×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Shumë njerëz që vdesin nga COVID-19 e kanë virusin në zemrat e tyre

Tre të katërtat e njerëzve që vdiqën nga COVID-19 mbartnin virusin SARS-CoV-2 në zemrat e tyre, sipas studimit më të detajuar të indeve kardiake deri më tani. Ata njerëz gjithashtu kishin më shumë gjasa se pacientët pa probleme kardiake të përjetonin ritme jonormale të zemrës para se të vdisnin. Studimi ofron pasqyrë se si sëmundja mund të dëmtojë zemrën – dhe si mund të ndihmojnë trajtime të caktuara.

Gjetja “paraqet një pamje vërtet të bukur” të lidhjes midis virusit dhe problemeve të zemrës, thotë Joseph Maleszewski, patolog kardiovaskular në Klinikën Mayo i cili nuk ishte i përfshirë në studim.

Shkencëtarët kanë prova të shumta të dëmtimit të zemrës tek pacientët me COVID-19. Disa njerëz, për shembull, tregojnë nivele të ngritura të troponinave, molekula të lëshuara në gjak kur zemra dëmtohet. Të tjerët kanë përjetuar inflamacion të qeskës që rrethon zemrën – dhe inflamacion të vetë zemrës. Por ka qenë e paqartë nëse këto probleme janë shkaktuar nga virusi SARS-CoV-2 duke sulmuar zemrën drejtpërdrejt, ose dëmtimi është për shkak të një përgjigje imune tepër aktive.

Një pjesë e problemit është se studimet e mëparshme janë të përziera nëse SARS-CoV-2 mund të pushtojë indet e zemrës. Shumë që nuk e kanë gjetur virusin përdorin reaksion zinxhir të polimerazës në kohë reale (RT-PCR), thotë James Stone, patolog kardiovaskular në Spitalin e Përgjithshëm të Massachusetts. RT-PCR punon duke zbuluar ARN virale në ind, pastaj duke bërë shumë kopje të ADN-së së saj. Sapo të ketë mjaft ADN, një molekulë e quajtur një etiketë fluoreshente mund të ngjitet në të dhe të shkëlqejë për të zbuluar praninë e saj. Por Stone thotë që indet e zemrës shpesh përpunohen dhe ruhen duke përdorur kimikate si parafina, të cilat mund të prishin ARN dhe të parandalojnë zbulimin që në fillim.

Kështu që ai dhe ekipi i tij përdorën një qasje tjetër: hibridizimi dhe profilizimi transkriptomik i NanoString. Ashtu si RT-PCR, këto teknika përdorin molekula të veçanta për t’u bashkangjitur dhe zbuluar pjesë të ARN virale, por ato e bëjnë këtë pa qenë e nevojshme të bëjnë më parë kopje të ADN-së. Qasja mund të identifikojë ARN virale edhe pasi të jetë copëtuar në copa më të vogla. Shkencëtarët gjithashtu analizuan rreth 1000 pjesë të indeve të zemrës – më shumë se 20 mostra nga secili prej 41 pacientëve që ata analizuan. Ky është dyfishi i numrit të mostrave për pacient në shumicën e studimeve, thotë Stone.

SARS-CoV-2 ishte i pranishëm në 30 nga zemrat, raporton ekipi në Patologjinë Moderne. Dhe vetëm ata pacientë përjetuan fibrilacione të reja atriale, ritme të shpejta dhe të çrregullta të zemrës, ose rrahje të hershme ose ekstra të zemrës, krahasuar me pacientët e tjerë në studim – një lidhje që Stone e quan “mjaft fenomenale”.

Akoma, është e paqartë nëse virusi sulmoi zemrën direkt në këto raste. Shumica e qelizave kardiake të infektuara ishin qeliza imune, të cilat SARS-CoV-2 mund të kishin pushtuar diku tjetër në trup përpara se të udhëtonin në zemër. Është gjithashtu e paqartë nëse virusi – dhe jo vetë qelizat imune – po shkakton probleme.

