×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Shkarkimi i Bolton rrit shpresat dhe frikën në Ballkan

Ivan Angelovski

Dorëheqja e detyruar e John Bolton pasi Këshilltari i Sigurisë Kombëtare të Presidentit Donald Trump ka bërë zhurmë në Ballkan dhe ka marrë përgjigje kontradiktore nga Serbia dhe Kosova. Mediat serbe shprehën tronditje për lajmet ndërsa ata në Kosovë brohorisnin. “A e ka humbur Serbia atë aleat në Shtëpinë e Bardhë?”, Pyeti Telegraf në Serbi. “Kosova është kundërshtari i vetëm i Shtëpisë së Bardhë”. “Pse po ndizet lajmi i mirë i Boltonit?”, pyeti Gazeta Express në Kosovë. Sidoqoftë, ekspertët në Uashington janë më pak të sigurt se heqja e Bolton do të ketë shumë ndikim në rajonin e Ballkanit – dhe dyshojnë se zëvendësimi i tij i mundshëm, Charles Kupperman, do të jetë shumë i ndryshëm. Ndërhyrja më e njohur e Boltonit në Ballkan erdhi në gusht të vitit 2018 kur Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi kundërshtoi me zë të lartë një këmbim të territorit me Serbinë, si pjesë e një zgjidhjeje të mosmarrëveshjes së tyre të gjatë, Bolton i hodhi poshtë aleatët amerikanë në Evropë – të cilët kryesisht kundërshtojnë ndryshimet e kufijve – duke mbështetur idenë. Bolton tha që Uashingtoni nuk do të kundërshtonte shkëmbimin e territorit me kusht që Beogradi dhe Prishtina të hartonin një “zgjidhje reciprokisht të kënaqshme”.

“Ai nuk dukej se kishte një” pozicion “për Ballkanin, përveç se të ishte i hapur për të konsideruar shkëmbimet e territorit midis Serbisë dhe Kosovës”, tha Daniel Serwer, Drejtor i Politikës së Jashtme Amerikane në Shkollën e John Hopkins të Studimeve Ndërkombëtare të Avancuara. “Ajo që bie në sy është mbështetja e tij për një marrëveshje shkëmbimi territoresh ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Përveç kësaj, unë nuk jam shumë i njohur me pikëpamjet e tij për Ballkanin”, shtoi ai. Por Serëer thotë se njerëzit kishin të drejtë ta konsideronin Boltonin “më të ngushtë” me Serbinë sesa Kosovën”. Bolton kundërshtoi pavarësinë e Kosovës bërë në vitin 2008, në atë kohë. Ai i dha Beogradit një dëgjim simpatik për shkëmbimet e territorit”, tha ai. Michael Carpenter, ish-ndihmës sekretar i mbrojtjes me përgjegjësi për Rusinë, Ukrainën dhe Eurasinë, tha se ai ishte më pak i sigurt se Bolton në mënyrë aktive simpatizonte Serbinë.

“Nuk jam i sigurt nëse ai është më afër Serbisë sesa Kosova, por ai është një nga rekordet më të këqija në politikën e jashtme në të gjithë Uashingtonin”, tha ai. “Bolton ka mbajtur qëndrime të gabuara, të pamatur në një numër çështjesh, të tilla si përkrahja e luftës në Irak, duke dashur të bombardojë Iranin dhe duke sugjeruar që SHBA të pushtojë Venezuelën”, shtoi ai. Por Carpenter tha se ai nuk mendon se ndryshimi i Këshilltarit të Sigurisë Kombëtare do të ndikonte shumë në përpjekjet e fundit të SHBA-së për t’u përfshirë më shumë në dialogun mashtrues të udhëhequr nga BE, që synon “normalizimin” e marrëdhënieve midis Serbisë dhe provincës së saj të mëparshme – shtetësinë e së cilës nuk e njeh. Kjo posaçërisht pasi Departamenti i Shtetit në fund të gushtit caktoi Zëvendës Ndihmës Sekretarin Mattheë Palmer si përfaqësues special për Ballkanin Perëndimor, me një mandat për të ndihmuar integrimin e rajonit në institucionet perëndimore.

