×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Testimi dhe karantina, si mund të kaloni nga Kakavija për në Greqi/ Zëvendës ministri grek flet për hapat që po ndiqen

Në një konferencë të rregullt të premten rreth zhvillimeve për koronavirusin e ri, Z. Hardalias, Majorkinis dhe Znj. Papaevangelou, folën për lëvizjet me shtetet fqinje dhe hyrjet në kufijtë toksëorë.

Zëvendës Ministri i Mbrojtjes Civile njoftoi mbylljen e pjesshme të kufijve tokësorë, pasi, siç theksoi ai, lëvizjet ndikojnë shumë në përhapjen e pandemisë, veçanërisht në Greqinë Veriore, e cila kufizohet me vendet e Ballkanit, ku Covid-19 ndodhet në një shpërthim i madh.

Siç theksoi ai, hyrja nga kufiri tokësor do të lejohet vetëm për shtetasit grekë, ose për ata që kanë një leje qëndrimi në vend, nga 7 në mëngjes në 11 në mbrëmje, si dhe në transport (kamionë), gjatë gjithë .

Më hollësisht, Z. Hardalias deklaroi:

Të dhënat e ditëve të fundit tregojnë se barra epidemiologjike nuk është ulur. Transporti kontribuon në mënyrë të konsiderueshme dhe për këtë do të zbatohet sa vijon:

1) Vetëm Grekët dhe shtetasit e Bashkimit Evropian lejohen të kalojnë nga Promachonas, nga 7 e mëngjesit deri në 11 të mbrëmjes. Për transferime, tranziti lejohet 24 orë në ditë.

2) Nga Kakavija lejohet vetëm për shtetasit grekë ose me leje qëndrimi në vend, nga 7 e mëngjesit deri në 11 të mbrëmjes. Ata që hyjnë nga Kakavija do të hyjnë në një karantinë 7-ditore, në zonën që ata kanë deklaruar në PLF e tyre.

3) Nga Evzoni dhe Kipi do të lejohen vetëm për shtetasit grekë ose me leje qëndrimi në vend, nga 7 në 11 të natës. Transferet do të lejohen 24 orë në ditë.

4) Nga Nymfaio, Ormenio dhe Exochi do të lejohen vetëm për transporte, 24 orë në ditë dhe vetëm me drejtuesin e automjetit.

5) Krystalopigi është mbyllur tashmë nga sot.

Përveç kësaj, të gjithë të ardhurit kërkojnë PLF dhe një test negativ 72 orësh.

Të gjithë hyrësit do t’i nënshtrohen një testi të shpejtë nga ekipet e EODY, ndërsa shoferëve të kamionëve do tu merren mostra.

Duke iu përgjigjur një pyetje përkatëse, ai tha:

“Bazuar në të dhënat e javës së ardhshme, ne do të fillojmë heqjen graduale të bllokimit. Synimi është të shkojmë në një ngritje të vetme graduale universale. Por do të duhet të presim për të dhënat e javës së ardhshme. Por nuk duhet të bëjmë një hap prapa”.

Me rastin e një pyetje tjetër ai deklaroi:

“Nuk ka asnjë tregues ose provë të mbipopullimit në supermarkete ose shkolla. Inspektimet vazhdojnë të bëhen dhe ne kemi bërë ndërhyrje. Në asnjë rast nuk konfirmohen faktet e hetimit që ju i referoheni”.

Znj. Papaevangelou deklaroi:

Javën e fundit ka pasur një rritje të vazhdueshme të rasteve. Më shumë se 4,000 janë të shtruar në spital. Numri i rasteve mbetet i lartë në Selanik dhe Atikë, numri treshifror i rasteve në Larisa, Pella. Sipas OBSH-së, nëse përdorimi i maskës arrin 95% të popullsisë, bllokimet mund të mos jenë të nevojshme.

E vërteta është se sipas përvojës së pranverës së kaluar, ne do të prisnim një recesion më të madh. Çështja është komplekse dhe lidhet me ngarkesën e madhe që kishim. Ne jemi vazhdimisht në rritje të testeve. Një numër i madh testesh janë kryer javën e kaluar në Greqinë Veriore. Të dhënat nga EODY tregojnë një stabilizim në Atikë dhe Greqinë Veriore, por jo në Thesali.

