Shpërndahet Kuvendi, Maqedonia e Veriut në zgjedhje të parakohshme

Deputetët votuan shpërndarjen e Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, duke çuar vendin në 12 prill në zgjedhje të parakohshme.

Në këtë votim nuk morën pjesë vetëm 7 deputetët e pavarur të VMRO-DPMNE-së, ndërsa 108 deputetë votuan pro. Vendimi për shpërbërjen e Kuvendit u paraqit nga kryetari Talat Xhaferi.

Kujtojme se Maqedonia e Veriut drejtohet nga një qeveri teknike, e cila do të organizojë zgjedhjet e parakohshme të 12 prillit.

Zoran Zaev dha dorëheqjen pas vendimit të BE për moshapjen e negociatave me Maqedoninë e Veriut.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet