×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Shefi i vaksinës më të shtrenjtë: Bota duhet të mësohet të jetojë me virusin përgjithmonë

Drejtori i Përgjithshëm i prodhuesit të vaksinave Covid-19 Moderna paralajmëroi të mërkurën se virusi që ka sjellë ekonomitë botërore në një ngërç dhe spitale të mbingarkuara do të jetë “përgjithmonë”.

Zyrtarët e shëndetit publik dhe ekspertët e sëmundjeve infektive kanë thënë se ka shumë të ngjarë që Covid-19 të bëhet një sëmundje endemike, që do të thotë se do të bëhet e pranishme në komunitete në çdo kohë, megjithëse ka gjasa në nivele më të ulëta sesa tani.

CEO i Moderna, Stephane Bancel, duket se është dakord se Covid-19 do të bëhet endemike, duke thënë se “SARS-CoV-2 nuk do të zhduket”.

“Ne do të jetojmë me këtë virus, ne mendojmë, përgjithmonë,” tha ai gjatë një diskutimi panel në Konferencën e Shëndetit JPMorgan.

Zyrtarët shëndetësorë do të duhet të shikojnë vazhdimisht për variante të reja të virusit, në mënyrë që shkencëtarët të prodhojnë vaksina për t’i luftuar ato, tha ai. Studiuesit në Ohajo thanë të mërkurën se kanë zbuluar dy variante të reja që me gjasë kanë origjinë nga SHBA dhe se njëri prej tyre u bë shpejt lloji dominues në Columbus, Ohio, për një periudhë tre-javore në fund të dhjetorit dhe fillim të janarit.

Studiuesit e Pfizer thanë se vaksina e saj e zhvilluar me BioNTech duket të jetë efektive kundër një mutacioni kryesor në llojin e Mbretërisë së Bashkuar, si dhe një varianti të gjetur në Afrikën e Jugut.

Vaksina Moderna është autorizuar nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave për përdorim në Amerikanët që janë 18 vjeç e lart. Studime shtesë ende duhej të kryheshin tek fëmijët, sistemet imune të të cilëve mund të përgjigjen ndryshe ndaj vaksinave sesa ato të të rriturve.

Zyrtarët amerikanë po garojnë për të shpërndarë dozat e të dy vaksinave, por ka të ngjarë të duhen muaj para se SHBA të mund të vaksinojnë mjaft njerëz për të arritur imunitetin e tufës. Bancel tha të mërkurën se ai pret që SHBA do të jetë një nga vendet e para të mëdha për të arritur “mbrojtje të mjaftueshme” kundër virusit.

Tashmë ekzistojnë katër koronavirusë që janë endemikë në të gjithë botën, por ato nuk janë aq ngjitëse ose vdekjeprurëse sa Covid-19, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

Hijet e dyshimit/ Vaksinat e AstraZeneca që mungojnë në BE përfundojnë në Angli

Hijet e dyshimit/ Vaksinat e AstraZeneca që mungojnë në BE përfundojnë në Angli

Publikuar më 26.01.2021
Në betejën kundër kohës dhe kundër pandemisë së koronavirusi...

Në betejën kundër kohës dhe kundër pandemisë së koronavirusit, vaksina është mënyra më e sigurt dhe e shpejtë që duhet përdorur. Sidoqoftë, furnizimi në kohë i vaksinave të nevojshme për njerëzit e Bashkimit Evropian po provon të jetë një “bast” më i vështirë për t’u fituar nga sa dukej fillimisht, ose të paktën siç shpresohej […]

Lexo më shumë

Nicole Scherzinger/ Bikini rozë është perfekte për Janarin në Karaibe (Foto)

Nicole Scherzinger/ Bikini rozë është perfekte për Janarin në Karaibe (Foto)

Publikuar më 26.01.2021
Vera nuk mbaron kurrë në Karaibe. Në ishujt ekzotikë të Turk...

Vera nuk mbaron kurrë në Karaibe. Në ishujt ekzotikë të Turkes dhe Caicos, Nicole Scherzinger i kalon pushimet e saj më të dashura se kurrë – që nga viti 2019 kur ata u takuan për herë të parë në setin e “X Factor: Celebrity” – me të dashurin e saj Tom Evans. Ish-lojtari i ragby […]

Lexo më shumë

Kjo është 101-vjeçarja shqiptare që e kaloi koronavirusin për 2 javë dhe vetëm me paracetamol (Foto)

Kjo është 101-vjeçarja shqiptare që e kaloi koronavirusin për 2 javë dhe vetëm me paracetamol (Foto)

Publikuar më 26.01.2021
Një shqiptare 101-vjeçare kaloi pa probleme koronavirusin në...