Sistemi do të vazhdojë të shtyhey për një ose dy javë të tjera. Ne duhet t’u përmbahemi masave. Fatkeqësisht, në disa raste, mbizotëron lodhja e zbatimit të masave.

Është një gabim i madh të relaksohesh sepse dikush rreth nesh është i sëmurë ose asimptomatik. Është e paparashikueshme se kush do të sëmuret rëndë. Të mos qeshim. Këta njerëz ishin të humbur për koronavirusin. Po të mos kishin qenë të sëmurë, nuk do të kishin vdekur. Askush nuk është i paprekshëm. Ne kemi një luftë të vërtetë. Nëse do të kishte plumba, ne nuk do të kërkonim të largoheshim nga masat, për të mashtruar sistemin.

Vaksinat kanë një profil sigurie krejtësisht të pranueshëm dhe kanë vetëm efektet e zakonshme. Vaksinimi masiv është zgjidhja e vetme.

Si përfundim, ne shohim një trend stabilizimi, por barra mbi vendin mbetet e lartë.

Z. Majorkinis deklaroi:

Attica vazhdoi të përmirësohej këtë javë. Selaniku paraqet më shumë se pesë herë ngarkesën, një shembull i sjelljes së tetorit. Mosha 19-39 vjeç tregon stabilizim. Fëmijët tregojnë nivele shumë të ulëta dhe tregojnë se ndikimi i tyre në pandemi është minimal. Tani ndihmoni të moshuarit.

Në nivelin e vaksinës, pfizer paraqet një kërkesë urgjente për aprovim. Në vaksinën e Oksfordit, raporti gjithashtu tregoi një përgjigje të lartë tek të moshuarit.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Me shpejtësi deri në 157 km/h, iu hiqet patenta 25 shoferëve, arrestohen 9. Qindra gjoba në 24 orët e fundit

Me shpejtësi deri në 157 km/h, iu hiqet patenta 25 shoferëve, arrestohen 9. Qindra gjoba në 24 orët e fundit

Publikuar më 19.09.2021
Policia e Shtetit ka intensifikuar kontrollet në të gjitha a...

Policia e Shtetit ka intensifikuar kontrollet në të gjitha akset rrugore nacionale, në zonat bregdetare, në zonat urbane e akset që lidhin njësitë administrative, duke përdorur radarë, dronë e patrulla të lëvizshme, të pajisura me automjete, të pauniformuara, kamera e aparate fotografike, me qëllim rritjen e parametrave të sigurisë rrugore. Si rezultat i kontrolleve me […]

Lexo më shumë

Kosova regjistron 10 viktima me koronavirus

Kosova regjistron 10 viktima me koronavirus

Publikuar më 19.09.2021
Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se të dielën janë regji...

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se të dielën janë regjistruar 10 viktima me koronavirus. Sipas Ministrisë, në 24 orët e fundit janë regjistruar edhe 173 persona të infektuar me këtë virus, pas testimit të 5.798 mostrave. Këto shifra nënkuptojnë se 2.9 për qind e personave të testuar kanë rezultuar pozitivë. Sipas autoriteteve 2.261 persona janë […]

Lexo më shumë

Dy ngjarje të rënda brenda 10 minutave në Tiranë, humbin jetën dy persona

Dy ngjarje të rënda brenda 10 minutave në Tiranë, humbin jetën dy persona

Publikuar më 19.09.2021
Dy persona kanë humbur jetën në kryeqytet këtë të dielë, pas...

Dy persona kanë humbur jetën në kryeqytet këtë të dielë, pasi kanë rënë nga lartësia. Ngjarjet kanë ndodhur në harkun kohor të 10 minutave nga njëra-tjetra. Sipas policisë, në rrugën “Mustafa Maçi”, dyshohet se ka rënë nga lartësia e banesës së tij dhe për pasojë ka ndërruar jetë shtetasi L. K., 65 vjeç. Ndërsa në […]

Lexo më shumë

Vështirësohet gjetja e minatorit në Bulqizë, shembje tjetër në thellësinë 450 metër të minierës

Vështirësohet gjetja e minatorit në Bulqizë, shembje tjetër në thellësinë 450 metër të minierës

Publikuar më 19.09.2021
Është rikthyer në pikën zero puna për gjetjen e 61-vjeçarit ...

