×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Shqiponja e malit, simboli ynë Kombëtar qëllohet me armë zjarri (Foto)

Një organizatë për mbrojtjen e mjedisit ka reaguar së fundmi për një çështje mjaft të rëndësishme, siç është ajo e mbrojtjes së shqiponjës së malit, simbolit tonë kombëtarë. Përmes një reagimi në llogarinë e saj në “Facebook”, shoqata AOS-Albanian Ornithological Society, ka denoncuar faktin se shpendi është qëlluar për t’u kapur dhe përdorur si objekt tregtar.

Shqiponja e malit është qëlluar me saçme pak ditë më parë në Skrapar. Administrata Rajonale e Zonave të Mbrojtura Berat e gjeti dhe e dërgoi në Qendrën e Rehabilitimit të Shpendëve të Egër në Parkun Kombëtar Divjakë-Karavasta ku rezultoi se kishte dëmtime në trup dhe krahu i djathtë rezulton i thyer.

Organizata kujton se shqiponja e malit, ky simbol kombëtar, shpend madhështor i maleve tona, është pikërisht ai që na jep krenarinë dhe identitetin kombëtar.

Reagimi plotë i AOS-Albanian Ornithological Society:

𝗦𝗛𝗤𝗜𝗣𝗢𝗡𝗝𝗔 𝗘 𝗠𝗔𝗟𝗜𝗧, 𝗦𝗜𝗠𝗕𝗢𝗟𝗜 𝗬𝗡𝗘 𝗞𝗢𝗠𝗕𝗘𝗧𝗔𝗥, 𝗤𝗘𝗟𝗟𝗢𝗛𝗘𝗧 𝗠𝗘 𝗔𝗥𝗠𝗘 𝗭𝗝𝗔𝗥𝗥𝗜 / 𝗧𝗛𝗘 𝗚𝗢𝗟𝗗𝗘𝗡 𝗘𝗔𝗚𝗟𝗘, 𝗢𝗨𝗥 𝗡𝗔𝗧𝗜𝗢𝗡𝗔𝗟 𝗦𝗬𝗠𝗕𝗢𝗟, 𝗜𝗦 𝗦𝗛𝗢𝗧 𝗪𝗜𝗧𝗛 𝗔 𝗙𝗜𝗥𝗘𝗔𝗥𝗠

AL| 🇦🇱 Pak ditë më parë, stafi i ADZM Berat informoi mbi gjetjen e një 𝗦𝗵𝗾𝗶𝗽𝗼𝗻𝗷𝗲 𝘁𝗲 𝗺𝗮𝗹𝗶𝘁 (𝘼𝙦𝙪𝙞𝙡𝙖 𝙘𝙝𝙧𝙮𝙨𝙖𝙚𝙩𝙤𝙨) 🦅 në Skrapar e cila më pas u përcoll prej tyre në Qendrën e Rehabilitimit të Shpendëve të Egër në Parkun Kombëtar Divjakë-Karavasta. Analiza grafike e kryer nga ADZM Fier, konfirmoi dyshimet se shpendi ishte i plagosur dhe i paaftë për fluturim. Grafia tregoi se trupi i Shqiponjës së Malit 🦅 ishte i mbushur me saçme ndërsa krahu i djathtë rezulton i thyer. Me shumë mundësi shpendi është qëlluar për tu kapur e përdorur si objekt tregtie. Pra, kemi të bëjmë me një viktimë të pastër të brakonazhit me qëllim tregtinë e paligjshme të kafshëve të egra. Që të dy veprimet janë rreptësishtë të ndaluara dhe duhet të penalizohen.

Shqiponja e malit 🦅, ky simbol kombëtar 🇦🇱, shpend madhështor i maleve tona ⛰🏔, është pikërisht ai që na jep krenarinë dhe identitetin kombëtar 🇦🇱. Ndaj ky rast i goditjes apo i tregtimit të Shqiponjës së malit  saj nuk është thjesht një vrasje apo tregti tjetër që duhet kaluar në heshtje. Është vrasje dhe përdhosje e simbolit tonë kombëtar 🇦🇱 ndaj dhe duhet që autoritetet përgjegjëse ta marrin rastin tepër seriozisht dhe ta hetojnë sikurse hetohet çdo krim i rëndë.⛔

Ky krim është akoma më i rëndë se çka paraqitet nëse marrim parasysh se në 20 vitet e fundit, popullata e Shqiponjës së malit ka pësuar rënie drastike. Nëse në fillimin e viteve 2000, BirdLife International raporton 5️⃣0️⃣-1️⃣5️⃣0️⃣ çifte të Shqiponjës së malit, Atlasi i Shpendëve Folezues të Europës raporton në 2020 për vetëm 2️⃣5️⃣-6️⃣3️⃣ çifte folezues.

𝗣𝗿𝗮 𝗻𝗲 𝟮𝟬 𝘃𝗶𝘁𝗲𝘁 𝗲 𝗳𝘂𝗻𝗱𝗶𝘁, 𝗽𝗼𝗽𝘂𝗹𝗹𝗮𝘁𝗮 𝗲 𝗦𝗵𝗾𝗶𝗽𝗼𝗻𝗷𝗲𝘀 𝘀𝗲 𝗺𝗮𝗹𝗶𝘁 𝗻𝗲 𝗦𝗵𝗾𝗶𝗽𝗲𝗿𝗶 𝘃𝗹𝗲𝗿𝗲𝘀𝗼𝗵𝗲𝘁 𝘁𝗲 𝗸𝗲𝘁𝗲 𝗿𝗲𝗻𝗲📉📉 𝗺𝗲 𝗿𝗿𝗲𝘁𝗵 𝟱𝟬-𝟲𝟬%. 𝗡𝗷𝗲 𝗿𝗲𝗻𝗶𝗲 𝗸𝗮𝘁𝗮𝘀𝘁𝗿𝗼𝗳𝗶𝗸𝗲 𝗱𝗵𝗲 𝘁𝗲𝗽𝗲𝗿 𝘀𝗵𝗾𝗲𝘁𝗲𝘀𝘂𝗲𝘀𝗲 𝗽𝗲𝗿 𝗰𝗱𝗼 𝗶𝗻𝘀𝘁𝗶𝘁𝘂𝗰𝗶𝗼𝗻 𝗱𝗵𝗲 𝗰𝗱𝗼 𝗾𝘆𝘁𝗲𝘁𝗮𝗿! 👥👥

Autoritetet duhet të reagojnë me hetimin dhe ndjekjen e menjëhershme të këtij rasti që ky lajm i trishtë të mos përdoret vetëm për të njollosur Shqipërinë. Por ata duhet të reagojnë dhe për rimëkëmbjen e simbolit tonë kombëtar që po rrezikon të zhduket nga memorja historike. Vite të shumta të përndjekjes, vrasjes, rrëmbimit të të vegjëlve, helmimit dhe përshqetësimit të habitateve folezuese po e zhdukin simbolin tonë. Kjo humbje nuk ka cmim sepse ruajtja e memories historike është më e rëndësishme se cdo gjë.

Nesë nuk veprohet sot, nesër askush nuk do të flasë më për lidhjen simbolike të kombit tonë me Shqiponjën e malit dhe shqiptarët mund të quhen cdo gjë vec jo bijtë e Shqipes Krenare!

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

Qyteti i humbur i Aleksandrit të Madh gjendet në Irak duke përdorur pamjet spiune kapura në vitet 1960!

Qyteti i humbur i Aleksandrit të Madh gjendet në Irak duke përdorur pamjet spiune kapura në vitet 1960!

Publikuar më 07.03.2021
Qyteti i humbur i Aleksandrit të Madh ishte një vend magjik ...

Qyteti i humbur i Aleksandrit të Madh ishte një vend magjik ku njerëzit pinin verë dhe filozofët lakuriq jepnin mësim, pretendojnë historianët e lashtësitë. Rreth 2,000 vjet pas vdekjes së luftëtarit të madh, arkeologët besojnë se qyteti mund të jetë zbuluar në Irak. Ekspertët së pari vunë re mbetjet antike në vendbanimin Irakian, të njohur […]

Lexo më shumë

Tragjike! Krokodili ‘gëlltit’ djalin 8-vjeçar, Bashkëfshatarët vendosen në ndjekje të zvarranikut, i çajnë barkun dhe… (Video)

Tragjike! Krokodili ‘gëlltit’ djalin 8-vjeçar, Bashkëfshatarët vendosen në ndjekje të zvarranikut, i çajnë barkun dhe… (Video)

Publikuar më 07.03.2021
Një djalë tetë vjeç është vrarë nga një krokodil ndërsa noto...

Një djalë tetë vjeç është vrarë nga një krokodil ndërsa notonte në një lumë në Indonezi, në ishullin Borneo. Djali dhe vëllai i tij i vogël ishin duke notuar në provincën Kalimantan Lindore ndërsa babai i tyre ishte pranë shtëpisë së tyre të mërkurën kur fëmija u sulmua dhe u gëlltitet nga një krokodil, tha […]

Lexo më shumë

“Pushoni more injorantë”/ Chrissy Teigen i del në krahë Megan Markle: Këta njerëz nuk do të ndalen derisa ajo të ketë një abort spontan!

