×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Shqipëria dixhitale merret ‘peng’, hakerat: Na jepni 30 milionë euro me Bitcoin!

Prej 5 ditësh, shërbimet online të qeverisë kanë qenë jashtë funksionit e për pasojë përdoruesit nuk ka mundur të kryejnë asnjë veprim. Për orë me radhë, ngjarja nuk u bë publike, por më pas autoritetet përgjegjëse u detyruan të pranojnë se janë sulmuar nga hakërues dhe se kanë rënë disa prej portaleve kryesore të qeverisë. Beteja me rimarrjen vijoi që nga e premtja e orëve të pasdites e deri paraditen e djeshme, kur u bë e mundur që të ringrihen një pjesë e shërbimeve, për të cilat doli vetë AKSHI (Agjencia Kombëtare e Shoqërisë së Informacionit) dhe tregoi se çfarë veprimesh mund të kryheshin në “e-Albania”. Por, u bë me dije se në fakt ende nuk është bërë e mundur të rikthehen më shumë se 100 shërbime të tjera edhe pse janë vënë në punë ekspertët e sigurisë dhe sipas vetë Kryeministrit të vendit, në ndihmë ka ardhur edhe vetë NATO. Po çfarë fshihet pas këtij sulmi që mori “peng” thuajse gjithë shtetin?

Autoritetet shtetërore bëjnë me dije se një shtet i huaj ka mundur të realizojë sulmin e fuqishëm kriminal dhe sipas të njëjtave burime, mësohet se angazhimi për ringritjen e sistemit “të gllabëruar” kanë ndihmuar edhe vende të tjera dhe vetë NATO. Por, ditën e djeshme, “TCH”- ja në një kronikë të orëve të mesditës, solli të dhëna ekskluzive në të cilat flitej se ndër të tjera, autorët e sulmit kishin kërkuar një shumë prej 30 milionë dollarësh dhe madje kishin deleguar edhe mënyrën se si mund të depozitohej kjo shumë. Ata i kërkonin në këmbim të kthimit të portaleve dhe mosshkatërrimit të tyre. Sipas të dhënave konkrete të këtij materiali të transmetuar, u bë me dije se në kompjuterët e selisë qendrore të AKSHI-t dhe “e-Albania” ka dalë një tabelë, e cila pretendohet se është e hakerave, raporton Panorama.

Në këtë tabelë thuhet: “Të gjithë skedarët tuaj janë të koduar me enkriptim RSA 2084. Nuk është e mundur të rikuperoni skedarët tuaj pa një çelës privat. Duhet të na telefononi për të marrë të gjithë çelësat privatë për të gjithë PC-të e prekur”. Më pas, sipas “TCH”, janë publikuar disa numra telefoni shqiptarë. Këta numra janë të krerëve të shtetit shqiptar dhe familjarëve të tyre dhe jo të hakerave. Mendohet dhe dyshohet se në këtë mënyrë ata duan të japin një mesazh dhe më vonë u nga ana e vetë zyrtarëve të shtetit u pretendua se bëhet fjalë për një sinjal të qartë politik për qëndrimin e shtetit shqiptar. Mesazhi mbyllet me një koment në të cilin thuhej: “Pse duhet të shpenzohen taksat tona në dobi të terroristëve të Durrësit”.

Në këtë mënyrë dyshohet se hakerat kanë dashur të tregojnë lidhjen e tyre me shtetin iranian që prej kohësh ka futur Shqipërinë në listën e vendeve jo mike për shkak se strehon anëtarët e opozitës iraniane. Më vonë, është regjistruar edhe një mesazh i dytë, gjithnjë sipas “TCH”. Ky mesazh i dytë ka shkuar tek AKSHI, ku janë kërkuar si shpërblim 30 milionë euro në Bitcoin. Hakerat kanë bllokuar të dhënat e shtetit shqiptar me sistemet më të vështira për t’u zbërthyer, ndërkohë mësohet se virusi i përdorur fshin dokumentet dhe numri i kompjuterëve të prekur është shumë i madh.

Pas sulmit, një seri mesazhesh kanë mbërritur në numrat e telefonit të shumë qytetarëve shqiptarë. Ato në fakt edhe janë bërë publik në rrjetet sociale edhe nga vetë qytetarët ndërkohë që numrat tanë tashmë prej shumë kohësh shiten dhe blihen sa herë t’i nevojiten ndonjë tregtari online. SMS-të në fakt japin mesazhe politike kundër shtetit shqiptar që po ndihmon opozitën iraniane, por tashmë këto të dhëna do të hetohet nga autoritetet tona hetimore, të cilat kanë njoftuar dje që kanë nisur të hetojnë se çfarë vërtet ka ndodhur dhe se cilat janë sinjalet që vijnë nga mesazhet e nisura ditëve të sulmit kibernetik ndaj portaleve qeveritare.

