Si është Lidershipi Ndërkombëtar gjatë Pandemisë Botërore?

Armino Halla

Në vitin 1918 mbas luftës së parë botërore një re e zezë sërisht do të pushtonte Botën. Gripi Spanjoll do të ishtë një Pandemi që do të godiste akoma më fuqishëm sesa lufta e parë botërore. Gripi Spanjoll vrau plot 50 milion njerëz, ku vetëm 540 mij viktima ishin në SHBA, ku pasojat e luftës ishin minimale. Ekonomia u zhyt në një kriz të thellë, por kjo gjë nuk e pengoi që të krijohet nje Organizat Botërore siç ishte “Lidhja e Kombëve” në vitin 1920. Mbas 102 vitesh ndodh po e njëjta histori, 2.7 miliard njerëz të izoluar nga pandemia “KoronaVirus”, dhe mijëra viktima në mbarë botën ku numri i të cilëve vazhdon e rritet.

Virusi u zbulua për herë të parë në qytetin e Wuhanin, por zyrtarët nuk e shfaqën në fillim, madje ndëshkuan edhe mjekët që fillimisht e raportuan si një virus që nuk e kishin parë ndonjëherë të jetën e tyre. Dhe kështu duke vonuar me të paktën 5-javë masa që do të edukonin publikun, ndalonin udhëtimet, dhe të mundësonin testime të përhapjes së virusit nuk u kryen. Pekini kontrollonte me forcë informacionin, dhe shmangu ndihmat nga OBSH. Ndërsa kriza u pëkreqësua gjatë janarit dhe shkurtit disa vëzhgues spekuluan se Koronavirus mund të minonte udhëheqjen e Partisë Komuniste Kineze. Megjithatë, në fillim të marsit, Kina po pretendonte fitoren. Karantinat masive, ndalesa për të udhëtuar dhe mbyllja e plotë e jetës së përditshme në mbarë vendin u vlerësuan se kishin frenuar valën e tw sëmurëve. Statistikat zyrtare,  raportuan se çdo ditë raste të reja kishin rënë në shifrat minimale në mes të marsit nga dhjetra mijra në fillim të shkurtit. Në befasi për shumicën e vëzhguesve, udhëheqësi kinez Xi Jinping – i cili kishte qenë i qetë në mënyrë jokarakteristike në javët e para, filloi ta fusë veten në qendër të përgjigjes. Këtë muaj, ai personalisht vizitoi Wuhanin. Pekini po punon për këto shenja të hershme të suksesit në një narrativë më të madhe për t’u transmetuar botës si një Supërfuqi. Kur asnjë shtet Evropian nuk iu përgjigj thirrjes urgjente të Italisë për pajisje mjekësore dhe pajisje mbrojtëse, Kina u angazhua publikisht të dërgojë 1000 ventilatorë, dy milion maska, 100,000 frymëmarrës, 20,000 kostume mbrojtëse dhe 50,000 komplete prove. Kina gjithashtu dërgoi ekipe mjekësore dhe 250,000 maska ​​në Iran dhe dërgoi furnizime për Serbinë, presidenti i së cilës hodhi poshtë solidaritetin evropian si “një përrallë” dhe shpalli se “vendi i vetëm që mund të na ndihmojë është Kina”. Bashkëthemeluesi i Alibaba, Jack Ma ka premtuar të dërgojë në Shtetet e Bashkuara sasi të mëdha të kutive dhe maskave të testimit, si dhe 20,000 komplete provash dhe 100,000 maska ​​për  54 vendeve të Afrikës.

Përparësia e ndihmës materiale e Pekinit përmirësohet nga fakti i thjeshtë se shumë nga ajo që varet bota për të luftuar koronavirusin është bërë në Kinë. Tashmë ishte prodhuesi kryesor i maskave kirurgjikale; tani, përmes mobilizimit industrial të ngjashëm me kohën e luftës, ajo ka rritur prodhimin e maskave më shumë se dhjetëfish, duke i dhënë asaj mundësinë për t’i siguruar ato në botë. Kina prodhon gjithashtu afërsisht gjysmën e frymëmarrësve N95 kritikë për mbrojtjen e punonjësve shëndetësorë (ajo ka detyruar fabrikat e huaja në Kinë t’i bëjnë ato dhe pastaj t’i shesin ato drejtpërdrejt në qeveri), duke i dhënë asaj një tjetër mjet të politikës së jashtme në formën e pajisjeve mjekësore.

Megjithatë, ndërsa përqendrohet në përpjekjet në shtëpi, Uashingtoni nuk mund thjesht të injorojë nevojën për një reagim të koordinuar global. Vetëm udhëheqja e fortë mund të zgjidhë problemet e koordinimit global që lidhen me kufizimet e udhëtimit, shkëmbimin e informacionit dhe rrjedhën e mallrave kritikë. Shtetet e Bashkuara kanë siguruar me sukses një udhëheqje të tillë për dekada, dhe këtë duhet ta bëjnë përsëri. Kjo udhëheqje do të kërkojë gjithashtu bashkëpunim efektiv me Kinën, në vend se të konsumohemi nga një luftë e narracioneve se kush u përgjigj më mirë.  Në fund të fundit, koronavirusi madje mund të shërbejë si një thirrje zgjimi, duke nxitur përparimin në sfidat e tjera globale që kërkojnë bashkëpunim kinez-amerikan, siç është ndryshimi i klimës. Një hap i tillë nuk duhet të shihet nga pjesa tjetër e botës – si një lëshim për fuqinë kineze. Përkundrazi, do të shkonte në një farë mënyre drejt rivendosjes së besimit në të ardhmen e udhëheqjes amerikane. Në krizën aktuale, si në gjeopolitikë sot më përgjithësisht, Shtetet e Bashkuara mund të bëjnë mirë duke bërë mirë.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet