Si po shkatërrohet Italia/ Koronavirusi po zhvendoset në jug, mjekët ngrenë alarmin: Nuk kemi shtretër, buxhetin e menaxhon mafia!

Nëse spitalet në rajonin e pasur të Lombardisë në Itali janë në prag të kolapsit si rezultat i shpërthimit të koronavirusit, në jug të vendit, sistemi kombëtar i kujdesit shëndetësor nuk ka shanse të përballojë një skenar të ngjashëm.

Në rajone të varfra jugore, burimet e kufizuara, keqmenaxhimi dhe infrastruktura e dobët, kanë bërë një kakofoni për spitalet për më shumë se një dekadë. Një epidemi do të ishte vija e fundit, kjo është arsyeja pse qeveria italiane po punon për të kufizuar përhapjen e virusit në jug. “Ashtë një garë kundër kohës”, sipas një zyrtari të lartë të ministrisë së shëndetësisë, citon revista e njohur ndërkombëtare, “Politico.eu”.

Të martën, rregullat e reja që ndalojnë njerëzit të lëvizin nga vendi ku janë vendosur – përfshirë edhe anëtarësimin në familjet e tyre ose kthimin në vendbanimin e tyre – hynë në fuqi. Gjobat për personat që nuk respektojnë u rritën nga 400 € në 3,000 €. Gjithashtu të martën, vendimi i qeverisë rajonale të Sicilisë për të mbyllur ishullin nga kushdo që udhëtonte nga kontinenti i Italisë krijoi kaos, pasi qindra njerëz, përfshirë shoferë kamionësh që transportonin produkte ushqimore, u bllokuan në portin e Villa San Giovanni , duke pritur për të hipur në tragete në Siçili. “Këta njerëz nuk do të bëjnë këmbë në qytetin tim”, tha Cateno De Luca, kryetari i Komunës së Mesinës, qyteti më i afërt me kontinent.

Siçilia, Pulia, Campania (e cila përmban Napoli) dhe Kalabria – rajonet më të mëdha jugore me një popullsi totale prej 16 milion banorësh- kishin më pak se 1000 shtretër të kujdesit të kombinuar para shpërthimit të koronavirusit. Në të gjithë vendin, numri i vendeve të përgjithshme për pacientët kritikë ishte vetëm 5.200. Qeveria kombëtare tha se shifra duhet të rritet për 40 për qind.

Zonat e rrezikuara nga COVID-19 në Italinë e Jugut.

“Nëse Lombardia është duke luftuar, imagjinoni se çfarë mund të ndodhë në jug, ku ata kanë një pjesë të mjekëve dhe instrumenteve mjekësore vitale në krahasim me veriun”, tha Filippo Anelli, president i Shoqatës Kombëtare të Mjekësisë, në fillim të këtij muaji. Guvernatorët rajonalë kanë shprehur vazhdimisht shqetësime për mijëra njerëz që u larguan nga Lombardia për t’u bashkuar me familjet e tyre ose për të kaluar bllokimin në shtëpitë e tyre të pushimeve. Sapo u zbatuan masat e kontrollit, dy javë më parë, dhjetëra mijëra njerëz udhëtuan drejt jugut, sipas të dhënave zyrtare nga autoritetet rajonale. Brenda 24 orësh nga mbyllja e Lombardisë më 8 Mars, më shumë se 9,300 njerëz kishin vetë-deklaruar praninë e tyre në Pulia, tha guvernatori Michele Emiliano. Deri në 20 Mars, mbi 35,000 njerëz kishin arritur në Siçili nga rajone të tjera.

“Sistemi ynë i kujdesit shëndetësor nuk mund të përballet me një situatë si ajo e Lombardisë”, tha Jole Santelli, guvernatori i sapo zgjedhur i Kalabrisë nga “Forza Italia” i Silvio Berlusconit, në një video të postuar në mediat sociale. Rajoni ka pothuajse 2 milion banorë dhe më pak se 150 shtretër të kujdesit kritik. Pothuajse 10,000 njerëz mbërritën atje nga veriu këtë muaj.

Megjithëse 80 për qind e buxhetit rajonal në Kalabri shkon në sistemin e kujdesit shëndetësor publik, një pjesë e madhe e tij fshihet nga kriminelët dhe korrupsioni. Nuk është një problem i izoluar në zonë: prania masive e organizatave kriminale si Mafia Siciliane dhe Kamorra Neapolitane, kanë devijuar fondet publike të nevojshme për rinovimin e spitaleve, blerjen e pajisjeve mjekësore dhe punësimin e specialistëve në Siçili dhe Campania. Për të komplikuar çështjet më tej, mijëra punëtorë të kujdesit shëndetësor migruan larg rajoneve më të varfra në vitet e fundit për shkak të shkurtimeve të vendeve të punës dhe pagave të ulëta. Dhe tani po provohet e ndërlikuar të bindësh mjekët dhe infermierët që të kthehen. Sipas menaxherit të një spitali në Palermo, i cili foli në kushte anonimiteti sepse nuk ishte i autorizuar të fliste me mediat, “është jashtëzakonisht e vështirë të gjesh specialistë dhe infermierë që duan të kthehen këtu, në thelb duke rrezikuar jetën e tyre, sepse ne nuk mund të ofrojë ndonjë sigurim për të ardhmen”. Shumica e spitaleve në të gjithë jugun – i cili gjithashtu përfshin rajone më të vogla si Abruzzo, Basilicata dhe Molise – janë në gjendje të ofrojnë vetëm punë vullnetare ose të përkohshme me pakicë, kështu që ata po mundohen të gjejnë profesionistët e nevojshëm. Ndërkohë, disa stafe në vijën e parë janë duke u sëmurë. Kreu i mjekësisë për kujdesin kritik në spitalin kryesor në një nga qytetet më të mëdha të Apulia, i cili foli në kushte anonimiteti, tha se mjekët atje janë ende duke punuar pa maska ​​për fytyrën dhe pajisjet mbrojtëse personale.

Një hetim nga televizioni “La7” tregoi se pacientët me COVID-19, lëviznin lirshëm në spital në Kalabri dhe të hipnin në ashensor me pacientë dhe stafin. Në Abruzzo, sindikata rajonale e punëtorëve paraqiti një ankesë gjyqësore pasi punonjësit e kujdesit shëndetësor u detyruan të punojnë pa pajisje mbrojtëse në një spital lokal, ku dy pacientë vdiqën nga virusi. Stafi mori rezultatet e tyre të testit pas 10 ditësh, gjatë së cilës ata vazhduan të punojnë. Nëntë prej tyre dolën pozitive. “Ne kemi pasur qindra ngjarje jashtëzakonisht shqetësuese që na janë raportuar nga mjekët dhe sindikatat në të gjithë jugun, për këtë duhet të shpresojmë për më të mirën, por të përgatitemi për më të keqen”, tha zyrtari i lartë i ministrisë së shëndetësisë.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet