×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Shihni Bosnjen ditën dhe pastaj njihni ‘pakicat’

Arben Rrozhani

Sekretar i PR i partisë ‘Zgjidhja’

Bosnje Hercegovina është sot kampione në Ballkan. Ekonomia mund ta ketë marrë veten, qindra mijëra refugjatë mund të jenë rikthyer, por vendi ballkanik i përgjakur nga masakrat dhe lufta tre vjeçare 1992-1995, është një shtet i dështuar, i kontrolluar de jure nga ndërkombëtarët.

Ajo sot ka 4 milionë banorë dhe qeveriset nga tre presidentë, 11 kryeministra dhe 11 qeveri me gjithsej më shumë se 100 ministra. Në krye është qeveria qendrore, që duhet të mbajë bashkë republikën e serbëve “Republika Srpska” dhe Federatën boshnjake, që ka dhjetë kantone. Këto struktura, duhet të reflektojnë larminë etnike dhe fetare të Bosnje-Hercegovinës ku jetojnë ortodoksë serbë, myslimanë boshnjakë dhe katolikë kroatë dhe mbi to qëndron Përfaqësuesi i Lartë për Bosnje-Hercegovinën, që mund të shkarkojë titullarë, të krijojë autoritete të reja dhe të miratojë apo shfuqizojë ligje.

Edhe 25 vite pas marrëveshjes së Dejtonit, që i dha fund luftës që shkaktoi  mbi 100 mijë viktima dhe shkatërroi vendin, serbët duan të shkëputen me Republikën e tyre Srpska, kroatët kërkojnë më shumë mëvetësi, ndërsa myslimanët synojnë më shumë centralizim.

Sot vendi i varfër e ka gjysmën e të punësuarve në sektorin shtetëror për të mbushur administratën monstruoze, të korruptuar dhe nepotike, që ka bllokuar reformat, investimet e huaja, duke e lënë Bosnje-Hercegovinën në fund të procesit të integrimit europian të vendeve të Ballkanit Perëndimor, edhe pse është më mirë se Shqipëria dhe Kosova, në aspektin ekonomik.

Këtë model të Shqipërisë së ardhshme duhet të kenë patur parasysh ata ‘dijetarë’ që kanë hartuar projekvendimin për ‘pakicat kombëtare’.

Historianët dhe akademikët shqiptarë bashkohen në një pikë në kundërshtimin e kësaj iniciative, më shumë se të rrezikshme: Një shekull pas anëtarësimit në Lidhjen e Kombeve dhe njohjen e tre pakicave kombëtare, greke, bullgare dhe sllave-malazeze, Shqipëria njeh të drejtat e 9 pakicave kombëtare dhe tre vite më parë miratoi edhe ligjin për “Pakicat kombëtare”, duke qenë në pararojë të respektimit të lirive dhe të drejtave të pakicave. Për krahasim, vendi ynë është shumë përpara Greqisë në këtë fushë dhe njohjen e gjuhëve me 300 firmëtarë nuk kanë ndërmend ta lejojnë as shtetet më të zhvilluara dhe demokratike të Europës Perëndimore, sepse cenon sigurinë kombëtare dhe të ardhmen e vendit si një shtet unitar. Rrezikojmë të kthehemi në një shtet me komunitete dhe me shumë kultura, duke rrezikuar që pakica kombëtare të shpallen, bie fjala, refugjatët sirianë, afganë, e marokenë, apo gylenistët e larguar nga Turqia apo të mbetur në Shqipëri.

Qeveria shqiptare duhet ta hedhë në kosh këtë projektvendim antishqiptar. Nëse nuk ka aq vullnet duhet ta konsultojë me historianët dhe akademikët tanë dhe ta krahasojë me përvojat botërore, nëse gjen një të tillë.

Skenari më i keq i zbatimit të saj pa pyetur askënd? Bosnje-Hercegovina, që duhet parë ditën, kur duken parcelat pa fund të varrezave të qindra mijëra civilëve të vrarë në luftën civile. Dhe të analizohet ai shtet i dështuar që mezi mbahet në këmbë, nën tutelën ndërkombëtare për ta mos rrëshqitur sërish te masakrat dhe shpërbërja e vendit.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Europë, po vijmë!

Europë, po vijmë!

Publikuar më 12.07.2020
Silvana Begaj O, si nuk kam një grusht të fuqishëm! Malit, q...

Silvana Begaj O, si nuk kam një grusht të fuqishëm! Malit, që hesht, mu në zemër me ia njesh! Ta shoh si dridhet nga grusht’ i paligjshëm… E unë të kënaqem, të kënaqem tu’ u qesh. Migjeni Na prit! Ne kuq e zinjtë e Ballkanit po vimë! Po vijmë me gjithë shqiponjat, historinë dhe trimërinë. […]

Lexo më shumë

Kjo klasë politike ka qenë dhe është kundër Diasporës!

Kjo klasë politike ka qenë dhe është kundër Diasporës!

