SHBA nuk di të ndalet, aprovon 2 trilion dollarë për të luftuar Koronavirusin!

Senati i ShBA-së aprovoi njëzëri një paketë të jashtëzakonshme prej 2 trilion dollarësh që synonte të shpëtonte nga kolapsi i plotë ekonomik në vazhdën e krizës së koronavirusit, duke i dhënë fund më shumë se pesë ditë negociatave midis senatorëve dhe administratës Trump.

Masa – e cila vjen pas orarit të vonesave për një mosmarrëveshje mbi përfitimet e të papunëve – është paketa më e madhe e shpëtimit ekonomik në historinë e ShBA-së. Ai përfshin kontrolle të drejtpërdrejta për shumë amerikanë, një fond masiv për industri të bllokuara, ndihma të menjëhershme për spitalet dhe para të rezervuara për qeveritë shtetërore dhe lokale.

Senati votoi 96-0 në votimin e tij të fundit përpara se të shtyhej deri në 20 prill, me një pushim të zgjatur në mes të pandemisë. Projekt-ligji tani shkon në Shtëpinë e Bardhë ku kalimi në një votim me zë është planifikuar për të premten.

“Kombi ynë, padyshim, po kalon një lloj krize që është krejtësisht e paparë në kujtesën e gjallë,” tha udhëheqësi i shumicës së Senatit, Mitch McConnell përpara votimit.

“Ndihma është në rrugën e duhur,” tha udhëheqësi i pakicave në Senat, Chuck Schumer, duke theksuar se negociatorët paketuan “javë nëse jo muaj” të marrëveshjeve legjislative në ditë të thjeshta. Teksti i projektligjit përfundoi në 880 faqe, me programe jashtëzakonisht të komplikuara që ka të ngjarë të përcaktojnë përgjigjen federale ndaj krizës për vite me radhë.

“Ishte një rrugë e gjatë e vështirë, me një numër të konsiderueshëm dredhash dhe kthesash. Por për hir të miliona amerikanëve, ia vlen”, tha Schumer. Në një shenjë tjetër se sa shpejt përhapet virusi në të gjithë vendin, Senati u përpoq me kërcënimin e një shpërthimi brenda Kapitolit pasi senatori republikan Rand Paul testoi pozitiv për sëmundjen – ashtu si negociatorët po punonin me zemërim drejt një marrëveshje. Dhe vetëm disa orë para se Senati të votonte të mërkurën, republikani numër 2, Senatori John Thune, la Uashington me simptoma të mundshme të virusit dhe vendosi të shkojë në shtëpi në Dakotën e Jugut për tu vetë-karantinuar. Dy senatorë të tjerë – Mike Lee dhe Mitt Romney, të dy në Utah – gjithashtu nuk mund të votonin të mërkurën sepse ata po karantinohen pas ekspozimit të mundshëm ndaj virusit, megjithëse Romney tha se ai doli negativ. Drejtuesit e senatit kishin shpresuar të votonin më herët mbi legjislacionin, por afati kohor u rrëzua pas senatorëve republikanë. Lindsey Graham, Tim Scott, Ben Sasse dhe Rick Scott bllokuan votën ndërsa kërkuan ndryshime në një zgjerim masiv të përfitimeve të papunësisë.

Senatorët republikanë argumentuan se programi do të lejonte që punëtorët të paguheshin më shumë për papunësinë sesa ato që bënin gjatë punësimit. Në fund të fundit, McConnell ra dakord të vendosin ndryshimet e tyre të propozuara në votim – por amandamenti ra shumë më pak se pragu i 60 votave.

Sen. John Thune (R-SD).

Një nga komponentët më urgjentë të paketës siguron 150 miliardë dollarë për spitalet dhe subjektet e tjera shëndetësore që janë lutur për ndihmë për të përmirësuar pandeminë, duke u mbështetur në maska ​​të qepura me dorë dhe ventilatorë të dhuruar.

Ai gjithashtu përfshin qindra miliarda në pagesa të drejtpërdrejta prej 1,200 $ për shumë amerikanë, si dhe kontrolle më të mëdha papunësie tek njerëzit, punët e të cilëve janë mbyllur nga kriza. Për bizneset, ka 850 miliardë dollarë programe kredie, shumica e të cilave vijnë me provizione të mbikëqyrjes së kujdesshme të kërkuara nga demokratët. Kalimi i shpejtë i legjislacionit do të jetë një dëshmi për dy numëruesit e votave për një kohë të gjatë, të cilët janë secili mjeshtër të partive të tyre: McConnell dhe Kryetarja Nancy Pelosi.

Të dy udhëheqësit kaluan pjesën më të madhe të disa ditëve të fundit në thirrjet në konferencë në terren dhe njoftuan anëtarët e tyre për planin. Pelosi fillimisht kishte shpresuar ta nxirrte projektligjin me pëlqimin unanimisht pas kalimit në Senat, një metodë votimi që nuk do t’i detyronte ligjvënësit të kthehen në Uashington. Por ajo tha më vonë të mërkurën se udhëheqësit e Dhomës po shikonin mundësi të tjera, duke vërejtur se të paktën disa republikanë ishin në rrugën e tyre për në Capitol Hill për të kundërshtuar legjislacionin kur ajo shkon të shkojë për votim në Dhomë.

“Ajo që unë do të doja të shihja, sepse kjo është një faturë prej 2 trilionë dollarësh, unë do të doja të shihja një debat të mirë në sallë”, u tha Pelosi gazetarëve në Kapitol Hill, të mërkurën. “Në pjesën dërrmuese anëtarët tanë duan të kthehen”. Udhëheqësit e Kongresit tani po planifikojnë të kalojnë paketën në Dhomë me një votë zëri – të ngjashme me pëlqimin unanimisht, pasi në atë rast anëtarët nuk kërkohet të jenë të pranishëm, por ligjvënësit në dhomë mund të regjistrojnë me gojë kundërshtimin ose mbështetjen e tyre. Drejtuesit republikanë të Senati pranuan privatisht se do të kishte një mundësi të fortë që një anëtar të kundërshtonte një marrëveshje unanime të pëlqimit.

Shumë anëtarë nuk do të ishin në gjendje të marrin pjesë në votime, përfshirë dy ligjvënësit që po luftojnë me koronavirusin – Reps Ben McAdams dhe Mario Diaz-Balart – si dhe disa të tjerë që janë duke u vetë-karantifikuar pas ekspozimit të mundshëm.

Tre anëtarë shtesë, Përfaqësues Demokratë, Seth Moulton, Katie Porter dhe Ayanna Pressley gjithashtu thanë të mërkurën se ata kishin zhvilluar simptoma të virusit dhe do të vetë-karantinohen në shtëpinë e tyre.

Pelosi dhe ekipi i saj përsëritën se ata do të vazhdojnë të luftojnë për shumë prej këtyre propozimeve, duke përmendur se do të ketë mundësi në projekt-ligjin e katërt të stimulit.

Duke folur para gazetarëve të mërkurën, Pelosi tha se demokratët dëshirojnë që faza tjetër të përfshijë provizione më të forta për leje me pagesë, një rregull pensioni dhe mbrojtje shtesë të punëtorëve.

“Kjo nuk do të jetë fatura e fundit”, tha Pelosi në PBS. “Ky projektligj ka të bëjë me zbutjen e dëmit ekonomik që po bëhet … Faza tjetër do të jetë rikuperimi”.

Kjo fazë tjetër legjislative, megjithatë, mund të jetë edhe më e vështirë sesa pakoja prej $ 2 trilion dollarë të kësaj jave.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet