×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Shkencëtarët ‘të shtangur’ nga reagimi negativ gjatë pandemisë

Pandemia COVID-19 ka qenë veçanërisht sfiduese për shkencëtarët që përpiqen të ndalojnë pandeminë globale duke u ndeshur në të njëjtën kohë me dyshimet e njerëzve në lidhje me shkencën dhe pikëpyetjet rreth synimeve të shkencëtarëve.

“Është shumë dëshpëruese, shumë e mërzitëshme dhe zhgënjyese… kolegët tanë, po poshtërohen”, thotë Dr. Barun Mathema, ndihmës profesor i epidemiologjisë në Universitetin Kolumbia në Nju Jork.

Zoti Mathema thotë se shkencëtarët kanë ofruar ndihmën e tyre në luftën kundër COVID-19, duke shtuar oraret e tyre tashmë të ngarkuara, ndërkohë që janë duke u sulmuar.

“Ajo që ka qenë më tronditëse është fakti se disa nga kritikat kanë patur të bëjnë me integritetin tonë,” shton ai. “Disa mendojnë se ka një motiv tjetër prapa gjetjeve tona.”

“Do të thosha se është e turpshme të mendosh se përveç shkencës, ka diçka tjetër që drejton politikën për secilën palë,” thotë Dr. Aaron Glatt, zëdhënës për Shoqatën e Sëmundjeve Infektive të Amerikës. “Pavarësisht nëse je demokrat apo republikan … është shkenca ajo që duhet të drejtojë vendimet dhe politikat shkencore”.

Sipas universitetit Johns Hopkins më shumë se 247,000 njerëz në Shtetet e Bashkuara kanë vdekur nga koronavirusi dhe 11.2 milionë janë infektuar – shifër më e lartë nga çdo vend tjetër.

“Jam befasuar me pjesën më të madhe të përgjigjes ndaj COVID-19, që është bërë duke sulmuar shkencën dhe duke mos parë të dhënat”, thotë Dr. Boris Lushniak, dekan i fakultetit të shëndetit publik në Universitetin e Merilendit.

Ekspertët paralajmërojnë për një rritje të infeksioneve me COVID-19 gjatë sezonit të dimrit. Zakonisht ata që kritikojnë shkencëtarët në betejë kundër COVID-19 nuk janë ekspertë.

“Besueshmëria e mendimit tënd shkencor sulmohet nga njerëz që nuk kanë një status objektiv për të të sulmuar sepse nuk janë ekspertë të kualifikuar”, thotë Aaron Glatt, profesor dhe shef i sëmundjeve infektive në spitalin Sinai South Nassau në Nju Jork, citon Zëri i Amerikës.

Pjesë e problemit, siç e shikon ai, është se mediat sociale u japi fuqi zërave të njerëzve që nuk janë të kualifikuar për të pasur një mendim të drejtë mbi çështjet shkencore.

“Më bën të ndihem keq sepse unë nuk mbaj asnjë anë në këtë çështje. Unë nuk jam pro apo kundër COVID-it. Nuk jam pro apo kundër ndonjë lloj trajtimi”, thotë Aaron Glatt. “Unë dua të vlerësoj trajtimet dhe të arrij në një përfundim shkencor nëse ato janë të efektshme ose jo. Vetëm personat me përvojë dhe ekspertët mjekësorë kanë të drejtë të japim mendim”.

Në vend që të shihet si një çështje shëndetësore, mbajtja e maskave për të ngadalësuar përhapjen e COVID-19 është politizuar. Disa amerikanë zgjedhin të mos mbajnë maskë si për të bërë një deklaratë politike – një zhvillim ky që ka zhgënjyer komunitetin shkencor.

“Shtetet e Bashkuara do të kishin një përgjigje shumë ndryshe nëse përballë tyre do të kishin 25 bombardues”, thotë zoti Mathema. “Nuk do të kishte rëndësi përkatësia politike, të gjithë do të ishin bashkuar, dhe kjo është ajo që duhet. Ndarja nuk është ajo që nevojitet në kohë lufte dhe një pandemi është shumë e ngjashme me luftën”.

Zoti Mathema thotë se shkencëtarët kanë nxjerrë mësime rreth dhënies së mesazheve dhe nevojës për të shpjeguar konceptet shkencore në një mënyrë që njerëzit e zakonshëm të mund t’i kuptojnë lehtë.

“Ne të gjithë duhet të mësojmë si të komunikojmë disa koncepte bazë të shkencës dhe shëndetit”, thotë ai. “Komunikimi është sigurisht diçka që nuk e kemi bërë gjithmonë si duhet dhe natyrisht nuk ka qenë me qëllime të këqija. Unë mendoj se ky është një mësim i madh… që, kur mesazhi nuk jepet si duhet, mund të shkaktojë edhe një farë mosbesimi”.

Një nga pasojat e paqëllimshme të pandemisë COVID-19 mund të jetë që publiku të ketë një kuptim më të mirë të shkencës dhe kufizimeve të saj.

“Shpresoj që njerëzit besojnë tani më shumë tek shkenca, që shumë nga vendim-marrjet të bazohen në informacione dhe të dhëna dhe që të jemi të gatshëm të pranojmë gabimet” thotë zoti Lushniak. ‘Ju thamë fillimisht mos vini maska por rezultoi që ato duhet të vihen.’ Në këtë mënyrë … ndoshta karakteri dhe bukuria e shkencës megjithë kufizimet e saj, do të kuptohen më mirë nga njerëzit”.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Parashikimi i motit për sot

Parashikimi i motit për sot

Publikuar më 25.11.2020
Mësoni si do të jetë moti sot....

Mësoni si do të jetë moti sot.

