×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Shkencëtarët zbërthejnë sekuencat e ADN-së, rritet shpresa për gjetjen e vaksinës

Shkencëtarët në Brazil kanë arritur të zbërthejnë sekuencat e ADN-së koronavirusit. Lajmin e kanë bërë të ditur mediat vendase, të cilat deklarojnë se vendimi ka ardhur pasi pak ditë më parë u shënua rasti i parë i prekur nga koronavirusi në Brazil.

Po ashtu bëhet me dije se e gjithë puna është kryer në një laborator në Fakultetin e Mjekësisë në Universitetin e Sao Paolos, në bashkëpunim me Universitetin e Oksfordit. “Sa më shpejt të gjenerojmë një sekuencë të dy viruseve që përhapen me shpejtësi, aq më shpejt do të mund të sigurojmë informacione mbi këtë virus dhe t’u japim përgjigje shërbimeve shëndetësore. Ne ishim në gjendje të thoshim që virusi ishte i transmetueshëm apo nëse po pëson mutacione mes njerëzve. Kjo është e rëndësishme për shërbimet shëndetësore, që të përgatiten për epideminë”, u tha Jaqueline de Jesus, shkencëtare në Universitetin e Sao Paolos.

Tashmë shkencëtarët shpresojnë se do të arrijnë të monitorojnë më mirë përshpejtimin e përhapjes së virusit.

“Ne kemi studiuar epideminë e Zikës në katër vitet e fundit, për të gjetur mënyrën e hartimit të ADN-së së viruseve. Ajo që bëmë ishte zhvillimi i një teknologjie që ishte e shpejtë, me kosto të ulët dhe që mund të përdorej në shkallë të gjerë gjatë një epidemie”,  sqaroi  shkencëtarja Ester Sabino.

Momentalisht llogariten në gjithë botën 85 mijë e 403 raste të infektuar .

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

gif

Kryeministri polak sulmon ashpër liderët e Francës dhe Gjermanisë: Po e drejtojnë BE-në si oligarki

Kryeministri polak sulmon ashpër liderët e Francës dhe Gjermanisë: Po e drejtojnë BE-në si oligarki

Publikuar më 17.08.2022
Kryeministri i Polonisë deklaroi sot se Franca dhe Gjermania...

Kryeministri i Polonisë deklaroi sot se Franca dhe Gjermania po drejtonin Bashkimin Evropian si një “oligarki de facto”, duke injoruar zërat, si Polonia, që kishte paralajmëruar prej kohësh për ekspansionizmin rus. “Shumë liderë evropianë lejohen të joshen nga Vladimir Putin”, shkroi Mateusz Morawiecki në një shkrim për të përditshmen franceze Le Monde. Ai u shpreh […]

Lexo më shumë

Skandal në Gjermani pasi kancelari nuk reagoi kur presidenti palestinez akuzoi Izraelin për holokaust

Skandal në Gjermani pasi kancelari nuk reagoi kur presidenti palestinez akuzoi Izraelin për holokaust

Publikuar më 17.08.2022
Një konferencë shtypi e kancelarit Scholz me presidentin pal...

Një konferencë shtypi e kancelarit Scholz me presidentin palestinez, Mahmud Abaz shkaktoi skandal në Gjermani. Abaz akuzoi Izraelin për holokaust ndaj palestinezëve, Scholz i ndoqi ato me mimikë të ngrirë por nuk reagoi. Në një konferencë të përbashkët shtypi të martën (16.08) pas një takimi me kancelarin Olaf Scholz, presidenti palestinez, Mahmud Abaz e quajti mënyrën […]

Lexo më shumë

Pse Rusia nuk po i përdor dronët e saj si forcë goditëse në beteja

Pse Rusia nuk po i përdor dronët e saj si forcë goditëse në beteja

Publikuar më 16.08.2022
“Bayraktar, Bayraktar” është një këngë patriotike e kënduar ...

