×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

SHBA: Retorika nxitëse për ngjarjet e vitit 1999, e papranueshme

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Prishtinë, i ka cilësuar si të papranueshme deklaratat nxitëse, lidhur me ngjarjet e ndodhura në vitin 1999.

Kjo deklaratë e Ambasadës amerikane, vjen pasi presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq më 5 dhjetor, deklaroi se ngjarjet më 1999 në Reçak “ishin trillim”.

“Retorika nxitëse dhe rishikimi i historisë të së cilës jemi dëshmitarë kohëve të fundit lidhur me ngjarjet e vitit 1999 janë të papranueshme. Gjithashtu, jeni të kujdesshëm në ndjekjen penale selektive të fjalës duke u bazuar në orientimin politik apo komunitetit. Liria e shprehjes ka qenë prej kohësh parimi themelor i demokracisë”, thuhet në reagimin e ambasadës amerikane.

Shtetet e Bashkuara thonë se ngjarjet e kësaj jave, që pas deklaratës së presidentit serb, u pasuan me reagime nga zyrtarët në Prishtinë “paraqesin edhe një rikujtim se sa i rëndësishëm është kthimi i Kosovës dhe Serbisë në tryezën e bisedimeve dhe të ripërqëndrojnë energjitë e tyre drejt së ardhmes duke normalizuar marrëdhëniet”.

Në vitin 1999, në Reçak u vranë 45 civilë shqiptarë nga forcat serbe. William Walker, atëherë si shef i Misionit vëzhgues të OSBE-së në Kosovë, këto vrasje i pati cilësuar si “krim kundër njerëzimit”.

Ngjarja në Reçak kishte nxitur reagime të bashkësisë ndërkombëtare, që ofroi një konferencë ndërkombëtare për Kosovën. Por, Serbia refuzoi të nënshkruante një marrëveshje për ndaljen e spastrimit etnik në Kosovë nga forcat serbe, gjë që çoi në ndërhyrjen e NATO-s mbi caqet serbe. /Rel/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shifrat nga virusi/ Tre të vdekur dhe 48 raste të reja pozitive!

Shifrat nga virusi/ Tre të vdekur dhe 48 raste të reja pozitive!

Publikuar më 28.09.2020
Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë M...

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 645 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 48 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 3 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv […]

Lexo më shumë

Vendimi i fundit/ Mal i Zi hyn nesër në një shtetrrethim prej Covid-19

Vendimi i fundit/ Mal i Zi hyn nesër në një shtetrrethim prej Covid-19

Publikuar më 27.09.2020
Që nga mesnata, masa më të rrepta epidemiologjike do të zbat...

Që nga mesnata, masa më të rrepta epidemiologjike do të zbatohen në Mal të Zi për shkak të rritjes së shpejtë të numrit të rasteve të reja të infeksionit COVID-19, të cilat përfshijnë futjen e shtetrrethimit në disa qytete dhe kufizimet në funksionimin e objekteve të hotelierisë. Masa të rrepta epidemiologjike, të cilat parashikojnë një […]

Lexo më shumë

Vuçiç jep ultimatumin: Edhe me çekiç të më godasin në kokë nuk njihet Kosova, ndajeni mendjen!

Vuçiç jep ultimatumin: Edhe me çekiç të më godasin në kokë nuk njihet Kosova, ndajeni mendjen!

Publikuar më 27.09.2020
Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, tha se Serbia është ...

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, tha se Serbia është e gatshme për bisedime me Prishtinën, për zgjidhje të vështira, por ai gjithashtu shtoi se “dy veta janë të nevojshme për tango”. Në Pranjani, Vuçiç tha në një deklaratë për shtyp se Serbia ishte dhe mbeti e gatshme për bisedime, pavarësisht nga fakti se disa të […]

Lexo më shumë

Marrëveshja në ‘Shtëpinë e Bardhë’/ Donald Trump tregon prapaskenat në Zyrën Ovale: Hoti dhe Vuçiç u përqafuan! (VIDEO)

Marrëveshja në ‘Shtëpinë e Bardhë’/ Donald Trump tregon prapaskenat në Zyrën Ovale: Hoti dhe Vuçiç u përqafuan! (VIDEO)

Publikuar më 27.09.2020
Presidenti i SHBA, Donald Trump, ndërmjetës në marrëveshjen ...

