×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

SHISH nuk ka pajisje mbrojtëse për sulmet kibernetike

Buxheti/ Shërbimi Informativ Shtetëror kërkon 11 milionë lekë për blerjen e një softweri për mbrojtje nga sulme që kërcënojnë sigurinë e vendit dhe sigurinë globale. Ministri Lleshaj ankohet për pagat e ulëta në Policinë e Shtetit

Xhesian Shazimani

Shërbimi Informativ Shtetëror ka kërkuar fonde shtesë për blerjen e pajisjeve, për tu mbrojtur nga sulmet kibernetike. Në diskutimin për buxhetin e vitit 2020, në  Komisionin e Sigurisë dje, SHISH ka kërkuar nga komisioni i sigurisë një fond shtesë prej 11 milion lekësh për blerjen e një softweri për mbrojtje nga sulme, të cilat kërcënojnë sigurinë e vendit por edhe sigurinë globale. Shërbimi Informativ Shtetëror, gjithashtu ka kërkuar një fond shtesë prej 59 milion lekësh për të përmbushur nevojat e këtij institucioni. Pjesëmarrës në këtë seancë dëgjimore ishin drejtori Departamentit të Administrimit dhe Shërbimeve, Ylli Aga, drejtoresha Juridike, Enkeleda Peka dhe drejtoresha Ekonomike dhe Administrimit, Romina Peci. Që në nisje të fjalës së tij, Ylvi Aga vlerësoi fondet e akorduara nga qeveria për vitin 2020, ndërsa theksoi se këto fonde do t’i vijnë në ndihmë institucionit sa u takon rreziqeve nga jashtë që u kanosen vendit tonë. Ai gjithashtu shtoi se rritja e buxhetit për shërbimet sekrete, tregon angazhimin e institucuinit për t’iu përgjigjur sfidave të sigurisë kombëtare.

Punimet e komisionit për buxhetin e SHISH nisën me debate, ku opozita parlamentare kërkoi shtyrjen e mbledhjes, me pretendimin se nuk mund të raportonin punonjës në vend të drejtorit. Megjithatë, kjo kërkesë e deputetëve opozitar nuk u mor në konsideratë nga Kryetarja e Komisionit të Sigurisë, Ermonela Felaj, duke bërë që komisioni të vijonte punën normalisht. Për shkak të informacionit të klasifikuar, mbledhja më pas u zhvillua me dyer të mbyllura. Por përveç SHISH, në axhendën e Komisionit të Sigurisë ishte parashikuar edhe një seancë dëgjimore me Ministrinë dhe sa i takon buxhetit të vitit 2020. Edhe kjo mbledhje ka nisur me debate në komision, ku ishte caktuar seanca me ministrin e Brendshëm, Sandër Lleshaj. Ky i fundit nuk kishte ardhur në mbledhje, pavarësisht se një ditë më parë e kishte vendosur orarin si të përshtatshëm dhe në vendin e tij kishte dërguar zëvendësin, Julian Hodaj. Mirëpo, kjo lëvizje nuk është pranuar nga deputetët e opozitës Myslim Murrizi dhe Lefter Maliqi, të cilët kërkuan shtyrjen e mbledhjes. “Propozoj të shtyhet mbledhja deri kur të vijë ministri, është me rëndësi të jetë vetë Lleshaj për të diskutuar mbi buxhetin për 2020”, deklaroi Murrizi. Pas debateve, deputetët Murrizi dhe Maliqi janë larguar nga mbledhja, duke detyruar kryetaren e Komisionit të Sigurisë, Ermonela Felaj që të shtyjë një ditë më vonë diskutimin.