“Palmer është një profesionist dhe do të vazhdojë me punën e tij,” tha Carpenter. Presidenti Trump ka thënë se ka 15 kandidatë për të zëvendësuar Bolton. Në ndërkohë, Shtëpia e Bardhë emëroi Kupperman, zv / këshilltarin e sigurisë kombëtare, për të plotësuar përkohësisht postin. Neë York Times tha që Kupperman ka të ngjarë të marrë postin – por pyetja ishte, për sa kohë. Ai kujtoi se “zyrtarët e veprimit kanë një mënyrë për të qëndruar të gjatë në këtë administratë për kohëzgjatje të pacaktuar kohore”, dhe paralajmëroi: “Rekordi i Kupperman si dikush i skeduar në rrethin e brendshëm të z. Bolton mund të shkurtojë mandatin e tij”. Vetë Bolton ka vlerësuar rekordin e Kupperman, duke sugjeruar një ngjashmëri të ngushtë për sa i përket pikëpamjeve të politikës së jashtme. “Charlie Kupperman ka qenë një këshilltar për mua për më shumë se 30 vjet … Ekspertiza e gjerë e Charlie në mbrojtje, kontrollin e armëve dhe hapësirën ajrore do të ndihmojë agjendën e mëtejshme të sigurisë së Presidentit Trump,” tha ai në janar, kur Kupperman iu bashkua administratës Trump. Sipas biografisë së tij zyrtare, Kupperman ka më shumë se katër dekada politikë të sigurisë kombëtare dhe përvojë të programit. Ai shërbeu në administratën Ronald Reagan, duke mbajtur poste në Zyrën Ekzekutive të Presidentit, Administratën Kombëtare të Aeronautikës dhe Hapësirës, dhe Komitetin e Përgjithshëm Këshillëdhënës të Presidentit për Kontrollin e Armëve. Ai gjithashtu ka punuar si Këshilltar i Mbrojtjes dhe Politikës së Jashtme në fushatën presidenciale Reagan.

*Marrë nga Balkan Insight. Përshtati në shqip Erjon Dervishi

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Çështja e krimit dhe vrasjeve në Shqipëri

Çështja e krimit dhe vrasjeve në Shqipëri

Publikuar më 20.09.2020
Alban Daci Ka disa ide se si mund të parandalohen vrasjet ap...

Alban Daci Ka disa ide se si mund të parandalohen vrasjet apo krimi. Disa janë të mendimit në shtrëngimet e kodit penal. Në fakt me këto lloj teorish janë kryesisht vendet me diktaturë dhe shteti policor. Shtrëngimet dhe dënimet e rënda përmes kodit penal nuk e parandalojnë krimin, por forcojnë pushtetit e politikës e rrisin […]

Lexo më shumë

Pasojat e shëndetit mendor në kohë pandemie: Ankthi faktori kryesor!

Pasojat e shëndetit mendor në kohë pandemie: Ankthi faktori kryesor!

Publikuar më 20.09.2020
Silvana Begaj Viti 2020 filloi me përhapjen e një pandemie t...

Silvana Begaj Viti 2020 filloi me përhapjen e një pandemie të panjohur më parë e cila u përhapë sa hapë e mbyll sytë në cdo kënd të botës duke na gjetur të papërgatitur dhe duke marr jetë njerëzish në një numër të lartë. Si cdo gjë e re e mbi të gjitha vdekjeprurëse kjo pandemi […]

Lexo më shumë

Tirana përtej propagandës, tre probleme të pazgjidhura

Tirana përtej propagandës, tre probleme të pazgjidhura

Publikuar më 20.09.2020
Marash Logu Më bie rasti në biseda të ndryshme të dëgjoj qyt...