Është rikthyer në pikën zero puna për gjetjen e 61-vjeçarit Muharrem Plaku i cili ka mbetur i bllokuar në një nga galeritë e zonës D në minierën e Bulqizës. Burime nga grupi i kërkim shpëtimit bëjnë të ditur se gjatë mbrëmjes së djeshme ka pasur një tjetër shembje masive në thellësinë 450 metra të minierës, […]

Lexo më shumë

Inskenoi djegien e tij në Pukë, por u gjet gjallë, del fotoja e Pecorellit i maskuar

Inskenoi djegien e tij në Pukë, por u gjet gjallë, del fotoja e Pecorellit i maskuar

Publikuar më 19.09.2021
Është publikuar fotoja e biznesmenit Italian Davide Pecorell...

Është publikuar fotoja e biznesmenit Italian Davide Pecorelli i gjetur në një ishull në Itali 8 muaj pasi inskenoi djegien e tij brenda një makine në një fshat të Pukës. Në këtë foto shihet se si ai ishte maskuar në mënyrë që të mos njihej. Biznesmeni italian Davide Pecorelli nuk vdiq i vrarë në makinën […]

Lexo më shumë

“Jam polic”, arrestohet një 26 vjeçar në Tiranë që kundërshtoi Blutë e kryeqytetit. Në pranga 10 të tjerë për vepra të ndryshme

“Jam polic”, arrestohet një 26 vjeçar në Tiranë që kundërshtoi Blutë e kryeqytetit. Në pranga 10 të tjerë për vepra të ndryshme

Publikuar më 19.09.2021
Një 26-vjeçar është arrestuar nga policia e Tiranës në Kombi...

Një 26-vjeçar është arrestuar nga policia e Tiranës në Kombinat. I arrestuari mësohet se është K. B. Ky person ka kundërshtuar për shkak të detyrës punonjësit e policisë. Gjatë kontrollit të çantës së dorës iu gjetën dhe iu sekuestruan sende me vlerë të dyshuara të vjedhura. Gjithashtu, ky shtetas në momentin e ndalimit është prezantuar […]

Lexo më shumë

Ndahet nga jeta në moshë të re Ilir Dashi, ish-aktori, ish-biznesmeni, ish-politikani, prej më shumë se një viti jetonte në Afrikë

Ndahet nga jeta në moshë të re Ilir Dashi, ish-aktori, ish-biznesmeni, ish-politikani, prej më shumë se një viti jetonte në Afrikë

Publikuar më 19.09.2021
Ndahet nga jeta Ilir Dashi. Karrierën e tij fillimisht e fil...

Ndahet nga jeta Ilir Dashi. Karrierën e tij fillimisht e filloi si aktor filmash, e vazhdoi si biznesmen me përfaqësinë e kompanisë Orbit, dhe hoqi dorë prej saj pasi mori një ftesë nga LSI për të qenë përfaqësues i kësaj force politike, së cilës, i shërbeu në disa detyra të rëndësishme shtetërore, që nga kryetar […]

Lexo më shumë

“Fillimisht kisha pak frikë ku do më çojnë”, ‘Zogu i Tiranës’ rrëfen jetën në burg: Kam qenë me 1000 burra, dikush më jepte fruta dhe dikush tjetër …

“Fillimisht kisha pak frikë ku do më çojnë”, ‘Zogu i Tiranës’ rrëfen jetën në burg: Kam qenë me 1000 burra, dikush më jepte fruta dhe dikush tjetër …

Publikuar më 19.09.2021
Hermes Nikaj, i njohur në botën e televizionit si Zogu i Tir...

Hermes Nikaj, i njohur në botën e televizionit si Zogu i Tiranës, ka folur për herë të parë, pas arrestimit si i përfshirë në një rrjet prostitucioni. Ai ka folur për OraNews, lidhur me eksperiencën që kaloi në burg, ku sipas tij, të burgosurit e kanë mbajtur në “pëllëmbë të dorës”. “Fillimisht e kisha pak […]

Lexo më shumë