Pavarësisht, studimi mund të ndihmojë në shpjegimin pse steroidi ‘dexamethasone’ është kaq e dobishme për disa pacientë. Droga ishte një nga të parat që u gjet për të parandaluar vdekjet nga COVID-19. Zvogëlon inflamacionin, kështu që mund të ketë frenuar praninë e SARS-CoV-2 – që strehon qelizat imune në zemër, thotë Stone. Vetëm 50% e pacientëve të trajtuar me deksametazon kishin virusin në zemrat e tyre, krahasuar me 90% të pacientëve që nuk ishin në ilaç. Por krahasuar me provat e mëdha klinike, numri i pacientëve në këtë studim të ri është i vogël, duke e bërë të pamundur të thuash se një ilaç mbron zemrën më mirë se një tjetër, thotë Nicholas Hendren, mjek i kardiologjisë në Universitetin e Teksasit Qendra Mjekësore Jugperëndimore.

Maleszewski thotë se gjetjet e reja janë një thirrje për veprim. Shkencëtarët duhet të hetojnë më shumë indet kardiake, argumenton ai, jo vetëm për të parë se si COVID-19 vret pacientët, por për të kuptuar se si dëmton zemrat e atyre që mbijetojnë. Sëmundja mund, për shembull, të krijojë ind që mund të shkaktojë probleme kardiake poshtë vijës. Ne kemi filluar të kuptojmë se çfarë bën COVID-19 tek pacientët kur e kanë, thotë ai. “Ajo që nuk është e qartë është ajo që ndodh më vonë.”

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

Insekti nga Kosova bëhet lajm botëror

Insekti nga Kosova bëhet lajm botëror

Publikuar më 13.04.2021
Zbulimi i insektit “Potamophylax coronavirus” në Kosovë, bëh...

Zbulimi i insektit “Potamophylax coronavirus” në Kosovë, bëhet lajm në botë, për të cilin  ka shkruar edhe medium i njohur për zbulime shkencore “Phys.org”. Profesori i shkencave në degën e biologjisë, Halili Ibrahimi,  i cili është edhe zbuluesi i këtij insekti,  u shpreh se ky insekt jeton vetëm në Bjeshkët e Namuna. Për ta kujtuar […]

Lexo më shumë

“I lodhur nga pandemia”, jep dorëheqje ministri i Shëndetësisë në Austri

“I lodhur nga pandemia”, jep dorëheqje ministri i Shëndetësisë në Austri

Publikuar më 13.04.2021
Ministri i Shëndetësisë i Austrisë, Rudolf Anschober, tha se...

Ministri i Shëndetësisë i Austrisë, Rudolf Anschober, tha se jep dorëheqje nga pozita, pasi ndihet i rraskapitur nga lufta me pandeminë e koronavirusit. “Në krizën më të rëndë shëndetësore në dekada, republika ka nevojë për një ministër të Shëndetësisë, i cili është 100% i aftë. Ky, aktualisht, nuk jam unë”, tha Anschober, duke përmendur problemet […]

Lexo më shumë

“Shpejtësi dhe çmenduri”/ Audi RS6 Avant arrin 324 km/orë dhe papritmas…! (Video)

“Shpejtësi dhe çmenduri”/ Audi RS6 Avant arrin 324 km/orë dhe papritmas…! (Video)

Publikuar më 12.04.2021
Audi RS6 Avant i ka të gjitha: Ofron praktike, luks, ndërsa ...

Audi RS6 Avant i ka të gjitha: Ofron praktike, luks, ndërsa në të njëjtën kohë shquhet për performancën e tij të egër. Me pak fjalë, është automjeti që kërkojnë kryefamiljarët e shqetësuar. Brezi i rezistencës së fortë 3 (nga viti 2019 është i katërti) u prezantua në 2013, duke tërhequr kokat me krahët e fryrë, […]

Lexo më shumë

Këta janë 8 luanët më unikë në botë (Video)

Këta janë 8 luanët më unikë në botë (Video)

Publikuar më 12.04.2021
Nga luanët me tipare praktikisht mitologjike e deri te disa ...