Ministria

Ndërkohë në Komisionin Sigurisë Kombëtare pas debateve që patën deputetët, ka mbërritur edhe Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj i cili ka prezantuar buxhetin e Ministrisë që drejton. Teksa fliste për pagat e ulëta që paguhen punonjësit e Policisë së Shtetit, Lleshaj ka parë me vend që për të provuar faktin të përmendë edhe rrogën e tij. Në fjalën e tij, ministri i Brendshëm është “qarë” për pagën duke treguar pa asnjë kompleks se paguhej për shërbimet po aq sa roja i homologut të tij në Kosovë, duke vënë në dukje se me kolegun nuk kishte asnjë krahasim. Lleshaj ka shtuar se nuk kishte asnjë dijeni lidhur me diferencën e thellë, të cilën e kishte mësuar vetëm gjatë një takimi me homologët e Ballkanit, me të cilët mesa duket ka folur edhe për pagat. “A është parashikuar rritje pagash? Nuk është parashikuar në këtë buxhet, se nuk është bërë për asnjë institucion. Sigurisht që duhet rritje dhe do parashikohet në 6 mujorin e dytë. Gjatë një takimi që pata me ministrat e Ballkanit mora vesh se roja i Ministrit të Brendshëm të Kosovës tha se merrte 900 € pagë. I thashë aq e kam edhe unë”, tha Lleshaj në Komisionin e Sigurisë Kombëtare. Pasi mbaroi me rrogën e tij, edhe njëherë ministri i Brendshëm ka risjellë në vëmëndje shpërndarjen e projekt-buxhetit për vitin 2020, i cili edhe këtë vit do të lërë ministrin inferior ndaj kolegëve të rajonit.

Veprat penale

Mbi 1400 të mitur janë përfshirë në vepra penale të ndryshme me rrezikshmëri, ku 900 prej tyre kanë mbetur të dëmtuar. Drejtori i policisë Ardi Veliu shprehet se kemi rritje të numrit të vrasjeve për këtë vit, ndërsa shqetësim është krimi në familje. Ndërkohë, ministri i Brendshëm Sandër lleshaj evidentoi raste të korrupsionit në polici, teksa po raportonte për buxhetin e ministrisë për vitin 2020. Mbi 1400 të mitur janë përfshirë në vepra penale me rrezikshmëri nga janari deri në shtatorin e këtij viti. Drejtori i Policisë së Shtetit Ardi Veliu tha në Komisionin e Sigurisë se 900 prej këtyre personave kanë mbetur dhe vetë të dëmtuar nga veprat penale të vjedhjes, plagosjes së lehtë me dashje, shkatërrim të pronës apo kanosje. Kryepolici tha se brenda 9 muajve ka rritje të veprave kriminale dhe rritje të numrit të vrasjeve ndërsa shqetësuese janë krimet brenda familjes, ku këtë vit numërohen 14 vrasje, 4 me shume se vitin e shkuar, me 17 viktima.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

OSBE rrëzon opozitën e re: Ndryshimi i sistemit duhet të nisë një vit para zgjedhjeve

OSBE rrëzon opozitën e re: Ndryshimi i sistemit duhet të nisë një vit para zgjedhjeve

Publikuar më 07.07.2020
OSBE ka rrëzuar kërkesën e opozitës parlamentare për ndryshi...

OSBE ka rrëzuar kërkesën e opozitës parlamentare për ndryshimin e sistemit, me anë të së cilit synohet hapja e listave. Nëpërmjet përfaqësuesit të tyre në Shqipëri, këshilltarit për reformën zgjedhore, Florian Hobdari, OSBE ka vënë theksin se procesi për ndryshimin e sistemi zgjedhor duhet të nis një vit përpara zgjedhjeve. Pas ndryshimit të periudhës zgjedhore, si […]

Lexo më shumë

Reforma Zgjedhore/ PPE: Paketa e ndryshuar të zbatohet në zgjedhjet e ardhshme parlamentare e lokale, të nisë procedimi penal për dosjet 184 dhe 339

Reforma Zgjedhore/ PPE: Paketa e ndryshuar të zbatohet në zgjedhjet e ardhshme parlamentare e lokale, të nisë procedimi penal për dosjet 184 dhe 339

Publikuar më 07.07.2020
Partia Popullore Europiane PPE ka uruar konsensusin për marr...

Partia Popullore Europiane PPE ka uruar konsensusin për marrëveshjen në Këshillin Politik si dhe ka kërkuar miratim sa më shpejt të Paketës së ndryshuar për Kodin Zgjedhor dhe zbatimin e saj në zgjedhjet e ardhshme parlamentare e lokale. PPE shkruan se konsensusi mes palëve ishte kusht kryesor nga BE për fillimin e negociatave teksa shton […]

Lexo më shumë

‘Zgjidhja’: Paratë e PPP-ve të shkojnë për ekonominë

‘Zgjidhja’: Paratë e PPP-ve të shkojnë për ekonominë

Publikuar më 07.07.2020
Anxhela Likrama, kryetare e Forumit të Politikave në partinë...