Marash Logu Më bie rasti në biseda të ndryshme të dëgjoj qytetarë, kryesisht jetojnë në qytete të tjera apo jashtë shtetit, të flasin për “sukseset” e Bashkisë Tiranë. Nuk i kundërshtoj dhe nuk debatoj me ta sepse po ta shohësh Tiranën nga Facebook-u i kryetarit të Bashkisë apo mediat “dashamirëse” me siguri edhe unë ashtu […]

Lexo më shumë

Diplomati që ka frikë nga ‘’Gogoli’’

Diplomati që ka frikë nga ‘’Gogoli’’

Publikuar më 16.09.2020
Pirro Naçi Nuk mjafton që trembet vetë por i bënë thirj...

Pirro Naçi Nuk mjafton që trembet vetë por i bënë thirje të gjithëve;- Të dashur shqipëtarë, ruhuni nga (gogoli) ‘’mardhëniet e shkëlqyera’’ me Greqinë ! Diplomati ‘’epidemiolog’’ mori shkas nga një publikim i Kryeministrit Shqiptar pas takimit me kolegun e tij Grek. Çfarë shkruante Edi Rama pas këtij takimi? – ‘’Mardhëniet e shkëlqyera mes dy […]

Lexo më shumë

Sfida më e madhe për Qeverinë e PD-së, pas 25 prillit është është rendi e siguria!

Sfida më e madhe për Qeverinë e PD-së, pas 25 prillit është është rendi e siguria!

Publikuar më 15.09.2020
Alban Daci Sfida më e madhe e PD dhe e Bashës dhe ndoshta me...

Alban Daci Sfida më e madhe e PD dhe e Bashës dhe ndoshta me seriozja pas 25 prillit duhet të jetë lufta kundër krimit të organizuar, rendi dhe siguria. Nuk mund të tolerohet situata në vend ku Shqipëria ngjan me një vend që është në luftë. Qytetarët ndjehen të frikësuar në rrugë, kafe, autobuz e […]

Lexo më shumë

Pabesia kushtetuese me ministren e arsimit

Pabesia kushtetuese me ministren e arsimit

Publikuar më 14.09.2020
Arben Rrozhani Kryeministri Rama zyrtarizoi sot atë që ishte...

Arben Rrozhani Kryeministri Rama zyrtarizoi sot atë që ishte përfolur prej ditëve të nxehta të gushtit: largimin e ministres së arsimit, Besa Shahini, që kishte paralajmëruar largimin nga qeveria dhe Shqipëria, për t’u kthyer në Kosovë, për ‘arsye familjare’. Për të parën herë në historinë e qeverive shqiptare ministri njofton largimin direkt në televizion dhe […]

Lexo më shumë

Populizmi, demokracia liberale dhe Jordan Daci!

Populizmi, demokracia liberale dhe Jordan Daci!

Publikuar më 13.09.2020
Alban Daci A është në rrezik demokracia jonë? Ndoshta më së ...

Alban Daci A është në rrezik demokracia jonë? Ndoshta më së shumti duhet të themi nëse demokracia shqiptare ekziston për të krijuar pastaj dilemën apo dyshimin nëse ajo është në rrezik! Shqipëria ka pasur një raport jo shumë të mirë me demokracinë, në fillim për faktin se ka qenë gjithmonë nën pushtim e autoriteteve të […]

Lexo më shumë

hA-MER-dhe-IK

hA-MER-dhe-IK

Publikuar më 11.09.2020
Pirro Naçi   Gënjeshtra të pafajshme të prindërve tanë ...

Pirro Naçi   Gënjeshtra të pafajshme të prindërve tanë pamvarësisht ekzagjerimit  të tyre ne i besonim. Mbaj mend, gjyshët dhe gjyshet që  na thonin  pak  nga këto rena  të sajuara  për të arritur qëllimimin e  tyre; për të na bërë të hanim të gjithë ushqimin e pjatës,  për të justifikuar dhëmbjet kur përgjaknim këmbët ose […]

Lexo më shumë