Nga luanët me tipare praktikisht mitologjike e deri te disa që mbase nuk keni dëgjuar më. Këta janë 8 nga luanët më unikë në botë. Në videon e mëposhtme të publikuar nga mediet ndërkombëtare shihet qartë lloji dhe cilësia e secilit luan. Kujtojmë se sot në botë luanët janë kafshët e rrezikuara nga gjuetia e […]

Lexo më shumë

Çrregullimi i zakonshëm endokrin që mund ta shkaktojë dëmtimin e veshkave

Çrregullimi i zakonshëm endokrin që mund ta shkaktojë dëmtimin e veshkave

Publikuar më 12.04.2021
Hiperparatiroidizmi primar, një çrregullim relativisht i zak...

Hiperparatiroidizmi primar, një çrregullim relativisht i zakonshëm endokrin, mund të ketë pasoja serioze për shëndetin e veshkave. Kjo gjendje ndikon në nivelet e kalciumit në gjak, dhe kur kjo ndodh për një kohë të gjatë shkakton formimin e gurëve në veshka. Ajo gjithashtu ka efekte afatgjata në shëndetin e organeve të tjera, të tilla si […]

Lexo më shumë

Dy ilaçe të njohur që ju mbrojnë nga infeksioni i COVID-19

Dy ilaçe të njohur që ju mbrojnë nga infeksioni i COVID-19

Publikuar më 12.04.2021
Inkurajuese janë të dhënat nga një studim i ri mbi dy ilaçe ...

Inkurajuese janë të dhënat nga një studim i ri mbi dy ilaçe që mund të pengojnë veprimin e koronavirusit. Në veçanti, studimi i ri i botuar në Revistën Britanike të Farmakologjisë pretendon se dy ilaçe të përdorura gjerësisht – një ilaç antifungale dhe një antidepresiv – mund të vrasin në mënyrë efektive virusin SARS-CoV-2 që […]

Lexo më shumë

Princesha Martha Louise/ Kush është personi që vodhi zemrën e “rebeles” së pallateve norvegjeze?

Princesha Martha Louise/ Kush është personi që vodhi zemrën e “rebeles” së pallateve norvegjeze?

Publikuar më 12.04.2021
Intervista e saj me gazetën norvegjeze “VG” ku a...

Intervista e saj me gazetën norvegjeze “VG” ku ajo tha se planifikon të largohet nga atdheu i saj dhe të transferohet në Los Angeles ku jeton i dashuri i saj, ka shkaktuar një sensacion në mediat ndërkombëtare, duke kujtuar “rebelimin” e çiftit Sussex me largimin nga pallatet britanike – e ashtuquajtura “Megxit”. Princesha e Norvegjisë, […]

Lexo më shumë

“A lejohen homoseksualët në xhami?”, befason Imam Ahmed Kalaja: Nuk është vetëm për engjëjt! (Video)

“A lejohen homoseksualët në xhami?”, befason Imam Ahmed Kalaja: Nuk është vetëm për engjëjt! (Video)

Publikuar më 11.04.2021
Imami i mirënjohur Ahmed Kalaja ka qenë i ftuar në televizio...

Imami i mirënjohur Ahmed Kalaja ka qenë i ftuar në televizionin Ora News në emisionin ‘Expuls’. I pyetur për njerëzit me orientim seksual të njëjtë, LGBTI, për faktin qe shpesh iu thuhet se kanë dalë nga “rruga e zotit”, se çfarë mendon si Imam, dhe nëse ka vend në fe për ta, Z. Ahmed Kalaja […]

Lexo më shumë