“Pushoni more injorantë”/ Chrissy Teigen i del në krahë Megan Markle: Këta njerëz nuk do të ndalen derisa ajo të ketë një abort spontan!

Publikuar më 07.03.2021
Ndërsa agonia rritet dhe koha ecën mbrapsht për shfaqjen e i...

Ndërsa agonia rritet dhe koha ecën mbrapsht për shfaqjen e intervistës shumë të diskutuar të Princit Harry dhe Megan Markle në shtëpinë e Operës Winfrey, të dielën në mbrëmje, shumë ish-partnerë, miq apo edhe të njohur të çiftit nxitojnë ta mbrojnë atë, e parë kjo nga media britanike dhe më gjerë. Raportet kundër Megan Markle, […]

Lexo më shumë

Dhimbjet në stomak, këto janë katër lëvizje që zgjidhin problemin

Dhimbjet në stomak, këto janë katër lëvizje që zgjidhin problemin

Publikuar më 07.03.2021
Sëmundja e refluksit gastroezofageal është një sëmundje e be...

Sëmundja e refluksit gastroezofageal është një sëmundje e bezdisshme dhe e dhimbshme e aparatit tretës, kur muskuli unazor i poshtëm i ezofagut nuk arrin të mbajë përmbajtjen gastrike të shtyrë në ezofag, duke shkaktuar urth, dhimbje dhe frymëmarrje të pakëndshme. Zgjidhja e simptomave gjendet kryesisht tek dieta, si në përmbajtje ashtu edhe në zakonet që […]

Lexo më shumë

Hiqni dorë menjëherë! Këto janë ushqimet më të këqija që nuk duhet të konsumoni, kur keni probleme me kolesterolin

Hiqni dorë menjëherë! Këto janë ushqimet më të këqija që nuk duhet të konsumoni, kur keni probleme me kolesterolin

Publikuar më 07.03.2021
Kolesteroli është armiku kryesor i zemrës. Ka disa ushqime q...

Kolesteroli është armiku kryesor i zemrës. Ka disa ushqime që duhet të shmangni. Lexoni më poshtë të listuara nga AgroWeb.org. Pijet e Gazuara e Me Sheqer Sheqeri konsiderohet si armiku kryesor i shëndetit. Ai luan një rol të fortë në rritjen e kolesterolit dhe në rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Ekspertët thonë se heqja dorë […]

Lexo më shumë

Luftoi për 107 ditë, Manastirliu jep lajmin e mirë për Roanin që lindi vetëm 500 gramë (Foto)

Luftoi për 107 ditë, Manastirliu jep lajmin e mirë për Roanin që lindi vetëm 500 gramë (Foto)

Publikuar më 06.03.2021
Një lajm i mirë ka ardhur nga materniteti “Koço Gliozh...

Një lajm i mirë ka ardhur nga materniteti “Koço Gliozhenin” për Roanin e vogël, i cili erdhi në jetë vetëm 500 gramë. Pas një beteje, e cila zgjati plot 107 ditë, ai tashmë është në gjendje të mirë shëndetësore, ndërsa ministrja Ogerta Manastirliu njoftoi se tanimë ai është gati të kthehet në shtëpi. “Roan ka […]

Lexo më shumë

(Video) Shembet kangjella e ballkonit të universitetit, 7 studentë humbasin jetën!

(Video) Shembet kangjella e ballkonit të universitetit, 7 studentë humbasin jetën!

Publikuar më 05.03.2021
Shtatë studentë të kolegjit universitar në Bolivi vdiqën dhe...

Shtatë studentë të kolegjit universitar në Bolivi vdiqën dhe katër të tjerë u plagosën gjatë një incidenti tragjik, ku u shemb kangjella, duke i rrëzuar ata nga një ballkon i katit të katërt. Video e incidentit të së martës tregoi një grup studentësh nga Universiteti Publik i El Alto të ulur në ballkon para se […]

Lexo më shumë

Gruaja e futbollistit rus tenton vetëvrasjen pas pabesisë me “gruan” spanjolle

Gruaja e futbollistit rus tenton vetëvrasjen pas pabesisë me “gruan” spanjolle

Publikuar më 05.03.2021
Opinioni publik rus u trondit kur dëgjoi lajmin se gruaja e ...

Opinioni publik rus u trondit kur dëgjoi lajmin se gruaja e futbollistit, Pavel Mamaev, dëshiron t’i japë fund jetës së saj. Konkretisht, një stacion televiziv transmetoi të mërkurën se bukuroshja 33-vjeçare u gjet pa ndjenja në dhomën e saj dhe u dërgua me urgjencë në spital. Autoritetet nuk gjetën ndonjë shkak të afërt, por mendohet […]

Lexo më shumë