×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Shpërthim bombe në Lion Francë, plagosen 8 persona

Qyteti Lion në Francë është tronditur pas një shpërthimi të fuqishëm bombe. Ngjarja e rëndë ndodhi pranë një rruge këmbësorësh në zonën e Place Bellecour.

Zyra e prokurorisë tha se shkak për shpërthimin ishte një bombë e dyshuar. Po nga Prokuroria franceze kanë bërë me dije se fatmirësisht nuk ka viktima. sheshi ku ka ndodhur shpërthimi, është mbushur me gozhdë, vida e bulona, të cilat dyshohet të kenë qenë brenda pakos. Mediat ndërkombëtare bëjnë me dije se mes të plagosurve është edhe një fëmijë 8 vjeç.

Presidenti francez Emanuel Makron e përshkroi këtë ngjarje si një “sulm pa vdekje”.

Aktualisht nuk dihet ende asgjë për autorin, apo autorët, ndërsa policia franceze është vënë në ndjekje të një burri i cili po lëvizte me biçiklete pak para shpërthimit, për të cilin dyshohet se mund të ketë lidhje me ngjarjen.

 

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Çfarë ka mbetur pas shpërthimit në Beirut/ Imazhet rrënqethëse tregojnë qytetin e shkretuar me mijëra të pastrehë (Foto)

Çfarë ka mbetur pas shpërthimit në Beirut/ Imazhet rrënqethëse tregojnë qytetin e shkretuar me mijëra të pastrehë (Foto)

Publikuar më 05.08.2020
Pamje rrënqethëse tregojnë situatën e rëndë në Beirut, ku qi...

Pamje rrënqethëse tregojnë situatën e rëndë në Beirut, ku qindra persona kanë humbur jetën, me mijëra të tjerë janë plagosur dhe pjesa tjetër e qytetarëve kanë mbetur të pastrehë. Deri më tani raportohet për 100 viktima, 4 mijë të plagosur dhe 300 mijë njerëz tashmë janë të pastrehë. Fotografitë nga qyteti tregojnë rrugë të tëra […]

Lexo më shumë

Njihuni me pronarin rus të anijes që shpërtheu në Bejrut, ja ku fshihet (Foto)

Njihuni me pronarin rus të anijes që shpërtheu në Bejrut, ja ku fshihet (Foto)

Publikuar më 05.08.2020
Pak të dhëna dihen për pronarin e anijes së mallrave “Rhosus...

Pak të dhëna dihen për pronarin e anijes së mallrave “Rhosus”, e cila ishte konfiskuar në Bejrut në vitin 2014 me 2,750 tonë nitrat të amonit. Kapiteni i anijes kishte thënë se ky mall ishte si një bombë që noton. Besohet se nitrati i amonit i ka dhënë fuqi shpërthimit nga i cili vdíqën më […]

Lexo më shumë

Shpresa vdes e fundit, 96-vjeçari diplomohet në filozofi: Kam realizuar një ëndërr

Shpresa vdes e fundit, 96-vjeçari diplomohet në filozofi: Kam realizuar një ëndërr

Publikuar më 05.08.2020
Giuseppe Paterno është sot 96 vjeç dhe sapo përfundoi univer...

Giuseppe Paterno është sot 96 vjeç dhe sapo përfundoi universitetin, duke realizuar kështu ëndrrën e tij të fëmijërisë. Me një diplomë në filozofi, tashmë ai mban titullin e “të diplomuarit më të vjetër” në Itali. Historia e jetës së tij nis me varfërinë, vazhdon me Luftën e Dytë Botërore dhe tani preket dhe nga pandemia […]

Lexo më shumë

Bilanc tragjik/ 15 të vdekur dhe 218 raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit

Bilanc tragjik/ 15 të vdekur dhe 218 raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit

Publikuar më 05.08.2020
15 persona kanë humbur jetën dhe 218 të tjerë janë infektuar...

15 persona kanë humbur jetën dhe 218 të tjerë janë infektuar nga koronavirusi në Kosovë. Sipas institucioneve shëndetësore, IKSHPK-së dhe MSH-së, të mërkurën janë marrë mostrat e 461 persona. Ndërsa 156 persona janë shëruar raportojnë mediat kosovare. Rastet pozitive janë nga: komuna Prishtinë 70 raste, komuna Podujevë 23, komuna Gjilan 16 raste, komuna Ferizaj 15 […]

Lexo më shumë

Fotografia që po bën xhiron e botës, infermierja në Bejrut shpëton tre të porsalindur

Fotografia që po bën xhiron e botës, infermierja në Bejrut shpëton tre të porsalindur

Publikuar më 05.08.2020
Pas shpërthimeve të tmerrshme që shkatërruan pjesën më të ma...

Pas shpërthimeve të tmerrshme që shkatërruan pjesën më të madhe të qendrës së Bejrutit pasditen e të martës, shumë spitale u  dëmtuan, njëri prej të cilëve “Al Roum”. Fotografi Bilal Jawich arriti të kapë imazhin e një infermiereje të re duke mbajtur në krahë tre të porsalindur. Ata janë të rrethuar nga rrënojat, xhamat e […]

Lexo më shumë

Krijohet gropa gjigante në Bejrut nga shpërthimi, ministria apel qytetarëve: Largohuni nga qyteti!

Krijohet gropa gjigante në Bejrut nga shpërthimi, ministria apel qytetarëve: Largohuni nga qyteti!

Publikuar më 05.08.2020
Shpërthimi i djeshëm në Liban që ka marrë jetën e 100 person...

Shpërthimi i djeshëm në Liban që ka marrë jetën e 100 personave dhe ka plagosur të paktën 4 mijë të tjerë ka shkaktuar dhe shumë dëme të tjera mjedisore. Në pamjet e publikuara nga mediat e huaja ditën e sotme, pasi pamja është qartësuar nga pluhuri, ka dalë në pah se  është krijuar një gropë […]

Lexo më shumë

Pamje nga Bejruti që të coptojnë zemrën, babai në panik fsheh të birin poshtë tavolinës (VIDEO)

Pamje nga Bejruti që të coptojnë zemrën, babai në panik fsheh të birin poshtë tavolinës (VIDEO)

Publikuar më 05.08.2020
Të paktën 1000 të vdekur dhe 4 mijë të plagosur është bilanc...

Të paktën 1000 të vdekur dhe 4 mijë të plagosur është bilanci aktual i shpërthimit në Beirut, tragjedisë së rëndë të Libanit që tronditi dje botën mbarë. Në mediat ndërkombëtare qarkullojnë histori të ndryshme ku përshkruhen momentet e tmerrit dhe ankthit që përjetuan banorët. Një video që të copëton zemrën është publikuar në “Twitter”. Në […]

Lexo më shumë

Bilanc tragjik në Liban, 100 të vdekur dhe mbi 4,000 të plagosur

Bilanc tragjik në Liban, 100 të vdekur dhe mbi 4,000 të plagosur

Publikuar më 05.08.2020
Libani është në zi pas një shpërthimi të madh në kryeqytetin...

Libani është në zi pas një shpërthimi të madh në kryeqytetin Beirut, ku ka vrarë deri më tani të paktën 100 njerëz dhe ka plagosur më shumë se 4,000 të tjerë. Presidenti Michel Aoun është shprehur se 2,750 ton nitrat amoniumi ishin ruajtur në mënyrë të pa sigurtë në një depo në port për gati […]

Lexo më shumë