Publikuar më 10.07.2020
Alban Daci Disa kanë iluzione se vota e Diasporës do të bëhe...

Alban Daci Disa kanë iluzione se vota e Diasporës do të bëhet e mundur e disa të tjerë kanë argumentet se klasa politike është e ndarë në dy kampe: – pro – kundër E vërteta është se kjo klasë politike është fillim e mbarim kundër Diasporës dhe përfshirjes së saj në politikën shqiptare, qoftë si […]

Lexo më shumë

Mos shpresoni tek elita e vjetër

Mos shpresoni tek elita e vjetër

Publikuar më 10.07.2020
Koço Kokëdhima Ambasadorja e SHBA-ve, Yuri Kim, mbrojti rota...

Koço Kokëdhima Ambasadorja e SHBA-ve, Yuri Kim, mbrojti rotacionin e pushtetit, si diçka të mirë në një demokraci, si qarkullimi i gjakut. Ndërrimi i pushtetit ndodh rëndom në shumë prej vendeve demokratike, me në krye SHBA-të, demokracinë më të madhe dhe më të konsoliduar në botë, ku republikanët dhe demokratët, prej gati dy shekujsh e […]

Lexo më shumë

Zgjidhja: PS-PD-LSI, bashkë për të ruajtur oligopolin mbi votën e shqiptarëve

Zgjidhja: PS-PD-LSI, bashkë për të ruajtur oligopolin mbi votën e shqiptarëve

Publikuar më 09.07.2020
Partia ‘Zgjidhja’ deklaroi sot se tri partitë pjesëmarrëse d...

Partia ‘Zgjidhja’ deklaroi sot se tri partitë pjesëmarrëse dhe firmosëse të draftit të reformës zgjedhore të miratuar me 5 qershor, do t’i bëjnë 84 votat e nevojshme për ta votuar në Kuvend. Vladimir Lulaj, nënkryetar i partisë ‘Zgjidhja’, deklaroi se largimi i ‘Opozitës së re’ nga punimet e Kuvendit, nuk do të ndryshojë asgjë në […]

Lexo më shumë

Shqiptarët e Maqedonisë së Veriut duhet të bashkohen

Shqiptarët e Maqedonisë së Veriut duhet të bashkohen

Publikuar më 08.07.2020
Koço Kokëdhima Deklarimet e kryetarit të Bashkimit Demokrati...

Koço Kokëdhima Deklarimet e kryetarit të Bashkimit Demokratik Shqipëri, Ali Ahmeti, se shqiptarët e Maqedonisë së Veriut vuajnë nga sindromat e principatave e fiseve dhe rreth 300 mijë votues ndahen në 5-6 parti, duke ulur ndjeshëm numrin e mandateve në parlament, tregon krizën e faktorit politik, që cenon përfaqësimin real dhe mbrojtjen e interesave të […]

Lexo më shumë

Shkëlqimi dhe rënia e një ëndërrimtari

Shkëlqimi dhe rënia e një ëndërrimtari

Publikuar më 07.07.2020
Silvana Begaj Kam frikë t’i tregoj ëndrrat e mia. Mi marrin,...

Silvana Begaj Kam frikë t’i tregoj ëndrrat e mia. Mi marrin, mi tjetërsojnë dhe më çojnë në bankën e të akuzuarve. Kam frikë mos flas në gjumë dhe më dëgjojnë. Ëndrrat janë e vetmja gjë që kam. Për gabimet e shumta të shtetit të ëndrrave duhen fajtorë. Nuk dua të fajësohem une vetëm sepse ëndërroj […]

Lexo më shumë

Ditar nga Epoka Covidiane

Ditar nga Epoka Covidiane

Publikuar më 07.07.2020
Nga Gentian Stroni Janar 2020, i gjithë rruzulli u ndesh me ...

Nga Gentian Stroni Janar 2020, i gjithë rruzulli u ndesh me lajmet që vinin nga Kina në lidhje me atë që do bëhej shumë shpejt një nga problemet por së pari shëndetsore të gjithë popullatës botërore nëpërmjet Pandemisë covidiane. Megjithatë lajmi në Europë dukej i largët sikurse edhe largësia prej Lindjes së largët. Rastet e […]

Lexo më shumë

Zgjedhjet pa studentë japin struktura drejtuese pa legjitimitet

Zgjedhjet pa studentë japin struktura drejtuese pa legjitimitet

Publikuar më 07.07.2020
Julian Nura Tentativa për kapjen e plotë të institucioneve n...

Julian Nura Tentativa për kapjen e plotë të institucioneve në vend nuk ka lënë të qeta as institucionet e Arsimit të Lartë. Pas anulimit të zgjedhjeve për strukturat drejtuese të universiteteve të shpallura më parë nga Ministria e Arsimit, Rinisë dhe Sportit për t’u mbajtur në datën 12 qershor kur pandemia mbante të izoluar e […]

Lexo më shumë