Presidenti i SHBA, Donald Trump, ndërmjetës në marrëveshjen Kosovë-Serbi u shpreh se udhëheqësit e dy vendeve, Hoti dhe Vuçiç u përqafuan në Zyrën Ovale, kur shkuan për ta nënshkruar marrëveshjen e 4 shtatorit. “Unë ju thashë: pse po luftoni e po e vrisni njëri-tjetrin. Ata kanë shumë dallime, përfshirë dallimin fetar, ma merr mendja, dhe […]

Lexo më shumë

Vazhdon kriza në Maqedoninë e Veriut/ Tre persona kanë humbur jetën si pasojë e virusit

Vazhdon kriza në Maqedoninë e Veriut/ Tre persona kanë humbur jetën si pasojë e virusit

Publikuar më 27.09.2020
Maqedonia e Veriut vijon me rrekordet e saj negative në lidh...

Maqedonia e Veriut vijon me rrekordet e saj negative në lidhje me përballjen me COVID-19. Gjatë 24-orëve të fundit janë regjistruar 148 raste të reja me virus, në të njëjtën kohë 3 persona raportohet se kanë humbur jetën. Numri i përgjithshëm i rasteve të diagnostikuar me Covid-19 në Maqedoni që nga fillimi i pandemisë është […]

Lexo më shumë

Marrëveshje Kosovë –Shqipëri apo mini– Shengen?

Marrëveshje Kosovë –Shqipëri apo mini– Shengen?

Publikuar më 27.09.2020
Kosova dhe Shqipëria nuk kanë nevojë të nënshkruajnë më marr...

Kosova dhe Shqipëria nuk kanë nevojë të nënshkruajnë më marrëveshje bashkëpunimi mes njëra-tjetrës, tani kur në Uashington, Kosova është dakorduar të jetë pjesë e mini-Shengenit, thotë Emir Abrashi, hulumtues i politikave publike nga Demokraci Plus. Ndërkaq, Astrit Panxha nga Klubi i Prodhueseve në Kosovë thotë që nuk ka nevojë për marrëveshje të reja, por të […]

Lexo më shumë

Greqi/ 30 qytetarë romë godasin me shishe dhe gurë dy oficerë! Ja shkaku

Greqi/ 30 qytetarë romë godasin me shishe dhe gurë dy oficerë! Ja shkaku

Publikuar më 27.09.2020
Një incident i ashpër është regjistruar në orët e para të kë...

Një incident i ashpër është regjistruar në orët e para të kësaj të diele në Menidi, të Greqisë mes dy oficerëve policie dhe katër qytetarëve nga komuniteti rom. Një incident i ashpër me dy oficerë policie të plagosur dhe katër romë të arrestuar ndodhi në orët e para të së dielës në Menidi. Oficerët e […]

Lexo më shumë

Tërmeti 5.2 ballë në Greqi, kamerat regjistrojnë momentin e lëkundjeve brenda një kishe (Video)  

Tërmeti 5.2 ballë në Greqi, kamerat regjistrojnë momentin e lëkundjeve brenda një kishe (Video)  

Publikuar më 27.09.2020
Një tërmet 5.2 ballë u regjistrua në orët e para të mëngjesi...

Një tërmet 5.2 ballë u regjistrua në orët e para të mëngjesit të sotëm në Greqi. Epiqendra e lëkundjeve ishte 22 kilometra në jugperëndim të malit Athos. Ndërsa momenti i lëkundjes së fortë është regjistruar edhe nga kamerat brenda një kishe në Karyes. Mediat greke raportuan se lëkundjet ishin të forta por zgjatën shumë pak, […]

Lexo më shumë