Një shqiptare 101-vjeçare kaloi pa probleme koronavirusin në Itali. Pas infektimit të familjarëve të saj në Udine, edhe e moshuara Bajame Goxhabelli rezultoi pozitive, më 31 dhjetor të vitit 2020. Pavarësisht rrezikut të madh, gruaja me mbi një shekull jetë tregon për “A2” se e kaloi lehtë Covidin dhe pas dy javësh rezultoi negative. “E […]

Lexo më shumë

“Kjo është gjithçka që kemi dashur”, e pazakontë çifti martohet në spitalin Covid

“Kjo është gjithçka që kemi dashur”, e pazakontë çifti martohet në spitalin Covid

Publikuar më 26.01.2021
Një çift nga Anglia janë martuar në spital. Times Live shkru...

Një çift nga Anglia janë martuar në spital. Times Live shkruan se shkak për përkeqësimin e gjendjes së tyre shëndetësore, Elizabeth Kerr dhe Simon O’Brien mund të mos kishin një mundësi tjetër për tu martuar. Stafi i spitalit duke menduar se ata nuk do të kenë shumë kohë për të jetuar, u organizuan një ceremoni martese […]

Lexo më shumë

Deklarata e fortë e pediatres: Nuk do të vizitoj asnjë fëmijë të pavaksinuar!

Deklarata e fortë e pediatres: Nuk do të vizitoj asnjë fëmijë të pavaksinuar!

Publikuar më 25.01.2021
Mjekja pediatre Alketa Hoxha ka bërë një deklaratë të fortë ...

Mjekja pediatre Alketa Hoxha ka bërë një deklaratë të fortë në “Top Albania Radio”, ku ka thënë se nuk do të vizitojë kurrë fëmijë të pavaksinuar,nga sëmundje të ndryshme që atyre u shfaqen në vitet e para, siç është fruthi, lija, turbekulozi etj. Ajo e arsyetoi këtë me faktin se në momentin që një fëmijë […]

Lexo më shumë

Shqiptari infektohet me variantin e ri të Covid-19

Shqiptari infektohet me variantin e ri të Covid-19

Publikuar më 24.01.2021
Një shqiptar nga Kosova është konfirmuar me variantin e ri t...

Një shqiptar nga Kosova është konfirmuar me variantin e ri të koronavirusit. Rasti është konfirmuar në Slloveni. Lajmin e njoftoi vetë kryeministri slloven Janez Jansha. “Një rast i ri i infektimit me llojin anglez u konfirmua nga një shtetas i Kosovës me banim në Slloveni, i cili ishte kthyer nga Belgjika, për të cilën autoritetet […]

Lexo më shumë

Studimi/ 4 vitaminat që ulin efektet e koronavirusit

Studimi/ 4 vitaminat që ulin efektet e koronavirusit

Publikuar më 24.01.2021
Një studim i ri tregon se nivelet e ulta të vitaminës D shoq...

Një studim i ri tregon se nivelet e ulta të vitaminës D shoqërohen me një rrezik më të lartë të vdekshmërisë nga Covid-19. Studime të mëparshme sugjerojnë se 9 nga 10 vdekjet nga virusi mund të ishin parandaluar nëse njerëzit kishin nivele adekuate të vitaminës D. Gjatë dimrit, nivelet e kësaj vitamine zvogëlohen sepse njerëzit […]

Lexo më shumë

Problemet me kujtesën pas tejkalimit të COVID-19

Problemet me kujtesën pas tejkalimit të COVID-19

Publikuar më 24.01.2021
Kaltrina Jupolli-Sejdiu, 30-vjeçare nga Prishtina deri para ...

Kaltrina Jupolli-Sejdiu, 30-vjeçare nga Prishtina deri para muajit nëntor të vitit të kaluar, nuk ka pasur asnjë problem me kujtesën. Por, prej kur është shëruar nga sëmundja COVID-19, humbja e kujtesës i është bërë pjesë e përditshmërisë. “Harresën e kam aty për aty, nuk më ka ndodhur më herët që dikush të më dhuroj diçka […]

Lexo më shumë