e koronavirusit në trurin e njeriut

“Kam parë luanë dhe majmunë në shtëpi”, zbulohen shenjat e koronavirusit në trurin e njeriut

Publikuar më 17.09.2020
Disa persona që infektohen me koronavirus kanë treguar shenj...

Disa persona që infektohen me koronavirus kanë treguar shenjat që shfaq sëmundja tek truri. Shkencëtarët janë të shqetësuar dhe po punojnë për të kuptuar arsyen. Një grua rreth 50 vjeçe betohej se kishte parë luanë dhe majmunë në shtëpinë e saj. Ajo bëhej çdo ditë më e çorientuar dhe agresive ndaj të tjerëve dhe ishte […]

Lexo më shumë

“Jemi ende në fillim të pandemisë”, OBSH reagon për situatën serioze të COVID-19

“Jemi ende në fillim të pandemisë”, OBSH reagon për situatën serioze të COVID-19

Publikuar më 16.09.2020
Deri tani, pandemia e COVID-19 ka marrë të paktën jetën e 93...

Deri tani, pandemia e COVID-19 ka marrë të paktën jetën e 933,280 njerëzve në të gjithë botën dhe që nga fundi i dhjetorit dhe pothuajse janë diagnostikuar 29.5 milionë raste të infeksioneve. Shtetet e Bashkuara janë vendet që kanë pësuar më së shumti dëme nga koronavirusi, me 195,765 vdekje dhe që nga Brazili përsa i […]

Lexo më shumë

Prek fëmijët që kalojën koronavirusin, kjo sëmundje misterioze është më e rrezikshme nga se mendonim

Prek fëmijët që kalojën koronavirusin, kjo sëmundje misterioze është më e rrezikshme nga se mendonim

Publikuar më 14.09.2020
Pas infektimit me koronavirus dhe fitimit të betejës me viru...

Pas infektimit me koronavirus dhe fitimit të betejës me virusin, trupit i duhet kohë për të pushuar, për të rifituar forcën dhe shëndetin e tij. Fatkeqësisht, për disa fëmijë, kjo nuk ndodh. Qindra fëmijë në planet janë diagnostikuar me një sëmundje misterioze, të re të quajtur sindroma inflamatore multi-sistem te fëmijët (MIS-C ose, siç e […]

Lexo më shumë

COVID-19 në botë/ OBSH raporton rekord infeksonesh, në 24 orët e fundit

COVID-19 në botë/ OBSH raporton rekord infeksonesh, në 24 orët e fundit

Publikuar më 14.09.2020
Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka regjistruar një...

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka regjistruar një rritje rekord një-ditore të numrit të infeksioneve të reja me koronavirus. OBSH ka bërë të ditur se gjatë 24 orëve të fundit në të gjithë botë janë regjistruar 307.930 të infektuar. Po ashtu OBSH ka bërë të ditur se së fundmi në rang global janë regjistruar më […]

Lexo më shumë

Rusia: Mbi 1 miliard njerëz do të marrin vaksinën anti-COVID!

Rusia: Mbi 1 miliard njerëz do të marrin vaksinën anti-COVID!

Publikuar më 12.09.2020
Më shumë se një miliard njerëz në të gjithë botën do të vaks...

Më shumë se një miliard njerëz në të gjithë botën do të vaksinohen kundër koronavirusit me vaksinën ruse “Sputnik V” në periudhën 2020-21, sipas Fondit Rus për Investime Direkte. RDIF vëren gjithashtu interes për vaksinën ruse në më shumë se 30 vende, ku jeton më shumë se gjysma e popullsisë së botës, raporton Tass. Midis […]

Lexo më shumë

Zbulimi/ Brenda trupit të njeriut, gjejnë molekulën që bllokon COVID-19

Zbulimi/ Brenda trupit të njeriut, gjejnë molekulën që bllokon COVID-19

Publikuar më 12.09.2020
Bota, duke qenë në pritje të një vaksine për të parandaluar ...

Bota, duke qenë në pritje të një vaksine për të parandaluar COVID-19, është e angazhuar në kërkimin e metodave më të shpejta diagnostike dhe ilaçeve të mundshme që mund të kurojnë sëmundjen vdekjeprurëse që po kërcënon botën. Sakaq, edhe Italia është një nga vendet që po kontribon që të gjejë një zgjidhje për të luftuar COVID-19. […]

Lexo më shumë