Edi Rama: Nuk na është vënë gjobë! 

Kryeministri Edi Rama tha se lufta ende nuk ka mbaruar dhe se pas sulmit fshihet një shtet i huaj. Po ashtu, Rama ka përgënjeshtruar se ndaj qeverisë të jetë vendosur një gjobë 30 milionë euro (pagesë në Bitcoin) nga hakerat, në mënyrë që të kthehet sistemi. Rama theksoi se ky është një lajm i pavërtetë dhe se autoritetet po punojnë që të kthejnë në funksion të gjitha shërbimet online. Sipas Ramës, AKSHI po lufton për të rimëkëmbur të plotë sistemin, ndërsa shton se pas këtij sulmi qëndron një shtet dhe jo thjesht një bandë online. Mes të tjerash, i pari i qeverisë shton se lufta ende nuk ka mbaruar, ndërsa bën thirrje që të mos shpërndahen informacione të rreme.

Në një reagim zyrtar Rama theksoi se: “AKSHI dhe një skuadër e superspecializuar ekspertësh të huaj, po luftojnë natë e ditë për rimëkëmbjen e plotë në kohë rekord të sistemeve pas zmbrapsjes së sulmit. Është e turpshme që të gënjehet publiku në këtë farë feje, cilatdo qofshin motivet e kësaj vale shpifjesh haluçinante! Lajmet për një gjobë 30 milionë euro nga hakerat apo për shkatërrimin e të dhënave janë krejt të rreme! Qeveria ka informuar aq sa mund të informojë, në ndërkohë që lufta nuk ka mbaruar dhe pas hakerave qëndron një shtet tjetër, jo një bandë dosido digjitale që merret me gjoba! Gjyqet me median për shpifje, përfshirë edhe shpifjet që përhapin panik, nuk janë në praktikën e qeverisë sonë”.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

gif

Dalin detaje mbi aksidentin që u mori jetën të rinjve në autostradë: Vdiqën 26-vjeçarja dhe një 24-vjeçare

Dalin detaje mbi aksidentin që u mori jetën të rinjve në autostradë: Vdiqën 26-vjeçarja dhe një 24-vjeçare

Publikuar më 27.11.2022
Dy vajza humbën jetën në një aksident që ndodhi rreth orës 0...

Dy vajza humbën jetën në një aksident që ndodhi rreth orës 02.00 të mëngjesit të së dielës në autostradën Durrës – Tiranë. Njëra prej tyre është identifikuar si Silva Gjergji, 26 vjeçe me origjinë nga Rubiku dhe Roxhesa Klironomi. Arbër Tivari dhe Roxhesa Klironomi Drejtues i automjetit ka qenë 26-vjeçari Arbër Tivari, banues në Durrës. […]

Lexo më shumë

Motorristi denoncon policin e Veliajt që u arrestua dje: Për 1 muaj merrte sufllaqe dhe fruta deti falas, për të mos më hequr patentën

Motorristi denoncon policin e Veliajt që u arrestua dje: Për 1 muaj merrte sufllaqe dhe fruta deti falas, për të mos më hequr patentën

Publikuar më 27.11.2022
Dje, një polic patrulle i komisariatit nr.1 dhe një polic i ...

Dje, një polic patrulle i komisariatit nr.1 dhe një polic i bashkisë Tiranë u arrestuan sepse vidhnin e grabisnin me dhunë banorët e Tiranës. Njëri prej tyre, Sajmir Muzikanti u denoncua më herët se ndalonte gjithashtu edhe motoristët që bënin shpërndarje dhe i kërcënonte se gjoja do i vinte gjobë rreth 100 mijë lekë. Për ta […]

Lexo më shumë

Ekrem Spahiu: 110 vjet pavarësi. Po bashkim kombëtar?

Ekrem Spahiu: 110 vjet pavarësi. Po bashkim kombëtar?

Publikuar më 27.11.2022
EKREM SPAHIU 28 nëntor 2022: 110 vjet të pavarur si shtet sh...

