Shembja e teatrit, ish-ministri: Qeveria duket se po e bën për hakmarrje, artistët janë të përçarë dyshoj se…

Ish-ministri i Jashtëm, Besnik Mustafaj, i ftuar në rubrikën “Opinion” në Neës24 ka folur për çështjen e Teatrit Kombëtar. Mustafaj tha se  kjo që po bën qeveria është një hakmarrje nga artit, por shtoi se politizimi dhe bashkimi i PD në këtë kauzë dëmton artistët. “Politizimi i kësaj nuk është një gjë e mirë, duhet solidarizim nga shoqëria civile për këtë rast”, tha Mustafaj.

Pjesë nga deklarata

Komenti im nuk ka asnjë gjë të rem nga ato që kam thënë me herët. Është një arbitrarit ndaj qeverisë dhe është një hakmarrje e qeverisë ndaj artit. Këtu ka një vendosje të qartë, të përparësisë të interesave të privatit mbi publiken. A do jenë të zotë që të mbrojnë teatrin artistët? Unë dyshoj, pasi janë pak dhe janë të përçarë

Politizimi i një kauzë të tillë i bën kauzës, unë do doja që të kishte një vëmendje më të madhe nga shoqëria civile, nëse nuk mbështesin këtë gjë nuk kanë çfarë të mbështesin tjetër.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet