Shqiptari përcillet për në banesën e fundit, motra: Fëmijët e tu do jenë shpresa jonë

Foto 5 nga 5 Pas Para

Një baba i ri shqiptar është ndarë papritur nga jeta dukë lënë pas bashkëshorten dhe dy fëmijët. I riu që ka ndërruar jetë në Itali është Juled Kinkaj. 30-vjeçari jetonte në Lecco të Italisë, aty ku dhe kishte krijuar familjen. Dje nda familjarë, miq dhe të afërm i është dhënë lamtumira e fundit të riut shqiptar. Motra e tij përpara të pranishmëve  është shprehur: “Unë jam këtu për të lexuar këto rreshta për t’ju treguar pak për të, por nëse shikoj përreth,  shoh se jeni të gjithë të pranishëm këtu, keni ardhur nga larg për të qenë pranë nesh. Kjo ma ngroh zemrën time të ftohtë”. Ishin këto disa fjalë të motrës së tij Jonida,  e cili i tha këtë fjalë e mbytur në lot. Ajo donte ta përshëndeste nga altari, vëllain e saj Juled Kinkaj, i cili vdiq në moshën 30 vjeç për shkak të një sëmundjeje të papritur, shkruan Tirana Today.

Dje në kishë nga u mbaj dhe ceremonia e lamtumirës,  ku i riu shqiptar u përcoll për në banesën e fundit. “Ai ishte shumë inteligjent – vazhdoi motra e tij. Unë shoh fotot e kur ishim të rinj: valle, puthje, përqafim, gjithnjë duke qeshur … ky ishte Juled. Gjithmonë i sjellshëm, bujar dhe vetëm bujar. Si fëmijë nuk hante asgjë pa e ndarë atë me mua. Në dispozicion për të ndihmuar të tjerët pa kërkuar asgjë në këmbim. Megjithëse ishte e shkurtër, jetën e ka jetuar gjithmonë në maksimum. Ti ishe deri më tani: Nuk mund të puth, përqafosh. Pastaj unë ndalem dhe mendoj se jam gabim. Unë nuk mund t’ju prek, por unë ndihem afër jush. Ju gjithmonë do të jetoni brenda nesh. Çdo herë që shohim fëmijët e tu, Amber dhe Ricky, thesari më i çmuar, dhurata më e bukur që ti dhe Ana na ke dhënë, do të jenë arsyeja për forcën tonë. Ju keni qenë dhe do të mbeteni një bir, një vëlla, një shok, një baba, një mik, një koleg fantastik. Faleminderit për gjithçka që na mësove dhe për dashurinë që na ke dhënë”, tha motra e tij gjatë ceremonisë. Ndërsa famullori Don Eugenio Folcio tha: “Kur na u tha lajmin i vdekjes së tij, zemra na u  mbush me lot. Të njëjtat lot që na janë dorëzuar nga Jezusi. Lotët janë një shenjë dashurie dhe miqësie dhe ato janë shenja e protestës së tij kundër vdekjes. Vetëm lotët e Krishtit transformojnë ato fjalë që nuk mund të themi në një lutje. Zoti transformon emocionet tona të hutuara në një përqafim. Dhe ky emocion bëhet një përgjigje “. Juled Kinkaj la fëmijët e tij Amber dhe Ricky, partneren e  tij Anna, nënën Mimoza, baba Durim dhe motrën e tij Jonida. Trupi u dërgua në varrezat e Olginatit.

 

 

Të tjera

Abissnet