Anxhela Likrama, kryetare e Forumit të Politikave në partinë ‘Zgjidhja’, duke iu referuar lajmit se qeveria do të paguajë 61 milionë euro për koncesionet dhe PPP-të, megjithëse Ministria e Financave parashikoi uljen e prodhimit të brendshëm bruto të vendit me 1.8 miliardë euro, krahasuar me një vit më parë, u shpreh se pagesat e fryra […]

Lexo më shumë

Edi Rama kërkon votat në Kuvend, pret për herë të dytë në takim opozitën parlamentare

Edi Rama kërkon votat në Kuvend, pret për herë të dytë në takim opozitën parlamentare

Publikuar më 07.07.2020
Do të zhvillohet sot në orën 19:00 në Kuvend takimi i kryemi...

Do të zhvillohet sot në orën 19:00 në Kuvend takimi i kryeministrit Edi Rama me opozitën parlamentare, për çështjen e votave për të ashtuquajturën Reformën Zgjedhore. Takimi vjen një ditë pasi kreu i grupit demokrat Myslim Murrizi depozitoi së bashku me kolegun e tij Stojkun në Kuvend një tjetër kërkesë për takim me kryeministrin Edi […]

Lexo më shumë

Vuante nga sëmundje kardiake, detaje mbi arrestimin në spital të ish-kryebashkiakut të PS

Vuante nga sëmundje kardiake, detaje mbi arrestimin në spital të ish-kryebashkiakut të PS

Publikuar më 07.07.2020
Të tjera detaje zbulohen lidhur me arrestimin e ish-kryebash...

Të tjera detaje zbulohen lidhur me arrestimin e ish-kryebashkiakut të Vorës Agim Kajmaku, 8 muaj pasi u shpall në kërkim nga Policia. Mësohet se ai ndodhej në një spital privat ndërsa u ekzekutua masa e sigurisë, pasi vuante nga një sëmundje kardiake. Pasi ka shkuar në një spital në kryeqytet, policisë i ka ardhur ky […]

Lexo më shumë

Zgjedhjet në Kroaci/ Shqiptarja siguron mandatin e tretë si deputete, hapja e Katedrës së Albanologjisë sfida kryesore

Zgjedhjet në Kroaci/ Shqiptarja siguron mandatin e tretë si deputete, hapja e Katedrës së Albanologjisë sfida kryesore

Publikuar më 06.07.2020
Kroatët votuan këtë të diel për qeverinë e re. Zgjedhjet e p...

Kroatët votuan këtë të diel për qeverinë e re. Zgjedhjet e parakohshme janë fituar nga partia që ishte në pushtet, por mes 151 deputetëve në Parlamentin kroat do të ketë dhe një përfaqësuese shqiptare. Ermina Lekaj-Prljaskaj ka arritur të sigurojë një mandat të tretë si përfaqësuese e Unionit të Shqiptarëve në Republikën Kroate. E kënaqur […]

Lexo më shumë

Akademikët injorojnë Kuvendin/ Ishin thirrur për ndryshimet kushtetuese por vetëm 1 prej tyre merr pjesë

Akademikët injorojnë Kuvendin/ Ishin thirrur për ndryshimet kushtetuese por vetëm 1 prej tyre merr pjesë

Publikuar më 06.07.2020
Kuvendi i Shqipërisë kishte ftuar të gjithë profesorët e dre...

Kuvendi i Shqipërisë kishte ftuar të gjithë profesorët e drejtësisë në një mbledhje online për të dhënë mendimin e tyre sa i përket ndryshimeve në Kushtetuese që kërkon opozita parlamentare, por sot në takim nga 212 pedagogë që ishin ftuar, ka marrë pjesë vetëm 1 prej tyre. Në drejtimin e Nënkryetares së Kuvendit, znj. Vasilika […]

Lexo më shumë

E FUNDIT/ Xhelal Mziu dorëhiqet nga kreu i PD-së në Kamëz, ja arsyeja

E FUNDIT/ Xhelal Mziu dorëhiqet nga kreu i PD-së në Kamëz, ja arsyeja

Publikuar më 06.07.2020
Kreu i degës së Partisë Demokratike në Kamëz, Xhelal Mziu, k...

Kreu i degës së Partisë Demokratike në Kamëz, Xhelal Mziu, ka dhënë dorëheqje ditën e sotme nga kjo pozitë, të cilën e mbante prej shumë vitesh. Mësohet se dorëheqja e tij vjen pasi ky i fundit do të garojë për deputet. Kujtojmë se më herët në të njëjtën mënyrë kanë vepruar duke dhënë dorëheqjen edhe […]

Lexo më shumë