“Bayraktar, Bayraktar” është një këngë patriotike e kënduar nga luftëtarët ukrainas në luftën që po zhvillohet me Rusinë, duke festuar aftësinë dhe rolin e dronit të famshëm turk. Ata i morën ato nga Ankaraja për të kundërshtuar ofensivën ruse në vendin e tyre, e cila po vazhdon tash e gjashtë muaj. Roli i dronëve, të […]

Lexo më shumë

Ministrja e Kurtit: Kosova i ka dhënë Shqipërisë mbi 121 mijë MWh, po merr më pak se 1 mijë për t’i evituar reduktimet

Ministrja e Kurtit: Kosova i ka dhënë Shqipërisë mbi 121 mijë MWh, po merr më pak se 1 mijë për t’i evituar reduktimet

Publikuar më 16.08.2022
Ministrja e Ekonomisë së Kosovës, Artane Rizvanolli, ka treg...

Ministrja e Ekonomisë së Kosovës, Artane Rizvanolli, ka treguar bilancin e shkëmbimit energjetik mes Kosovës dhe Shqipërisë. Rizvanolli ka thënë se KEK i ka dhënë KESH-it 121.7 MWh, ndërsa sot ka marrë 1 mijë MWh për evitimin e reduktimeve. “KEK deri sot i ka dhënë KESH-it 121.7 mijë MWh. Sot po marrim më pak se […]

Lexo më shumë

Përmbytet ‘Lugina e vdekjes’, shkretëtira kthehet në ujëvarë (VIDEO)

Përmbytet ‘Lugina e vdekjes’, shkretëtira kthehet në ujëvarë (VIDEO)

Publikuar më 16.08.2022
“Lugina e vdekjes” është përmbytur. Një shi i rrëmbyeshëm e ...

“Lugina e vdekjes” është përmbytur. Një shi i rrëmbyeshëm e ktheu atë që zakonisht është një shkretëtirë, në një ujëvarë. Mund të ishte thjesht një tjetër ngjarje verore, nëse nuk do të ishte për faktin që u regjistrua në vetëm 3 orë, 75% e shiut që bie në një vit. Kjo zonë e Kalifornisë zakonisht shënon […]

Lexo më shumë

Burri rreh gruan se shkoi në një sallon bukurie (VIDEO)

Burri rreh gruan se shkoi në një sallon bukurie (VIDEO)

Publikuar më 16.08.2022
Një burrë në Turkmenistan u tërbua me gruan e tij, e cila gu...

Një burrë në Turkmenistan u tërbua me gruan e tij, e cila guxoi të vizitonte një sallon bukurie. Ai hyn në dyqan dhe fillon të godasë gruan përpara punonjësve dhe klientëve, të cilët qëndrojnë të ngrirë dhe nuk ndërhyjnë aspak për të ndaluar sulmin. Dhe sikur të mos mjaftonte sulmi i parë, burri largohet dhe […]

Lexo më shumë

‘Lojëra lufte’ pranë Shqipërisë, si e bllokoi Adriatikun flota ruse

‘Lojëra lufte’ pranë Shqipërisë, si e bllokoi Adriatikun flota ruse

Publikuar më 16.08.2022
Gianluca Di Feo Është një sfidë e fshehtë, dhe ndonjëherë te...

Gianluca Di Feo Është një sfidë e fshehtë, dhe ndonjëherë tejet e pamatur. Flota ruse dhe ajo e NATO-s përballen me njëra-tjetrën në Mesdhe, duke qenë shpeshherë në distanca shumë të afërta me njëra-tjetrën. Vetëm 3 javë më parë, anijet e Moskës kryen një operacion shumë të guximshëm. Ato u pozicionuan për të bllokuar Detin […]

Lexo më shumë

Shqipëria në luftë nëse preket Kosova, Osmani paralajmëron traktatin e mbrojtjes së ndërsjellë me Shqipërinë

Shqipëria në luftë nëse preket Kosova, Osmani paralajmëron traktatin e mbrojtjes së ndërsjellë me Shqipërinë

Publikuar më 15.08.2022
Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se është koha ...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se është koha për një traktat me Shqipërinë për të reaguar në rast të cenimit të dy shteteve. Këtë Osmani tha se e diskutoi në Presidencë me presidentin e Shqipërisë, Bajram Begaj, të cilin e priti në Prishtinë me nderime të larta shtetërore. “Është me rëndësinë që me […]

Lexo më shumë