Shqiptari Ermal Meta fiton festivalin italian “Sanremo 2018”

Publikuar më 11. 02. 2018 nga Xhentila Gjoshi

Ashtu siç pritej, shqiptari Ermal Meta ka triumfuar në festivalin më të madh të këngës në Itali “Sanremo 2018”, duke u shpallur ftues i këtij kompetcioni së bashku me kolegun e tij Fabrizio Moro me këngën “Non mi avete fatto niente”. Ermal Meta ka arritur të bëjë krenar çdo shqiptar me suksesin e tij, ndërsa kënga e tij do përfaqësojë Italinë në Eurovision në Lisbonë të Portugalisë.
Finalja e madhe e këtij viti u zhvillua në Teatrin Ariston në San Remo, ndërsa mbrëmja gala u drejtua nga Claudio Baglioni, Pierfrancesco Favino dhe Michelle Hunziker.
20 kandidatë konkurruan për çmimin e madh ne edicionin e 68 të Sanremo. Pas raundit të parë të votimeve, në finale u kualifikuan Anna Lisa, Lo Stato Sociale, si dhe Ermal Meta e Fabrizio Moro.
Në fund, këngëtari shqiptar dhe kolegu i tij u kurorëzuan me çmimin kryesor të Festivalit Sanremo për vitin 2018. Fituesi u përcaktua nga një juri speciale e përzier, juria e gazetarëve dhe televotimet. Ermal Meta lindi në Fier dhe që prej moshës 13 vjeçare jeton në Bari me familjen e tij.
Kënga e Ermal Metës dhe Fabrizio Moro “Non mi avete fatto niente”, është kënga më e shkarkuar në iTunes dhe kënga më e dëgjuar në Spotify dhe platformat e tjera, ndërsa hashtagu ‘#IostconMetaMoro’ është më i klikuari në Twitter këtë javë. Aplikacioni Shazam identifikon Ermal Metën dhe Fabrizio Moro si artistët më të kërkuar të javës dhe agjencitë e basteve kishin vënë kuotat më të ulëta për dy këngëtarët.