Lexo më shumë

Këto janë shenjat që tregojnë se jeni mbipeshë dhe kujdesi që duhet të tregoni

Këto janë shenjat që tregojnë se jeni mbipeshë dhe kujdesi që duhet të tregoni

Publikuar më 25.11.2020
Me gjithë informacionet dhe këshillat që mjekët dhe dietolog...

Me gjithë informacionet dhe këshillat që mjekët dhe dietologët japin çdo ditë mbipesha është ende një problem serioz. Miliona persona në botë janë të prekur nga obeziteti apo mbipesha dhe vetëm një numër i vogël i tyre janë të ndërgjegjshëm për këtë fakt. Sipas të dhënave të Organizatës Botërore të Shëndetësisë të cilës i referohet […]

Lexo më shumë

“Jeni larg dashurisë, shqyrtoni mundësitë e reja”/ Çfarë parashikojnë yjet për sot

“Jeni larg dashurisë, shqyrtoni mundësitë e reja”/ Çfarë parashikojnë yjet për sot

Publikuar më 25.11.2020
Dashi 21 Mars – 19 Prill Hëna është e favorshme: përfi...

Dashi 21 Mars – 19 Prill Hëna është e favorshme: përfitoni prej saj, qiell i bukur për dashuri. Në punë, ky është një vit që përfshin vendime të rëndësishme dhe që ju lejon të kapërceni disa pengesa! Demi 20 Prill – 20 Maj Mundohuni ta jetoni këtë ditë me një qetësi të madhe. Në punë, […]

Lexo më shumë

Ekspertët ngrenë shqetësimin: Njerëzit po përdoren si subjekte laboratorike në një eksperiment të shtrenjtë

Ekspertët ngrenë shqetësimin: Njerëzit po përdoren si subjekte laboratorike në një eksperiment të shtrenjtë

Publikuar më 24.11.2020
Testet e shpejta të antigjenit për të kontrolluar popullatat...

Testet e shpejta të antigjenit për të kontrolluar popullatat e mëdha po bëhen arma e fundit në luftën e Evropës kundër koronavirusit. Por jo aq shpejt, thonë ekspertët e shëndetit publik. Gjithnjë e më shumë shqetësohen se njerëzit po përdoren si subjekte laboratorike në një eksperiment jashtëzakonisht të shtrenjtë. Sllovakia së fundmi bëri një arritje […]

Lexo më shumë

Foto prekëse/ Vajza rri para dirtares ku është shtruar mamaja e saj e prekur nga COVID-19

Foto prekëse/ Vajza rri para dirtares ku është shtruar mamaja e saj e prekur nga COVID-19

Publikuar më 24.11.2020
Një vajzë italiane ka qëndruar me orë të tëra mbi kabinën e ...

Një vajzë italiane ka qëndruar me orë të tëra mbi kabinën e makinës në këmbë, për të parë nënën e saj në dritaren e spitalit. Theksojmë se disa muaj më parë ishin imazhet e Xhihad Al-Suwaiti, një djalë pak më shumë se 30 vjeç nga qyteti palestinez i Beit Aëëa në Bregun Perëndimor, i cili […]

Lexo më shumë

VOA: Vaksina e Oksfordit e përshtatshme për shpërndarje të shpejtë në të gjithë globin

VOA: Vaksina e Oksfordit e përshtatshme për shpërndarje të shpejtë në të gjithë globin

Publikuar më 24.11.2020
Një vaksinë për Covid-19 e prodhuar nga Universiteti britani...

Një vaksinë për Covid-19 e prodhuar nga Universiteti britanik i Oksfordit dhe firma farmaceutike AstraZeneca ka treguar rezultate të mira në provat e hershme klinike. Siç e shpjegon korrespondenti i Zërit të Amerikës, Henry Ridgwell, vaksina është e përshtatshme për shpërndarje të shpejtë në të gjithë globin. Analizat paraprake të provave me 20 mijë vullnetarë […]

Lexo më shumë

Fillon konkurrenca e vaksinave/ Rusia premton të japë vaksinën falas për qytetarët e saj dhe me 10 dollarë për dozë për të huajt

Fillon konkurrenca e vaksinave/ Rusia premton të japë vaksinën falas për qytetarët e saj dhe me 10 dollarë për dozë për të huajt

Publikuar më 24.11.2020
Vaksina Sputnik V e Rusisë është më shumë se 95 përqind efek...

Vaksina Sputnik V e Rusisë është më shumë se 95 përqind efektive dhe do të jetë falas për të gjithë qytetarët rusë, njoftoi qeveria të martën. Instituti i Kërkimeve Gamaleya i Moskës, i cili shërben në ministrinë ruse të shëndetësisë, tha në një njoftim se tregjet ndërkombëtare do të jenë në gjendje të blejnë serumin […]

Lexo më shumë

Bill Gates jep lajmin e mirë: Të gjitha vaksinat do të funksionojnë që nga muaji shkurt, do kemi ulje të vdekjeve

Bill Gates jep lajmin e mirë: Të gjitha vaksinat do të funksionojnë që nga muaji shkurt, do kemi ulje të vdekjeve

Publikuar më 23.11.2020
Bill Gates, bashkëthemeluesi i Microsoft dhe bashkëthemelues...

Bill Gates, bashkëthemeluesi i Microsoft dhe bashkëthemeluesi i Fondacionit Bill & Melinda Gates, është optimist për zhvillimin e vaksinave të koronavirusit. Dy kandidatët e parë të vaksinave që mund të marrin autorizimin e FDA, një nga Pfizer dhe një nga Moderna, duket se janë 95 për qind efektivë kundër koronavirusit. Por Gates gjithashtu shpreson shumë […]

Lexo më shumë