×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

SHBA-ja shënon rritjen më të madhe të të infektuarve që nga vera

Pandemia e koronavirusit po vazhdon përhapjen nëpër Evropë dhe Shtetet e Bashkuar, duke shënuar rritje të madhe të rasteve të reja dhe vdekjeve. Organizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëroi këtë javë për një rritje të infeksioneve që kërcënon sistemet shëndetësore të shteteve.

Mesatarja e infeksioneve të reja në Shtetet e Bashkuara ka shkuar në gati 70,000, duke tejkaluar këtë fundjavë kulmin e rasteve që ishin në korrik.

Numri i vdekjeve pritet të rritet deri në 700 në ditë. SHBA-ja është vendi më i prekur në botë nga koronavirusi, me mbi 8.2 milionë njerëz të infektuar.

Në Evropë, një valë e dytë e virusit po zhvillohet. Vendet po përpiqen të kontrollojnë përhapjen përmes një sërë masash të reja, duke shpresuar të shmangin një lloj bllokimi të ekonomisë së shkatërruar nga pranvera.

Spanja, ku autoritetet thonë se infeksionet totale kanë të ngjarë të trefishojnë shifrën zyrtare prej një milion, duket se po shkon drejt vendosjes së një “gjendje alarmi”. REL 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rekord vdekjesh dhe rastesh të reja me COVID-19 në Itali e Greqi

Rekord vdekjesh dhe rastesh të reja me COVID-19 në Itali e Greqi

Publikuar më 29.11.2020
Nga dita në ditë po shtohen rastet e reja me COVID-19 në sht...

Nga dita në ditë po shtohen rastet e reja me COVID-19 në shtetet fqinje. Po ashtu edhe numri i viktimave, po bëhet me shqetësuese kur nisi epidemia. Kështu në 24 orët e fundit, Italia raporton 541 viktima dhe 20.648 raste të reja. Sipas mediave italiane, në 24 orë janë bërë 176,934 tamponë, ndërsa 13,642 pacientë […]

Lexo më shumë

Edhe pak ditë i kanë mbetur në Shtëpinë e Bardhë, çfarë pritet të bëjë Melania pas largimit

Edhe pak ditë i kanë mbetur në Shtëpinë e Bardhë, çfarë pritet të bëjë Melania pas largimit

Publikuar më 29.11.2020
Edhe pak kohë ka mbetur nga largimi i Donlad Trump dhe bashk...

Edhe pak kohë ka mbetur nga largimi i Donlad Trump dhe bashkëshortes së tij Melania nga Shtëpia e Bardhë, pas humbjes së zgjedhjeve presidenciale. Por, pyetja më e madhe është se çfarë do të bëjnë ata, pasi të lënë postin e që vazhdojnë të mbajnë ende. Në rubrikën gossip e “New York Post”, qarkullon lajmi se […]

Lexo më shumë

Moti i keq pushton Italinë, humbin jetën tre presona

Moti i keq pushton Italinë, humbin jetën tre presona

Publikuar më 29.11.2020
Italia ka vazhduar gjatë gjithë natës operacionet për pastri...

Italia ka vazhduar gjatë gjithë natës operacionet për pastrimin e rrugëve dhe vlerësimin e dëmeve nga përmbytjet e së shtunës. Në Sardenjë rrëshqitjet e dheut dhe ujërat e lumenjve vërshuan duke u marrë jetën të paktën tre personave. Përveç zjarrfikësve, edhe ushtria po jep ndihmë në lehtësimin e pasojave të katastrofës natyrore. Në kryeqendrën e […]

Lexo më shumë

Kapen mashtruesit nga Kosova që gënjenin pensionistët gjermanë përmes Call-Center

Kapen mashtruesit nga Kosova që gënjenin pensionistët gjermanë përmes Call-Center

Publikuar më 29.11.2020
Goditje e suksesshme kundër mashtruesve të një Call-Center m...

Goditje e suksesshme kundër mashtruesve të një Call-Center me shtrirje ndërkombëtare që operonte nga Kosova. Banda mashtronte pensionistët e vetmuar me premtime për fitore në loto duke kërkuar tarifa të caktuara. Autoritetet e sigurisë në Gjermani të drejtuar nga policia e Trierit së bashku me policinë në Kosovë ia kanë dalë të godasin në një […]

Lexo më shumë

Mali i Zi dhe Serbia dëbojnë ambasadorët e njëri-tjetrit

Mali i Zi dhe Serbia dëbojnë ambasadorët e njëri-tjetrit

Publikuar më 29.11.2020
Qeveria në ikje e Malit të Zi ka shpallur ambasadorin e Serb...

Qeveria në ikje e Malit të Zi ka shpallur ambasadorin e Serbisë person të padëshiruar (non grata) dhe i ka kërkuar që të largohet nga shteti, ka njoftuar Ministria e Jashtme më 28 nëntor. Serbia është përgjigjur disa orë më vonë duke e shpallur ambasadorin e Malit të Zi, po ashtu person të padëshiruar dhe […]

Lexo më shumë

Maqedonia e Veriut: 41 të vdekur dhe 1,022 të infektuar me COVID-19

Maqedonia e Veriut: 41 të vdekur dhe 1,022 të infektuar me COVID-19

Publikuar më 28.11.2020
Maqedonia e Veriut të shtunën ka shënuar rekord të ri sa i p...

Maqedonia e Veriut të shtunën ka shënuar rekord të ri sa i përket numrit të viktimave me COVID-19, sëmundjen që shkakton koronavirusi. Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar për 41 të vdekur dhe 1,022 të infektuar nga testimi i 3,127 mostrave në 24 orët e fundit. Sipas raportit, viktimat janë: 17 në Shkup, nga katër në […]

Lexo më shumë

Telefonatat mashtruese të Call Center-it/ Zbulohet skema, banda fuste në kurth pensionistët e vetmuar

Telefonatat mashtruese të Call Center-it/ Zbulohet skema, banda fuste në kurth pensionistët e vetmuar

Publikuar më 28.11.2020
Autoritetet e sigurisë në Gjermani të drejtuar nga policia e...

Autoritetet e sigurisë në Gjermani të drejtuar nga policia e Trierit së bashku me policinë në Kosovë ia kanë dalë të godasin në një aksion ndërkombëtar një bandë kriminele që operonte nga Kosova dhe përfitonte miliona euro, duke gënjyer pensionistët me premtime për fitore në loto. Sipas policisë në Ansbach, mashtruesit flisnin një gjermanishte të […]

Lexo më shumë

“Ndërhyn në punët e brendshme”, Mali i Zi shpall “non grata” ambasadorin e Serbisë

“Ndërhyn në punët e brendshme”, Mali i Zi shpall “non grata” ambasadorin e Serbisë

Publikuar më 28.11.2020
Qeveria pro-perëndimore në largim e Malit të Zi e deklaroi a...

Qeveria pro-perëndimore në largim e Malit të Zi e deklaroi ambasadorin e Serbisë fqinje person non grata të shtunën, duke reflektuar një rritje të tensioneve disa ditë para inaugurimit të planifikuar të një qeverie të re në këtë shtet. Ministria e Jashtme e kombit të vogël ballkanik përmendi “ndërhyrjen e gjatë dhe të vazhdueshme në […]

Lexo më shumë