EKREM SPAHIU 28 nëntor 2022: 110 vjet të pavarur si shtet shqiptar, por të ndarë përgjysmë si komb. Aq sa arritje historike, aq edhe dramë kombëtare. Por të gjitha kombeve të ndara u takon e drejta natyrore të jetojnë të bashkuara. Historia botërore është e mjaftueshme për ta vërtetuar këtë të drejtë. Në atë ditë […]

Lexo më shumë

Tre vite pas tërmetit, Luljeta Bozo: Fshatarët hynë në vila që s’i kanë ëndërruar kurrë

Tre vite pas tërmetit, Luljeta Bozo: Fshatarët hynë në vila që s’i kanë ëndërruar kurrë

Publikuar më 27.11.2022
Dje, në 3-vjetorin e tërmetit të 26 nëntorit 2019, deputetja...

Dje, në 3-vjetorin e tërmetit të 26 nëntorit 2019, deputetja e PS-së, Luljeta Bozo, lavdëroi qeverinë që ka bërë me shtëpi mijëra familje. “Tërmeti ishte një gjë e frikshme është një ndër katastrofat natyrore që ndodhin shpesh. Është një fenomen i frikshëm. Shumica ishin të papërgatitur. Pati shumë shkatërrime ç’është e vërteta. Problem i parë ishte […]

Lexo më shumë

Vidhnin të rinjtë që i kapnin me kanabis te Liqeni Artificial, ja dy policët e arrestuar

Vidhnin të rinjtë që i kapnin me kanabis te Liqeni Artificial, ja dy policët e arrestuar

Publikuar më 26.11.2022
Policia e Tiranës ka dhënë detaje në lidhje me arrestimin e ...

Policia e Tiranës ka dhënë detaje në lidhje me arrestimin e dy efektivëve që kryenin grabitje në zonën e Liqenit Artificial. Burimet bëjnë me dije se Serxhio Cani 23 vjeç dhe polici bashkiak Sajmir Muzikanti 39 vjeç akuzohen se vidhnin të rinjtë të cilët konsumonin kanabis në zonën e Parkut të Liqenit artificial në kryeqytet në […]

Lexo më shumë

Lihen në burg 10 të arrestuarit për laboratorin e kokainës në Frakull, mes tyre edhe drejtori i OST-së

Lihen në burg 10 të arrestuarit për laboratorin e kokainës në Frakull, mes tyre edhe drejtori i OST-së

Publikuar më 26.11.2022
Gjykata e Posaçme rikonfirmoi sot masat e sigurisë “arrest n...

Gjykata e Posaçme rikonfirmoi sot masat e sigurisë “arrest në burg” për 10 personat e arrestuar për laboratorin e drogës që u zbulua në Frakull të Fierit. Personi që e ka porositur plehun organik nga Kolumbia, Zenel Çervenaku, ka pretenduar se nuk ka pasur asnjë dijeni për sasinë e lëndës narkotike nëpër thasë. Sipas tij, […]

Lexo më shumë

Kryenin grabitje me dhunë në zonën e Liqenit Artificial, autorët ishin dy policë

Kryenin grabitje me dhunë në zonën e Liqenit Artificial, autorët ishin dy policë

Publikuar më 26.11.2022
Dy efektivë kanë rënë në prangat e policisë së Tiranës, pasi...

Dy efektivë kanë rënë në prangat e policisë së Tiranës, pasi akuzohen për grabitje në zonën e liqenit Artificial të Tiranës. Policët, konkretisht polici i Patrullës së komisariatit nr1. Serxhio Cani 23 vjeç dhe polici bashkiak Sajmir Muzikanti 39 vjeç akuzohen se kanë vjedhur dy qytetarë. Po ashtu mësohet se të dyshuarit u mbajtën nën […]

Lexo më shumë

Ish-zëvendës komandanti i Forcave Detare nxjerr hartat: Greqia po bën kërkime për naftë në zonën e shelfit kontinental të Shqipërisë

Ish-zëvendës komandanti i Forcave Detare nxjerr hartat: Greqia po bën kërkime për naftë në zonën e shelfit kontinental të Shqipërisë

Publikuar më 25.11.2022
Ish-zëvendës komandanti i Forcave Detare, Artur Meçollari, v...

Ish-zëvendës komandanti i Forcave Detare, Artur Meçollari, vazhdon të denoncojë shkeljen e sovranitetit nga anijet greke që po kërkojnë hidrokarbure në zonën e kontestuar mes Shqipërisë dhe Greqisë, ndonëse, Ministria pë Europën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë, i mohoi si jo të vërteta raportimet e Meçollarit. Ai deklaroi se anijet greke prej datës 7 […]

Lexo më shumë